*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 175647 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #350 στις: Ιούνιος 12, 2010, 10:00:28 μμ »
πως γινοταν ο πρωτος δευτερος και δε χαλουσε τον κοσμο που εγινε ο εσχατος πρωτος
δεχομαι απαντηση και στα γουρουνισια
ο βυρωνας απο αρρωστια πηγε
ελονοσια λενε

Θες να εξηγήσεις για ποια περίπτωση μιλάς; Γιατί εγώ δεν βγάζω άκρη....! Δεν παρακολούθησα κι απ'την αρχή την συζήτηση αυτή για τον πρώτο και τον τελευταίο που αναφέρεις...!! Όσο για την ωρομισθία το 1995 που δεν υπήρχε στο ΥΠΕΠΘ...ε ναι,δεν μπορούσες να πας...μπορούσες όμως απ'το 1998 να δώσσεις ΑΣΕΠ αντι να τον προσπερνάς και να το παίζεις τώρα αδικημένος...!! Αντε γιατί πολλά κουλά θα ακούσουμε μου φαίνεται!!  ΥΓ: Και δεν βρίζω....αλήθειες είπα...αλλά μάλλον δεν σας βολεύουν!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:50:30 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #351 στις: Ιούνιος 12, 2010, 10:06:16 μμ »
gekal, γιατί αναλώνεσαι και κάθεσαι και ασχολείσαι? Δεν υπάρχει κανένας λόγος πραγματικά να απαντάς σε τύπους σαν αυτούς. Στο λεξιλόγιο αυτών των ανθρώπων οι λέξεις "αξιοπρέπεια" , "εντιμότητα" "περηφάνεια" είναι άγνωστες. Ο κώδικας επικοινωνίας είναι τελείως διαφορετικός, μην ελπίζεις σε σημεία επαφής. Η απαξίωση είναι η πιο σωστή επιλογή.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #352 στις: Ιούνιος 12, 2010, 10:13:43 μμ »
gekal, γιατί αναλώνεσαι και κάθεσαι και ασχολείσαι? Δεν υπάρχει κανένας λόγος πραγματικά να απαντάς σε τύπους σαν αυτούς. Στο λεξιλόγιο αυτών των ανθρώπων οι λέξεις "αξιοπρέπεια" , "εντιμότητα" "περηφάνεια" είναι άγνωστες. Ο κώδικας επικοινωνίας είναι τελείως διαφορετικός, μην ελπίζεις σε σημεία επαφής. Η απαξίωση είναι η πιο σωστή επιλογή.

Γίνεται συντονισμένη προσπάθεια στις μέρες μας να περάσει η νοοτροπία ότι όλοι ίδιοι είναι, όλοι κλέβουν, όλοι κοιτάνε να κουτσοβολευτούν ακόμη και πατώντας επί πτωμάτων.
Η προσπάθεια είναι ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ, ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΣΑ.
Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε αυτούς που το κάνουν, θα ήταν ηλίθιο εκ μέρους μου.
Απευθύνομαι σε όσους διαβάζουν αυτό το φόρουμ.



Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #353 στις: Ιούνιος 12, 2010, 10:14:14 μμ »
Οι οαεδίτες έγιναν στόχος εξαιτίας της υποκρισίας με την οποία απευθύνονται σε όλους. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να διοριστούν,  για τα προνόμια,  στο παρακμιακό εκπαιδευτικό σύστημα. Μιλούσαν αριστερά στο πασοκ, κκε , συνασπισμό, δεξιά στην νδ , θρησκόληπτα στην εκκλησία και υπεροπτικά στους «συναδέλφους». Αντιπροσωπεύουν τον νεοέλληνα που με το βύσμα προσπαθεί να κάνει την υπέρβαση στον μικρόκοσμό του, έχοντας συνεργό ένα παραλυμένο σύστημα διακυβέρνησης και αξιών. Αυτό που τελικά ισχύει για αυτούς και όλες τις ανάλογες περιπτώσεις είναι ότι θα ανήκουν σύντομα στο παρελθόν. Κανένας  στο εξής, δεν θα υποθάλπει τέτοιες αντιλήψεις-πρακτικές που γελοιοποιούν κάθε τί.
Είναι ανώφελο να έρθει κάποιος σε αντιπαράθεση με όλο αυτό.
Σιγά σιγά με ένα αόρατο τρόπο κέρδισε έδαφος η πεποίθηση ότι δεν μπορεί κανείς να ξεπουλά τα πάντα σε ένα λάθος εμπόριο αξιών-ιδιοτέλειας.
Η εκπαίδευση θα γίνει αυτό που αξίζει να είναι και άτομα σαν τον zst  θα έχουν εύκολη μετάβαση στο αποχετευτικό της σύστημα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:50:30 »

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #354 στις: Ιούνιος 12, 2010, 10:25:31 μμ »
Οι "οαεδίτες" υπηρέτησαν για πολλά χρόνια την εκπαίδευση σε μερικά από τα πιο δύσκολα σχολεία της χώρας. Αντιμετώπισαν με αγάπη και μόρφωσαν παιδιά από χαμηλές κοινωνικές τάξεις και από οικονομικούς μετανάστες προσφέροντας στην κοινωνία. Η εκπαίδευση έχει ανάγκη από καθηγητές σαν αυτούς που δούλευαν στον ΟΑΕΔ.

Αν μια μερίδα τους απαξιώνει, είτε από συμφέρον είτε από παραπλροφόρηση είτε γιατί έχει αναγάγει τον εαυτό της σε υπέρτατο κριτή αυτό δεν νομίζω να τους νοιάζει, ούτε μειώνει την προσφορά τους.

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #355 στις: Ιούνιος 12, 2010, 10:29:51 μμ »
Όλοι όσοι δεν υπέκυψαν πρέπει να τους λοιδωρήσει και να τους εξαφανίσει η κάθε προσκυνημένη Κατίνα.

Οι Κατίνες ήταν πάντα ανιστόρητες βλέπεις.
αν δε μου εξηγησεις πως γινοταν ο πρωτος δευτερος και δε χαλουσε τον κοσμο που εγινε ο εσχατος πρωτος θα θεωρω οτι δεν υπεκυψα σε κανενα βυσμα
πως γινοταν ο πρωτος δευτερος και δε χαλουσε τον κοσμο που εγινε ο εσχατος πρωτος :αυτο σημαινει οτι οταν καναμε αιτηση μπαιναμε σε μια σειρα αναλογα με τα μορια καθενος
δε με καταλαβαινετε; ε;
με αυτο που ειπα στο γεκαλ υπονοησα τι υπονοησα δηλαδη κατινα που λοιδορει τον ειπα
αλλωστε το λεει δυο μηνυματα πιο κατω κουραστηκε και ζηταει και απο αλλους να γινουν κατινες και νακραξουν
α για τον ΑΣΕπ δες το μηνυμα που λεει ΑΣ εξοντωσης πτυχιουχων
εδωσα ασεπ
εγινα αξιοπρεπης;
δειτε και τους βαθμους μου
αυτη ειναι η διαφορα ξερετε ποιος ειμαι και με σερνεται στα δικαστηρια

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #356 στις: Ιούνιος 12, 2010, 10:32:44 μμ »
gekal, γιατί αναλώνεσαι και κάθεσαι και ασχολείσαι? Δεν υπάρχει κανένας λόγος πραγματικά να απαντάς σε τύπους σαν αυτούς. Στο λεξιλόγιο αυτών των ανθρώπων οι λέξεις "αξιοπρέπεια" , "εντιμότητα" "περηφάνεια" είναι άγνωστες. Ο κώδικας επικοινωνίας είναι τελείως διαφορετικός, μην ελπίζεις σε σημεία επαφής. Η απαξίωση είναι η πιο σωστή επιλογή.
ειδες; τι σημαινει ΑΣΕΠ;
αντε αρχιζει το ματς
το κουλα ειναι απο τα γαλικα
μεγαλη βρισια
εδω στο φορουμ το εμαθα
διαμαρτυροταν μια μανα για το κουλα ντε παρι των μαζου εντ δε ζου

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #357 στις: Ιούνιος 13, 2010, 04:13:28 μμ »
Εξοργίζεται για τον ίδιο λόγο που εξοργίζομαι κι εγώ. Γιατί έχετε φαγωθεί όλοι με το γεγονός οτι κινούμαστε εναντίον μιας ομάδας και όχι του συνόλου. Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εσείς τι κάνατε? εμείς τουλάχιστον αντιδράσαμε σε κάτι, και αντιδράσαμε πραγματικά και όχι μέσα από έναν υπολογιστή φωνάζοντας απλά για την τόση αδικία. Εξοργίζεται γιατί απλά γίνεται λόγος για σιβ., ΠΔΣ, εκκλησιαστικά αλλά για πράξεις ούτε κουβέντα, στο χέρι σας είναι να αντιδράσετε. Εξοργίζεται με τη νοοτροπία του Έλληνα που περιμένει πάντα άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα και μέχρι να γίνει αυτό φωνάζει και τους βρίζει και όταν οι άλλοι πετύχουν κάτι τότε τα κατάφεραν όλοι μαζί. Και για να μην παρεξηγούμε τα πράγματα δεν κινούμαστε εναντίον των παιδιών που δούλεψαν στον ΟΑΕΔ αλλά εναντίον ενός νόμου. Προσωπικά δεν έχω τίποτα εναντίον τους και πιστεύω ούτε και κανένας άλλος από τους συμμετέχοντες στην προσφυγή.

Δεν είναι έτσι και το ξέρουμε όλοι συναδέλφισσα. Δεν κινηθήκατε απλά κατά ενός νόμου και αλλά συγκεκριμένα κατά ανθρώπων. Έχετε χρησιμοποιήσει τα ονόματά μας. Τα ονόματά μας βρίσκονται σε φακέλους Πρωτοδικείου. Σε γραφεία δικηγόρων.
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. ΝΑΙ κινηθήκατε αποκλειστικά και μόνο εναντίον μας και γράφετε οι περισσότεροι στο φόρουμ μειωτικά και απαξιωτικά εναντίον μας. Χρόνια τώρα κλείνετε τα μάτια σας σε όλες τις ύποπτες προϋπηρεσίες με τις οποίες ο γιος ή κόρη διευθυντή παντός καιρού βολεύτηκε και διορίστηκε από την ΠΔΣ.
Επίσης με την προϋπηρεσία από την Ειδική Αγωγή. Ξέρεις πόσοι με κάποια σεμινάρια (πληρωμένα) πήραν κάποια βεβαίωση και δούλεψαν στην Ειδική Αγωγή; Δεν μιλώ για αυτούς που εργάστηκαν με κάποιο μεταπτυχιακό και προσέφεραν πολλά.

Κινηθήκατε αποκλειστικά και μόνο εναντίον μας και προσπαθήσατε (χωρίς οι περισσότεροι να έχετε έννομο συμφέρον γιατί και κάποιοι είναι μόνιμοι αλλά πήγατε αναπληρωτές και δεν χάσατε τη δουλειά σας εξ αιτίας μας)να μας εξοντώσετε . Αυτός ήταν ο στόχος σας. Η ψυχολογική μας εξόντωση.

1. Κλείσατε τα μάτια σας στις Βασικές Αρχές του Συντάγματος.
2. Κλείσατε τα μάτια σας στις Γνωμοδοτήσεις του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους
3. Κλείσατε τα μάτια σας στις Προτάσεις του Συνηγόρου του Πολίτη.
4. Κλείσατε τα αυτιά σας στις εκκλήσεις μας για βοήθεια.
5. Μια ομάδα συναδέλφων σας πετάχτηκε στο δρόμο και εσείς αντί να μας στηρίξετε προσπαθήσατε να μας αποτελειώσατε.

Αυτό κάνατε συναδέλφισσα χωρίς να νοιαστείτε αν οι συνάδελφοί σας έχουν παιδιά να ταϊσουν.

Τέλος, θέλω να ξέρετε πως εγώ προσωπικά δεν σας κρατώ κακία γιατί ξέρω πως κάποιοι σας υποκίνησαν για αυτή σας την κίνηση.
Και δεν αναφέρομαι στην προσφυγή κατά του νόμου, (που είναι αναφαίρετο δικαίωμά σας) αλλά στο ότι χρησιμοποιήσατε τα ονόματά μας.Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που δηλώσαμε ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ.
Τελικά, Ο Θεός  μας βοήθησε και πάλι.

Πως βγάζω αυτό το συμπέρασμα;Ανήμερα του Αγίου Γεωργίου κατατέθηκε η ρύθμιση. Ανήμερα της Αγίας Ειρήνης ψηφίστηκε το νομοσχέδιο. Ανήμερα του Αγίου Χαραλάμπους αναβλήθηκε το πρώτο δικαστήριο.Όσο για την νέα αναβολή όλο και κάποιος Άγιος θα άκουσε τις προσευχές μας.

ΥΓ
Από σένα δέχομαι πως δεν έχεις κάτι εναντίον μας, αλλά άσε με για τους υπόλοιπους να έχω κάποιες επιφυλάξεις

Υπερμαχία.



Το ξανατονίζω δεν έχω ούτε εγώ ούτε κάποιος άλλος από τα παιδιά που συμμετέχουν στην όλη διαδικασία κάτι προσωπικό εναντίον σας, έχω μιλήσει με τους περισσότερους και νομίζω οτι αυτή τη στιγμή ξέρω για ποιο πράγμα μιλάω, δεν είναι αερολογίες. Θεωρώ όμως προσωπική επίθεση το οτι με κατηγορούσες οτι ήθελα να "φάω" τα χρήματα που προοριζόταν για το δικηγόρο, παίρνω επίσης προσωπικά το οτι με θεωρείς τόσο ηλίθια ωστε να μη μπορώ να κρίνω από μόνη μου τι είναι σωστό ή λάθος, δίκαιο ή άδικο και οτι χρειάζομαι κάποιον να με χειραγωγεί. Προσβάλλομαι ως άνθρωπος που διαθέτει μια κάποια αξιοπρέπεια όταν λες οτι ορισμένοι δεν έχουμε έννομο συμφέρον, δηλαδή αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να αντιδρούμε μόνο όταν κινδυνεύει το τομάρι μας; όταν η αδικία αφορά κάποιον άλλο θα πρέπει απλά να κάνουμε τα στραβά μάτια; δηλαδή με το που βγήκαν τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ θα έπρεπε να έχω αποχωρήσει; να πω "δε βαριέσαι, βρε αδερφέ, του χρόνου διορίζομαι, που να μπλέκω τώρα;". Συγνώμη αλλά εγώ προσωπικά βλέπω διαφορετικά τα πράγματα και το θεώρησα ηθική μου υποχρέωση να μείνω ως το τέλος. Αν θα πρέπει να απολογηθώ γι'αυτό, τότε ζητώ ειλικρινά συγνώμη. Το θεωρώ επίσης προσωπική επίθεση το να με αποκαλούν "ένα τσουρμο παιδάκια" ή κάπως έτσι, μπορεί να μην το έκανες εσύ αλλά κάποιος άλλος, δεν παίζει ρόλο, εξακολουθώ να το παίρνω προσωπικά, ειδικά όταν έχω ήδη ένα παιδάκι να μεγαλώσω. Το οτι δίνουμε ΑΣΕΠ και τρέχουμε από δω και από κει για τα λίγα μόρια της ωρομισθίας παίρνοντας ψίχουλα δεν σημαίνει ούτε οτι είμαστε πιτσιρίκια, ούτε οτι δεν έχουμε ανάγκη τα χρήματα, ούτε οτι μας ταϊζουν ακόμα οι δικοί μας. Όχι, πολλοί απο μας έχουν και οικογένειες και παιδιά και μας κατηγορείς οτι δεν νοιαστήκαμε για τα παιδιά σας που πρέπει να τα μεγαλώσετε και σου κάνω την ίδια ερώτηση: εσύ σκέφτηκες ποτέ τα παιδιά που έχουν να μεγαλώσουν αυτοί που μένουν απ'έξω; Και ακόμα μια ερώτηση, από τη στιγμή που ήξερες όλα αυτά τα στραβά που γίνονται τόσα χρόνια με σιβ., εκκλησιαστικά, ΠΔΣ κλπ, γιατί δεν μίλησες; αφού τα θεωρείς αδικία γιατί δεν έκανες τίποτα; μήπως απλά βολεύει να υπάρχουν κι άλλες αδικίες για να καλυφθεί η δική μας;
Τέλος θα σε παρακαλούσα ν'αφήσουμε τα θεία έξω από το διάλογο που γίνεται στο φόρουμ. Δε νομίζω οτι όλοι αυτοί οι άγιοι έχουν θέση στη συζήτηση μας.
Και πάλι, δεν είναι προσωπική επίθεση. Δεν σε ξέρω προσωπικά για να σου επιτεθώ προσωπικά, ούτε αναφέρομαι στην προσωπικότητα σου ή τη νοημοσύνη σου για να το πάρεις προσωπικά. Όπως επίσης δεν μ'ενδιαφέρει η ψυχολογική εξόντωση κανενός, ούτε και είναι αυτός ο απώτερος σκοπός της προσφυγής. Είναι ένα καθαρά νομικό ζήτημα και δε νομίζω οτι οι συναισθηματικοί εκβιασμοί όπως οικογένειες, παιδιά και κατώτερα και πιο δύσκολα σχολεία, προσφέρουν τίποτα. Όλοι έχουμε τις ιστορίες μας αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας εδώ.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος achilles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #358 στις: Ιούνιος 18, 2010, 02:43:31 μμ »

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #359 στις: Ιούνιος 19, 2010, 07:16:47 πμ »
Achilles

Χαρά στο κουράγιο σου που κάθεσαι και βγάζεις γραφήματα για το πόσοι είναι οαεδίτες από τους πίνακες και πόσοι θα διοριστούν αλλά φαίνεται μάλλον πως οι περισσότεροι έχετε επιλεκτική μνήμη.

Χαρήκατε με τις ρυθμίσεις της Γιαννάκου και το γνωστό "δεν μασάμε" όταν αποφάσισε να καταργήσει τα ΤΕΕ και τη διδασκαλία των γενικών μαθημάτων, την υποχρεωτική παρακολούθηση των μαθητών στην Α τάξη ΕΠΑΛ ή Γενικού Λυκείου που σημαίνει μεταφορά μαθητών στα σχολεία του ΥΠΕΠΘ και μεταφορά των θέσεων εργασίας στα σχολεία του ΥΠΕΠΘ, γιατί εκεί που στα περσσότερα σχολεία της περιφέρειας δεν είχαν πάνω από έξι μαθητές για να δημιουργήσουν τμήματα ξαφνικά οι ΕΠΑΛ γέμισαν μαθητές.

Δηλαδή τι προσπαθείς να κάνεις; Ζητάς από το Υπουργείο Παιδείας να παρανομήσει; Θα είσαι ευχαριστημένος αν η Υπουργός ή οι Υπηρεσίες του Υπουργείου παρανομήσουν όπως έκανε  ο πρώην Υφυπουργός κος Λυκουρέντζος την τελευταία στιγμή; Γιατί αν δεν κατέθετε την σχετική τροπολογία που μας στέρησε το δικαίωμα διορισμού κανένα άρθρο του Συντάγματος δεν θα μπορούσε να καλύψει την αδικία αυτή και το άρθρο θα κοβόταν από την Νομοπαρασκευαστική.Για αυτό και το πέρασε έτσι- η κουτοπονηριά του Λυκουρέντζου-.

Συζητάμε για ένα θέμα που έπρεπε να είχε λυθεί από το 2004 (είτε με το νόμο για τους ιδιωτικούς είτε με την τελική μορφή του νόμου) και όχι 6 χρόνια μετά να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια.

Λοιπόν να το βάλεις και εσύ και οι υπόλοιποι καλά στο μυαλό σου.
Το Υπουργείο Παιδείας με αποκλειστικό υπεύθυνο την τότε Υπουργό Παιδείας κα Γιαννάκου αλλά και τον βασικό ανακόλουθο υφυπουργό κο Καλό παρανόμησε εις βάρος των ωρομίσθιων -αναπληρωτών καθηγητών γενικής Παιδείας που δουλεύαμε στα ΤΕΕ ΤΟΥ ΟΑΕΔ. Καταπάτησε τις βασικές αρχές του Συντάγματος.

Κάθεσαι εσύ και κάποιοι άλλοι και αντί να ζητήσετε αύξηση των θέσεων διορισμών ασχολείστε με έπεα πτερόεντα σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Πάρε όσες σόδες χρειάζεσαι για να χωνέψεις - δεν καταλαβαίνεις χρόνια τώρα ότι και να σου πω - ότι και να γράψω. Δεν περνάει το γνωστό δεν μασάμε της Γιαννάκου άλλο πια.  Ο λαός τιμωρεί ! Ούτε τα πολιτικά τερτίπια του Καλού και των συνεργατών αυτού.

Έχουμε ολόκληρο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους που από το 2001 θυμίζει στο Υπουργείο την παρανομία του.

Έχουμε ολόκληρη Ανεξάρτητη Αρχή του Συνήγορου του Πολίτη που με τη συνεχή διαμεσολάβησή του θύμιζε στο Υπουργείο Παιδείας πως παρανομούσε εξαιτίας κάποιων παρατρεχάμενων που είχαν καταλάβει θέσεις κλειδιά στο Υπουργείο (βλέπε περίπτωση Ράμμα πρώην ειδικού Γραμματέα) που χρόνια έξαχνε φόρμουλα.

Έχουμε όλες τις κοινοβουλευτικές ομάδες που αγωνίστηκαν να δοθεί λύση στη Βουλή και εσύ ασχολείσαι με τα ποσοστά.

ΥΓ Το ποσοστό είναι μικρό. Εμείς αγωνιζόμαστε να διοριστούν όλοι ενώ εσείς να διοριστείτε μόνο εσείς εις βάρος των άλλων.

Προσπαθήσαμε όλα αυτά τα χρόνια να είμαστε  μαζί σας ευγενικοί. Κάναμε έκκληση στην εκπαιδευτική κοινότητα να μας στηρίξει.
Μας πολεμάτε κρυμμένοι πίσω από ψευδώνυμα γιατί οι περισσότεροι έχετε ύποπτη προϋπηρεσία από κάποια ΠΔΣ ή ΣΔΕ ή ιδιωτικά ή από ειδικά σχολεία από κάποιο σεμινάριο που πληρώσατε κλπ. Ο καθένας από σας που γνώριζε τον διευθυντή κάποιου σχολείου έπαιρνε ώρες και έβλεπες συναδέλφους με ημερομηνία κτήσης βασικού πτυχίου από το 1994 να χάνονται και παιδάκια από το 2004 να έχουν μεγαλύτερη προϋπηρεσία.

Τέλος βγάλε όσα γραφήματα θέλεις και γράψε όσα ανώνυμα μηνύματα σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα και να εκτονωθείς.
Τα σχολεία δεν είναι τσιφλίκι κανενός και πρέπει να εφαρμόζονται οι νόμοι και οι βασικές αρχές του Συντάγματος και του Ελληνικού και του Ευρωπαϊκού.

Υπερμαχία


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2010, 07:29:32 πμ από zagorakis »

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #360 στις: Ιούνιος 19, 2010, 09:42:53 πμ »
Achilles

Χαρά στο κουράγιο σου που κάθεσαι και βγάζεις γραφήματα για το πόσοι είναι οαεδίτες από τους πίνακες και πόσοι θα διοριστούν αλλά φαίνεται μάλλον πως οι περισσότεροι έχετε επιλεκτική μνήμη.

Χαρήκατε με τις ρυθμίσεις της Γιαννάκου και το γνωστό "δεν μασάμε" όταν αποφάσισε να καταργήσει τα ΤΕΕ και τη διδασκαλία των γενικών μαθημάτων, την υποχρεωτική παρακολούθηση των μαθητών στην Α τάξη ΕΠΑΛ ή Γενικού Λυκείου που σημαίνει μεταφορά μαθητών στα σχολεία του ΥΠΕΠΘ και μεταφορά των θέσεων εργασίας στα σχολεία του ΥΠΕΠΘ, γιατί εκεί που στα περσσότερα σχολεία της περιφέρειας δεν είχαν πάνω από έξι μαθητές για να δημιουργήσουν τμήματα ξαφνικά οι ΕΠΑΛ γέμισαν μαθητές.

Δηλαδή τι προσπαθείς να κάνεις; Ζητάς από το Υπουργείο Παιδείας να παρανομήσει; Θα είσαι ευχαριστημένος αν η Υπουργός ή οι Υπηρεσίες του Υπουργείου παρανομήσουν όπως έκανε  ο πρώην Υφυπουργός κος Λυκουρέντζος την τελευταία στιγμή; Γιατί αν δεν κατέθετε την σχετική τροπολογία που μας στέρησε το δικαίωμα διορισμού κανένα άρθρο του Συντάγματος δεν θα μπορούσε να καλύψει την αδικία αυτή και το άρθρο θα κοβόταν από την Νομοπαρασκευαστική.Για αυτό και το πέρασε έτσι- η κουτοπονηριά του Λυκουρέντζου-.

Συζητάμε για ένα θέμα που έπρεπε να είχε λυθεί από το 2004 (είτε με το νόμο για τους ιδιωτικούς είτε με την τελική μορφή του νόμου) και όχι 6 χρόνια μετά να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια.

Λοιπόν να το βάλεις και εσύ και οι υπόλοιποι καλά στο μυαλό σου.
Το Υπουργείο Παιδείας με αποκλειστικό υπεύθυνο την τότε Υπουργό Παιδείας κα Γιαννάκου αλλά και τον βασικό ανακόλουθο υφυπουργό κο Καλό παρανόμησε εις βάρος των ωρομίσθιων -αναπληρωτών καθηγητών γενικής Παιδείας που δουλεύαμε στα ΤΕΕ ΤΟΥ ΟΑΕΔ. Καταπάτησε τις βασικές αρχές του Συντάγματος.

Κάθεσαι εσύ και κάποιοι άλλοι και αντί να ζητήσετε αύξηση των θέσεων διορισμών ασχολείστε με έπεα πτερόεντα σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Πάρε όσες σόδες χρειάζεσαι για να χωνέψεις - δεν καταλαβαίνεις χρόνια τώρα ότι και να σου πω - ότι και να γράψω. Δεν περνάει το γνωστό δεν μασάμε της Γιαννάκου άλλο πια.  Ο λαός τιμωρεί ! Ούτε τα πολιτικά τερτίπια του Καλού και των συνεργατών αυτού.

Έχουμε ολόκληρο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους που από το 2001 θυμίζει στο Υπουργείο την παρανομία του.

Έχουμε ολόκληρη Ανεξάρτητη Αρχή του Συνήγορου του Πολίτη που με τη συνεχή διαμεσολάβησή του θύμιζε στο Υπουργείο Παιδείας πως παρανομούσε εξαιτίας κάποιων παρατρεχάμενων που είχαν καταλάβει θέσεις κλειδιά στο Υπουργείο (βλέπε περίπτωση Ράμμα πρώην ειδικού Γραμματέα) που χρόνια έξαχνε φόρμουλα.

Έχουμε όλες τις κοινοβουλευτικές ομάδες που αγωνίστηκαν να δοθεί λύση στη Βουλή και εσύ ασχολείσαι με τα ποσοστά.

ΥΓ Το ποσοστό είναι μικρό. Εμείς αγωνιζόμαστε να διοριστούν όλοι ενώ εσείς να διοριστείτε μόνο εσείς εις βάρος των άλλων.

Προσπαθήσαμε όλα αυτά τα χρόνια να είμαστε  μαζί σας ευγενικοί. Κάναμε έκκληση στην εκπαιδευτική κοινότητα να μας στηρίξει.
Μας πολεμάτε κρυμμένοι πίσω από ψευδώνυμα γιατί οι περισσότεροι έχετε ύποπτη προϋπηρεσία από κάποια ΠΔΣ ή ΣΔΕ ή ιδιωτικά ή από ειδικά σχολεία από κάποιο σεμινάριο που πληρώσατε κλπ. Ο καθένας από σας που γνώριζε τον διευθυντή κάποιου σχολείου έπαιρνε ώρες και έβλεπες συναδέλφους με ημερομηνία κτήσης βασικού πτυχίου από το 1994 να χάνονται και παιδάκια από το 2004 να έχουν μεγαλύτερη προϋπηρεσία.

Τέλος βγάλε όσα γραφήματα θέλεις και γράψε όσα ανώνυμα μηνύματα σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα και να εκτονωθείς.
Τα σχολεία δεν είναι τσιφλίκι κανενός και πρέπει να εφαρμόζονται οι νόμοι και οι βασικές αρχές του Συντάγματος και του Ελληνικού και του Ευρωπαϊκού.

Υπερμαχία



Άρχισες πάλι να παραληρείς. Δυστυχώς για σένα πλέον δεν πιάνει. Ο κόσμος ξύπνησε. ΞΕΡΕΙ τι χάνει εξαιτίας σας.
Και για να μην λέμε πάλι τα ίδια περί ψευδωνύμων, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ υποχρεωμένοι να πούμε εδώ ποιοι είμαστε. Όποιος ενδιαφέρεται για την προσφυγή μπορεί να μας βρει. Δεν είναι παράνομο να γράφουμε με ψευδώνυμο. Και δεν πρόκειται να σταματήσουμε να ξεσηκώνουμε κόσμο εναντίον σας!
Στο ενδιάμεσο πήγαινε να δροσιστείς σε καμία παραλία. Αλλά πρόσεξε μην τρομάξουν όταν σε δουν και φύγουν!

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #361 στις: Ιούνιος 19, 2010, 10:20:15 πμ »
Και φυσικά είναι αντισυνταγματικό να στερούνται τα βύσματα των στοιχειωδών δικαιωμάτων τους.
Να στερούνται τον ΔΙΟΡΙΣΜΟ! Αν είναι δυνατόν!
Μα είναι μόνο καμιά 600αριά άτομα.
Σιγά το βάρος. Τόσους αργόσχολους πληρώνουν οι φορολογούμενοι, εδώ θα διυλίσουμε τον κώνωπα;
Μα είναι εντελώς αυτονόητο. Όποιος δουλέψει έστω και μια μέρα για το δημόσιο αυτομάτως περνάει σε μια άλλη διάσταση. Μπαίνει στην χώρα των νομικών θαυμάτων.
Έτσι είναι, όλοι οι άλλοι εργαζόμενοι απλά ψάχνουν την ρωγμή για να εισέλθουν στην βασιλεία των ουρανίων ρυθμίσεων, να ξεφύγουν απ’ την γήινη ιδιωτική κόλαση με ένα πνευματικό αγώνα ιερής ιδιοτέλειας και  επωφελούς νηστείας μέχρι να αποδώσει το θαύμα του πολλαπλασιασμού των άρτων...

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #362 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:11:22 μμ »
Και φυσικά είναι αντισυνταγματικό να στερούνται τα βύσματα των στοιχειωδών δικαιωμάτων τους.
Να στερούνται τον ΔΙΟΡΙΣΜΟ! Αν είναι δυνατόν!
Μα είναι μόνο καμιά 600αριά άτομα.
Σιγά το βάρος. Τόσους αργόσχολους πληρώνουν οι φορολογούμενοι, εδώ θα διυλίσουμε τον κώνωπα;
Μα είναι εντελώς αυτονόητο. Όποιος δουλέψει έστω και μια μέρα για το δημόσιο αυτομάτως περνάει σε μια άλλη διάσταση. Μπαίνει στην χώρα των νομικών θαυμάτων.
Έτσι είναι, όλοι οι άλλοι εργαζόμενοι απλά ψάχνουν την ρωγμή για να εισέλθουν στην βασιλεία των ουρανίων ρυθμίσεων, να ξεφύγουν απ’ την γήινη ιδιωτική κόλαση με ένα πνευματικό αγώνα ιερής ιδιοτέλειας και  επωφελούς νηστείας μέχρι να αποδώσει το θαύμα του πολλαπλασιασμού των άρτων...

Kαταπληκτικό, πολλά +++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #363 στις: Ιούνιος 23, 2010, 01:03:31 μμ »
Ακόμα τολμούν και γράφουν οι οαεδίτες; :-X :-X :-X :-X :-X
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161392
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.