*

Αποστολέας Θέμα: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;  (Αναγνώστηκε 27001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος outsider

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Think open!
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:05:04 πμ »
Πήρα τηλ. στον ΑΣΕΠ και μου είπαν πως έτσι και αλλιώς πρόκειται για διδακτική και όχι για επαγγελματική εμπειρία. Επομένως δεν μπορεί να αναγνωριστεί για τον υπολογισμό μορίων σε προκηρύξεις με σειρά προτεραιότητας.
Επίσης για τον ίδιο λόγο δεν αναγνωρίζεται και η προϋπηρεσία ως μόνιμος εκπαιδευτικός που μπορεί να έχει κάποιος στις προκηρύξεις με σειρά προτεραιότητας του ΑΣΕΠ.

Υ.Γ.: Σε σχέση με την προσαύξηση 50% προφανώς εννοούσα για κάποιον που έχει ήδη συμπληρώσει 24 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:51:37 »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 05:17:30 μμ »
Μετά από το διορισμό η προυπηρεσία από ΙΕΚ και ΣΔΕ μετράει μισθολογικά;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 05:42:34 μμ »
Μετά από το διορισμό η προυπηρεσία από ΙΕΚ και ΣΔΕ μετράει μισθολογικά;

Μετράει ναι, όμως μόνο εφόσον η απασχόληση αυτή δεν συμπίπτει με άλλη απασχόληση πλήρους ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 06:22:55 μμ »

Μετράει ναι, όμως μόνο εφόσον η απασχόληση αυτή δεν συμπίπτει με άλλη απασχόληση πλήρους ωραρίου.
Ευχαριστώ πολύ υπάρχει κάπου που μπορούμε να δούμε από προϋπηρεσιες τι μετράει μισθολογικά;Στο ευρύτερο δημόσιο η προϋπηρεσία μετράει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:51:37 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 07:10:51 μμ »
Οδηγός προϋπηρεσίας εκπαιδευτικών

https://www.esos.gr/arthra/60388/odigos-proypiresias-ekpaideytikon

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 05:33:18 μμ »

Μετράει ναι, όμως μόνο εφόσον η απασχόληση αυτή δεν συμπίπτει με άλλη απασχόληση πλήρους ωραρίου.
η προυπηρεσία από ΙΕΚ μετράει μισθολογικά;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 09:50:03 μμ »
η προυπηρεσία από ΙΕΚ μετράει μισθολογικά;

Ναι( αν εχω καταλάβει σωστά από αυτά που είπε η διεύθυνση εκπαίδευσης στην οποία έχω διοριστεί).

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 12:08:19 μμ »

Μετράει ναι, όμως μόνο εφόσον η απασχόληση αυτή δεν συμπίπτει με άλλη απασχόληση πλήρους ωραρίου.

δηλαδη ενας μονιμος, που δουλευει παραλληλα και σε ιεκ, δεν του αναγνωριζεται η προυπηρεσια απο το ιεκ μισθολογικα??

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 03:09:22 μμ »
δηλαδη ενας μονιμος, που δουλευει παραλληλα και σε ιεκ, δεν του αναγνωριζεται η προυπηρεσια απο το ιεκ μισθολογικα??
Τί εννοείς; να του υπολογίζεται διπλά;
Όχι έτσι κι αλλιώς, όταν υπάρχει επικάλυψη.
Ο μόνιμος αλλά και ο αναπληρωτής και οποιοσδήποτε έχει πλήρη ασφαλιστική κάλυψη στο δημόσιο "γράφει" προϋπηρεσία που αναγνωρίζεται μισθολογικά. Για κάθε μήνα εργασίας, ένα μήνα. Δεν γίνεται να αναγνωρίσει π.χ. ενάμιση μήνα για χρονικό διάστημα ενός μήνα.

Επειδή τα τελευταία χρόνια οι προσλήψεις εκπαιδευτών στα ΙΕΚ γίνονται με συμβάσεις έργου, το ερώτημα είναι αν θεωρείται δημόσια προϋπηρεσία έτσι ώστε να αναγνωρίζεται μισθολογικά.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 05:29:55 μμ »
δηλαδη ενας μονιμος, που δουλευει παραλληλα και σε ιεκ, δεν του αναγνωριζεται η προυπηρεσια απο το ιεκ μισθολογικα??

Ακριβώς.Και αναπληρωτής να είναι αν έχει πλήρες ωραριο πάλι δεν αναγνωρίζεται.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 05:36:12 μμ »
Τί εννοείς; να του υπολογίζεται διπλά;
Όχι έτσι κι αλλιώς, όταν υπάρχει επικάλυψη.
Ο μόνιμος αλλά και ο αναπληρωτής και οποιοσδήποτε έχει πλήρη ασφαλιστική κάλυψη στο δημόσιο "γράφει" προϋπηρεσία που αναγνωρίζεται μισθολογικά. Για κάθε μήνα εργασίας, ένα μήνα. Δεν γίνεται να αναγνωρίσει π.χ. ενάμιση μήνα για χρονικό διάστημα ενός μήνα.

Επειδή τα τελευταία χρόνια οι προσλήψεις εκπαιδευτών στα ΙΕΚ γίνονται με συμβάσεις έργου, το ερώτημα είναι αν θεωρείται δημόσια προϋπηρεσία έτσι ώστε να αναγνωρίζεται μισθολογικά.

Συνάδελφε κ γω αυτό ήξερα, ότι δλδ επειδή είναι συμβάσεις έργου δεν αναγνωρίζονται  αλλά με πήραν την προηγούμενη εβδομάδα από τη Διεύθυνση εκπαίδευσης όπου έχω διοριστεί κ μου είπαν ότι προσμετρωνται στους μήνες συνολικής προϋπηρεσίας μου αλλά όχι για απόδοση μονάδων συνθηκών διαβίωσης . Άρα, εφόσον προσμετρωνται στην προϋπηρεσία λογικα δεν αναγνωρίζονται κ για απόδοση μισθολογικού κλιμακίου; Ή μήπως οι μήνες προϋπηρεσίας κ το ΜΚ είναι δύο διαφορετικά πράγματα κ τα έχω μπερδέψει?

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 06:48:50 μμ »

Συνάδελφε κ γω αυτό ήξερα, ότι δλδ επειδή είναι συμβάσεις έργου δεν αναγνωρίζονται  αλλά με πήραν την προηγούμενη εβδομάδα από τη Διεύθυνση εκπαίδευσης όπου έχω διοριστεί κ μου είπαν ότι προσμετρωνται στους μήνες συνολικής προϋπηρεσίας μου αλλά όχι για απόδοση μονάδων συνθηκών διαβίωσης . Άρα, εφόσον προσμετρωνται στην προϋπηρεσία λογικα δεν αναγνωρίζονται κ για απόδοση μισθολογικού κλιμακίου; Ή μήπως οι μήνες προϋπηρεσίας κ το ΜΚ είναι δύο διαφορετικά πράγματα κ τα έχω μπερδέψει?
Κάποιες προϋπηρεσίες υπολογίζονται για ΜΚ αλλά δεν υπολογίζονται για μείωση ωραρίου ούτε για απόδοση μονάδων συνθηκών διαβίωσης π.χ. από άλλες δημόσιες υπηρεσίες όπως Δήμοι, Νοσοκομεία κ.α. [ή από τα ΕΠΑΛ ΟΑΕΔ (υπάρχει διαφοροποίηση και εδώ όμως ανάλογα με τις ειδικότητες)].

Σχετικά με αυτό που γράφεις: ]μου είπαν ότι προσμετρωνται στους μήνες συνολικής προϋπηρεσίας μου[/
μήπως είναι εργασία στα ΙΕΚ πριν το 2014; (περίπου)
Παλαιότερα η σχέση εργασίας ήταν εξαρτημένη και υπολογίζεται για το ΜΚ (όχι για τα άλλα).
Μετά, από τότε που άρχισαν να προσλαμβάνουν με συμβάσεις έργου, δεν υπολογίζονται ούτε για το ΜΚ.

Αν γνωρίζετε κάτι άλλο, βοηθήστε στην αλληλοενημέρωση έτσι ώστε να το ψάξουμε περισσότερο.  Λέμε αυτά που γνωρίζουμε με επιφύλαξη και τα διερευνούμε μετά. Επειδή αν δεν έχουμε ιδέα, δεν ξέρουμε και τί να ρωτήσουμε... ή τί και που να ψάξουμε.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 08:12:26 μμ »
Κάποιες προϋπηρεσίες υπολογίζονται για ΜΚ αλλά δεν υπολογίζονται για μείωση ωραρίου ούτε για απόδοση μονάδων συνθηκών διαβίωσης π.χ. από άλλες δημόσιες υπηρεσίες όπως Δήμοι, Νοσοκομεία κ.α. [ή από τα ΕΠΑΛ ΟΑΕΔ (υπάρχει διαφοροποίηση και εδώ όμως ανάλογα με τις ειδικότητες)].

Σχετικά με αυτό που γράφεις: ]μου είπαν ότι προσμετρωνται στους μήνες συνολικής προϋπηρεσίας μου[/
μήπως είναι εργασία στα ΙΕΚ πριν το 2014; (περίπου)
Παλαιότερα η σχέση εργασίας ήταν εξαρτημένη και υπολογίζεται για το ΜΚ (όχι για τα άλλα).
Μετά, από τότε που άρχισαν να προσλαμβάνουν με συμβάσεις έργου, δεν υπολογίζονται ούτε για το ΜΚ.

Αν γνωρίζετε κάτι άλλο, βοηθήστε στην αλληλοενημέρωση έτσι ώστε να το ψάξουμε περισσότερο.  Λέμε αυτά που γνωρίζουμε με επιφύλαξη και τα διερευνούμε μετά. Επειδή αν δεν έχουμε ιδέα, δεν ξέρουμε και τί να ρωτήσουμε... ή τί και που να ψάξουμε.

Κυρίως, ναι, ήταν προϋπηρεσίες πριν το 2014 όμως ήταν κ μια προϋπηρεσία το έτος 2015-16
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2021, 08:33:55 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που μετράνε προϋπηρεσία και ένσημα των ΙΕΚ;
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 08:51:52 μμ »
Οδηγός προϋπηρεσίας εκπαιδευτικών

https://www.esos.gr/arthra/60388/odigos-proypiresias-ekpaideytikon
Ευχαριστώ πολύ.Υπάρχει κάπου επίσημα να μπορούμε να δουμε προυπηρεσία για μισθολογική και βαθμολογική;
Εμένα με έχουν στο κλιμάκιο που ήμουν πέρυσι και απ ότι φαίνεται δεν μου έχουν αναγνωρίσει προυπηρεσίες που κατέθεσα όταν διορίστηκα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.