*

Αποστολέας Θέμα: Οι ΠΕ19 και οι ΠΕ20 αυτοματισμού παίρνουν τα 5 μόρια της προκήρυξης για τη γνώση Η/Υ;  (Αναγνώστηκε 5167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
γεια σας παιδια!

Νεος στο forum ειπα και γω να κσεκινησω το πρωτο μου post! :)

Η απορια μου είναι αν τελικα τα 5 μόρια για τη γνωση των Η/Υ προστέθηκαν στη βαθμολογία της κατηγορίας ΠΕ19 κατα τη περίοδο 2006/07.
Πήρα στην ΑΣΠΑΙΤΕ και μου είπαν οτι προστέθηκαν +5 σε όλους αλλα κάποιοι εδω μου λένε οτι επειδή όλοι του ΠΕ19 τα δικαιούνται δεν τα εχουν προσθέσει καθόλου στην τελική βαθμολογία. Τελικά τι ισχύει; Ισχύει το ίδιο καθεστώς για τις σχολές σε όλη την Ελλάδα ή ο καθένας βαθμολογεί και λιγο διαφορετίκά;

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2012, 12:44:32 πμ από Lasid »
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος neos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Hasta La Victoria Siempre
    • Προφίλ
Αγαπητοί φίλοι,
είμαι νέος στην παρέα και θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση, όσον αφορά την προκύρηξη θέσεων για το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ.
Η ερώτηση είναι αν δικαιούμαι τα 5 μόρια για την γνώση Η/Υ, εξ' ορισμού από το πτυχίο μου, δηλαδή χωρίς να προσκομίσω κάποιο πτυχίο τύπου ECDL??
Κάνω αυτή την ερώτηση γιατί στον φετινό κανονισμό αξιολόγησης υποψηφίων δεν αναφέρεται η ειδικότητα μου (Μηχ. Αυτοματισμού), όπως βλέπεται παρακάτω από απόσπασμα του φετινού κανονισμού:

Γνώση Xειρισμού Η/Υ - Τρόποι Απόδειξης
Mε τίτλους σπουδών, Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ειδικότητας Πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ, όπως αυτοί αναφέρονται κατωτέρω.
ΤΙΤΛΟΙ    ΣΠΟΥΔΩΝ   ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ   ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ   ΓΙΑ   ΤΗΝ    ΑΠΟΔΕΙΞΗ  ΓΝΩΣΗΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ Η/Υ (όπως αυτοί προσδιορίζονται στα άρθρα 6, 14 και 19 του π.δ. 50/2001 όπως ισχύει).

Β)  ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
- Πληροφορικής
- Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων
- Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών
- Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Πολυμέσων
- Βιομηχανικής Πληροφορικής
- Πληροφορικής και Επικοινωνιών
- Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας
- Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών
- Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης
- Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων Η/Υ (Π.Σ.Ε.)
- Επιχειρηματικού Σχεδιασμού και Πληροφοριακών Συστημάτων
- Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία
- Διαχείρισης Πληροφοριών
ή άλλος ισότιμος τίτλος σπουδών αντίστοιχης ειδικότητας, σχολών της ημεδαπής ή αλλοδαπής.

Στην προκύρηξη των θέσεων όμως υπάρχει η ειδικότητα του Μηχ. Αυτοματισμού ενταγμένη κανονικά στον ΠΕ20.
Και ρωτώ λοιπόν: είναι δυνατόν να βρίσκεται η ειδικότητα μου στον ΠΕ20 και να μην δικαιούμαι τα 5 μόρια από την γνώση χειρισμού Η/Υ??

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Φίλτατε την ίδια απορία είχε ένας γνωστός μου και μετά από πολλά τηλεφωνήματα που έκανε του είπανε οτι ισχύει ακριβώς ότι λέει η προκήρυξη. Επι λέξη του πανε "Αν η σχολή σου είναι στη λίστα τότε καλύπτεσαι..." Τρέχα βγάλε άκρη εσύ τώρα... Κι όμως ναι... Είστε ΠΕ20!!!!!

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Ξεχνάει κάποιος να βάλει στη λίστα κάποια ονόματα σχολών και την πληρώνουν άλλοι.. >:( :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Γνώση χειρισμού Η/Υ - Τρόποι Απόδειξης
Mε τίτλους σπουδών, Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ειδικότητας Πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ, όπως αυτοί αναφέρονται κατωτέρω.
ΤΙΤΛΟΙ    ΣΠΟΥΔΩΝ   ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ   ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ   ΓΙΑ   ΤΗΝ    ΑΠΟΔΕΙΞΗ  ΓΝΩΣΗΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ Η/Υ (όπως αυτοί προσδιορίζονται στα άρθρα 6, 14 και 19 του π.δ. 50/2001 όπως ισχύει).


To άνωθεν π.δ έχει τροποποιηθεί και αντικατασταθεί από το 44/2005.
Όταν λοιπόν γράφει "όπως ισχύει" σημαίνει με τις τροποποιήσεις του!!!
Στο τροποποιημένο λοιπόν αναφέρεται ότι όποιος στην σχολή του έχει παρακολουθήσει επιτυχώς πάνω από 4 μαθήματα ισοδύναμα με ΤΕΙ Πληροφορικής, τότε δεν χρειάζεται να έχει ECDL. H σχολή σου μπορεί να σου προσκομίσει σχετική βεβαίωση.
Περυσι δεν μου μέτρησαν τους υπολογιστές και το έπαιξαν Κινέζοι γιαυτό το Π.Δ.Τώρα όμως οφείλουν να μου το μετρήσουν και να απαντήσουν μετά από προσφυγή μου στον Συνήγορο του Πολίτη, γιαυτό και το προσέθεσαν στην φετινή προκήρυξη.
Καλύτερα να μιλάτε στο 210-2896745 με την κ.Ανδρικοπούλου (νομικός σύμβουλος) και την κ.Βαϊνά (προϊσταμένη),διότι δεν μπορούμε να τους πληρώνουμε κάθε χρόνο 50€ για να μας απαντάνε ότι λέει η προκήρυξη, οφείλουν μια πιο υπεύθυνη εξήγηση.
Επιπλέον τα περυσινά δικαιολογητικά μπορούμε να τα ζητήσουμε πίσω μετά από αίτηση στα κατά τόπους παραρτήματα.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος neos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Hasta La Victoria Siempre
    • Προφίλ
Μετά απο πολλές κλήσεις μου στην ΑΣΠΑΙΤΕ Αθήνας δεν το σήκωνε το ρημάδι κανένας (!!!!!), πήρα στην ΑΣΠΑΙΤΕ Θεσ/νίκης και αφού του εξήγησα του υπάλληλου στην εκεί γραμματεία την περίπτωση μου αναλυτικά, μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα τα πάρω τα μόρια. Μου είπε ότι δεν είναι δυνατόν να είμαι ΠΕ 20 και να μην πάρω τα μόρια από την γνώση Η/Υ!!
Να σας πώ όμως την αλήθεια, ψιλοάσχετος μου ακούστηκε ο υπάλληλος γιατί δεν γνώριζε κάτι για το συγκεκριμένο θέμα και απλά υπέθετε ότι θα τα πάρω τα μόρια με το παραπάνω σκεπτικό.
Πάντως γνωρίζω 100% από συνάδελφο Αυτοματιστή που έκανε πέρσι τα χαρτιά του για ΑΣΠΑΙΤΕ ότι του προσμετρήθηκαν τα μόρια από την γνώση Η/Υ χωρίς να προσκομίσει κάποια βεβαίωση από τήν σχολή ή ECDL. Αλλά όποιος θυμάται τον περσινό κανονισμό αξιολόγησης, έγραφε ότι τα μόρια τα δικαιούται όποιος ανήκει στον ΠΕ19-ΠΕ20. Βέβαια φέτος η διατύπωση άλλαξε για το συγκεκριμένο θέμα.
Φίλη vasg, αυτό το τηλέφωνο που δίνεις είναι από την ΑΣΠΑΙΤΕ ή από τον Συνήγορο του Πολίτη?? (και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2007, 02:32:11 μμ από neos »

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Μελετώντας την εγκύκλιο , βλέπω ότι κάνουν δεκτά τα πτυχία Πληροφορικής που είναι στο προσοντολόγιο στον ευρύτερο δημόσιο Τομέα και όχι στον κλάδο της Εκπαίδευσης! Για αυτο και ο Αυτοματισμός δεν είναι μέσα. Και όμως (στην Ελλάδα γίνονται  ΜΟΝΟ αυτά) η ΑΣΠΑΙΤΕ αφορά την εκπαίδευση και όχι τον ευρύτερο δημόσιο τομέα , γιατί διάλεξαν εκείνο το ΠΔ που καθορίζει τα προσόντα Πληροφορικής , ο θεός και η ψυχή τους!
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος neos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Hasta La Victoria Siempre
    • Προφίλ
Φίλε Amstrad, έτσι όπως τα γράφεις είναι. Η ΑΣΠΑΙΤΕ είναι ίδρυμα που ανήκει στο υπουργείο Παιδείας και χρησιμοποιεί αφενός για τις θέσεις που προκυρήχθηκαν για το φετινό ΕΠΠΑΙΚ το Π.Δ. 268/2004 (που συμπεριλαμβάνει τον Αυτοματισμό) και αφετέρου για την μοριοδότηση της γνώσης Η/Υ το Π.Δ. 50/2001 του υπουργείου Εσωτερικών (που δεν συμπεριλαμβάνει τον Αυτοματισμό)!!!! Ελλάς το μεγαλείο σου!!!!
Το θέμα είναι ότι τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτομαι να στείλω και μια βεβαίωση της σχολής μου για τα 4 μαθήματα πληροφορικής και ότι γίνει!
Πάντως, όποιος έχει κάτι νεότερο για το θέμα, παρακαλώ ας ενημερώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2007, 01:13:06 μμ από neos »

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Τα τηλ: 210-2896745 με την κ.Ανδρικοπούλου (νομικός σύμβουλος) και την κ.Βαϊνά (προϊσταμένη), είναι στην ΑΣΠΑΙΤΕ.
Παιδιά πάντως στην πάτρα μου είπαν ότι είναι ανοιχτοί 3-6 το απόγευμα, γιαυτό δεν σηκώνει κανείς το τηλ το πρωί.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
έχω μείνει παγωτό με αυτά που διάβασα!!!!!
Είναι δυνατόν ο καθένας να λέει ό,τι του καπνίσει????

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Εμένα πάντως η γνώμη μου είναι να πάρεις την προϊσταμένη τηλέφωνο μπας και βγάλεις καμιά άκρη...Μη χάσεις τζάμπα την ευκαιρία!Να τους πρήξεις με τα τηλέφωνα, δικαίωμά σου είναι στο κάτω κάτω....

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια!

Νεος στο forum ειπα και γω να ξεκινησω το πρωτο μου post! :)

Η απορια μου είναι αν τελικα τα 5 μόρια για τη γνωση των Η/Υ προστέθηκαν στη βαθμολογία της κατηγορίας ΠΕ19 κατα τη περίοδο 2006/07.
Πήρα στην ΑΣΠΑΙΤΕ και μου είπαν οτι προστέθηκαν +5 σε όλους αλλα κάποιοι εδω μου λένε οτι επειδή όλοι του ΠΕ19 τα δικαιούνται δεν τα εχουν προσθέσει καθόλου στην τελική βαθμολογία. Τελικά τι ισχύει; Ισχύει το ίδιο καθεστώς για τις σχολές σε όλη την Ελλάδα ή ο καθένας βαθμολογεί και λιγο διαφορετίκά;
Μπορείς να γίνεις ποιο σαφής .... Έχεις πάρει παιδαγωγική επάρκεια ??  Ποια γνώση Η/Υ λες ?  δεν υποτίθεται πως όσοι είναι ΠΕ 19-20 την έχουν?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2012, 03:36:20 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
σωστά σου είπανε.. τα 5 μόρια υπολογίζονται κανονικά αν και είναι ας πούμε λίγο χαζο... Εμάς πάντως μας βολεύει!!!!!! Πόσα μόρια συγκέντρωσες?? Καλά αποτελέσματα να έχεις!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2012, 12:45:34 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Στην περσινή εγκύκλιο μετρήθηκαν κανονικά τα 5 μόρια στους ΠΕ19-20
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2012, 12:45:49 πμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.