*

Αποστολέας Θέμα: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί  (Αναγνώστηκε 7978 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« στις: Μάιος 08, 2010, 06:55:31 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:00 »

Αποσυνδεδεμένος ddr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2010, 07:25:31 μμ »
ίσως αργότερα και οι μόνομοι??

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 08, 2010, 07:28:41 μμ »
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank8_5_10_0627.php
ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥΧΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑ!
"Ελάχιστη εγγυημένη σύνταξη για όλους πάνω από 65 ετών υπολογισμένη με βάση τα ελάχιστα απαιτούμενα μέσα διαβίωσης."
Μετάφραση: Ούτε ένα πινάκιο φακής...

Ρε παιδιά, εκείνο το ¨όριο της φτώχειας" έγινε ¨ελάχιστα απαιτούμενα μέσα διαβίωσης;¨
Μωρέ τι καλά τις κλωθογυρνάνε τις λέξεις αυτοί εκεί της εξουσίας...
Δεν έχει κανένας μας πλέον το δικαίωμα να δηλώνει ανυποψίαστος. Ούτε καν φοβισμένος. Αν δεν αντισταθούμε θα μας πετάξουν στον Καιάδα. ΟΛΟΥΣ.

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2010, 07:34:54 μμ »
"Ρυθμίσεις

Ταυτοχρόνως, το παράρτημα του Νόμου που ψήφισε κατά πλειοψηφία η Βουλή, επικυρώνοντας το Μνημόνιο Συνεννόησης, θέτει εκ των προτέρων πρόσθετες ρυθμίσεις τις οποίες υποχρεούται να εγκρίνει η Βουλή.

Αναλυτικότερα, στο κείμενο αναφέρονται τα εξής:

«Η κυβέρνηση θα υιοθετήσει ένα νέο απλοποιημένο σύστημα (αναλογικό) για όλους τους νυν και μελλοντικούς εργαζόμενους που περιλαμβάνει:

1 Μέχρι το Δεκέμβριο του 2015, συνταξιοδότηση στην ηλικία των 65 ετών για όλους, συμπεριλαμβανομένων και όσων έχουν ασφαλιστεί προ της 1ης Ιανουαρίου 1993.

2 Αύξηση της απαιτούμενης ηλικίας για συνταξιοδότηση των γυναικών που υπηρετούν στον δημόσιο τομέα στα 65 χρόνια μέχρι το 2013.

3 Ενίσχυση της σύνδεσης των εισφορών με τα επιδόματα.

4 Υπολογισμό των συντάξεων σύμφωνα με το σύνολο του εργασιακού βίου.

5 Μια μέση ετήσια λογιστική μεταφορά ύψους 1,2.

6 Τιμαριθμοποίηση των συντάξεων.

7 Εναν αυτόματο μηχανισμό προσαρμογής που να συνδέει το έτος συνταξιοδότησης με την αύξηση στην προσδοκώμενη διάρκεια ζωής κατά το έτος συνταξιοδότησης.

8 Αυξημένη ελάχιστη περίοδο εισφορών από 37 σε 40 έτη μέχρι το 2015.

9 Περιορισμένη χρήση της πρόωρης συνταξιοδότησης στα 60 έτη από την 1η Ιανουαρίου 2011, συμπεριλαμβανομένων των εργαζομένων σε βαρέα και ανθυγιεινά επαγγέλματα, και όσων έχουν 40 χρόνια εισφορών.

10 Αναθεωρημένο σύστημα παροχής αναπηρικών συντάξεων.

11 Μείωση (κατά 6% τον χρόνο) των συντάξεων για εκείνους που θα συνταξιοδοτούνται μεταξύ των 60 και 65 ετών με λιγότερα από 40 χρόνια εισφορών.

12 Καμία ειδική μεταχείριση για όσους έχουν ασφαλιστεί προ της 1ης Ιανουαρίου 1993.

13 Σημαντικές περικοπές στη λίστα βαρέων και ανθυγιεινών επαγγελμάτων (σε όχι περισσότερα από 10% του συνόλου).

14 Ελάχιστη εγγυημένη σύνταξη για όλους πάνω από 65 ετών υπολογισμένη με βάση τα ελάχιστα απαιτούμενα μέσα διαβίωσης.

15 Μείωση των συνταξιοδοτικών Ταμείων σε τρία».


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:00 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 09, 2010, 02:06:05 πμ »
Για τις άγαμες κορασίδες δε λέει τίποτα το νομοσχέδιο? Που κάαααθονται και παίρνουν 1500-2000 ευρώ χωρίς ποτέ να κοπιάσουν και τις πληρώνουμε εμείς? Όσο για τους εκπαιδευτικούς... Τί να πούμε βρε παιδιά? Πάμε κατά διαόλου >:(
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2010, 08:43:22 πμ »
Το ΙΚΑ δίνει πολύ καλά λεφτά για τοκετό κ λοχεία, περίπου 5.000.  :D
Κ από υπηρεσίες, εγώ παράπονο δεν έχω.  :) Αρκεί, βέβαια, να χρειαστείς γιατρό το πρωί...  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2010, 08:48:56 πμ »
Μήπως η περαιτέρω ελαστικοποίηση της εργασίας ξεκινά από την εγγραφή σε ένα προβληματικό ταμείο , με σκοπό την ενίσχυσή του ,αλλά ταυτόχρονα και την υποβάθμιση των υπηρεσιών που προσφέρει ;

void

  • Επισκέπτης
Απ: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 09, 2010, 10:22:14 πμ »
η αληθεια ειναι οτι στο ΙΚΑ ενταχθηκαν και οι εργαζομενοι εταιριων που αποκρατικοποιηθηκαν οπως της Εμπορικης κτλ.Το σχεδιο ειναι να δημιουργηθουν για ολους τρια ταμεια,υπαλληλων,εργοδοτων και αγροτων.Ως συλληψη ειναι καλο γιατι ετσι θα ελεγχονται τα εξοδα μετα την απιστευτη σπαταλη στα δημοσια ταμεια τοσες δεκαετιες.Οσο για το ΙΚΑ,μια χαρα ειναι και ιδιως αν κατοικεις στην επαρχια χωρις μεγαλη αναμονη στην εξυπηρετηση δεν υπαρχει κανενα προβλημα

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 09, 2010, 10:53:33 πμ »
ίσως αργότερα και οι μόνομοι??
Λογικά ναι, αργότερα και οι ήδη διορισμένοι θα ενταχθούν στο ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: !
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 09, 2010, 12:01:46 μμ »
Για τις άγαμες κορασίδες δε λέει τίποτα το νομοσχέδιο? Που κάαααθονται και παίρνουν 1500-2000 ευρώ χωρίς ποτέ να κοπιάσουν και τις πληρώνουμε εμείς? Όσο για τους εκπαιδευτικούς... Τί να πούμε βρε παιδιά? Πάμε κατά διαόλου >:(
Πράγματι αυτό με τις άγαμες κορασίδες είναι εκτός τόπου και χρόνου. Πάντως εγώ μέχρι να διοριστώ έπαιρνα αυτη τη σύνταξη - ο πατέρας μου ήταν δάσκαλος- αλλά ήταν 200 ευρώ και αν δεν τα δικαιούμουν εγώ θα τα έπαιρνε η μητέρα μου. Τώρα που διορίστηκα το μερίδιό μου εξαφανίστηκε και τελικά η μητέρα μου παίρνει σύνταξη 400 ευρώ!!! Φυσικά και θα ήταν καλύτερα εαν από την αρχή δίναν στη μητέρα μου όλο το μερίδιο, έτσι δεν είναι? Αυτά τα λέω γιατί πολλές φορές έχουμε την εντύπωση πως κάποιοι είναι οι ευνοημένοι και καλοπερνάν και έτσι αντί να βλέπουμε πως όλοι μαζί να πάμε μπροστά  μας κάνουν να θέλουμε να βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου. Δεν εννοώ πως ο συνάδελφος είχε τέτοια πρόθεση φυσικά, εξάλλου συμφωνώ πως ο συγκεκριμένος νόμος είχε νόημα στη δεκαετία του 50 όχι στο σήμερα. Απλά μην πιστεύετε ότι ακούτε για το τι παίρνει ο ένας και ο άλλος, τις περισσότερες φορές τα πράγματα δεν είναι έτσι. Και για εμάς τα ίδια δεν λένε? Πως καθόμαστε και πληρωνόμαστε χωρίς να δουλευουμε?

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 09, 2010, 01:11:49 μμ »
εχω την εντυπωση οτι αναφερετε στις αγαμεσ κοπελες που ο μπαμπας τους ήταν δημοσιος υπαλληλος κ μετα το θανατο του εισπρατουν αυτες την συνταξη.
οντως το κρατο ς χρειαζετε συμαζεμα , υπαρχουν χωρια στην ελλαδα που ολοι οι κατοικοι περνουν αναπηρικη κ φαντασου τι αλλο, ομως η νοοτροπια να ψοφίσει η κατσικα του γειτονα ειναι οτι χειροτερο για την φαση που βρισκομαστε γιατι στις χειροτερες μερες ο ενας θα κατασπαραζει τον αλλο.
παντως για να τα παιρνει αυτα ο απλος κοσμακης φαντασου τι παιρνουν στο κοινοβουλιο για να πετανε κ κοκκαλα στο λαο να μην διαμαρτυρεται ενω αυτοι τρωνε τον αστακο
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 09, 2010, 01:13:06 μμ »
Το ΙΚΑ δίνει πολύ καλά λεφτά για τοκετό κ λοχεία, περίπου 5.000.  :D
Κ από υπηρεσίες, εγώ παράπονο δεν έχω.  :) Αρκεί, βέβαια, να χρειαστείς γιατρό το πρωί...  ::)

sorry για το ασχετο ερωτημα μου αλλα bikini για εξετασεις και γιατρους πηγαινεις στο ικα? εισαι ευχαριστημενη?

και το ρωταω γιατι εχω βιβλιαριο του ικα και δεν το εχω χρησιμοποιησει με ολα αυτο που ακουμε, μεγαλη αναμονη για να σε δει ο γιατρος, λανθασμνα αποτελεσματα εξετασεων κτλπ. να αναθεωρησω τις αποψεις μου :-\

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 09, 2010, 01:15:14 μμ »
Το ΙΚΑ δίνει πολύ καλά λεφτά για τοκετό κ λοχεία, περίπου 5.000.  :D
Κ από υπηρεσίες, εγώ παράπονο δεν έχω.  :) Αρκεί, βέβαια, να χρειαστείς γιατρό το πρωί...  ::)

sorry για το ασχετο ερωτημα μου αλλα bikini για εξετασεις και γιατρους πηγαινεις στο ικα? εισαι ευχαριστημενη?

και το ρωταω γιατι εχω βιβλιαριο του ικα και δεν το εχω χρησιμοποιησει με ολα αυτο που ακουμε, μεγαλη αναμονη για να σε δει ο γιατρος, λανθασμενα αποτελεσματα εξετασεων κτλπ. να αναθεωρησω τις αποψεις μου :-\ ?

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στο Ι.Κ.Α οι νέοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 10, 2010, 10:20:06 πμ »
Ελεος ρε παιδιά με τις αγαμες κορασίδες. Κανείς από τους αρμόδιους δν φαίνεται να συγκινείται τη στιγμη που κόβουν μισθούς και συντάξεις!
Λενε για μέσο όρο συντάξεων 1500Ε και όχι μόνο από Δημόσιο αλλά και για κόρες στρατιωτικών, ορισμένων τραπεζών κ.α....
Απο τα 16...μέχρι τα 116, τέτοια σύνταξη  κι εμένα θα μου άρεσε πολύ αλλά...αμ δε! είναι για τις προνομιούχες!

Όσο για το ΙΚΑ μια χαρά είναι και πολύ καλύτερο του Δημοσίου, συμφωνώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2010, 10:43:40 πμ από rodos5 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160915
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 795
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 771
Σύνολο: 784

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.