*

Ψηφοφορία

τι θα κανετε ως προς το επαγγελματικο σας μέλλον ;

θα επιδιωξω σταθερη εργασια στον ιδιωτικο τομεα της εκπαιδευσης ξεχνοντας το δημοσιο σχολειο
18 (10.3%)
θα επιδιωξω προσωρινη εργασια στον ιδιωτικο τομεα της εκπαιδευσης και θα συνεχισω να προσπαθω για διορισμο
27 (15.4%)
θα επιδιωξω να διοριστω ως αναπληρωτης και θα προσπαθω για διορισμο
49 (28%)
σκεφτομαι να φυγω στο εξωτερικο
17 (9.7%)
θα αλλαξω εντελως επαγγελμα
23 (13.1%)
δεν ξερω ακομα
41 (23.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 174

Η ψηφοφορία έληξε: Ιούνιος 10, 2010, 12:07:47 μμ

Αποστολέας Θέμα: του χρόνου;  (Αναγνώστηκε 13050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
του χρόνου;
« στις: Μάιος 11, 2010, 12:07:47 μμ »
τι σκεφτεστε οι αδιοριστοι για την νεα χρονιά μετα τις ρυθμισεις του πολυνομοσχεδίου ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: του χρόνου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:17:21 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2010, 12:13:38 μμ »
Μπορει να υπάρξει και μια επιλογή "δεν ξέρω"?
Γιατί το ψάχνω το ξαναψάχνω αλλά λύση δε βρίσκω...Ασχολούμαι με την ιδιωτική εκπαίδευση αλλά σίγουρα και αυτή θα περάσει μεγάλη κρίση...Φοβάμαι ότι πλέον αν ένα παιδί απευθυνθεί σε φροντιστήριο θα είναι  Γ λυκείου.Πιο νωρίς οι γονείς δε θα έχουν χρήματα για φροντιστήρια απ'τη στιγμή που θα παίρνουν λιγότερα και θα πληρώνουν περισσότερα!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2010, 12:18:36 μμ »
Μπορει να υπάρξει και μια επιλογή "δεν ξέρω"?
Γιατί το ψάχνω το ξαναψάχνω αλλά λύση δε βρίσκω...Ασχολούμαι με την ιδιωτική εκπαίδευση αλλά σίγουρα και αυτή θα περάσει μεγάλη κρίση...Φοβάμαι ότι πλέον αν ένα παιδί απευθυνθεί σε φροντιστήριο θα είναι  Γ λυκείου.Πιο νωρίς οι γονείς δε θα έχουν χρήματα για φροντιστήρια απ'τη στιγμή που θα παίρνουν λιγότερα και θα πληρώνουν περισσότερα!

σιγουρα απο μια πλευρα θα χασει...τα φροντιστηρια ομως ισως απορροφησουν μαθητες απο τα ιδιαιτερα και ιδιωτικα σχολεια μια που σιγουρα εχουν αρκετα χαμηλοτερες τιμες

Αποσυνδεδεμένος χλωρίνη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2010, 12:42:56 μμ »
Ωραία ψηφοφορία!
Έχουμε άλλη παρόμοια πριν τα νέα μέτρα να συγκρίνουμε?  ;)
Η δεύτερη και η τρίτη επιλογή μοιάζουν, γιατί δεν τις συγχωνεύετε?
Ή εάν γίνεται, τροποποιείτε την δεύτερη ώστε να αναφέρεται ξεκάθαρα σε ΑΣΕΠ ή ωρομισθία (και όχι για αναπλήρωση.)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2010, 01:27:45 μμ από χλωρίνη »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: του χρόνου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:17:21 »

Αποσυνδεδεμένος elena86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 11, 2010, 05:32:22 μμ »
Ωραία ψηφοφορία!
Έχουμε άλλη παρόμοια πριν τα νέα μέτρα να συγκρίνουμε?  ;)
Η δεύτερη και η τρίτη επιλογή μοιάζουν, γιατί δεν τις συγχωνεύετε?
Ή εάν γίνεται, τροποποιείτε την δεύτερη ώστε να αναφέρεται ξεκάθαρα σε ΑΣΕΠ ή ωρομισθία (και όχι για αναπλήρωση.)

θα αλλάξω επάγγελμα...θα γίνει υδραυλικός που είναι το απωθημένο του πατέρα μου πάντα ήθελε γιο να τον κάνει υδραυλικό και έκανε δυο κόρες και οι δυο στην εκπαίδευση...τι μας έβαζε μικρά και τα δυο να σφίγγουμε με το κάβουρα τις σωλ΄ληνες..θα το κάνουμε επάγγελμα..μπομπ μαστορίτσα...με ροζ κάβουρα και λιλά κατσαβίδια..να χαρεί και ο μπαμπάς που  ήθελε τα παιδιά του είτε αγόρια είναι είτε κορίτσια να γίνουν μαγκάκια και να είναι μες στην αγορά και στη πιάτσα..τα έλεγε ο μπαμπάς αλλά η μαμά μας χάλασε με τη μπάρμπι δασκάλα και τα ροζ φιουμπάκια στα μαλλιά..δεν είναι αργά όμως..ε ? συμπαθητικούλα είμαι θα πέρνω και καμιά δουλεία παραπάνω κανα καζανάκι..αλλάζω κοσμοθεωρία...α ρε πατέρα..

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2010, 05:34:17 μμ »
απο οτι δειχνουν τα στατιστικα μονο ενα 34% μεχρι στιγμης φαινεται σιγουρο οτι θα συνεχισει να επιδιωκει διορισμο στο δημοσιο...για να δουμε ...

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 11, 2010, 05:52:23 μμ »
με 12 μισθούς και χωρίς επιδόματα να λείπει....
ότι εναλλακτική έχει ο καθένας ας την αξιοποιήσει.
γυρνάμε σε εποχή πριν το 1970, του 3 και 60 κλπ

Αποσυνδεδεμένος dfx1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 11, 2010, 06:47:09 μμ »
με 12 μισθούς και χωρίς επιδόματα να λείπει....
ότι εναλλακτική έχει ο καθένας ας την αξιοποιήσει.
γυρνάμε σε εποχή πριν το 1970, του 3 και 60 κλπ


Εαν βρεις καποιον να σε πληρωνει για 20 ωρες την βδομαδα  1000 ευρω στον ιδιωτικο τομεα και να σου δινει και εφαπαξ στο τελος
πες το και σε μας. Απο την αλλη οσοι λιγοτεροι τοσο διευκολυνετε το εργο των υπολοιπων.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 11, 2010, 06:56:10 μμ »
Πολύ ωραία ψηφοφορία!

Ψήφισα ότι δεν ξέρω ακόμα... Πραγματικά δε θέλω να περάσει γρήγορα ο καιρός μέχρι το τέλος Ιουνίου γιατί μετά... με περιμένει το χάος.
Είμαι πολύ μεγάλη και κουρασμένη για να ξαναγυρίσω στα 15ωρα την ημέρα φροντιστηρίων και ιδιαίτερων. Άλλη δουλειά απ' το να διδάσκω δεν ξέρω να κάνω, χωρίς αυτό είμαι μισή.. Πρέπει όμως ν' ανταπεξέλθω στα έξοδα του παιδιού μου. Το πιο πιθανό είναι πως δε θα επιστρέψω στην ιδιαίτερη πατρίδα μου. Θα παραμείνω μάλλον Αθήνα (όπού μου έλαχε φέτος η αναπλήρωση) και θ' αναζητήσω περιστασιακή εργασία για να καλύπτω άμεσες ανάγκες επιβίωσης.
Συγχαρητήριά τους που κατάφεραν και μας εξόντωσαν. Πιστεύω να είναι ευχαριστημένοι από το έργο τους.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 11, 2010, 07:16:37 μμ »
Θεωρώ οτι θα γίνει τεράστιο άνοιγμα προς τον ιδιωτικό τομέα στην εκπαιδευση. Ένα σας λέω..να έχουμε το νού μας να διατηρήσουμε τα ωρομίσθια γιατί ο λύκος ξέρετε πότε χαίρεται....

Μας βλέπω να δουλεύουμε με 3,60 στην κυριολεξία

Αποσυνδεδεμένος poihtria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 12, 2010, 04:40:12 μμ »
Καλησπέρα!

Εγώ πάλι μετά το μεταπτυχιακό και τις σπουδές αποφάσισα να γυρίσω στο πατρικό μου για καλύτερη τύχη (περιοχή Τρικάλων),αλλά εδώ και 7 μήνες είμαι άνεργη.Έψαξα για ιδιαίτερα,αλλά δε βρήκα τίποτα,ούτε μισό...Αφήστε ξεκίνησα να αφήνω βιογραφικά σε φροντιστήρια εδώ και 1,5 μήνα ,αλλά μου λένε πολύ δύσκολο και πως θα βολευτούνε με τους υπάρχοντες καθηγητές.Δουλειές δεν υπάρχουν΄και το ρουσφέτι πλέον γίνεται και αυτό για πρώτου βαθμού συγγένειας :)...
Είμαι πολύ θυμωμένη με όλους και με την κατάντια της Ελλάδος που σκέφτομαι και εγώ το εξωτερικό...
Κουράγιο σε όλους τους νέους που η ίδια η Ελλάδα τους γυρίζει την πλάτη... 

Αποσυνδεδεμένος TRTP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 12, 2010, 05:20:51 μμ »
Εαν βρεις καποιον να σε πληρωνει για 20 ωρες την βδομαδα  1000 ευρω στον ιδιωτικο τομεα και να σου δινει και εφαπαξ στο τελος
πες το και σε μας. Απο την αλλη οσοι λιγοτεροι τοσο διευκολυνετε το εργο των υπολοιπων.

20 ώρες σε γκρουπάκια 2-3 μαθητών (~30 ευρώ η ώρα) δίνουν ~600ε την εβδομάδα δηλαδή ~2500ε τον μήνα.
Οπως βλεπεις υπαρχουν αυτοι που δινουν πολυ πανω απο 1000ε τον μηνα για εργασια 20 ωρων την εβδομαδα.
Το θέμα είναι κατά πόσο ΕΣΥ είσαι ΙΚΑΝΟΣ να βρεις τους αντίστοιχους πελάτες.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 12, 2010, 07:24:50 μμ »
rorygr, πολύ ωραία ψηφοφορία!  :)

Εγώ έδωσα την ψήφο μου στην 3η επιλογή: θα συνεχίσω να προσπαθώ για το διορισμό, μέσα στη μεταβατική, όμως, μόνο.
Μετά από 3 ΑΣΕΠ στους οποίους ήμουν επιτυχούσα κ 3 χρόνια αναπλήρωσης, θεωρώ πως έκανα το καθήκον μου κ ό,τι η προηγούμενη κυβέρνηση είχε ορίσει, άρα, σύμφωνα με την προηγούμενη κυβέρνηση πάντα, έχω όλα τα δικαιώματα κ τα προσόντα διορισμού.
Με τη νέα κυβέρνηση, όμως, θα "προλάβω" να διοριστώ;  ???
Γιατί κουράγιο για 4ο ΑΣΕΠ δεν έχω επ' ουδενί!  :o
Αν, λοιπόν, έτσι τα φέρει ο Θεός κ η Υπουργός κ δεν μονιμοποιηθώ κατά τη μεταβατική, θα αφοσιωθώ στην οικογένεια.
Την αρχή την έκανα πρόπερσι με το γάμο μου, φέτος προχώρησα παρακάτω με τη γέννηση του 1ου μου παιδιού.  8)
Θα κάνω άλλο 1 κ θα αφοσιωθώ σε αυτά κ στον μπαμπά τους.
Θα χρειαστεί, βέβαια, να τα βοηθώ, όταν με το καλό πάνε σχολείο, με τα μαθήματά τους. Αλλά μάλλον θα τά'χω ξεχάσει, αφού δε θά'χω ασχοληθεί με το επάγγελμα για αρκετά χρόνια...  :-\  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 12, 2010, 08:40:59 μμ »
Μπράβο κι από μένα, rory, για το γκάλοπ! Πολύ χρήσιμο να ξέρουμε πώς βλέπουν κι οι άλλοι τα πράγματα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι οι περισσότεροι θα κυνηγήσουν τον διορισμό ακόμα και με τα εμπόδια που βάζει το Υπουργείο με το νομοσχέδιο, ακόμα και με τις οργανικές 3 και 2 ετών, ακόμα και με την μείωση μισθών, την άρση μονιμότητας που φημολογείται και όλα τ'άλλα. :-\
Το πρόβλημά μου είναι η 3η επιλογή που λέει "θα επιδιώξω να διοριστώ ως αναπληρωτής....". Δηλαδή, πώς θα το επιδιώξω; ??? Ή σε καλούν, ή δε σε καλούν. Διάλεξα την αλλαγή επαγγέλματος (γιατί ήδη δουλεύω σε άλλο τομέα τις μέρες που δεν πάω ωρομίσθια) αλλά αν με καλέσουν αναπληρώτρια ΚΟΝΤΑ, θα πάω. Γιατί για να διαλύσω την οικογένειά μου χωρίς μάλιστα να ξέρω αν διοριστώ σίγουρα κάποια στιγμή....ούτε λόγος!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159545
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.