*

Αποστολέας Θέμα: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!  (Αναγνώστηκε 15399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« στις: Μάιος 13, 2010, 01:39:45 μμ »
Καλησπέρα  σε όλους,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας επειγόντως!!!  Με έχουν καλέσει για δοκιμαστικό τη Δευτέρα σε παιδικό σταθμό. Επειδή τον τελευταίο καιρό είχα αφήσει λίγο τη διδασκαλία και γενικά το αντικείμενο, θα ήθελα να μου πείτε τί θα κάνατε στη θέση μου για να πάρετε τη δουλειά. Το θέμα μου είπαν να το διαλέξω εγώ. Βασικά θέλω να μάθω πώς θα πλησιάσω καλύτερα τα παιδιά, τί θα πρέπει να συζητήσω με τη διευθύντρια και γενικά τί θα πρέπει να δείξω για να με προτιμήσουν.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:41 »

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2010, 03:29:57 μμ »
Κατ΄αρχήν τα βασικά που ισχύουν για όλες τις συνεντεύξεις : ψυχραιμία και αυτοπεποίθηση, να φαίνεσαι και να είσαι σίγουρη για αυτό που κάνεις.
Από εκεί και πέρα όσον αφορά τη διευθύντρια, επειδή αυτή θα κατευθύνει την συζήτηση, να έχεις προετοιμάσει δυο πράγματα γιατί μπορεί να σε ρωτήσει από τίποτα μέχρι τα πάντα π.χ. γιατί διάλεξες αυτό το επάγγελμα, πως είναι οι σχέσεις σου με τους συναδέλφους, τα γενικά ενδιαφέροντά σου, αν και πως ενημερώνεσαι για εξελίξεις στα παιδαγωγικά, τι θα ήθελες εσύ από το νηπιαγωγείο και τους συναδέλφους, τι σε δυσκολεύει περισσότερο στο επάγγελμα κ.α.
Όσον αφορά τα παιδιά, επειδή δεν ξέρεις το πρόγραμμά τους, τα ενδιαφέροντά τους, τις ικανότητες τους κλπ η γνώμη  μου είναι να κάνεις δραστηριότητες οι οποίες δε θα δυσκολέψουν  ούτε αυτά ούτε εσένα. Αν θες ξεκίνα με παιχνίδι γνωριμίας (καλύτερα όχι με τη μπάλα που πετάνε και λένε το όνομά τους γιατί όπως μου είπαν σε κάποιο δοκιμαστικό "και χθες το ίδιο κάναμε με την άλλη κυρία") π.χ. με ένα κουβάρι μαλλί που η κλωστή θα περνάει από το έναν στον άλλο και μπορούν να λένε το όνομά τους, το αγαπημένο τους φαγητό κλπ. Μπορείς και να παραλείψεις το παιχνίδι γνωριμίας, αφού είναι τέλος της χρονιάς και τα πιδιά γνωρίζονται καλά μεταξύ τους.
Από εκεί και πέρα διάλεξε ένα θέμα το οποίο πιστεύεις ότι γενικά ενδιαφέρει τα περισσότερα παιδιά και κάνε ένα πρόγραμμα γύρω από αυτό : π.χ.  συζήτηση για τα αγαπημένα μας ζώα και για τα ζώα της θάλασσας πιο συγκεκριμένα - διάβασμα βιβλίου "ένας καλόκαρδος καρχαρίας" - συζητάμε για το βιβλίο - ζωγραφίζουμε τι μας άρεσε περισσότερο - κάνουμε μία δραματοποίηση του βιβλίου- μαθαίνουμε το τραγούδι "μπάλα παίζουν τα χταπόδια" - παίζουμε  το παιχνίδι "ψαράκια" (ο "ψαράς" με την πλάτη γυρισμένη στα υπόλοιπα παιδιά προσπαθεί να πετάξει τη μπάλα προς τα πίσω ώστε να τα πετύχει, όποιο παιδί το πετυχαίνει η μπάλα βγαίνει από το παιχνίδι, μέχρι να μείνουν 2-3 νικητές.) Μπορεί ο χρόνος που θα σου δώσουν να είναι ελάχιστος και να κάνεις μόνο 1-2 δραστηριότητες, προτίμησε το βιβλίο και τη συζήτηση με τα παιδιά που θα σε βοηθήσει και να τα γνωρίσεις.
Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2010, 04:08:19 μμ »
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ. Οι πληροφορίες και οι συμβουλές σου ήταν υπεραρκετές!!! Να'σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος sham 28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2010, 10:12:27 μμ »
περα απο τις δραστηριότητες δώσε χρόνο στον εαυτό σου να έρθει σε επαφή με τα παιδιά, πλησίασέ τα στο ελεύθερο παιχνίδι τους, μίλησε μαζί τους παίξε κτλ. Ενα παιχνίδι γνωριμίας σαν αυτά που ανέφερε η συνάδελφος χρήσιμο θα ήταν. Επιπλέον, μπορείς να επιλέξεις ένα παραμύθι η να κάνεις κάποιο κινητικό παιχνίδι τύπου μουσικές καρέκλες: Ζήτησε απο τα παιδιά να γίνουν κάποιο ζώο και εσύ κάνε τον κυνηγό.Κάθε ζώο που θα ''χάνει'' θα μπαινει στη φωλιά του κυνηγού. Το ζώο που θα μείνει στο τέλος θα ελευθερώσει τα υπόλοιπα. Μπορείς επίσης να τα βάλεις να ζωγραφίσουν αυτό που τους αρέσει πιο πολύ να κάνουν στο σχολείο, η το ίδιο το σχολείο τους και μετά να συζητήσετε πάνω στα έργα τους. Για μένα να είσαι χαλαρή και ο εαυτός σου. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:41 »

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2010, 11:31:13 πμ »
πολύ ωραίες οι ιδέες σας! να σας ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου; Έχω πρόβλημα με το ντύσιμο στα ιδιωτικά. Έχω συνηθίσει να κυκλοφορώ με αθλητικά ρούχα, παπούτσια κτλπ. Για να σας δώσω να καταλαβαίνεται ή αθλητικά θα φοράω ή σταράκια.  Ένα τζιν και ένα αθλητικό παπούτσι θα πειράζει; Προτείνεται κάποιο άλλο παπούτσι; πέδιλο, μπαλαρίνα ή λιγο τακουνάκι; Φορεματακί σεμνό προτείνεται ή είναι πολύ "ελαφρύ"; Θέλει κάτι που να δείχνει ωριμότητα; Το ξέρω οτι ρωτάω λίγο ανόητα πράγματα για κάποιους αλλά ο καθένας στο στυλ του και εγώ στο βιογραφικό δυστυχώς δεν μπορώ να πάω όπως είμαι (με ράστα μαλλιά και σταράκια) όσο καλή και αν πιστεύω οτι είμαι στην δουλειά μου!!!(θα κουρευτώ κιόλας :-[) αχ τι κάνουμε για μια δουλειά!!!! Όσες έχετε δουλέψει σε ιδιωτικά πως τους βλέπετε τους ιδιοκτίτες; Τι ζητάνε πάνω στο θέμα;

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2010, 12:02:02 μμ »
Σε γενικές γραμμές, δεν πρέπει να αλλάξεις το στυλ σου. Καλό είναι να αισθάνεσαι άνετα. Ωστόσο, όποια/ος έχει δουλέψει σε νηπιαγωγείο, καταλαβαίνει πως  το τακούνι και το φόρεμα δεν σου προσφέρουν την άνεση για να ανταπεξέλθεις στις δραστηριότητες. Μπορεί να χρειαστεί να τρέξεις, να παίξεις στην αυλή με τα παιδιά ή να καθίσεις στο πάτωμα. Αυτό που κατά τη γνώμη μου χρειάζεται προσοχή, είναι να μην υπάρχουν στην εμφάνιση ακρότητες (τόσο για τον ιδιοκτήτη, όσο και για τα παιδιά). Αν τα παιδιά εστιάσουν σε κάτι που τους φαίνεται περίεργο, θα δυσκολευτείς πολύ να τα συντονίσεις και να σε  παρακολουθήσουν. Θα έλεγα λοιπόν όχι στο έντονο μακιγιάζ, στα μακριά βαμμένα έντονα νύχια, στα στενά ρούχα, στα περίεργα και μεγάλα αξεσουάρ. Και όλα αυτά για πρακτικούς κυρίως λόγους.
Όσο για τους ιδιοκτήτες, οι περισσότερο δίνουν προσοχή στο απλό και άνετο ντύσιμο.

fragy το τζιν και τα αθλητικά μου φαίνονται μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2010, 01:25:01 μμ »
annna συμφωνώ για το πως θα πηγαίνω μετά, πάνω απ' όλα στην τάξη άνετα. Ευχαριστώ γιατί μου έφυγε ένα αγχος! Το αθλητικό είναι μια χαρά για περπάτημα μέσα στα δάση να βρω τα ιδιωτικά!!!! Βασικά ας βρω δουλειά και μετά....θα το λύσω το ενδυματολογικο ;D

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 26, 2010, 12:48:47 μμ »
Ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές. Καλά πήγε. Να ρωτήσω και κάτι άλλο τώρα από πιο έμπειρες σε ιδιωτικούς σταθμούς; Τί προετοιμασία χρειάζεται γενικά στο σπίτι; Εξαρτάται από τις δραστηριοτητες βέβαια, αλλά σε γενικές γραμμές πώς δουλεύατε εσείς;

Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 26, 2010, 01:53:27 μμ »
Η φωτογραφία στο βιογραφικό προτείνεται; Απο την μία ειναι ένας καλός τρόπος για να σε θυμούνται ανάμεσα στις 10αδες νηπιαγωγούς που θα περάσουν απο εκεί. Απο την άλλη, κάποιοι υποστηρίζουν οτι έτσι ποντάρεις στην εμφάνιση και όχι στο βιογραφικο. Εσείς τι λέτε;
Επάνω στα βιογραφικά σας γράψατε οτι δέχεστε να περάσετε απο δοκιμαστικό ή αυτό θεωρείται αυτονόητο;

Αποσυνδεδεμένος sham 28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 26, 2010, 02:03:56 μμ »
προσωπικά φώτο δεν είχα δώσει.Δε νομίζω να έχει σημασία για αυτούς ούτως η άλλως αν θέλουν θα σε δουν και θα σε θυμούνται δεν υπάρχει περίπτωση. Ουτε να γράψεις για δοκιμαστικό αυτό εννοείται.

Όσο για την προετοιμασία στο σπίτι είναι πολύ σχετικό. Προσωπικά είχα ένα πλάνο για την επόμενη μέρα, ίσως κάποια φύλλα εργασίας και προετοιμασία για καμιά χειροτεχνία. Η περισσότερη δουλειά πέφτει χριστούγεννα, πάσχα και καλοκαίρι για το κλείσιμο της σχολικής χρονιάς

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 26, 2010, 10:22:48 μμ »
προσωπικά φώτο δεν είχα δώσει.Δε νομίζω να έχει σημασία για αυτούς ούτως η άλλως αν θέλουν θα σε δουν και θα σε θυμούνται δεν υπάρχει περίπτωση. Ουτε να γράψεις για δοκιμαστικό αυτό εννοείται.

Όσο για την προετοιμασία στο σπίτι είναι πολύ σχετικό. Προσωπικά είχα ένα πλάνο για την επόμενη μέρα, ίσως κάποια φύλλα εργασίας και προετοιμασία για καμιά χειροτεχνία. Η περισσότερη δουλειά πέφτει χριστούγεννα, πάσχα και καλοκαίρι για το κλείσιμο της σχολικής χρονιάς


ευχαριστώ πααάρα πολυ!!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμαστικό σε παιδικό σταθμό!!!!
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 26, 2010, 11:25:02 μμ »
sham συμφωνώ.
Να προσθέσω ως προς τον προγραμματισμό ότι καλό θα είναι να έχει στο νου της η νηπιαγωγός τις μεταβάσεις από τη μια δραστηριότητα στην άλλη (π.χ. πώς από τον κύκλο θα πάμε στα τραπέζια ή πώς από το φαγητό θα βγούμε διάλειμμα), να εναλλάσσει συχνά δραστηριότητες κυρίως ως προς την κίνηση ειδικά αν πρόκειται για μικρά παιδιά (π.χ. μετά τον κύκλο ένα κινητικό παιχνίδι και μετά χειροτεχνία) και να τηρεί ένα σταθερό ωράριο για σταθερές δραστηριότητες (ελεύθερο παιχνίδι, φαγητό, διάλειμμα κ.τ.λ.)
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.