*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε ή όχι;

Θα απεργήσω.Θεωρώ πως με διαρκή αγώνα τα μέτρα θα ανατραπούν
56 (44.4%)
Δεν θα απεργήσω γιατί είναι μάταιη κάθε κινητοποίηση. Τα νέα μέτρα δεν μπορούν να ανατραπούν
13 (10.3%)
Δεν θα απεργήσω ως αντίδραση απέναντι στους συνδικαλιστές.Επρεπε να γίνει απεργία στις πανελλαδικές
44 (34.9%)
Δεν ξέρω ακόμα
13 (10.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 126

Η ψηφοφορία έληξε: Ιούνιος 14, 2010, 02:57:28 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία 20/5  (Αναγνώστηκε 11953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απεργία 20/5
« στις: Μάιος 15, 2010, 02:57:28 μμ »
Μια ακόμα απεργιακή κινητοποίηση..τι θα κάνετε εσείς ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 20/5
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:46:40 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2010, 04:34:50 μμ »
πω πω...τρομερη συμμετοχη θα εχει η απεργια.. :D

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2010, 04:39:53 μμ »
Ας πρόσεχαν οι συνδικαλιστές και ας μη μας έκαναν να αισθανθούμε τόσο βλάκες που συμμετείχαμε σε όλες τις προηγούμενες και τώρα μας άδειασαν..Τώρα μπήκαν στο ίδιο τσουβάλι με τους πολιτικούς..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος el_greco

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2010, 05:00:38 μμ »
Οι συνδικαλιστές είναι προδότες και εγκάθετοι του εκάστοτε κόμματος, που βρίσκεται στην εξουσία, για να μην παρεξηγηθώ, πιστεύω, πως και τα μικρότερα να διοικούσαν το ίδιο και χειρότερα θα έκαναν γιατί είναι λιμασμένα.  Θα πρέπει ο κάθε κλάδος, αφού διαλύσει τις κομματικοποιημένες συνδικαλιστικές παρατάξεις, να στηριχθεί στις δικές του δυνάμεις, ώστε μακριά από κάθε παρέμβαση και κομματική γραμμή, κάτω από μια ενιαία γραμμή να διεκδικεί τα δίκαια του. Το νομοσχέδιο δυστυχώς ψηφίστηκε, ποια ήταν η αντίδραση; Τίποτε! Άδικα χάσαμε μεροκάματα. Κατά την γνώμη συνεχόμενη απεργία μέχρι να αρθεί το νομοσχέδιο για την Παιδεία (με νέο νομοσχέδιο και επιστροφή στο παλιό καθεστώς, ίσως με κάποιες πραγματικές βελτιώσεις) ή να πέσει η κυβέρνηση. Κλείσιμο των σχολείων εδώ και τώρα και άνοιγμα μόνο σε περίπτωση πτώσης της κυβέρνησης ή άρσης του πολυνομοσχεδίου.
Μόνο έτσι θα καταλάβουν οι ιθύνοντες αυτής της χώρας, που έχει φτάσει η κατάσταση κι έτσι θα φοβούνται οι επόμενοι. Τα χειρότερα όμως έρχονται από το Σεπτέμβρη…
Η λύση είναι ΠΤΩΣΗ ή ΑΡΣΗ του πολυνομοσχεδίου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 20/5
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:46:40 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2010, 05:57:22 μμ »
Μια ιστορία του Νασρεντιν Χότζα, που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση όταν την είχα ακούσει πριν χρόνια από τον πατέρα μου και τη βρήκα στο διαδίκτυο.

Ο Νασρεντίν αποφάσισε ένα ηλιόλουστο πρωινό να κάνει έναν όμορφο περίπατο κατά την θάλασσα. Καθώς πλησίαζε στη προκυμαία άκουσε φωνές και είδε πολύ κόσμο συγκεντρωμένο να χειρονομεί και να τρέχει πάνω κάτω. Πλησίασε πιο κοντά και είδε έναν άνθρωπο που είχε πέσει κατά λάθος στο νερό. Όπως δεν ήξερε κολύμπι, κτυπούσε πανικόβλητος χέρια και πόδια, χανόταν μέσα στο κύματα και όποτε κατόρθωνε να βγάλει λίγο το κεφάλι του καλούσε μισοπνιγμένος σε βοήθεια.
Οι άνθρωποι έσκυβαν όσο μπορούσαν πάνω από το νερό και του φώναζαν:
- Δώσε μας το χέρι σου! Δώσε μας το χέρι σου!
Τίποτα αυτός! Σαν να ήταν κουφός συνέχιζε να χτυπιέται. Οι άνθρωποι όλο και πλήθαιναν γύρω του και του φώναζαν όλο και πιο δυνατά:
- Βρε άνθρωπε, δεν ακούς; Δώσε μας το χέρι σου! Θα πνιγείς!
Τίποτα αυτός.
Κάποια στιγμή, μέσα στο πανικό και την αγωνία που επικρατούσε, επειδή κανείς δεν ήθελε να πνιγεί ο άνθρωπος αυτός, αλλά και κανείς δε μπορούσε να κάνει τίποτα περισσότερο, κάποιος πήρε είδηση τον Νασρεντίν Χότζα  που παρακολουθούσε ατάραχος τη σκηνή.
Να ο Χότζας, αναφώνησε το πλήθος. Κάντε χώρο να κάνει κάτι. Σίγουρα θα ξέρει αυτός τι να κάνει, σαν άνθρωπος του Θεού που είναι.
Αμέσως τότε όλοι έκαναν χώρο και ο Νασρεντίν έσκυψε στο νερό και κάτι είπε σιγανά στον μισοπνιγμένο. Αμέσως τότε εκείνος έδωσε το χέρι του και ο Νασρεντίν το έπιασε και τον έσυρε έξω.
Οι άνθρωποι έμειναν τότε με ανοιχτό το στόμα.
- Βρε, είπαν! Βρε Χότζα μας, καλέ μας Χότζα, τι του είπες του ανθρώπου και σου έδωσε το χέρι σου; Εδώ τόση ώρα εμείς του φωνάζουμε να μας δώσει το χέρι του και δε το έκανε. Τώρα γιατί άκουσε εσένα και όχι εμάς;
- Εγώ δε του είπα να μου δώσει το χέρι του, απάντησε ήρεμα ο Χότζας.
- Τι του είπες λοιπόν, ρώτησαν οι άνθρωποι περίεργοι.
- Εγώ του είπα «πάρε το χέρι μου», είπε ο Νασρεντίν.




Πάρε το χέρι μου λοιπόν κι όχι δώσε μας το χέρι σου. Χορτάσαμε από «σωτήρες».
Σέβομαι τις συνελεύσεις που ψήφισαν όχι στην απεργία διαρκείας μέσα στις εξετάσεις.
Δεν σέβομαι το υποταγμένο και αδύναμο ΔΣ της ΟΛΜΕ που έκανε πίσω την τελευταία στιγμή αφήνοντας μας μετέωρους κι επιτρέποντας ένα νομοσχέδιο καταπέλτη για την παιδεία να γίνει νόμος.

Μπροστά μου τώρα έχω ένα ασφαλιστικό που καταργεί την έννοια κοινωνική ασφάλιση και θεσμοθετεί μια κατώτατη και την αναλογική σύνταξη. Που με στέλνει στην τάξη μέχρι τα 65 μου χρόνια (να διδάξω με τι κουράγιο; ) και οδηγεί από την άλλη τους νέους σε παρατεταμένη ανεργία. Που δεν θα μου εξασφαλίσει ήσυχα κι αξιοπρεπή γεράματα.

Η κυβέρνηση κρύβεται πίσω από το ΔΝΤ και την ΕΕ και παρουσιάζει ένα πιο soft ασφαλιστικό ξέροντας ότι τον τελευταίο λόγο θα έχει η τρόικα. Ήδη είδαμε πως επιβλήθηκαν μειώσεις στις συντάξεις ενώ οι συνταξιούχοι δεν αποτελούν παραγωγικό τμήμα της οικονομίας μιας χώρας. Είναι όμως παθητικό για αυτούς κι όπως κάθε τι παθητικό θα οδηγείται στο μαρασμό και την εξαφάνιση. Είδαμε πόσα σχολεία απομακρυσμένων περιοχών κλείσανε φέτος. Όλα για αυτούς είναι νούμερα, στατιστικές, έσοδα-έξοδα. Ο άνθρωπος αντιμετωπίζεται σαν μηδενικό.

Για μένα συνάδελφοι η απεργία στις 20/5 είναι η συνέχεια της απεργίας της 5/5. Έτσι νομίζω ότι πρέπει να τη δούμε κι όλοι.
Στις 19/5 λήγουν νέα ομόλογα και από Σεπτέμβρη αναμένονται και νέα μέτρα ενώ τα αποτελέσματα των προηγούμενων τότε θα αρχίσουν να επιφέρουν ραγδαίες αλλαγές στην καθημερινότητα μας. Δεν θα ξέρουμε τι μας ξημερώνει κάθε μέρα, αν θα γυρίσουμε σπίτι απολυμένοι, αν ο μαγαζάτορας στη γωνία θα έχει βαρέσει κανόνι, αν το μωρό κλαίει γιατί πεινάει και δεν υπάρχει φαγητό να του δώσουμε, αν ο παππούς έχει να πληρώσει αυτό το μήνα τη ΔΕΗ.
Συγνώμη αν σας φαίνονται σενάρια επιστημονικής φαντασίας αλλά δαπανήστε λίγο χρόνο να δείτε τι έγινε στην Αργεντινή σε ελάχιστο χρονικό διάστημα, πού οδηγήθηκε με τις «συμβουλές» του ΔΝΤ.

Αν λοιπόν δεν απεργήσω στις 20/5 ποιον θα βλάψω; Το ΔΣ της ΟΛΜΕ που δεν θα έχει στατιστικά νούμερα να πει;  Άσε που μπορεί να της στείλουν και σαμπάνιες…

Απεργώ κι ας με έχουν προδώσει αλλά εγώ δεν θα προδώσω το συλλογικό συμφέρον.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2010, 11:25:51 μμ »
Ο Δασκαλόπουλος των 500 εκ. ευρώ που πήρε από τον Βγενόπουλο για τηVivartia παρέδωσε και σήμερα μαθήματα Μπερλουσκονισμού. Προπομπός μιας νέας πολιτικής αντίληψης έχει μπει μπροστά για να δημιουργήσει τις κατάλληλες συνθήκες για τη δημιουργία νέου κόμματος από επιχειρηματίες. Σήμερα το... προχώρησε ακόμα πιο πολύ. Από το βήμα της γενικής συνέλευσης της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ελληνικού Εμπορίου ο πρόεδρος του ΣΕΒ Δημήτρης Δασκαλόπουλος ανέφερε ότι "το δικό μας 'κόμμα' υπάρχει ήδη». Ζήτησε μάλιστα από τα πολιτικά κόμματα να «κόψουν αυτοβούλως τον ομφάλιο λώρο με το κράτος που εξέθρεψαν για να τα εκτρέφει», γιατί διαφορετικά «το πολιτικό σύστημα κινδυνεύει να βρεθεί σε επικίνδυνο αδιέξοδο. Δική του ευθύνη είναι να υπερβεί τον εαυτό του».

fimotro

ποιος θα ειναι ο Μπερλουσκονι της Ελλαδας ;

Αποσυνδεδεμένος polysot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2010, 01:52:38 πμ »
Μπορεί να μας πούλησαν αλλά πρέπει να ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ σε ΚΑΘΕ ΔΡΑΣΗ σε ΚΑΘΕ ΑΠΕΡΓΙΑ! Ο κόσμος κοιμάται, αλλά πρέπει να τον ξυπνήσουμε πριν να είναι αργά!
Πούλησαν και τους φαρμακοποιούς οι συνδικαλιστές την προηγούμενη εβδομάδα και γενικώς ο κομματισμός καλά κραττεί. Το αίτημά μας πρέπει καταρχήν να είναι να φύγει αυτή η Υπουργός που είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία! Τα χρήματα το ασφαλιστικό κλπ είναι δευτερέυοντα με τον νόμο για την εκπαίδευση και τον Καλλικράτη θα διαλυθούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Όταν θα το καταλάβουν και οι υπόλοιποι ελπίζω να μην είναι αργά...

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2010, 11:42:55 πμ »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2010, 12:21:07 μμ »
Παράθεση
Δεν θα απεργήσω ως αντίδραση απέναντι στους συνδικαλιστές.Επρεπε να γίνει απεργία στις πανελλαδικές
Όχι ότι έχει σημασία, αλλά η απεργία ΓΙΝΕΤΑΙ στις πανελλαδικές. Στις πανελλαδικές των εσπερινών λυκείων. Εκτός κι αν αυτά τα παιδιά (που κατά κανόνα είναι ταυτόχρονα και εργαζόμενοι) τα έχουμε χεσ**να.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2010, 12:30:07 μμ »
Παράθεση
Δεν θα απεργήσω ως αντίδραση απέναντι στους συνδικαλιστές.Επρεπε να γίνει απεργία στις πανελλαδικές
Όχι ότι έχει σημασία, αλλά η απεργία ΓΙΝΕΤΑΙ στις πανελλαδικές. Στις πανελλαδικές των εσπερινών λυκείων. Εκτός κι αν αυτά τα παιδιά (που κατά κανόνα είναι ταυτόχρονα και εργαζόμενοι) τα έχουμε χεσ**να.

happiness δουλευομαστε τωρα ; στα εσπερινα διαγωνιζονται 830 ατομα σε ελαχιστα εξεταστικα κεντρα..και με ελαχιστους επιτηρητες..και με την διαθεση που βλεπω να υπαρχει για απεργια μαλλον δεν θα αναβληθουν...αν ειχαν τα ''αυγα'' ας την εκαναν Τεταρτη την απεργια οπως ειχε αρχικα εξαγγελθει..με 93.000 μαθητες συμμετεχοντες και με 840 εξεταστικα κεντρα...

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2010, 01:14:09 μμ »
Ακουσα για 48ωρες απεργιες στη ΔΕΗ μετα τις 25 Μαιου.
Μηπως τοτε τελειωνουν οι  πανελλαδικες εξετασεις;
Μπορει να ειμαι καχυποπτη και να μην ειναι ετσι αλλα αν ισχυει ...

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2010, 02:31:34 μμ »
Ακουσα για 48ωρες απεργιες στη ΔΕΗ μετα τις 25 Μαιου.
Μηπως τοτε τελειωνουν οι  πανελλαδικες εξετασεις;
Μπορει να ειμαι καχυποπτη και να μην ειναι ετσι αλλα αν ισχυει ...

οχι οι πανελληνιες τελειωνουν μια βδομαδα περιπου αργοτερα...

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 16, 2010, 02:50:03 μμ »

Αποσυνδεδεμένος samou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 20/5
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 16, 2010, 03:00:32 μμ »
Δεν ξερω, αλλά εχω την αίσθηση ότι η ΟΛΜΕ ή δεν είναι αποφασισμένη και μας κοροιδευει (να χαμε να λεγαμε οτι κανουμε και καμια απεργια) ή ειναι ανοργάνωτη και κανει κινησεις που δεν εξυπηρετούν καποιο συγκεκριμένο στόχο. Συμφωνεί κανείς? Η μηπως το χω παρει λάθος το όλο θέμα?
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161774
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.