*

Αποστολέας Θέμα: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου  (Αναγνώστηκε 4252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« στις: Μάιος 17, 2010, 10:26:06 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα...Βρίσκομαι στην εξής θέση:είμαι αποσπασμένος φέτος και το σχολείο της οργανικής μου στο οποίο πιθανότατα θα αναγκαστώ να επιστρέψω ψήφισε ομόφωνα την αυτοαξιολόγηση,όπως έμαθα προσφάτως από μία συνάδελφο...Είναι πιστεύω από τα ελάχιστα σχολεία στην Ελλάδα που το αποφάσισαν όταν όλοι επιχειρηματολογούν εναντίον αυτού του μέτρου.Το θέμα είναι το εξής:η πλειοψηφία των συναδέλφων που το ψήφισε του χρόνου δε θα είναι στο σχολείο...Αλλοι μετατέθηκαν,άλλοι ήταν αποσπασμένοι κλπ.Είναι λογικό να αποφασίζουν για κάτι τέτοιο συνάδελφοι που δε δεσμεύονται να παραμείνουν και όχι οι έχοντες τις οργανικές ή έστω κάποια πιθανότητα να υπηρετήσουν εκεί του χρόνου?Διαφωνώ κάθετα με το μέτρο,υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω αν είμαι εκεί το Σεπτέμβρη(πράγμα που απεύχομαι όπως θα καταλάβατε)ώστε να το εμποδίσω ή όχι?Αν διαφωνούν και άλλοι συνάδελφοι που θα έρθουν,είναι δυνατόν να μας αναγκάσουν να το δεχτούμε?Ξέρω ότι αυτό που ρωτάω είναι πολύ συγκεκριμένο,αλλά είμαι σίγουρος πως οι εμπειρότεροι από εσάς θα ξέρουν σίγουρα κάτι παραπάνω από εμένα...Επίσης,έχει καταλάβει κανείς σε τι επηρεάζει τον εκπαιδευτικό πρακτικά,εννοώ στο καθημερινό του πρόγραμμα όλο αυτό?π.χ.κάποιος μου είπε ότι θα υποχρεώνουν οι δ/ντές τους εκπαιδευτικούς να πηγαίνουν και κάποια απογεύματα,να αναλαμβάνουν πολιτιστικές εκδηλώσεις που ζητά ο δήμος και διάφορα άλλα περίεργα εκ των οποίων ειλικρινά δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι όχι...Ευχαριστώ... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:16:32 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 17, 2010, 10:58:26 μμ »

την πάτησες φίλε, μπορεί να είσαι το μοναδικό σχολείο στην Ελλάδα.
Λοιπόν κοίτα να τα κάνεις όλα σωστά και που ξέρεις μπορεί να σε βραβεύσει του χρόνου η Διαμαντοπούλου (ή όποιος είναι υπουργός). Μια συμβουλή μόνο, να μην πας στην βράβευση γιατί θα είναι κάποιοι άλλοι εκεί να τα κάνουν λαμπόγυαλο.

Πέρα από την πλάκα, δεν θα πάθεις τίποτα συνάδελφε, ίσα ίσα θα έχεις και την εμπειρία να μας πεις και εμάς που δεν συμμετέχουμε. Κακός ο σύλλογος ψήφισε για συμμετοχή αφού η πλειοψηφία δεν θα είναι εκεί του χρόνου. 

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2010, 11:43:57 μμ »
Στο σχολείο που είμαι φέτος η πλειονότητα των εκπαιδευτικών είναι αναπληρωτές, ωρομίσθιοι, αποσπασμένοι, άλλοι πήραν μετάθεση, ελάχιστοι οι έχοντες οργανική. Αυτές τις μέρες θα κάνουμε σύλλογο για να ψηφίσουμε αν θέλουμε η συγκεκριμένη σχολική μονάδα να μπει στη διαδικασία αυτοαξιολόγησης. Ο διευθυντής είναι υπέρμαχος της ιδέας, μήπως επειδή οι διευθυντές θα παίρνουν το κατιτίς?? (δείτε το ΕΣΠΑ). Είναι γελοίο, οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι, οι οποίοι παίζει αν θα έχουν δουλειά του χρόνου, να αποφασίσουν για αυτούς που θα έρθουν και να στηρίξουν ένα πρόγραμμα που θα στοιχίσει 7.200.000 ευρώ.


http://www.alfavita.gr/ank_b/ank17_5_10_738.php

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2010, 12:34:52 πμ »
Στο σχολείο που είμαι φέτος η πλειονότητα των εκπαιδευτικών είναι αναπληρωτές, ωρομίσθιοι, αποσπασμένοι, άλλοι πήραν μετάθεση, ελάχιστοι οι έχοντες οργανική. Αυτές τις μέρες θα κάνουμε σύλλογο για να ψηφίσουμε αν θέλουμε η συγκεκριμένη σχολική μονάδα να μπει στη διαδικασία αυτοαξιολόγησης. Ο διευθυντής είναι υπέρμαχος της ιδέας, μήπως επειδή οι διευθυντές θα παίρνουν το κατιτίς?? (δείτε το ΕΣΠΑ). Είναι γελοίο, οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι, οι οποίοι παίζει αν θα έχουν δουλειά του χρόνου, να αποφασίσουν για αυτούς που θα έρθουν και να στηρίξουν ένα πρόγραμμα που θα στοιχίσει 7.200.000 ευρώ.


http://www.alfavita.gr/ank_b/ank17_5_10_738.php

Ο ορθόν και ηθικό είναι ωρομίσθιοι και αναπληρωτές να ψηφίσουν λευκό.
Οι μόνιμοι να πράξουν κατά συνείδηση αλλά λαμβάνοντας υπόψη αν θα είναι σε εκείνο το σχολείο του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:16:32 »

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2010, 11:35:56 πμ »
Μα τέλος πάντων μπορεί να μου πει κανείς με ποια κριτήρια κάθε σχολείο θα αποφασίσει για την αυτοαξιολόγηση; Είναι καλυμμένος ο διευθυντής που μοίρασε το φυλλάδιο για αυτοαξιολόγηση μόνο στους μόνιμους, ενώ δεν έλαβε υπ' όψιν τους ωρομίσθιους - αναπληρωτές, με προσωρινή διάθεση και λοιπά με το αιτιολογικό ότι του χρόνου δεν θα είναι στο σχολείο; Και κάτι άλλο: Πού μπορώ να βρω τις αρμοδιότητες του συλλόγου διδασκόντων;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 19, 2010, 02:19:00 μμ »
Μα τέλος πάντων μπορεί να μου πει κανείς με ποια κριτήρια κάθε σχολείο θα αποφασίσει για την αυτοαξιολόγηση; Είναι καλυμμένος ο διευθυντής που μοίρασε το φυλλάδιο για αυτοαξιολόγηση μόνο στους μόνιμους, ενώ δεν έλαβε υπ' όψιν τους ωρομίσθιους - αναπληρωτές, με προσωρινή διάθεση και λοιπά με το αιτιολογικό ότι του χρόνου δεν θα είναι στο σχολείο; Και κάτι άλλο: Πού μπορώ να βρω τις αρμοδιότητες του συλλόγου διδασκόντων;

Δηλαδή έδωσε το φυλλάδιο μόνο στους μόνιμους για να αποφασίσουν και να ψηφίσουν; Αν ναι, είναι παράτυπο.

http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/5_kathik_kath_syll.htm

Ο Σύλλογος των Διδασκόντων (Σ.Δ.) είναι συλλογικό όργανο του σχολείου και αποτελείται από τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν σ' αυτό με οποιαδήποτε σχέση εργασίας. Έργο του είναι η χάραξη κατευθύνσεων για την καλύτερη λειτουργία του σχολείου, για την οποία είναι υπεύθυνος. Οι αποφάσεις του Συλλόγου Διδασκόντων (Σ.Δ.) κινούνται πάντοτε στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής νομοθεσίας.

Οι ωρομίσθιοι είναι μέλη του Συλλόγου μέχρι τη λήξη της σύμβασής τους, οι αναπληρωτές μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους και οι μόνιμοι με προσωρινή τοποθέτηση, καθώς και όσοι έχουν πάρει μετάθεση, μέχρι τις 29/6.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2010, 02:40:07 μμ από ioanna89 »

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 19, 2010, 02:27:07 μμ »
Ναι, ioanna, έτσι έγινε και δεν έχει αντιδράσει κανένας. Εγώ ομολογώ από άγνοια και οι άλλοι οι παλιοί επειδή τους συμφέρει όλο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 19, 2010, 02:34:58 μμ »
  Στο σχολείο όπου υπηρετώ αρνηθήκαμε την αξιολόγηση ακριβώς επειδή οι περισσότεροι είναι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι, ενώ κάποιοι από τους μόνιμους πήραν μετάθεση. Θα έπρεπε να αντιδράσετε στο καπέλωμα που σας επέβαλε ο διευθυντής. Επιπλέον οφείλετε να ενημερώνεστε -μας αφορά όλους- και να ζητήσετε συλλογική απόφαση του συλλόγου αφού πρώτα γίνει σχετική ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 19, 2010, 02:42:40 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα...Βρίσκομαι στην εξής θέση:είμαι αποσπασμένος φέτος και το σχολείο της οργανικής μου στο οποίο πιθανότατα θα αναγκαστώ να επιστρέψω ψήφισε ομόφωνα την αυτοαξιολόγηση,όπως έμαθα προσφάτως από μία συνάδελφο...Είναι πιστεύω από τα ελάχιστα σχολεία στην Ελλάδα που το αποφάσισαν όταν όλοι επιχειρηματολογούν εναντίον αυτού του μέτρου.Το θέμα είναι το εξής:η πλειοψηφία των συναδέλφων που το ψήφισε του χρόνου δε θα είναι στο σχολείο...Αλλοι μετατέθηκαν,άλλοι ήταν αποσπασμένοι κλπ.Είναι λογικό να αποφασίζουν για κάτι τέτοιο συνάδελφοι που δε δεσμεύονται να παραμείνουν και όχι οι έχοντες τις οργανικές ή έστω κάποια πιθανότητα να υπηρετήσουν εκεί του χρόνου?Διαφωνώ κάθετα με το μέτρο,υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω αν είμαι εκεί το Σεπτέμβρη(πράγμα που απεύχομαι όπως θα καταλάβατε)ώστε να το εμποδίσω ή όχι?Αν διαφωνούν και άλλοι συνάδελφοι που θα έρθουν,είναι δυνατόν να μας αναγκάσουν να το δεχτούμε?Ξέρω ότι αυτό που ρωτάω είναι πολύ συγκεκριμένο,αλλά είμαι σίγουρος πως οι εμπειρότεροι από εσάς θα ξέρουν σίγουρα κάτι παραπάνω από εμένα...Επίσης,έχει καταλάβει κανείς σε τι επηρεάζει τον εκπαιδευτικό πρακτικά,εννοώ στο καθημερινό του πρόγραμμα όλο αυτό?π.χ.κάποιος μου είπε ότι θα υποχρεώνουν οι δ/ντές τους εκπαιδευτικούς να πηγαίνουν και κάποια απογεύματα,να αναλαμβάνουν πολιτιστικές εκδηλώσεις που ζητά ο δήμος και διάφορα άλλα περίεργα εκ των οποίων ειλικρινά δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι όχι...Ευχαριστώ... :-\

Ο δικός μας Σύλλογος απέρριψε την αυτοαξιολόγηση και για τον επιπλέον λόγο ότι του χρόνου οι περισσότεροι δε θα είμαστε εκεί.
Θεωρώ, πάντως, ότι η όποια απόφαση δεν είναι δεσμευτική για τον επόμενο Σύλλογο. Ο σύμβουλος μάς ενημέρωσε ότι η διαδικασία επιλογής θα συνεχιστεί το Σεπτέμβριο. Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν δε θέλει ο διευθυντής να ξαναφέρει το θέμα στο Σύλλογο το Σεπτέμβριο, είναι υποχρεωμένος να το κάνει εφόσον ζητηθεί από το 1/3 των μελών.

erietta, σίγουρα δεν έχει δικαίωμα να αποκλείσει κανέναν από συνεδρίαση Συλλόγου. Μην το αφήσετε έτσι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2010, 02:56:43 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος nikol12009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 04, 2010, 07:45:32 μμ »
....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2020, 01:52:26 πμ από nikol12009 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 05, 2010, 06:21:23 μμ »
λοιπον φιλε επειδη ρωτας τι θα κανεις στα πλαισια της περιβοητης αυτοαξιολογησης,ετοιμασου να περασεις ατελειωτες ωρες συνεδριασεων του συλλογου,να συμπληρωσεις απειρες φορμες με δεικτες,να τσακωθεις με τους συναδελφους σου,να παρακαλας τους μαθητες που υπερβαινουν το οριο απουσιων να μην  παρατησουν το σχολειο,γιατι ΕΣΥ θα φταις για τις μαθητικες διαρροες,να γλειφεις τους γονεις να δωσουν κανα φραγκο να πατε εκπαιδ.εκδρομες στο εξωτερικο,περισσοτερες απ το διπλανο σχολειο,να σκαρφιζεσαι προτωποριακα θετρικα κ εκδηλωσεις που θα προβαλλεται το σχολειο,πιο πολυ απ το διπλανο,να  βρεις τροπο να περασουν οι μαθητες στα ΑΕΙ,γιατι αλλιως θα εισαι αχρηστος,το σχολειο θα ειναι β΄κατηγοριας και στο τελος θα το κλεισουν,εσυ θα μεινεις στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ,και μετα θα βγει ενας ωραιος νομος κ θα  απολυθεις,γαιτι δεν θα ξερουν τι να σε κανουν,αφου ΕΣΥ θα φταις που το σχολειο σου αξιολογηθηκε ως ανεπαρκες κ προβληματικο και αφου ετσι κι αλλιως λεφτα δεν υπαρχουν για να πληρωνουνε τους εκπαιδευτικους κ ειδικα αυτους που δεν θυσιαστηκαν για να μεινει το σχολειο τους στη κορυφη.Αν το σχολειο που ανηκεις οργανικα  ειναι στην Εκαλη,καλα την εχεις,γιατι εκει οι μαθητες δεν παρατανε το σχολειο στη μεση,γιατι εκει οι μπαμπαδες θα συνδραμουν οικονομικα να πατε κ καμια εκδρομη να δειτε το λουβρο με κανα προγραμμα,θα εμπλουτισουν κ τη υλικοτεχνικη υποδομη,
θα σε δωσουν κ 40 ευρω την ωρα να κανεις ιδιαιτερο στο γιο τους,θα του βαλεις 19,θα μπει στο πανεπιστημιο,αφου θα χει ψοφησει στο ιδιαιτερο,κ το σχολειο σου θα ειναι φανταστικο και ΕΣΥ θα εισαι μια χαρα.Αν παλι ανηκεις οργανικα σε σχολειο της δυτικης αττικης(οπως εγω),που ενα μεγαλο ποσοστο παιδιων δεν μιλανε καν ελληνικα,δουλευουν τα  απογευματα,απαξιωνουν το σχολειο γιατι εχουν προβλημα επιβιωσης(το σχολειο τους καιει?),το παρατανε πριν τα χριστουγεννα γιατι ετσι κιαλλιως κοπηκανε απο  απουσιες και πηρανε και το λαπτοπακι,κ το σχολειο σου στεγαζεται σε κοντεινερ κ δεν εχεις υποδομη να κανεις τιποτα δημιουργικο κ πρωτοποριακο,κ οι γονεις δεν εχουνε μια να συνδραμουν,ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΜΕΝΗ.!!!.ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ
"οπως Αμερικη"δηλαδη..που ελεγε και μια δημοτικη συμβουλος του ΠΑΣΟΚ σε μια αλια διαφημιση..

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 05, 2010, 06:23:43 μμ »
παλια*

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 05, 2010, 07:04:03 μμ »
.... στο σχολείου η Διευθύντρια μου ζήτησε ευγενικά από αυτούς που ΔΕΝ θα ανήκουν τους χρόνου στο σχολείο ( λόγω μετάθεσης , επιστροφής στην οργανική κτλ ) να μην συμμετέχουν στην ψηφοφορία μιας που θα αποφάσιζαν για κάτι που ΔΕΝ θα τους αφορούσε ...

Νομίζω ότι έπραξε σωστά ... ( αν και αυτοί αποφάσιζαν ΚΑΙ για λογαριασμό αυτων που ΘΑ ανήκουν στο σχολείο απο του χρόνου )

Το σωστότερο θα ήταν να γίνονταν στις 30 Ιούνη που όλοι επιστρέφουν στις θέσεις τους αλλά τι ψάχνεις ...

υγ.... γενικότερα θα πρέπει να πάψει αυτή η αηδία με το "30 Ιούνη" ... θα πείραζε κανέναν να επιστρέφαμε στις 25 ... να έχουμε και 2-3 μέρες εργάσιμες μπροστά μας ... τρέχουμε σαν τρελοί όταν όλοι κοιτουν να φύγουν ...
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολόγηση και διαφωνία εκπαιδευτικου
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 06, 2010, 04:40:06 μμ »
Και σε μας το ίδιο έγινε. Δηλαδή, συμμετείχαμε όλοι στο σύλλογο, αλλά διακριτικά ζητήθηκε οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι να ψηφίσουν ΟΧΙ, γιατί οι μόνιμοι που υπηρετούν είναι ελάχιστοι, οπότε ψηφίσαμε και εμείς ΟΧΙ. Μάλιστα, τους κάναμε και πλάκα, ότι δηλαδή θα ψηφίσουμε ΝΑΙ, για να τραβήξουν το λούκι του χρόνου, αλλά φυσικά δεν το κάναμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.