*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011  (Αναγνώστηκε 34617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος milanmaniac

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #294 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 01:23:37 μμ »
Πέρασα κι εγώ στη Θεσσαλονίκη. Κανείς άλλος από Θεσσαλονίκη? Τουλάχιστον άξιζε η αναμονή! Για την την εγγραφή και την έναρξη των μαθημάτων πως θα μας ενημερώσουν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:10:44 »

Αποσυνδεδεμένος mpanina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #295 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 01:31:26 μμ »
Η έναρξη μαθημάτων μάλλον θα είναι 8 Νοεμβρίου, αλλά για εγγραφές δεν ξέρουν καθόλου. Όταν τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν πως ούτε αυτοί έχουν ενημέρωση και πολλές φορές τα μαθαίνουν και αυτοί απο το ίντερνετ.....

Αποσυνδεδεμένος rolls

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #296 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 01:41:37 μμ »
Συγχαρητηρια σε ολους!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2010, 10:31:50 μμ από dfng »

Αποσυνδεδεμένος Searose

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #297 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 01:46:05 μμ »
Πέεερασαααα και εγω Θεσσαλονική!! Ειδικότητα ΠΕ19, άλλος από θεσ/νίκη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:10:44 »

Αποσυνδεδεμένος lida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #298 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 01:47:55 μμ »
Και εγώ Θες
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 02:05:23 μμ από lida »

Αποσυνδεδεμένος lena777

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #299 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 01:50:00 μμ »
Σε μας τους οικονομολόγους για να περάσει κάποιος φέτος ήθελε μεταπτυχιακό, 2 ξένες γλώσσες τουλάχιστον τη μια σε άριστο επίπεδο και καλό βαθμό πτυχίου. Χώρια το ECDL.
Μέρες ολόκληρες επιχειρούσα ν'αγνοήσω τη φωνή της καρδιάς μου, αλλά ήταν όλο και πιο ισχυρή.
Στην πιο απόκρυφη γωνιά της ψυχής μου υπήρχα ακόμα και πίστευα στα όνειρα.

Πάολο Κοέλιο

Αποσυνδεδεμένος lena777

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #300 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 01:52:56 μμ »
Θα ήθελα κι εγώ πολύ να πω που πέρασα αλλά για τη διαφύλαξη της ανωνυμίας μου δεν μπορώ να το κάνω. Πάντως συγχαρητήρια σε όλους!!! :D
Μέρες ολόκληρες επιχειρούσα ν'αγνοήσω τη φωνή της καρδιάς μου, αλλά ήταν όλο και πιο ισχυρή.
Στην πιο απόκρυφη γωνιά της ψυχής μου υπήρχα ακόμα και πίστευα στα όνειρα.

Πάολο Κοέλιο

Αποσυνδεδεμένος milanmaniac

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #301 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 02:07:43 μμ »
Πέεερασαααα και εγω Θεσσαλονική!! Ειδικότητα ΠΕ19, άλλος από θεσ/νίκη?

Κι εγώ. Tα μαθήματα στη Θεσ/νικη που γίνονται?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 02:14:12 μμ από milanmaniac »

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #302 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 02:21:50 μμ »
Πέεερασαααα και εγω Θεσσαλονική!! Ειδικότητα ΠΕ19, άλλος από θεσ/νίκη?

Κι εγώ. Tα μαθήματα στη Θεσ/νικη που γίνονται?

Στον Ευκλείδη

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #303 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 02:38:44 μμ »
Green Μην στεναχωριέσαι ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ!!!!!!!! Πλάκα κάνω, ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΟΛΗ πέρα από Ηράκλειο που φυσικά δεν δήλωσα.

Ω ρε σφάξιμο στην ειδικότητα μας, ωρε διδάκτορες που μπήκαν.

Εγώ ανακουφίστηκα πάντως που δεν πέρασα, διότι πρώτον προσλήψεις στην ειδικότητα μας ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ, εως μηδενικές. Επομένως δεν έχει πλέον νόημα κανένα.

Μπράβο πάντως η ΑΣΠΑΙΤΕ από ΤΕΙ αναβαθμίστηκε σε PAX DIDACTORANA!!! Διδακτορικό έχει ο άλλος στη μοριακή βιολογία και λέει δεν πάω μια βόλτα από ΑΣΠΑΙΤΕ.
ΣΤα αλήθεια η Διαμαντοπούλου έχει ΑΣΠΑΙΤΕ;; Εγώ πιστεύω ότι ούτε αυτή θα περνούσε

Σφάξιμο φουλ λέμε. Ούτε πανελλήνιες να ήτανε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 02:43:44 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #304 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 02:56:13 μμ »
Green Μην στεναχωριέσαι ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ!!!!!!!! Πλάκα κάνω, ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΟΛΗ πέρα από Ηράκλειο που φυσικά δεν δήλωσα.

Ω ρε σφάξιμο στην ειδικότητα μας, ωρε διδάκτορες που μπήκαν.

Εγώ ανακουφίστηκα πάντως που δεν πέρασα, διότι πρώτον προσλήψεις στην ειδικότητα μας ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ, εως μηδενικές. Επομένως δεν έχει πλέον νόημα κανένα.

Μπράβο πάντως η ΑΣΠΑΙΤΕ από ΤΕΙ αναβαθμίστηκε σε PAX DIDACTORANA!!! Διδακτορικό έχει ο άλλος στη μοριακή βιολογία και λέει δεν πάω μια βόλτα από ΑΣΠΑΙΤΕ.
ΣΤα αλήθεια η Διαμαντοπούλου έχει ΑΣΠΑΙΤΕ;; Εγώ πιστεύω ότι ούτε αυτή θα περνούσε

Σφάξιμο φουλ λέμε. Ούτε πανελλήνιες να ήτανε.

Eίναι σίγουρα υπερβολικό αυτό που γίνεται αυτή τη στιγμή με το ΕΠΠΑΙΚ στη δική μας ειδικότητα, αλλά και στις περισσότερες. Από εκεί που μεχρι το 2007 υπήρχαν πόλεις χωρίς εισακτέους λόγω έλλειψης υποψηφίων, φτάσαμε σε 3-4 χρόνια σε αυτή τη σημερινή"υστερική" κατάσταση. Προφανέστατα απόρροια της μεγάλης ανεργίας (υποθέτω ότι σε καμία άλλη χώρα ένας διδάκτορας δεν θα καταδεχόταν να τον υποχρεώνουν σε 8μηνη επιμόρφωση για μία πιθανή θέση σε σχολείο για 900 ευρώ το μήνα). Να δεις στο ΑΣΕΠ του 2012 τι έχει να γίνει. Αν κάποιος επιμείνει στην εκπαίδευση υπάρχουν και τα 6μηνα σεμινάρια παιδαγωγικής κατάρτισης που θα ξεκινήσουν από τα Πανεπιστήμια. Αλλά πλέον θέλει πολύ προσεκτική και συνειδητή απόφαση, γιατί όπως είπες και εσύ φαίνεται ότι το θέμα με τις προσλήψεις στα σχολεία κλείνει, τα πράγματα είναι πλέον κορεσμένα. Και φαίνεται ότι ούτε το master ή η παιδαγωγική κατάρτιση θα σου εξασφαλίζει έστω μία πρόσληψη αναπληρωτή. Πολύ δε περισσότερο όταν με το νέο σύστημα όλα τα προσόντα, μεταπτυχιακά, γλώσσες, ΕΠΠΑΙΚ, προυπηρεσία, τινάζονται στον αέρα αν δεν έχει επιτυχία στο ΑΣΕΠ. Κάθε 2 χρόνια δηλαδή θα παίζεις ρώσικη ρουλετα. Μια πολύ καλή ευκαρία λοιπόν να ξεκολλήσει και η γενιά μας από το όνειρο του δημοσίου υπαλλήλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 02:58:06 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #305 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 03:06:48 μμ »
Aυτό με τα σεμινάρια δεν ξέρω, μακάρι να ξεκινήσουν. Εγώ δεν χαλάστηκα, σου λέω χίλιες φορές καλύτερα που δεν πέρασα, δίοτι είναι 100% σίγουρο ότι θα γίνει σφαγή από εδώ και πέρα, για ελαχιστότατες θέσεις αναπληρωτών.

Αμά φύγουν τα επόμενα χρόνια πολλοί, τότε να είσαι σίγουρος ότι θα περνάς πιο άνετα στο δημόσιο, όπως γινόταν παλιά. Αλλά πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να έδινα 400 ευρώ στην ΑΣΠΑΙΤΕ να χάσω ένα χρόνο από τη ζωή μου, και να είμαι σε δέκα φορές πιο χάλια θέση όταν τελειώσω. Διότι άλλο να λες ότι δεν μπορώ να μπω επειδή δεν έχω ΑΣΠΑΙΕ και άλλο να λες ότι μα τελείωσα ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν μπορώ να μπω.

Και μην γελιόμαστε: για μισθούς πείνας θα μιλάμε πλέον στο δημόσιο. Διότι χαίρεσαι όταν θα μπεις, αλλά μέσα σε 2-3 χρόνια σου έρχεται να τα τινάξεις στο αέρα όταν θα βλέπεις το 800άρικο στη τσέπη σου και όλο και άλλα μέτρα και θα έχεις και οικογένεια και παιδιά

Πάρτο και αλλιώς: Δεν έχω γνωρίσει καθηγητή μέχρις στιγμής που να δούλευε στα ΕΠΑΛ και να μην θέλει να φύγει. Η κατάσταη είναι τραγική. Δεν μπορείς να διδάσκεις για πάνω από 6 χρόνια και να έχεις όχι και τους καλύτερους μαθητές (αυτή είναι η πραγματικότητα....)

Έχω φιλόλογο που θέλει να φύγει από την εκπαίδευση, γιατί δεν αντέχει, πριν 3 μέρες μου λέει του έβαψαν με άσπρο σπρέι τα κ...παιδα το αμάξι. Χίλιες φορές να έχω ήσυχο το κεφαλί μου παρά να με πρήζουν παιδιά μέχρι τα 70 μου.

Να πω και κάτι άλλο: είναι σίγουρο πλέον ότι τ αεπόμενα 2 χρόνια θα γεμίσουμε με μεταπτυχιακά ή 6μηνα προγράμματα που θα δίνουν παιαδαγωγική κατάρτιση, ήδη αυτοί που βγαίνουν από την ΑΣΠΑΙΕΤ είναι υπεράριθμοι. Ο λόγος απλός: για να γίνεται πλέον σφάξιμο και στην εκπαίδευση όπως γίνεται σε όλες τις θέσεις του δημοσίου και φυσικά να πέφτει και ζεστό ωραίο χρήμα στα πανεπιστήμια ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ

Και κάτι τελευταίο: πήγαινε σε ιδιώτη να τους πεις ότι και καλά τελείιωσα την ΑΣΠΑΙΤΕ, το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ δεν έχει καμία αξία στο ιδιωτικό τομέα, σε αντίθεση με τα μεταπτυχιακά που ίσως και να έχουν μια αξία 5%. Άσε που θα πει α καλά αυτός ψάχνει δημόσιο, σιγά μην το προσλάβω. Είναι περιπτώσεις όλες αυτές ΑΛΗΘΙΝΟΤΑΤΕΣ που μου έχουν τύχει
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 03:13:03 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #306 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 03:20:57 μμ »
Giannios χωρίς ίχνος ειρωνίας ή κακής πρόθεσης... Γιατί έκανες αίτηση φέτος για ΑΣΠΑΙΤΕ??? Γιατί θέλεις να γίνεις καθηγητής όταν απαξιώνεις τόσο τη δουλειά και την κατάσταση στη χώρα?

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2010-2011
« Απάντηση #307 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 03:23:36 μμ »
Το πτυχίο του ΕΠΠΑΙΚ έχει πολύ συγκεκριμένο ποσανατολισμό, την εκπαίδευση, και προφανώς δεν αφορά κανέναν στον ιδιωτικό τομέα ή στο ελεύθερο επάγγελμα αν ένας γεωπόνος ή μηχανολογός έχει και παιδαγωγική κατάρτιση. Η φετινή χρονιά θα είναι σημαντική για τις προοπτικές που θα έχουν οι τεχνικές ειδικότητες στην εκπαίδευση. Ας ζυγίσει ο καθένας τα κουράγια του και τις πιθανότητες και ας αποφασίσει τι θα κάνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 682

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.