*

Αποστολέας Θέμα: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 159600 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #182 στις: Ιούνιος 24, 2010, 12:21:43 μμ »
σίγουρα με ΑΜΩ από 5-15 ώρες οι διεθύνσεις μπορούν να παίζουν άνετα πολλά παιχνίδια......
μηδενισμός της αξιοκρατίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:04 »

Αποσυνδεδεμένος djjohn2001

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #183 στις: Ιούνιος 24, 2010, 01:19:26 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα , θα ήθελα να ρωτήσω κάτι :

Στο Έντυπο Α - ΑΙΤΗΣΗ - ΔΗΛΩΣΗ στο Β μέρος  για τον Πίνακα Ι : Έχει 52 θέσεις εκεί τι δηλώνουμε ακριβώς περιοχές της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ που έχουμε δηλώσει πιο πάνω η απ όλη την Ελλάδα ; και αν μπορείτε δώστε μου ένα απλό παράδειγμα.

και για το ΠΙΝΑΚΑ ΙΙ στο Β μέρος πάλι : δηλώνουμε τους νομούς της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ οπού έχουμε γράψει πιο πάνω όπως παλιότερα ;

Ευχαριστώ, Γιάννης.

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #184 στις: Ιούνιος 24, 2010, 01:20:52 μμ »
Τί σκέφτηκαν πάλι οι απάνθρωποι...καινούρια πατέντα για να ικανοποιήσουν ρουσφέτια. Είναι άπιαστοι στο "είδος" τους.




Παράθεση
Αν π.χ. έχω δηλώσει για Αν.ΜειωμένουΩρ. μόνο

21. Β-Α΄ Αθήνας
22. Β-Β΄Αθήνας
23. Β-Γ΄Αθήνας
24. Β-Δ΄Αθήνας
25. Β-Α΄Πειραια

Εσστω με καλούν για 8 ώρες στην Γ Αθήνας. Πηγαίνω αναγκαστικά για να μην διαγραφώ ,έτσι; Κι αν την άλλη μέρα προκύψει κενό με 14 ώρες στην Α΄ Αθήνας  ή για 14 ώρες στην Α΄Πειραιά δεν θα με καλέσουν επειδή με έκλεισαν με 8 ώρες στην Γ΄αθήνας; Αν ισχύσει κάτι τέτοιο, τότε το ρουσφέτι δεν θα πάει σύννεφο; Αφού αυτός που θα έχει λιγότερα μόρια θα του δώσουν 14ωρο, ενω εμενα 8ωρο;


μα δεν είναι καινούργιο αυτό! έχει να κάνει με το πότε "ανοίγουν" για τα καλέσματα οι διευθύνσεις, πότε βγαίνουν τα κενά δηλαδή.. φέτος εγώ βρισκόμουν εκτός πόλης και γνωστή μου με λιγότερα μόρια εντός γιατί η διεύθυνση την κάλεσε μετά από μένα, δηλ. αφού είχα εγώ προσληφθεί! εφόσον οι προσλήψεις δεν γίνονται ταυτόχρονα καμία αξιοκρατία δεν μπορεί να υπάρξει! πίνακες, σειρές και κουραφέξαλα! "στοίχημα" παίζουμε, δεν κάνουμε αίτηση...

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #185 στις: Ιούνιος 24, 2010, 02:04:19 μμ »
Τί σκέφτηκαν πάλι οι απάνθρωποι...καινούρια πατέντα για να ικανοποιήσουν ρουσφέτια. Είναι άπιαστοι στο "είδος" τους.




Παράθεση
Αν π.χ. έχω δηλώσει για Αν.ΜειωμένουΩρ. μόνο

21. Β-Α΄ Αθήνας
22. Β-Β΄Αθήνας
23. Β-Γ΄Αθήνας
24. Β-Δ΄Αθήνας
25. Β-Α΄Πειραια

Εσστω με καλούν για 8 ώρες στην Γ Αθήνας. Πηγαίνω αναγκαστικά για να μην διαγραφώ ,έτσι; Κι αν την άλλη μέρα προκύψει κενό με 14 ώρες στην Α΄ Αθήνας  ή για 14 ώρες στην Α΄Πειραιά δεν θα με καλέσουν επειδή με έκλεισαν με 8 ώρες στην Γ΄αθήνας; Αν ισχύσει κάτι τέτοιο, τότε το ρουσφέτι δεν θα πάει σύννεφο; Αφού αυτός που θα έχει λιγότερα μόρια θα του δώσουν 14ωρο, ενω εμενα 8ωρο;


μα δεν είναι καινούργιο αυτό! έχει να κάνει με το πότε "ανοίγουν" για τα καλέσματα οι διευθύνσεις, πότε βγαίνουν τα κενά δηλαδή.. φέτος εγώ βρισκόμουν εκτός πόλης και γνωστή μου με λιγότερα μόρια εντός γιατί η διεύθυνση την κάλεσε μετά από μένα, δηλ. αφού είχα εγώ προσληφθεί! εφόσον οι προσλήψεις δεν γίνονται ταυτόχρονα καμία αξιοκρατία δεν μπορεί να υπάρξει! πίνακες, σειρές και κουραφέξαλα! "στοίχημα" παίζουμε, δεν κάνουμε αίτηση...

Όντως ισχύουν τα παραπάνω. Φέτος με πήραν στην 5 επιλογή έκανα ανάληψη υπηρεσίας και την επόμενη μέρα άνοιξε κενό στην 1 μου επιλογή και πήραν συνέδελφο με λίγότερα μόρια. Τουλάχιστον δε βρέθηκα εκτός πόλης αλλά...αν έχεις βύσμα διάβαινε!!! Όσο για τις τοποθετήσεις???Εκει να δεις τι γίνεται. Κρύβουν τα φιλέτα για τα δικά του παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:04 »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #187 στις: Ιούνιος 24, 2010, 02:23:06 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα , θα ήθελα να ρωτήσω κάτι :

Στο Έντυπο Α - ΑΙΤΗΣΗ - ΔΗΛΩΣΗ στο Β μέρος  για τον Πίνακα Ι : Έχει 52 θέσεις εκεί τι δηλώνουμε ακριβώς περιοχές της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ που έχουμε δηλώσει πιο πάνω η απ όλη την Ελλάδα ; και αν μπορείτε δώστε μου ένα απλό παράδειγμα.

και για το ΠΙΝΑΚΑ ΙΙ στο Β μέρος πάλι : δηλώνουμε τους νομούς της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ οπού έχουμε γράψει πιο πάνω όπως παλιότερα ;

Ευχαριστώ, Γιάννης.
Στις 52 θέσεις δηλώνεις τις περιοχές μόνο μίας ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ, αυτής που έχεις συμπληρώσεις απο πάνω στην οποία επιθυμείς να προσληφθείς.
Για τον ΠΙΝΑΚΑ ΙΙ δεν γνωρίζω

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #188 στις: Ιούνιος 24, 2010, 02:28:00 μμ »
η σιβιτανιδειος και τα εκκλησιαστικα δεν ανηκουν σε καποιες διευθύνσεις? πρέπει να τα δηλώσουμε ξεχωριστά?

αν διαβάσεις όλη την εγκύκλιο θα λυθούν οι απορίες σου. Λέει :
Κατά τη συμπλήρωση της αίτησης θα δηλώνεται η περιοχή πρόσληψης (με πλήρες ή/και με μειωμένο ωράριο) κατά σειρά προτεραιότητας (π.χ. για τον κλάδο ΠΕ06  …: 1η προτίμηση: Α-Β΄ Πειραιά, 2η προτίμηση: Σιβιτανίδειος Σχολή, 3η προτίμηση: Β-Β΄Πειραιά, 4η προτίμηση: Β-Α΄ Αθήνας_μειωμένο, 5η προτίμηση: Γεν. Εκκλ/κό Λύκειο-Γυμνάσιο Ξάνθης, 6η προτίμηση: Β-Γ΄ Βοιωτίας _μειωμένο κ.ο.κ.). Επομένως η αίτηση πρόσληψης θα είναι κοινή για τις περιοχές, τη Σιβιτανίδειο Σχολή και τα εκκλησιαστικά Λύκεια και Γυμνάσια, με πλήρες ή με μειωμένο ωράριο.  

άρα όλα μαζί.
απλά για τα εκκλησιαστικά χρειάζεται και κάποια επιπλέον συνημμένα (βιογραφικό, συστατική)


αυτο το διαβασα στην εγκυκλιο..... απλα θελω να διευκρινησω, π.χ. στον πινακα αναπληρωτων, αν με ενδιαφερει η σιβιτανιδειος θα συμπληρωσω σε ενα κουτακι ακριβως σιβιτινανιδειος σχολη, ή σιβιτανιδειος σχολη ΑΜΩ

ή αν με ενδιφερει ενα εκκλησιαστικο σχολειο θα κανω κατι αντιστοιχο?????

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #189 στις: Ιούνιος 24, 2010, 02:34:42 μμ »
Παιδια πηρα τηλ στο υπουργειο και μου απαντησε ενας ευγενικος κυριος.Αν καποιος προσληφθει αμω διαγραφεται απο το συστημα,μπορει μονο να γινει ακω αν προκυψουν παραπανω ωρες στην περιοχη του σε διαφορα σχολεια.Οταν του ειπα οτι ετσι καταστρατηγειται η σειρα καταταξης με βαση τα μορια αφου ο 1 μπορει να παει αμω και ο 100 ακω μου ειπε πως το λογικο ειναι στις πρωτες φασεις να καλεσει ακω και μετα αμω οποτε ειναι ακραιο να καταστρατηγηθει η σειρα.Για νουμερα και εκτιμησεις προσληψεων ειπε δεν μπορουν ακομα να πουν.αποψη μου΄΄έιναι ρισκο να δηλωσεις αμω ακομα και διλα σου γιατι σου στερει να εχεις την οποια πιθανοτητα για ακω[αν εχεις βεβαια καλη σειρα]

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #190 στις: Ιούνιος 24, 2010, 02:42:47 μμ »
η σιβιτανιδειος και τα εκκλησιαστικα δεν ανηκουν σε καποιες διευθύνσεις? πρέπει να τα δηλώσουμε ξεχωριστά?

αν διαβάσεις όλη την εγκύκλιο θα λυθούν οι απορίες σου. Λέει :
Κατά τη συμπλήρωση της αίτησης θα δηλώνεται η περιοχή πρόσληψης (με πλήρες ή/και με μειωμένο ωράριο) κατά σειρά προτεραιότητας (π.χ. για τον κλάδο ΠΕ06  …: 1η προτίμηση: Α-Β΄ Πειραιά, 2η προτίμηση: Σιβιτανίδειος Σχολή, 3η προτίμηση: Β-Β΄Πειραιά, 4η προτίμηση: Β-Α΄ Αθήνας_μειωμένο, 5η προτίμηση: Γεν. Εκκλ/κό Λύκειο-Γυμνάσιο Ξάνθης, 6η προτίμηση: Β-Γ΄ Βοιωτίας _μειωμένο κ.ο.κ.). Επομένως η αίτηση πρόσληψης θα είναι κοινή για τις περιοχές, τη Σιβιτανίδειο Σχολή και τα εκκλησιαστικά Λύκεια και Γυμνάσια, με πλήρες ή με μειωμένο ωράριο.  

άρα όλα μαζί.
απλά για τα εκκλησιαστικά χρειάζεται και κάποια επιπλέον συνημμένα (βιογραφικό, συστατική)


αυτο το διαβασα στην εγκυκλιο..... απλα θελω να διευκρινησω, π.χ. στον πινακα αναπληρωτων, αν με ενδιαφερει η σιβιτανιδειος θα συμπληρωσω σε ενα κουτακι ακριβως σιβιτινανιδειος σχολη, ή σιβιτανιδειος σχολη ΑΜΩ

ή αν με ενδιφερει ενα εκκλησιαστικο σχολειο θα κανω κατι αντιστοιχο?????

ναι, άλλο κουτάκι για σιβ. ακω και άλλο για σιβ. αμω κ.ο.κ

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #191 στις: Ιούνιος 24, 2010, 02:48:25 μμ »
7. Από τις διατάξεις του άρθρου 9 παρ. 4 του ν. 3391/2005 ορίζεται ότι προσωρινοί αναπληρωτές που προσλαμβάνονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από τον πίνακα αναπληρωτών διαγράφονται για το σχολικό έτος πρόσληψης, εφόσον δεν αναλαμβάνουν υπηρεσία για οποιονδήποτε λόγο εντός δέκα ημερών από την ανακοίνωση της πρόσληψής τους. Εάν αρνηθούν για δεύτερη φορά, διαγράφονται για το σχολικό έτος που διανύεται και για τα δύο επόμενα έτη.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Οι ανωτέρω διατάξεις εφαρμόζονται και για όσους προσληφθούν ως αναπληρωτές με μειωμένο ωράριο διδασκαλίας. 

ΕΡΩΤΗΣΗ 1:

αν αρνηθείς μία φορά και διαγραφείς μετά πως είναι δυνατόν να σε καλέσουν για δεύτερη . δηλ. πως μπορεί να σε καλέσουν δύο φορές σε ένα σχολικό έτος αφού ήδη τη πρώτη φορά θα σε έχουν διαγράψει;  ???

ΕΡΩΤΗΣΗ 2:

αν αρνηθείς θέση αμω μετά διαγράφεσει και για τις θέσεις ακω;

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #192 στις: Ιούνιος 24, 2010, 02:51:55 μμ »
βρε παιδιά έστω ότι σε παίρνουν αμω σε περιφέρεια που δεν την έχεις δηλώσει για πδσ (αφού μπορούμε να δηλώσουμε μόνο μία περιφ. για ωρομ.) δε θα μπορείς να συμπληρώσεις τις ώρες σου από πδσ;

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #193 στις: Ιούνιος 24, 2010, 02:57:56 μμ »
Παιδια πηρα τηλ στο υπουργειο και μου απαντησε ενας ευγενικος κυριος.Αν καποιος προσληφθει αμω διαγραφεται απο το συστημα,μπορει μονο να γινει ακω αν προκυψουν παραπανω ωρες στην περιοχη του σε διαφορα σχολεια.Οταν του ειπα οτι ετσι καταστρατηγειται η σειρα καταταξης με βαση τα μορια αφου ο 1 μπορει να παει αμω και ο 100 ακω μου ειπε πως το λογικο ειναι στις πρωτες φασεις να καλεσει ακω και μετα αμω οποτε ειναι ακραιο να καταστρατηγηθει η σειρα.Για νουμερα και εκτιμησεις προσληψεων ειπε δεν μπορουν ακομα να πουν.αποψη μου΄΄έιναι ρισκο να δηλωσεις αμω ακομα και διλα σου γιατι σου στερει να εχεις την οποια πιθανοτητα για ακω[αν εχεις βεβαια καλη σειρα]
Κι εγώ τηλεφώνησα για το συγκεκριμένο θέμα. Δεν μπορούν να σου επεκτείνουν το ωράριο και από ΑΜΩ και γίνεις ΑΚΩ. ΑΚΩ θα γίνεις μόνο αν δημιουργηθεί ολόκληρο κενό φυσικά στην ίδια περιοχή, φυσικά αν το έχεις δηλώσει και φυσικά αν προηγείσαι εσύ στον πίνακα αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #194 στις: Ιούνιος 24, 2010, 02:58:53 μμ »
Συμπέρασμα: στη δήλωση των περιοχών αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου, να δηλώσετε οπωσδήποτε τις ίδιες περιοχές και για πλήρες ωράριο, γιατί μπορεί κατά τη διάρκεια της χρονιάς να προκύψει ολόκληρο κενό, να είναι η σειρά σου στον πίνακα και να γίνεις απο Α.Μ.Ω. σε αναπληρωτή πλήρους.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 24, 2010, 03:02:37 μμ »
Τα διπλά μόρια των δυσπρόσιτων δεν θα μπούν στον κλειδωμένο πίνακα πραγματικής προϋπηρεσίας. Μπαίνουν στον αναπληρωτών προκειμένου να αποκτηθούν νέα μόρια πραγματικής προϋπηρεσίας με το νέο έτος. Κλειδώνει όμως ο πίνακας. Τα μόρια του δυσπρόσιτου είναι επένδυση για το επόμενο έτος κάτι που το έκοψε.

Mε παράδειγμα. Πέρισυ (2009-2010) κάποιος πήγε σε δυσπρόσιτο. Τα επιπλέον μόρια μπορεί να τον βοηθήσουν να δουλέψει φέτος (2010-2011) αναπληρωτής. Μπορεί και του χρόνου. Αν φέτος πάει σε δυσπρόσιτο όμως δεν θα τον βοηθήσουν του χρόνου για την αναπλήρωση αφού οι πίνακες κλειδώνουν 30.06.2010.
Καθίστε, βρε παιδιά, δηλαδή φέτος που πήγα σε δυσπρόσιτο, τζάμπα το έκανα;;;; Δεν θα έχω καλύτερη σειρά από κάποιον που ήταν σε κανονικό σχολείο;;;; Πείτε το μου κι αυτό να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.