*

Αποστολέας Θέμα: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 160659 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #546 στις: Ιούνιος 30, 2010, 05:39:59 μμ »
Υπάλληλος,εκπαιδευτικός αποσπασμένος  προφανώς (χρόνια τον βλεπω εκει, έχει ριζώσει) σε γραφέιο Δευτεροβάθμιας, ο οποίος έλεγχε τις αιτήσεις και τα δικαιολογητικά των εκπαιδευτικών, υποστήριζε, και με σηκωμένο φρύδι μάλιστα, πώς ο ΑΜΩ είναι πολύ καλή και δίκαιη πατέντα του υπουργείου, :-X δίοτι δεν είναι δυνατό μέχρι τώρα ΑΚΩ που έχει 21 διδακτικές να δουλεύει ακόμα και 12 ώρες και να πληρώνεται σαν ΑΚΩ για να κάθεται. ??? Επομένως έτσι θα πληρώνεται για τις πραγματικές ώρες εργασίας και απο εκει και περα θ αναλαμβάνει και τα εξωδιδακτικά του. Ευτυχώς τον κράξαμε μερικοί να μην παραπληροφορεί τουλάχιστον και να μη δημιουργεί εντυπώσεις στους άπειρους συναδέλφους , το μάζεψε λέγοντας πως αυτό συμβάινει κυρίως στην επαρχία, όπου εκεί οι αναπληρωτές δουλέυουν ως ωρομόσθιοι αλλά πληρώνονται ως αναπληρωτές. Εκέι ανέλαβαν τα βαρέα βαρών, δηλαδή συνάδελφοι αναπληρωτές που έτρεχαν σε 2-3 σχολεία σε διαφορετικά χωριά της περιφέρειας για να καλύψουν ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:43:52 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #547 στις: Ιούνιος 30, 2010, 05:41:36 μμ »
Βρε παιδιά, όποιος δεν βαριέται ας μου απαντήσει: πρώτα δηλώνουμε πχ ΑΚΩ και μετά ΑΜΩ ή ανακατεμένα (δηλ. πχ Θεσσαλονίκη ΑΚΩ+ΑΜΩ, Ημαθία ΑΚΩ+ΑΜΩ κλπ); Ξέρω ότι απαντήθηκε αλλά έχω χαθεί στις σελίδες του τόπικ. :-[

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #548 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:03:59 μμ »
ρε παιδια αξιζει να βαλω αμω εστω και μια ωρα μακρια απο το σπιτι μου?
εχω προβληματιστει παρα πολυ. αν ειναι να μας υποχρεωνουν να ειμαστε κσθε μερα εκει
ασχετα απο τις ωρες που εχουμε και αν οι ωρες μας ειναι 10 επι παραδειγματι, αξιζει να κανει καποιος μια ωρα αποσταση καθε μερα
για να παιρνει ποσα? εχει κανεις ιδεα? και αν θα τα παιρνουμε ατην ωρα τους. βοηθηστεμε εχω καψει λυχνιες         :-X :-X :-X ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #549 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:39:09 μμ »
Βρε παιδιά, όποιος δεν βαριέται ας μου απαντήσει: πρώτα δηλώνουμε πχ ΑΚΩ και μετά ΑΜΩ ή ανακατεμένα (δηλ. πχ Θεσσαλονίκη ΑΚΩ+ΑΜΩ, Ημαθία ΑΚΩ+ΑΜΩ κλπ); Ξέρω ότι απαντήθηκε αλλά έχω χαθεί στις σελίδες του τόπικ. :-[
Νομιζω καλυτερα ειναι πρωτα να βαλεις ολα τα ακω για να αυξησεις τις πιθανοτητες να πας ακω και μετα τα αμω σε μια ευλογη ακτινα (ή χιλιομετρικη ή χρονικη). Προσωπικη αποψη εκφραζω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:43:52 »

Αποσυνδεδεμένος m.m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #550 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:52:19 μμ »
Αν αρνηθεις μια φορα φετος σαν ΑΚΩ εχεις προβλημα για το ενδεχομενο διορισμο του επομενου σχολικου ετους(ποτε βγαίνουν ?τον ιουλιο?)

Αποσυνδεδεμένος sartorious

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #551 στις: Ιούνιος 30, 2010, 10:55:46 μμ »
Δεν ξέρω αν ρωτάω το προφανές...απλά επειδή είμαι καινούριος δεν ξέρω ακόμα τι πρέπει να κάνω. Αυτό που με απασχολεί είναι: μπορώ να κάνω την αίτηση αν πρόκειται να δουλέψω σε φροντιστήριο απο τη νέα χρονιά ή θα έχω ποινικές κυρώσεις;;

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #552 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:05:14 μμ »
αν ειναι να μας υποχρεωνουν να ειμαστε κσθε μερα εκει
ασχετα απο τις ωρες που εχουμε και αν οι ωρες μας ειναι 10 επι παραδειγματι,

Συγνώμη, αυτό από πού προκύπτει; Ότι για 6 ή 10 ώρες θα είμαστε 5 μέρες παρόντες; Τι είναι δηλαδή το σχολείο, στρατός για να φυλάμε σκοπιά; Μην πάτε με τέτοιες απόψεις στα σχολεία του χρόνου γιατί θα σας πάρουνε είδηση αμέσως οι μόνιμοι και θα σας ξεσκίσουν στα καψώνια!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #553 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:12:16 μμ »
Συνήθως απλώνουμε το πρόγραμμα σε όλες τις μέρες τιης εβδομάδας ώστε να πάρουμε και περισσότερα ένσημα.
Τώρα αν κάποιος καίγεται να έχει τις ώρες μαζεμένες και πέσει σε σύλλογο που βοηθάει,ίσως και να του κάνουν το χατίρι.

Αποσυνδεδεμένος psaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #554 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:14:57 μμ »

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #555 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:15:40 μμ »
Αν αρνηθεις μια φορα φετος σαν ΑΚΩ εχεις προβλημα για το ενδεχομενο διορισμο του επομενου σχολικου ετους(ποτε βγαίνουν ?τον ιουλιο?)

δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες γιατι? ανα αρνηθριςε διαγραφεσαι την χρονια που ερχεται την χρονια που ανρηθηκες οχι την επομενη διορθωστε με αν κανω λαθος

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #556 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:20:55 μμ »
Αν αρνηθεις μια φορα φετος σαν ΑΚΩ εχεις προβλημα για το ενδεχομενο διορισμο του επομενου σχολικου ετους(ποτε βγαίνουν ?τον ιουλιο?)

δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες γιατι? ανα αρνηθριςε διαγραφεσαι την χρονια που ερχεται την χρονια που ανρηθηκες οχι την επομενη διορθωστε με αν κανω λαθος

" 7. Από τις διατάξεις του άρθρου 9 παρ. 4 του ν. 3391/2005 ορίζεται ότι προσωρινοί αναπληρωτές που προσλαμβάνονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από τον πίνακα αναπληρωτών διαγράφονται για το σχολικό έτος πρόσληψης, εφόσον δεν αναλαμβάνουν υπηρεσία για οποιονδήποτε λόγο εντός δέκα ημερών από την ανακοίνωση της πρόσληψής τους. Εάν αρνηθούν για δεύτερη φορά, διαγράφονται για το σχολικό έτος που διανύεται και για τα δύο επόμενα έτη.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Οι ανωτέρω διατάξεις εφαρμόζονται και για όσους προσληφθούν ως αναπληρωτές με μειωμένο ωράριο διδασκαλίας.  "
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #557 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:22:36 μμ »
συγνωμη να κανω μια αφελης ερωτηση ποως να αρνηθει για δευτερη φορα αφου με την πρωτη θα διαγραφει αρα δεν θα το ξανκαλεσουν καλο?εκτος αν εννοει ωρομισθιο

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #558 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:23:22 μμ »
αν ειναι να μας υποχρεωνουν να ειμαστε κσθε μερα εκει
ασχετα απο τις ωρες που εχουμε και αν οι ωρες μας ειναι 10 επι παραδειγματι,

Συγνώμη, αυτό από πού προκύπτει; Ότι για 6 ή 10 ώρες θα είμαστε 5 μέρες παρόντες; Τι είναι δηλαδή το σχολείο, στρατός για να φυλάμε σκοπιά; Μην πάτε με τέτοιες απόψεις στα σχολεία του χρόνου γιατί θα σας πάρουνε είδηση αμέσως οι μόνιμοι και θα σας ξεσκίσουν στα καψώνια!

Συμφωνώ με sec, μου φαίνεται τρελό να έχεις "σκοπιές" αν πχ μια μέρα έχεις 2 ώρες μάθημα. Τουλάχιστον ως ωρομίσθιος τελειώνεις ας πούμε στις 2:00 μμ και 2:01 θεωρητικά μπορείς να έχεις φύγει (άντε πρακτικά στις 2:05). Δεν καταλαβαίνω πώς θα δουλέψει το σύστημα με ΑΜΩ σε "σκοπιές", δε νομίζω να βρουν πολλά κορόιδα να πάνε...
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #559 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:26:02 μμ »
συγνωμη να κανω μια αφελης ερωτηση ποως να αρνηθει για δευτερη φορα αφου με την πρωτη θα διαγραφει αρα δεν θα το ξανκαλεσουν καλο?εκτος αν εννοει ωρομισθιο

Η δευτερη άρνηση αφορά την επόμενη χρονιά ..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.