*

Αποστολέας Θέμα: Γιατι Αναπληρωτης και απεργία?  (Αναγνώστηκε 1093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος draminos.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Γιατι Αναπληρωτης και απεργία?
« στις: Μάιος 20, 2010, 03:43:25 μμ »
Συναδελφοι

Ως αναπκληρωτης του χρονου ισως να μην δουλευω στην δημοσια εκπαιδευση λογω του πολυνοοσχεδιου και της μειωσης των αναπληρωτων. Ενω λοιπον μεχρι τωρα συμμετειχα σε όλες τις απεργιες σημερα απειχα συνειδητα. Το προεδρειο της ΟΛΜΕ ως γνωστον δεν προτιθεται να κανει απεργια μεσα στις πανελληνιες. Συνεπως θεωρω πως δεν στηριζει ειδικα τους αναπληρωτες μια και το μονο μεσο πιεσης και αντιστασης για ολους εμας που του χρονου δεν θα ειμαστε μαλλον στα σχολεια ηταν αυτη η απεργια Ερωτω λοιπον και σας κκαι θελω την αποψη σας

Γιατι να απεργησω σημερα η αυριο η μεθαυριο?

Για να βολευονται οι πουλημενοι των ΕΛΜΕ και της ΟΛΜΕ?
Αυτοι δεν στηριζουν τον αγωνα μου η μηπως εγινε και κατι με τις μονοημερες που εκανα εχοντας ελπιδα οτι θα π ενδυναμωθει ο αγωνας μας την περιοδο των πανελληνιων?
Οι ξεφτιλες οι πουλημενοι νομιζω πως μας δουλευουν.
Γιατι να απεργησω? Ε? Γιατι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιατι Αναπληρωτης και απεργία?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:53 »

Αποσυνδεδεμένος elefas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Γιατι Αναπληρωτης και απεργία?
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 20, 2010, 03:49:06 μμ »
Κι εγώ αναπληρώτρια είμαι και σήμερα συμμετείχα στην απεργία. Η απεργία δεν αφορά μόνο τους εκπαιδευτικούς, αλλά όλους τους εργαζόμενους. Γίνεται για το ασφαλιστικό και τα νέα μέτρα, δηλαδή και σε περίπτωση που του χρόνου βρεθούμε να κάνουμε άλλη δουλειά, ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα, αυτά τα μέτρα μας αφορούν άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος draminos.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Γιατι Αναπληρωτης και απεργία?
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 20, 2010, 03:54:40 μμ »
Συμφωνω και επαυξανω elefas
Αλλα και γω καπως επρεπε να δειξω την δυσαρεσκεια μου απεναντι σε αυτους που μας πουλανε Οχι ρε πουλημενοι δεν θα σας ακολουθησω για να γινεται αυριο μεθαυριο εσεις γενικοι γραμματεις και υφυπουργοι Γιατι μη μου πεις πως ο Πεππες και οι αλλοι σκεφτηκαν τα παιδια και τις πανελληνιες και αποσυρανε την αρχικη τους ανακοινωση Τουμπεκι ψιλοκκομενο κανανε συναδελφοι και θα το δειτε τους επομενους μηνες το γιατι

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Γιατι Αναπληρωτης και απεργία?
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2010, 10:51:28 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.
Προσωπικά απεργώ όχι γιατί θέλω να στηρίξω την ΟΛΜΕ ούτε επειδή έχω την αυταπάτη ότι θα υπερασπίσει τα εργασιακά μου δικαιώματα, αν εγώ κατέβω σε απεργία. Θεωρώ ότι είναι λάθος το σκεπτικό να μην κατεβαίνουμε σε απεργία διότι έτσι δεν στηρίζουμε την ΟΛΜΕ, η οποία κοινώς …χαριεντίζεται. Στην παρούσα φάση απεργώ διότι παίρνουν τα χρήματα από τους εργαζόμενους και τους συνταξιούχους και τα δίνουν στους τραπεζίτες, αφήνουν τα λαμόγια ατιμώρητα με κάποιες δήθεν τάχα αόριστες εξεταστικές επιτροπές, κλείνουν σχολεία, συγχωνεύουν νοσοκομεία, παγώνουν προσλήψεις σε νευραλγικούς χώρους και ας λένε το αντίθετο, αφήνουν τα καρτέλ να δρουν ανενόχλητα και πληρώνουμε πανομοιότυπα προϊόντα περισσότερο από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους, μειώνουν τα βασικό μισθό στον ιδιωτικό τομέα και δίνουν το πάτημα στους εργοδότες να σε απολύουν όποτε θέλουν και να σε αποζημιώνουν εάν θέλουν, δεν αγγίζουν την περιουσία της εκκλησίας και μαζί προς την δόξα τραβούν σφιχταγκαλιασμένοι, ιδιωτικοποιούν τα πάντα με το σύνθημα…αν έχεις χρήμα και βύσμα διάβαινε αλλιώς τράβα να γίνεις εργάτης με ελαστική απασχόληση και αν δεν μπορείς ούτε αυτό…ψόφα (στη Ρουμανία μετά το ΔΝΤ μείωσαν το επίδομα ανεργίας ή το δίνουν σε εξαιρετικές περιπτώσεις). Μπορεί ο καθένας να θίγεται στον εργασιακό του χώρο ατομικά (εμείς ΑΣΕΠ, πιστοποιήσεις, μεταπτυχιακά, γλώσσες, Η/Υ, αξιολόγηση, μέντορες, ύψος, βάρος, περιφέρεια) αλλά όλοι θιγόμαστε από τα παραπάνω μέτρα και από αυτά που θα έρθουν. Άλλωστε, συνάδελφε dramine, μην ξεχνάς ότι του χρόνου εμείς οι αναπληρωτές είμαστε οι πρώτοι που θα πάρουμε πόδι και μην περιμένεις καμία ΟΛΜΕ να σε στηρίξει. Κατεβαίνοντας σε απεργία στηρίζεις εσένα , τη ζωή σου, τους ομοϊδεάτες σου και τους συναγωνιστές σου, οι οποίοι πλέον προέρχονται από διάφορους χώρους. Δεν ακολουθείς καμία ΟΛΜΕ και κανένα μπλοκ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 758
Σύνολο: 770

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.