*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 661779 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
https://www.minedu.gov.gr/news/45851-22-07-20-diadikasia-metatakseon-ekpaideftikon-protovathmias-kai-defterovathmias-ekpaidefsis-se-alles-dimosies-ypiresies-gia-logous-ygeias-2

Πήρα τηλέφωνο στην Διεύθυνσή μου να ρωτήσω για την παραπάνω εγκύκλιο και μεταξύ άλλων μου είπαν πως από το υπουργείο τους είπαν ότι οι μετατάξεις του 1824 "τρέχουν".
Μακάρι.. ας επικοινωνήσει κ κάποιος με την Φράγκου μήπως έχει κανένο νέο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η Κα Φράγκου μας απάντησε ότι για Αύγουστο δεν βλέπει κάτι, από Φθινόπωρο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2020, 11:16:52 πμ από Fotis »

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Η Κα Φράγκου μας απάντησε ότι για Αύγουστο δεν βλέπει κάτι, από Φθινόπωρο...
Και μια φίλη-συνάδελφος επικοινώνησε χτες μαζί της. Από Σεπτέμβριο της είπε. Ρώτησε κ για τον αριθμό των αιτήσεων, από 250 και κάτι που ήταν τον Απρίλιο με την ανανέωση ενδιαφέροντος έχουν πέσει τώρα στις 170 περίπου (λόγω ανακλήσεων, μεταθέσεων, μετατάξεων μέσω ΕΣΚ).

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Και μια φίλη-συνάδελφος επικοινώνησε χτες μαζί της. Από Σεπτέμβριο της είπε. Ρώτησε κ για τον αριθμό των αιτήσεων, από 250 και κάτι που ήταν τον Απρίλιο με την ανανέωση ενδιαφέροντος έχουν πέσει τώρα στις 170 περίπου (λόγω ανακλήσεων, μεταθέσεων, μετατάξεων μέσω ΕΣΚ).

Μας εμπαίζουν, μου φαίνεται. Πρώτα υποτίθεται θα έδιναν προτεραιότητα σε αυτές τις μετατάξεις έναντι του ΕΣΚ. Μετά, πριν την νέα σχολική χρονιά, τώρα τον Σεπττέμβριο, το φθινόπωρο και δεν συμμαζεύεται. Όπως λέει και ο Patreas στο νήμα για το ΕΣΚ, πιθανώς δεν θα τις προχωρήσουν καθόλου όταν δούνε τα κενά από Σεπτέμβριο. Ας μας το πούνε τουλάχιστον, έχουμε και μια προσωπική και οικογενειακή ζωή και ένα σωρό ανθρώπους που οι συνθήκες διαβίωσής τους εξαρτώνται από τις αποφάσεις αυτές. έλεος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μας εμπαίζουν, μου φαίνεται. Πρώτα υποτίθεται θα έδιναν προτεραιότητα σε αυτές τις μετατάξεις έναντι του ΕΣΚ. Μετά, πριν την νέα σχολική χρονιά, τώρα τον Σεπττέμβριο, το φθινόπωρο και δεν συμμαζεύεται. Όπως λέει και ο Patreas στο νήμα για το ΕΣΚ, πιθανώς δεν θα τις προχωρήσουν καθόλου όταν δούνε τα κενά από Σεπτέμβριο. Ας μας το πούνε τουλάχιστον, έχουμε και μια προσωπική και οικογενειακή ζωή και ένα σωρό ανθρώπους που οι συνθήκες διαβίωσής τους εξαρτώνται από τις αποφάσεις αυτές. έλεος...
Ήμουν και εγώ σε αυτή την περιβόητη λίστα μέχρι που με πρόλαβε η μετάταξη μέσω ΕΣΚ σε άλλο υπουργείο οπότε και την επέλεξα παρόλο που ίσως προτιμούσα μετάταξη σε διοικητική θέση. Άποψή μου είναι ότι θα ολοκληρωθούν και οι 170 και θα έχει αίσιο τέλος αυτή η ταλαιπωρία ετών. Είναι όμως μια ένδειξη πως συμπεριφερεται το υπουργείο παιδείας στους υπαλλήλους του.

Επίσης θα έπρεπε να προβληματίζει το υπουργείο παιδείας ο μεγάλος αριθμός συναδέλφων που έφυγαν με την τελευταία κινητικότητα. Δυστυχώς οι περισσότεροι μεταξύ αυτών και εγώ με εντελώς διαφορετικά όνειρα αρχίσαμε την καριέρα μας στην εκπαίδευση και τελικά μας εξωθησαν ουσιαστικά σε μετάταξη.

Δεν γίνεται να είσαι 15 χρόνια διορισμένος και να μην υπάρχει καμία πιθανότητα να πάρεις μετάθεση στον τόπο συμφερόντων σου μέσα στην επόμενη 10ετια. Ακόμα χειρότερα όταν αφορά μια ειδικότητα (πληροφορική) που την ζητάνε όλοι..

Ήθελα από καιρό να τα πω και δόθηκε η ευκαιρία. Καλή επιτυχία σε όλους και γρήγορα να ολοκληρωθεί και αυτή η διαδικασία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2020, 06:52:03 μμ από joanspil »

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Ήμουν και εγώ σε αυτή την περιβόητη λίστα μέχρι που με πρόλαβε η μετάταξη μέσω ΕΣΚ σε άλλο υπουργείο οπότε και την επέλεξα παρόλο που ίσως προτιμούσα μετάταξη σε διοικητική θέση. Άποψή μου είναι ότι θα ολοκληρωθούν και οι 170 και θα έχει αίσιο τέλος αυτή η ταλαιπωρία ετών. Είναι όμως μια ένδειξη πως συμπεριφερεται το υπουργείο παιδείας στους υπαλλήλους του.

Επίσης θα έπρεπε να προβληματίζει το υπουργείο παιδείας ο μεγάλος αριθμός συναδέλφων που έφυγαν με την τελευταία κινητικότητα. Δυστυχώς οι περισσότεροι μεταξύ αυτών και εγώ με εντελώς διαφορετικά όνειρα αρχίσαμε την καριέρα μας στην εκπαίδευση και τελικά μας εξωθησαν ουσιαστικά σε μετάταξη.

Δεν γίνεται να είσαι 15 χρόνια διορισμένος και να μην υπάρχει καμία πιθανότητα να πάρεις μετάθεση στον τόπο συμφερόντων σου μέσα στην επόμενη 10ετια. Ακόμα χειρότερα όταν αφορά μια ειδικότητα (πληροφορική) που την ζητάνε όλοι..

Ήθελα από καιρό να τα πω και δόθηκε η ευκαιρία. Καλή επιτυχία σε όλους και γρήγορα να ολοκληρωθεί και αυτή η διαδικασία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς έτσι και εγώ...Πρώτα θα πάρω σύνταξη και μετά μετάθεση...Και στο ΕΣΚ δοκίμασα όλες τις φορές την τύχη μου, αλλά τίποτα. Όταν πια την τελευταία φορά έκανα αίτηση μέσω ΕΣΚ για θέση σε Διεύθυνση (ήταν διαθέσιμες καμιά δεκαριά θέσεις για διοικητικούς) και με μεταπτυχιακό, διοικητική εμπειρία, φουλ ΤΠΕ, δεν τους έκανα, (μάλλον δεν είχα εμπειρία σταθμάρχη) απογοητεύτηκα ακόμα περισσότερο. Και αν αγαπάς και την τάξη, είναι ακόμα πιο δύσκολο. Όπως είπες, σε εξωθούν. Αλλά ούτε και αυτό δεν κάνουν σωστά. Κινητικότητα χωρίς μοριοδότηση...γελοία πράγματα

Αποσυνδεδεμένος ΚΛ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Τον Σεπτέμβριο κάποιοι θα έχουμε ήδη μετακομίσει. Επίσης, μέσα στη χρονιά, αν γίνουν, θα  αλλάξουμε δουλειά; Αλλά προβλέπονται και διορισμοί γενικής παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ 0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1659 στις: Αύγουστος 19, 2020, 09:32:45 πμ »
Μάλλον, ούτε τώρα θα ασχοληθούν.

https://www.esos.gr/arthra/68976/ta-themata-poy-tha-syzitithoyn-sto-kysdip

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1660 στις: Αύγουστος 25, 2020, 04:12:27 μμ »
έκανα χτες ένα τηλ στο γραφείο της Φράγκου.. η απάντηση ήταν: Είμαστε σε αναμονή. Δεν έχει αλλάξει κάτι, περιμένουμε πότε θα μας ζητήσουν τα ονόματα...

Τι να πω... γιατί τέτοια καθυστέρηση ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.. πριν τον σεπτέμβρη πάντως με τίποτε!

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1661 στις: Αύγουστος 25, 2020, 04:37:34 μμ »
Υπομονή, αίτηση απόσπασης σε Ιεκ που έγινε τον Οκτώβρη, εκτελέστηκε τον Ιούλιο , λόγω μη έλευσις αντικαταστάτη. Και με μειωση αδειας σε σχεση με τους υπόλοιπους . Μόλις 14 ημερών!

Οι μετατάξεις δεν ξέρω αν γίνονται πιο γρήγορα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2020, 05:22:06 μμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος ΚΛ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1662 στις: Αύγουστος 26, 2020, 08:26:53 μμ »
Πιστεύετε ότι τελικά θα γίνουν;

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1663 στις: Αύγουστος 26, 2020, 08:36:58 μμ »
Πιστεύετε ότι τελικά θα γίνουν;
Ναι... θα γίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1664 στις: Αύγουστος 26, 2020, 11:42:17 μμ »
Ναι... θα γίνουν.
Πως είσαι τόσο σίγουρη;

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1665 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 11:28:03 πμ »
Κανένα νέο???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.