*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 668657 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 527
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αφού ο καθένας σας δίνει διαφορετική εκδοχή, γιατί δεν επικοινωνείτε με τη διεύθυνση που πήρατε μετάταξη για να έχετε επίσημη πληροφόρηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Καλημέρα και καλή αρχή στους μεταταχθέντες! Να σας ρωτήσω από που μπορούμε να μάθουμε έγκυρα πληροφορίες για τα διαδικαστικά από δω και πέρα (έχω μιλήσει με 3-4 άτομα και καθένας δίνει μια δική του εκδοχή); Από που που θα μας κοινοποιηθεί το ΦΕΚ (διέυθυνση οργανικής ή διεύθυνση που πηγαίνουμε μετά τη μετάταξη;), πως θα μας κοινοποιηθεί (συστημένο γράμμα ή mail;;), οι 20 μέρες που αναφέρονται στο ΦΕΚ είναι από την ημέρα που θα λάβουμε την κοινοποίηση αλλά είναι ημερολογιακές ή εργάσιμες;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι τα καλύτερα για τον καθένα!!!
Από την ΔΔΕ/ΔΠΕ που ανήκεις τώρα ακόμη... κάνε ένα τηλ λοιπόν εκεί, στο τμήμα προσωπικού κ θα σε ενημερώσουν πότε θα σου κοινοποιήσουν τη μετάταξη (σε φίλη της το κοινοποίησαν μετά από 2 μέρες από το ΦΕΚ μέσω mail). Από την κοινοποίηση κ μετά έχεις 20 μέρες (ημερολογιακές) για να αναλάβεις υπηρεσία στο νέο φορέα. Καλό είναι και με το εκεί τμήμα προσωπικού να επικοινωνήσεις για την ημερομηνία που θα αναλάβεις..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2021, 02:28:51 μμ από sofia1975 »

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ευχαριστώ θα επικοινωνήσω ξανά. Καλή συνέχεια σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος vaggel3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια που μετά από τόσα χρόνια υπομονής , προσωπικά από το 2017, είχαμε το θεμιτό αποτέλεσμα. Σε 'μένα φέτος ήρθαν μαζεμένες οι υπηρεσιακές μεταβολές! Μετάθεση και μετάταξη μαζί στον τόπο συμφερόντων μου! Προσωπικά, διάλεξα τη μετάταξη , γιατί στην ουσία πάντα το ήθελα! Ελπίζω να μην το μετανιώσω! Καλή αρχή να έχουμε όλοι και καλή πορεία από δω και πέρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Ωστόσο, η εκάστοτε ηγεσία του Υπουργείου επέλεγε να ικανοποιεί "βυσματικές" αποσπάσεις εκπαιδευτικών, οι οποίοι ήταν περαστικοί από τις διευθύνσεις και χωρίς καμία ουσιαστική ευθύνη, αφού διατηρούσαν την ιδιότητα του εκπαιδευτικού. Όσο για τις μη αποδεσμεύσεις μέσω ΕΣΚ, το Υπουργείο έχει άλλη "λογική", όταν πρόκειται να μεταταχθούν οι εκπαιδευτικοί σε άλλα Υπουργεία και όχι στις δικές του υπηρεσίες.

με συγχωρείς αλλά εγώ βλέπω και "μόνιμα αποσπασμένους" στη λίστα  (με κάθε ηγεσία τα -αρκετά- τελευταία χρόνια). για το ΕΣΚ έχουν γραφτεί σε άλλο νήμα - και δεν θα συμφωνήσω απόλυτα βασιζόμενος σε μεμονωμένες μεν αλλά υπαρκτές περιπτώσεις που δείχνουν ότι το ποιος/τι/πώς φεύγει είναι θολό αν μη τι άλλο. έχεις κανείς εικόνα, γιατί μεταφέρονται θέσεις ; πώς προέκυψε δηλαδή η διπλή διαδικασία; τέλος ρώτησα για το έτος, γιατί δεν θυμάμαι αν είναι μέσα (όχι σε αυτές τις μετατάξεις αλλά ίσως και σε άλλες που προηγήθηκαν ) και αιτήσεις από το 2012 στο υπαιθ αλλά όχι σε διευθύνσεις. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ 0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έλαβε μέχρι στιγμής κάποιος-α "επίσημη",
 υπηρεσιακή ενημέρωση από την οργανική του ?

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Έλαβε μέχρι στιγμής κάποιος-α "επίσημη",
 υπηρεσιακή ενημέρωση από την οργανική του ?
Εγώ επικοινώνησα πριν 3 μέρες με το τμήμα προσωπικού της οργανικής μου.. μου είπε η προισταμένη πως θα μου το κοινοποιήσει τέλος εβδομάδας, δλδ.σήμερα, ή αρχές της άλλης. Ακόμη δεν έχω λάβει κάτι οπότε από Δευτέρα (καλύτερα για να αναλάβω όσο γίνεται αργότερα)...

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ επικοινώνησα πριν 3 μέρες με το τμήμα προσωπικού της οργανικής μου.. μου είπε η προισταμένη πως θα μου το κοινοποιήσει τέλος εβδομάδας, δλδ.σήμερα, ή αρχές της άλλης. Ακόμη δεν έχω λάβει κάτι οπότε από Δευτέρα (καλύτερα για να αναλάβω όσο γίνεται αργότερα)...
Αλήθεια πώς το σκέφτεσαι; Να εξαντλήσεις το περιθώριο ή να παρουσιαστείς αμέσως; Νομίζω το πρώτο θα έκανε κακή εντύπωση. Ο προβληματισμός είναι και για'μένα, δε σε κρίνω δηλαδή απλά ως άσχετη
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Αλήθεια πώς το σκέφτεσαι; Να εξαντλήσεις το περιθώριο ή να παρουσιαστείς αμέσως; Νομίζω το πρώτο θα έκανε κακή εντύπωση. Ο προβληματισμός είναι και για'μένα, δε σε κρίνω δηλαδή απλά ως άσχετη
Επειδή βρίσκομαι μακριά, χρειάζομαι χρόνο οπότε κ 15 μέρες θα με βόλευαν. Θα επικοινωνήσω με το φορέα υποδοχής και θα το κανονίσω.. δεν έχω σκοπό να εξαντλήσω το 20ημερο πάντως.. οι υπόλοιποι τι θα κάνετε???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2021, 07:05:24 μμ από sofia1975 »

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λέτε να υπάρχει κάποιος που θα αναλάβει πριν τις 15 Αυγούστου, ενώ έχει περιθώριο να το καθυστερήσει;

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Λέτε να υπάρχει κάποιος που θα αναλάβει πριν τις 15 Αυγούστου, ενώ έχει περιθώριο να το καθυστερήσει;
Νομίζω πριν το 15αυγουστο... ουδείς :)

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1957 στις: Αύγουστος 03, 2021, 10:11:42 πμ »
Μου ήρθε σήμερα αλλά έχει ημερομηνία 30/7/2021 και η απάντηση του υπαλλήλου "θα μπορούσα να σου το στείλω εκείνη την ημέρα".
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2021, 10:15:39 πμ από Fotis »

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1958 στις: Αύγουστος 03, 2021, 10:18:09 πμ »
Μου ήρθε σήμερα αλλά έχει ημερομηνία 30/7/2021 και η απάντηση του υπαλλήλου "θα μπορούσα να σου το στείλω εκείνη την ημέρα".
Μετά το 15αύγουστο δλδ... εγώ επικοινώνησα με τον φορέα υποδοχής, στις 20 αυγ. θα παρουσιαστώ για ανάληψη υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1959 στις: Αύγουστος 03, 2021, 11:40:48 πμ »
Με σεβασμό στους μεταταχθέντες συναδέλφους, θεωρώ ότι είναι κοντόφθαλμη η προσέγγιση της εξάντλησης του περιθωρίου ανάληψης υπηρεσίας στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης (προκειμένου να γίνει extend ένα καλοκαίρι), ενώ το βασικό θέμα εκεί που θα πάτε είναι η ένταξή σας σε μια δομή με προσωρινούς-μόνιμους προϊσταμένους από το 2018 (εις το διηνεκές), οι οποίοι λαμβάνουν κάθε μήνα μόρια θέσης ευθύνης και θα σας αξιολογούν-χαντακώνουν για προφανείς λόγους (πιθανόν να βλέπετε μια ζωή την πλάτη τους με αυτά τα μόρια που λαμβάνουν τόσο καιρό και συνεχίζουν). Θα με θυμηθείτε το επόμενο καλοκαίρι (το αργότερο).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159561
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 308
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.