*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 661905 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 04:07:23 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Δεν υπάρχουν τα πολιτιστικών-περιβαλλοντικής-αγωγής έγιναν σχολικών δραστηριοτήτων που οι θέσεις καλύφθηκαν με κριτήρια και επι θητεία πέρυσι. Τα άλλα έχουν καταργηθεί. Ο εκπαιδευτικών θεμάτων είναι εκπαιδευτικός.

δεν χρειάζεσαι να είσαι εκπαιδευτικός για να είσαι σε μια δδε διοικητικός

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 04:07:19 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Συνάδελφε schmeichel3, γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να απαγορεύεται αυστηρά η απασχόληση εκπαιδευτικού σε διοικητικά καθήκοντα ( αναφέρομαι κατά κύριο λόγο στην απασχόλησή του ως διοικητικού υπαλλήλου. Τους λόγους για τους οποίους οδηγήθηκα σε αυτή την άποψη, τους έχω εξηγήσει αναλυτικά σε προηγούμενες τοποθετήσεις μου).

Νομίζω δε ότι το θέμα συζητήθηκε Δημόσια κατά την αρχική φάση της Υπουργίας της κ. Α. Διαμαντοπούλου, και ο κλάδος συμφώνησε με το περιεχόμενο των σχετικών μηνυμάτων-εξαγγελιών της τότε ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας ( θέλω να πω: Πέραν του τι πιστεύω  εγώ ότι πρέπει να γίνεται, ο κλάδος θα μπορούσε ΤΟΤΕ - που το θέμα συζητήθηκε επί μακρόν Δημόσια - να διατυπώσει την όποια διαφωνία του στην άποψη "οι εκπαιδευτικοί δεν πρέπει να απασχολούνται σε γραφεία". Δεν το έκανε, διότι συμφώνησε με αυτήν την άποψη-ΤΟΤΕ τουλάχιστον. Αν τώρα "μετάνοιωσε", ας το σκεφτόταν καλύτερα προτού υιοθετήσει "αμάσητο" οτιδήποτε έλεγε ο ένας και ο άλλος. Όλοι ξέρουμε άλλωστε, ότι θα πρέπει πρώτα να σκεφτόμαστε, και μετά να μιλάμε-πολύ δε περισσότερο να υιοθετούμε απόψεις).

Βέβαια ανεξαρτήτως του τι πιστεύουμε ή όχι εμείς σε ατομικό επίπεδο, η αλήθεια είναι ότι "το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω": Είναι ξεκάθαρο ότι οι εκπαιδευτικοί που απασχολούνται σε γραφεία θα επιστρέψουν στις τάξεις για να καλυφθούν κενά, αλλά ΚΑΙ για να μπορέσουν να επανατοποθετηθούν όσοι Διοικητικοί ετέθησαν σε αργία-διαθεσιμότητα.
Το τι θα γίνει όταν "διαπιστωθεί περίσσευμα εκπαιδευτικών" σε κάποιες ειδικότητες ( και εφ' όσον οι διοικητικοί που ετέθησαν σε διαθεσιμότητα θα έχουν καλύψει τα όποια διοικητικά κενά, και με την πίεση για εφαρμογή των όσων συνυπογράψαμε ως χώρα), μπορούμε νομίζω εύκολα να το φανταστούμε.

Υ.Γ1.: "Ας προσέχαμε" ως κλάδος, και ας λέγαμε τότε ( κατά την αρχική φάση της Υπουργίας της κ. Α. Διαμαντοπούλου, που το θέμα "απασχόληση κάποιων εκπαιδευτικών στην Διοίκηση συζητήθηκε Δημόσια) ότι διαφωνούμε ( μαζί με εναλλακτική πρόταση και επιχειρήματα φυσικά - όπως ταιριάζει σε έναν επιστημονικό κλάδο). Δεν το κάναμε τότε, τώρα είναι "πολύ αργά για δάκρυα".

Υ.Γ.2: Προσωπικά, διαφωνώ ΚΑΙ με οποιαδήποτε μετάταξη οποιουδήποτε εκπαιδευτικού προς οποιαδήποτε θέση χωρίς αμιγώς διδακτικά καθήκοντα.
Πέραν του τι πιστεύω εγώ όμως, τα πράγματα "δείχνουν" και εδώ το προς τα που πάει το πράγμα:
Αυτή τη στιγμή, το σύνολο του πολιτικού κόσμου ( ΚΑΙ με την στήριξη της πλειονότητας των πολιτών εδώ) "καίγεται" για να μεταφέρει σε κενές θέσεις στο Δημόσιο όσους ετέθησαν σε διαθεσιμότητα ( "δικοί τους" κατά κανόνα). Είναι δυνατόν να φανταστεί ποτέ κάποιος ότι τις όποιες κενές θέσεις στην Διοίκηση, θα τις καλύψουν ( έστω και κατά ένα μέρος) με μετατάξεις εκπαιδευτικών????
Για να απολυθούν αυτοί για τους οποίους "καίγεται" τώρα το πολιτικό σύστημα και η πλειονότης των Ελλήνων?
Κατά τη γνώμη μου: Ούτε γι' αστείο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2013, 07:53:56 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Σε καλύπτει το ότι πέραν των Τμημάτων Διοικητικών και Μισθοδοσίας ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ?
Να το πω κι αλλιώς.
Σε καλύπτει ότι Δ.Ε. πρέπει να υπάρχουν μόνο στα Διοικητικά και στη Μισθοδοσία?
Μήπως καταργήθηκαν και οι ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ?
Τα εκπαιδευτικά θέματα? Ποιοι δηλαδή πρέπει να ελέγχουν τις σχολικές εκδρομές? ΟΙ ΜΗΧΑΝΟΔΗΓΟΙ?

Σου είπα ο εκπαιδευτικών θεμάτων είναι εκπαιδευτικός επί θητεία, ο σχολικών δραστηριοτήτων το ίδιο.
Οι βιβλιοθήκες τι ακριβώς είναι γιατί δεν το έχω πετύχει σε ΔΔΕ. Πάντως οι σχολικές βιβλιοθήκες έχει 2-3 χρόνια που υπολειτουργούν.

Όλοι οι άλλοι ας είναι διοικητικοί.
Επίσης θέλω γραμματέα διοικητικό στα σχολεία και όχι το αίσχος με την γραμματειακή απασχόληση.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Δεν υπάρχουν τα πολιτιστικών-περιβαλλοντικής-αγωγής έγιναν σχολικών δραστηριοτήτων που οι θέσεις καλύφθηκαν με κριτήρια και επι θητεία πέρυσι. Τα άλλα έχουν καταργηθεί.

Δεν ισχύει αυτό στις μεγάλες Διευθύνσεις. Σχετ. βλ. ΦΕΚ 2314Β/2012 :

"1. Σε κάθε μία από τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Δ/νσεις Π/θμιας Εκπ/σης) Α΄ Αθήνας, Β΄ Αθήνας, Γ΄ Αθήνας, Δ΄ Αθήνας, Ανατολικής Αττικής, Δυτικής Αττικής, Πειραιά, Ανατολικής Θεσσαλονίκης, Δυτικής Θεσσαλονίκης και Αχαΐας καθώς και στις αντίστοιχες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Δ/νσεις Δ/θμιας Εκ/σης) τοποθετείται, ύστερα από επιλογή και απόσπαση, ένας (1) Υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΠΕ), ένας (1) Υπεύθυνος Αγωγής Υγείας (ΑΥ) και ένας (1) Υπεύθυνος Πολιτιστικών Θεμάτων (ΠΘ).
2. Σε κάθε Δ/νση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης, πλην αυτών που προβλέπονται στην παράγραφο 1, τοποθετείται, ύστερα από επιλογή και απόσπαση, ένας (1) Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων (ΣΔ)."

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Οι βιβλιοθήκες τι ακριβώς είναι γιατί δεν το έχω πετύχει σε ΔΔΕ. Πάντως οι σχολικές βιβλιοθήκες έχει 2-3 χρόνια που υπολειτουργούν.

Μπορεί να δικαιολογηθεί μέχρι και 6 ώρες κάλυψη διδακτικού ωραρίου με συμπλήρωση ωραρίου σε σχολική βιβλιοθήκη ΕΠΕΑΕΚ (757 τον αριθμό, όλες στη Δευτεροβάθμια):
http://blogs.sch.gr/kkiourtsis/files/2012/12/sxolikes-vivliothikes.pdf

Χρησιμοποιείται ως πανάκεια για αδυνατούντες και άλλες περιπτώσεις...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Ναι αυτά είναι γνωστά

εκεί θα έπρεπε να είναι βιβλιοθηκονόμος κατά την γνώμη μου. Τώρα υπολειτουργούν όπως είπα.

έχεις δίκιο για τα τις μεγάλες δδε, όπως και να έχει και εκεί εκπαιδευτικός προβλέπεται.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 04:07:15 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η τωρινή κατάσταση (αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί σε ΔΔΕ/ΔΠΕ) νομίζω ότι θα παραταθεί για ακόμη 1 έτος. Κι αυτό γιατί είναι αδύνατο από τη μια μέρα στην άλλη να έρθει ο άλλος και να του πεις: "Αναλαμβάνεις τη μισθοδοσία" ή "την αναγνώριση προϋπηρεσίας".


Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Σε σχέση με αυτά που έγραψα στο προηγούμενό μου σχόλιο σε αυτό το θέμα ( πριν λίγες μέρες):
http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B4%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%B9%CE%BA%CE%B1

Αυτό, είναι η αρχή μιας προδιαγεγραμμένης ( και καλά σχεδιασμένης) πορείας ( Και λυπούμαι πραγματικά, διότι όλα αυτά που ήρθαν - και κυρίως αυτά που έρχονται - ήταν και είναι  "ευκόλως προβλέψιμα").

Υ.Γ. Κατά τη γνώμη μου είναι κάτι παραπάνω από "εμφανές"  ( εδώ και 3 περίπου χρόνια) αυτό που αναφέρει το παραπάνω ενημερωτικό άρθρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2013, 12:15:00 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Αυτό, είναι η αρχή μιας προδιαγεγραμμένης ( και καλά σχεδιασμένης) πορείας ( Και λυπούμαι πραγματικά, διότι όλα αυτά που ήρθαν - και κυρίως αυτά που έρχονται - ήταν και είναι  "ευκόλως προβλέψιμα").

Η λύπη που εκφράζεις είναι για όλα αυτά που έγιναν και θα γίνουν ή διότι ήταν και είναι προβλέψιμα;
Επειδή μου φαίνεται ότι μερικοί, ευτυχώς πολύ ελάχιστοι, που υποστήριζαν με θέρμη, από την αρχή της κρίσης ότι θα απολυθούν πολλοί εκπαιδευτικοί, περιμένουν έστω και τη δίωξη μερικών επίορκων, που ούτως ή άλλως πρέπει να γίνει, για να αισθανθούν δικαιωμένοι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 04:04:50 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Τα ήξεραν και πολύ πριν το 2009 μάλιστα.
Βέβαια, κάποιοι δεν απαρνήθηκαν στο παρελθόν, ούτε θα απαρνηθούν ποτέ το ρόλο τους, ως "διαδρομιστές" του Υπουργείου.
Αν τους πείτε κάτι, θα απαντήσουν με θράσος και υφάκι 1000 καρδιναλίων, ότι δεν είναι αυτός ο θεσμικός τους ρόλος, ή ότι υπάρχουν σκοτεινές συνωμοσίες αλλότριων, παράπλευρων "κέντρων" και άλλα πολλά φαιδρά.
Αλλά τί περιμένει κανείς όταν όλοι αυτοί κινούνται σε ένα χώρο όπως το ΥΠΔΒΜΘ που διαχρονικά ήταν και είναι στο top5 των Υπουργείων με τις μεγαλύτερες παρανομίες-αυθαιρεσίες;;;

Δείξε μου το δάσκαλό σου, να σου πώ ποιος είσαι!
ή αλλιώς
Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες!

κοκοκοκοκο...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2013, 11:30:36 πμ από boldboy »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.