*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 668589 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναγνωρίζω κάποια άτομα στη λίστα που ανακοινώθηκε τα οποία επί σειρά ετών αποσπώνταν σε φορείς του υπουργείου Παιδείας με το γνωστό ρουσφετολογικό τρόπο. Τώρα πριμοδοτήθηκαν από την πρώτη φορά αριστερά και ξαναβολεύτηκαν δια βίου. Ευτυχώς που ο αναπληρωτής υπουργός ομνύει στη διαφάνεια και την αξιοκρατία ειδάλλως θα υπήρχε φόβος εξωθεσμικών πσρεμβάσεων... Κατά τα άλλα ξιφουλκούσε ως άλλος Δον Κιχώτης κατά των υποχρεωτικών μετατάξεων...

Δηλαδή η προϋπηρεσία σε έναν φορέα δεν πρέπει να θεωρείται προσόν; τι είναι αξιοκρατικό να γεμίσει ένας φορέας με προσωπικό που δεν έχει ξαναεργαστεί ποτέ εκεί και να κοιτιούνται μεταξύ τους, όταν προκύπτουν θέματα; Συνολικά το θεσμικό πλαίσιο της πάγιας διαδικασίας των μετατάξεων είναι διάτρητο, γιατί δεν μοριοδοτεί συγκεκριμένα τίποτα, ούτε βάζει συγκεκριμένα κριτήρια που μπορεί να αποκλείσουν κάποιον συνάδελφο, αλλά αφήνει στην κρίση των υπηρεσιακών συμβουλίων να εκτιμήσουν τις αιτήσεις, βάζοντας γενικά κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Δηλαδή η προϋπηρεσία σε έναν φορέα δεν πρέπει να θεωρείται προσόν; τι είναι αξιοκρατικό να γεμίσει ένας φορέας με προσωπικό που δεν έχει ξαναεργαστεί ποτέ εκεί και να κοιτιούνται μεταξύ τους, όταν προκύπτουν θέματα; Συνολικά το θεσμικό πλαίσιο της πάγιας διαδικασίας των μετατάξεων είναι διάτρητο, γιατί δεν μοριοδοτεί συγκεκριμένα τίποτα, ούτε βάζει συγκεκριμένα κριτήρια που μπορεί να αποκλείσουν κάποιον συνάδελφο, αλλά αφήνει στην κρίση των υπηρεσιακών συμβουλίων να εκτιμήσουν τις αιτήσεις, βάζοντας γενικά κριτήρια.

δεν υπάρχουν γενικά κριτήρια στη συγκεκριμένη λίστα. Μόνο εξωτερικές παρεμβάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος PE20_2006

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οκ τότε να αρχίσουν οι εξωτερικές ενστάσεις από τους υπολοίπους....εγώ από δευτέρα θα πάω να κάνω ένσταση και θα ζητήσω τα κριτήρια με τα οποία εγκρίθηκαν οι συγκεκριμένες μετατάξεις 

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολλοί εδώ δεν γνωρίζουν μία λεπτομέρεια στη διαδικασία η οποία προκαλεί καθυστέρηση: Για να προχωρήσει μία αίτηση μετάταξης είναι απαραίτητος πλέον ο έλεγχος γνησιότητας του πτυχίου του εκπαιδευτικού. Στέλνει λοιπόν η ΔΔΕ στο αντίστοιχο Πανεπιστήμιο τον τίτλο και περιμένει την απάντηση. Κάποια Πανεπιστήμια απαντούν μετά από μήνες. Δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Το πιο πιθανό είναι ότι -μετά από κάποιους μήνες- θα σου στείλουν ένα από τα γνωστά μπαρουφολογικά τους έγγραφα που θα απαριθμεί νόμους και θα επικαλείται γενικόλογες "υπηρεσιακές ανάγκες" και εισηγήσεις υπηρεσιακών συμβουλίων.

οκ τότε να αρχίσουν οι εξωτερικές ενστάσεις από τους υπολοίπους....εγώ από δευτέρα θα πάω να κάνω ένσταση και θα ζητήσω τα κριτήρια με τα οποία εγκρίθηκαν οι συγκεκριμένες μετατάξεις

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Πολλοί εδώ δεν γνωρίζουν μία λεπτομέρεια στη διαδικασία η οποία προκαλεί καθυστέρηση: Για να προχωρήσει μία αίτηση μετάταξης είναι απαραίτητος πλέον ο έλεγχος γνησιότητας του πτυχίου του εκπαιδευτικού. Στέλνει λοιπόν η ΔΔΕ στο αντίστοιχο Πανεπιστήμιο τον τίτλο και περιμένει την απάντηση. Κάποια Πανεπιστήμια απαντούν μετά από μήνες. Δυστυχώς.

δυο χρόνια αρκούν για έλεγχο αίτησης μετάταξης; Για κάποιους η διαδικασία γίνεται εξπρές!!!

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
γράψτε τα σχόλιά σας στο alfavita. Εδώ οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί δεν τα διαβάζουν ενώ στο alfavita τα διαβάζει και ο Κουράκης

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν υπάρχουν γενικά κριτήρια στη συγκεκριμένη λίστα. Μόνο εξωτερικές παρεμβάσεις!!!
''

Αν ήσουν στη λίστα οι εξωτερικές παρεμβάσεις θα εξαφανίζονταν;

Παραθέτω απόσπασμα από το σχετικό νόμο:
"
Άρθρο 73
Διαδικασία μετατάξεων
1. Δεν επιτρέπεται μετάταξη υπαλλήλου πριν τη συ­μπλήρωση δύο (2) ετών από το διορισμό του.
2. Οι αιτήσεις μετάταξης εισάγονται στο υπηρεσιακό συμβούλιο εντός μηνός από την υποβολή τους και στην περίπτωση της παρ. 1 του άρθρου 71 από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων. Το υπηρεσιακό συμβούλιο οφείλει να αποφανθεί εντός δύο (2) μηνών το αργότερο, αφού συνεκτιμήσει τόσο την καταλληλό­τητα του υποψηφίου για την άσκηση των καθηκόντων του κλάδου στον οποίο ζητεί να μεταταγεί, όσο και τις ανάγκες της υπηρεσίας.
3. Οι αιτήσεις μετατάξεων των άρθρων 69 και 70 υπο­βάλλονται στην αρμόδια υπηρεσία προσωπικού κατά τους μήνες Μάρτιο και Οκτώβριο κάθε έτους και συνε­ξετάζονται από το οικείο υπηρεσιακό συμβούλιο.
4. Σε περίπτωση υποβολής περισσότερων αιτήσεων για μετάταξη στην ίδια θέση σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 69-71 του παρόντος, το υπηρεσιακό συμ­βούλιο λαμβάνει υπόψη την απόδοση των υπαλλήλων, το χρόνο συνολικής υπηρεσίας στο βαθμό και τον κλάδο, καθώς και τα λοιπά στοιχεία του προσωπικού τους μητρώου.
"

Αν θυμάμαι καλά το θέμα με το Μάρτιο και τον Οκτώβριο δεν ισχύει πλέον, αλλά όπως βλέπετε ο νόμος δεν προβλέπει κάτι συγκεκριμένο.  Ίσως είναι συνειδητά γενικόλογος ο νόμος για να παίρνουν κάθε φορά τις αποφάσεις που θέλουν. Αν δεν αλλάξει ο νόμος να βγάζει πίνακα μοριοδότησης ή αν αποκλείει κάποιους (πχ λόγω ειδικότητας) να έχει ξεκάθαρα εκ των προτέρων κριτήρια. Νομίζω πως δύσκολα με ένσταση θα βγει κάτι. Νομίζω πως το πιο αποτελεσματικό είναι να υπάρξει πίεση για να γίνουν συντομότερα και άλλες μετατάξεις, αλλά και για τα εξής:
1. Να ξεκαθαρίσει ποιος είναι ο αριθμός των θέσεων σε διοικητικό προσωπικό που έχει ανάγκη το υπουργείο και σε ποιες υπηρεσίες ώστε οι ενδιαφερόμενοι συνάδελφοι να καταθέσουν αίτηση.
2.

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Το οργανόγραμμα δεν έχει επισημοποιηθεί, αλλά όλες οι υπηρεσίες έχουν στείλει εδώ και πολύ καιρό (χρόνια) τις ανάγκες τους ανά ειδικότητα.
Κάτι που βέβαια δεν λαμβάνεται ποτέ υπόψη, αφού πάντα στέλνουν κόσμο από συγκεκριμένες πλεονάζουσες ειδικότητες, για λόγους διαχείρισης προσωπικού.

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μπορούμε να κάνουμε κάτι σε σχέση με τις μετατάξεις-κοροϊδία που ανακοινώθηκαν; Κάποια ομαδική ένσταση ή όπως αλλιώς το ονομάσουμε; Κάποια κίνηση τελοσπάντων μπας και γίνει και τίποτα; Έστω να πληροφορηθούμε τα κριτήρια με τα οποία έγιναν ή δεν έγιναν οι μετατάξεις.....δεν ξέρω αν "στέκουν" αυτά που λέω, αλλά έχω βαρεθεί να βλέπω παντού να βολεύονται οι "τυχεροί" κι εμείς οι υπόλοιποι να μένουμε με την πατάτα και ανίκανοι να κάνουμε οτιδήποτε!!! Βαρέθηκα και αηδίασα!!!

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
κάποιοι μίλησαν για συντονιστική επιτροπή, έχουμε κάποιο νέο; Παιδιά καλό είναι να γράφουμε στο alfavita (το ξαναλέω) γιατί εκεί μόνο τα διαβάζουν ΟΛΟΙ

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
''

Αν ήσουν στη λίστα οι εξωτερικές παρεμβάσεις θα εξαφανίζονταν;



συνάδελφε, εάν ήμουν στη λίστα με πλάγιο τρόπο, δεν θα καθόμουν να γράφω ταυτόχρονα και να διαμαρτύρομαι σε φόρουμ και υπουργείο (υποκριτής δεν ήμουν ποτέ).

Συνάδελφοι,

μπορείτε π.χ. να βομβαρδίσετε με e-mail το site του Κουράκη, μόνο εάν αγωνιστούμε όλοι μαζί θα πετύχουμε.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
συνάδελφε, εάν ήμουν στη λίστα με πλάγιο τρόπο, δεν θα καθόμουν να γράφω ταυτόχρονα και να διαμαρτύρομαι σε φόρουμ και υπουργείο (υποκριτής δεν ήμουν ποτέ).

Εγώ συνάδελφε δεν είπα ότι θα ήσουν με πλάγιο τρόπο. Όπως δε σημαίνει ότι όσοι βρίσκονται στη λίστα μπήκανε με πλάγιο τρόπο. Αυτό ακριβώς ήθελα να σου επισημάνω. Είμαι ο πρώτος που έχω γράψει πρώτος εδώ και πολύ καιρό, ότι πρέπει να θεσπιστούν συγκεκριμένα και μετρήσιμα κριτήρια για τις μετατάξεις και βέβαια σε τακτά χρονιά διαστήματα (πχ δύο φορές το χρόνο) να ανακοινώνει το υπουργείο τις διαθέσιμες θέσεις. Ίσως όταν ψηφίστηκε ο νόμος να μη χρειαζόταν, γιατί το ενδιαφέρον των συναδέλφων και οι αιτήσεις ήταν λίγες. Σήμερα επιβάλλεται. Διότι όσο ο νόμος είναι γενικός και αόριστος, δύσκολα πιστεύω θα βρείτε άκρη. Καλή επιτυχία και μακάρι να πάρετε όλοι τη μετάταξη που επιθυμείτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2015, 07:13:28 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Οι συναδελφοι εκπαιδευτικοι που μετατασονται σε θεση Διοικητικου ανακοινωθηκαν απο την ΠΟΣΥΠ και αναμενεται και η επίσημη ανακοινωση .Καθώς στη Δ/νση μας μεταχτηκαν λιγα ατομα σε τηλ επικοινωνια μας ενημερωσαν οτι αναμενονται και τα υπολοιπα ονοματα στις επομενες εβδομαδες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159554
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 287
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.