*

Αποστολέας Θέμα: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας  (Αναγνώστηκε 60987 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 26, 2014, 01:31:16 πμ »
Εντάξει, ένα εύλογο όριο αδικαιολόγητων απουσιών ας υπάρχει, άλλωστε σε ορισμένες περιπτώσεις είναι πρακτικά δύσκολο για το γονιό να έρθει να τις δικαιολογήσει. Αυτό νομίζω ότι είναι ελάσσονος σημασίας σε σχέση με άλλα.
... Τηλεφωνική επικοινωνία με το σχολείο... Απλά... Ούτε αυτό δεν μπορεί να γίνει? Ούτε αυτό? Απλά ορισμένες καταστάσεις πολύ φοβάμαι ότι μας βολεύουν όλους... Γι' αυτό τις παραβλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:10 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 26, 2014, 01:41:14 πμ »
Πάντως δικαιολόγηση απουσιών από τηλεφώνου δεν προβλέπεται. Τώρα, τηλεφωνική επικοινωνία με το γονιό για ενημέρωση επειδή το παιδί του απουσίασε τις πρώτες ώρες ή έκανε κοπάνα τις τελευταίες, προφανώς και είναι καλό να γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 26, 2014, 02:34:08 πμ »

Όσο για το θέμα των απουσιών, καλές είναι οι 50 αδικαιολόγητες, τι σας πείραξαν! Μπορεί στα Ενιαία Λύκεια οι μαθητές να απουσιάζουν σκόπιμα στο τέλος, για διάβασμα (αφού τέτοιο εξετασιοκεντρικό σύστημα δημιουργήσαμε και συντηρούμε, με την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια να είναι πανάκεια), αλλά από την άλλη πλευρά, στα ΕΠΑΛ, κάνουμε μάθημα σε γεμάτες αίθουσες (αφού οι περισσότεροι μαθητές έχουν ήδη εξαντλήσει το όριο των επιτρεπόμενων αδικαιολόγητων, ίσως και των δικαιολογημένων απουσιών).  ;D 8)

Στα ΕΠΑΛ, όσοι μαθητές προετοιμάζονται για τις εξετάσεις είναι κατά κανόνα οι καλύτεροι μαθητές που δεν εξαντλούν το όριο των απουσιών.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 26, 2014, 08:27:36 πμ »
Πάντως δικαιολόγηση απουσιών από τηλεφώνου δεν προβλέπεται. Τώρα, τηλεφωνική επικοινωνία με το γονιό για ενημέρωση επειδή το παιδί του απουσίασε τις πρώτες ώρες ή έκανε κοπάνα τις τελευταίες, προφανώς και είναι καλό να γίνεται.

Σωστά. Και δεν τίθεται θέμα βολέματος. Απλά πρέπει να κατοχυρώνεται και ο καθηγητής για τη δικαιολόγηση. Έχουν δει τόσα τα μάτια μας...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:10 »

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 26, 2014, 08:48:09 πμ »
... Επίδοση? Ποιά επίδοση? Ως νηπιαγωγός σε καταλαβαίνω... Έλα στην Δευτεροβάθμια όμως να διδάξεις κατευθύνσεις στην δύσκολη ηλικία των Νεο-Ελληνο-εφήβων όπου ο γονέας ονειρεύεται να δει το παιδί επιστήμονα αλλά το παιδί ονειρεύεται να γίνει αισθητικός και μετά το ξανασυζητάμε...
και σενα τι σε νοιαζει αν θελει να γινει αισθητικος ...δικο σου ειναι κα τραβας ζορι??..σιγα μην περιμεναμε απο εσας στα σχολεια να περασουν στα ΑΕΙ και ΤΕΙ...ΜΑς ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ....ΝΑ πλακωσουν τα ιδιωτικα να τελειωνουμε....ετσι κι αλλιως πληρωνουμε που πληρωνουμε...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 26, 2014, 08:53:23 πμ »
και σενα τι σε νοιαζει αν θελει να γινει αισθητικος ...δικο σου ειναι κα τραβας ζορι??..σιγα μην περιμεναμε απο εσας στα σχολεια να περασουν στα ΑΕΙ και ΤΕΙ...ΜΑς ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ....ΝΑ πλακωσουν τα ιδιωτικα να τελειωνουμε....ετσι κι αλλιως πληρωνουμε που πληρωνουμε...

Πληρώνεις όσο έχεις...μετά δεν θα έχεις...και δεν θα ξαναβρείς....
Επίσης αν τα παιδιά δεν μαθαίνουν προφανώς δεν φταίνε μόνο οι καθηγητές.

ΥΓ. Όσο για τα ιδιωτικά για ρώτα πόσα έκλεισαν...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2014, 08:56:54 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 26, 2014, 09:22:25 πμ »
και σενα τι σε νοιαζει αν θελει να γινει αισθητικος ...δικο σου ειναι κα τραβας ζορι??..σιγα μην περιμεναμε απο εσας στα σχολεια να περασουν στα ΑΕΙ και ΤΕΙ...ΜΑς ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ....ΝΑ πλακωσουν τα ιδιωτικα να τελειωνουμε....ετσι κι αλλιως πληρωνουμε που πληρωνουμε...

Έτσι, είναι. Αυτό που πληρώνεις, το εκτιμάς. Αυτό που σου προσφέρεται δωρεάν, το χλευάζεις, το διακωμωδείς και το καθυβρίζεις. Για τέτοιο επίπεδο υψηλής διανόησης μιλάμε. Περαστικά και... από το πεζοδρόμιο!!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 26, 2014, 09:25:45 πμ »
@nikita

Για τους γενίτσαρους της εκπαίδευσης έχεις μάθει?
Το ότι κάποιοι δεν διορίζονται ή δεν ξαναπροσλαμβάνονται ως αναπληρωτές δεν φταίει το Υπουργείο αλλά οι συνάδελφοι που δουλεύου.

ΥΓ. Μαύρα κοράκια με νύχια γαμψά....άσε που τελειώνουν και τα λεφτά του μπαμπά....

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 26, 2014, 11:53:30 πμ »
και σενα τι σε νοιαζει αν θελει να γινει αισθητικος ...δικο σου ειναι κα τραβας ζορι??..σιγα μην περιμεναμε απο εσας στα σχολεια να περασουν στα ΑΕΙ και ΤΕΙ...ΜΑς ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ....ΝΑ πλακωσουν τα ιδιωτικα να τελειωνουμε....ετσι κι αλλιως πληρωνουμε που πληρωνουμε...
... Αυτό το έγραψα για να τονίσω το χάσμα που υπάρχει ανάμεσα στις επιδιώξεις εφήβου-οικογένειας, το οποίο χάσμα καλούμαστε εμείς ως εκπαιδευτικοί να γεφυρώσουμε... Δεν καταλαβαίνεις γρι... Διαβάζεις κάτι και απαντάς σε επίπεδο ξεκατινιάσματος... Και όσον αφορά το δούλεμα δεν μας άφησες και πολλά περιθώρια να σε δουλέψουμε... Δουλεύεσαι από μόνος σου...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 26, 2014, 11:55:31 πμ »
και σενα τι σε νοιαζει αν θελει να γινει αισθητικος ...δικο σου ειναι κα τραβας ζορι??..σιγα μην περιμεναμε απο εσας στα σχολεια να περασουν στα ΑΕΙ και ΤΕΙ...ΜΑς ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ....ΝΑ πλακωσουν τα ιδιωτικα να τελειωνουμε....ετσι κι αλλιως πληρωνουμε που πληρωνουμε...
Να σηκωθώ να φύγω, γιατί ο χώρος κατάντησε τρελλοκομείο.....  >:(
  

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 26, 2014, 12:03:08 μμ »
Να σηκωθώ να φύγω, γιατί ο χώρος κατάντησε τρελλοκομείο.....  >:(

Εγώ πάντως φίλε σε αυτό το επίπεδο λειτουργώ καλύτερα....  :D
Η παραπάνω απάντηση προέρχεται από την Μαρία, τον Φώτη, τον Τάσσο, τον Γιώργο, Την Ουρανία....
Η τελευταία διάγνωση ηταν πολυσχιδής προσωπικότητα.
Αλλά φέτος είμαι καλύτερα πέρσι έλεγαν γιατί Θεέ μου και ένιωθα ενοχές...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2014, 01:02:17 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 26, 2014, 12:46:52 μμ »
Τελευταία προειδοποίηση: Επιστρέψτε ΑΜΕΣΩΣ στο θέμα "Αξιολόγηση σχολικής μονάδας".
και παρακαλώ να προσέχουμε πώς εκφραζόμαστε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 26, 2014, 01:12:34 μμ »
και σενα τι σε νοιαζει αν θελει να γινει αισθητικος ...δικο σου ειναι κα τραβας ζορι??..σιγα μην περιμεναμε απο εσας στα σχολεια να περασουν στα ΑΕΙ και ΤΕΙ...ΜΑς ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ....ΝΑ πλακωσουν τα ιδιωτικα να τελειωνουμε....ετσι κι αλλιως πληρωνουμε που πληρωνουμε...

ώπα ! τώρα εδώ μέχρι κι εγώ αισθάνομαι πως πρέπει να σε ....."κράξω"!!
Διότι
1. γιατί δεν κοπιάζετε εσείς αγαπητέ από το Δημόσιο και να βγάλετε την ύλη στις ώρες που απομένουν οταν αφαιρέσουμε τις άπειρες ώρες που χάνονται; Διότι και γω αν κάνω 3 ώρες μάθημα τη μέρα το κάθε μάθημα συν τις εξτρα ώρες της κυριακής ,σ υν τις εξτρά ώρες των διακοπών Πάσχα - χριστουγέννων πολύ ωραία θα καταφέρω να βάλω όλους μου τους μαθητές σε ΑΕΙ/ΤΕΙ... Αλλά εγώ κάβουρα, σε θέλω όταν έχεις στη διάθεσή σου συνολικά περιπου 100 ώρες να βγάλεις την ύλη και να την εμπεδώσουν οι μαθητές σου και να προλάβεις να κάνεις και επανάληψη... εκεί σε θέλω .... αλλιώς μάλλον εσείς μας δουλεύετε !!

2. αφου θέλετε να πλακώσουν τα ιδιωτικά να τελειώνουμε γιατί αγαπητέ τα περίσσοτερα ποσταρίσματά σας αφορούν πίνακες αναπληρωτών του ΔΗΜΟΣΙΟΥ σχολείου; Θέλετε να γίνετε κι εσείς μέλος της επίλεκτης αυτής λέσχης για να μπορείτε κι εσείς να ..δουλεύετε τον κοσμάκη;

... είπαμε, να ασκουμε κριτική αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα ! Ήμαρτον !! Έχει πάρα πολλά κακά η Δημόσια Εκπαίδευση, πολλά οφείλονται στους εκπαιδευτικούς της αλλά όχι κι έτσι !! Και όχι σε κρίσιμες εποχές που δέχονται πυρ ομαδόν τις (ύπουλες) τροϊκανές επιθέσεις!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: αυτοαξιολογηση σχολικης μοναδας
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 26, 2014, 01:25:40 μμ »
Εντάξει το πρόβλημα μας δεν είναι ο pd.
Είναι ο πυροβολημένος δυσκοίλιος με το απλανές βλέμμα ροφού...
Απέλυσε και τις καθηγήτριες νοσηλευτικής και ποιος θα του δώσει tufalak δεν ξέρω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.