*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήριο και Οικοδιδασκαλείο  (Αναγνώστηκε 9983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lilium

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Φροντιστήριο και Οικοδιδασκαλείο
« στις: Μάιος 21, 2010, 09:46:48 μμ »
Είμαι φιλόλογος και εργάζομαι σε ένα Φροντιστήριο Μ.Ε. Δεδομένου του γεγονότος ότι τα χρήματα δεν φτάνουν ούτε για αστείο κάνω και ιδιαίτερα. Η απορία μου είναι αν έχω την δυνατότητα να εργάζομαι στο φροντιστήριο και να βγάλω και άδεια οικοδιδασκαλείου, ώστε να κάνω και τις δύο δουλειές. Θέλω να πιστεύω πως δεν τίθεται ζήτημα. Ξέρω τι γίνεται με ΤΕΒΕ, ΙΚΑ κλπ απλά επειδή στόχο έχω να ανοίξω κάποια στιγμή το δικό μου Φροντιστήριο ανάλογα με την πορεία της οικονομικής κρίσης πάντα, θα ήθελα να μάθω αυτό. Υπάρχει η δυνατότητα εργασίας μου στο Φροντιστήριο Μ.Ε. και η δυνατότητα έναρξης με άδεια οικοδιδασκαλείου;; Ευχαριστώ πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2010, 02:34:06 πμ από jak13 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο και Οικοδιδασκλίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:48:36 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο και Οικοδιδασκλίο
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2010, 10:37:15 μμ »
Αν ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο, πολύ απλά κάνεις τα ιδιαίτερά σου στο φροντιστήριο. Εγώ αυτό έκανα παλιότερα που είχα ένα ποσοστό σε κάποιο φροντιστήριο.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Lilium

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο και Οικοδιδασκλίο
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2010, 10:44:47 μμ »
Αχ, δεν κατάλαβα καθόλου αυτό που μου είπες..  ??? Ουσιαστικά το οικοδιδασκαλείο είναι ένα μικρό φροντιστήριο ε; Θα πρέπει να διαμορφώσω και το σπίτι κάπως;; Διαθέτεις τέτοιου είδους γνώσεις; Γιατί έχω προβληματιστεί... Σε ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρθηκες!

Αποσυνδεδεμένος TRTP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο και Οικοδιδασκλίο
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2010, 10:56:56 μμ »
Είμαι φιλόλογος και εργάζομαι σε ένα Φροντιστήριο Μ.Ε. Δεδομένου του γεγονότος ότι τα χρήματα δεν φτάνουν ούτε για αστείο κάνω και ιδιαίτερα. Η απορία μου είναι αν έχω την δυνατότητα να εργάζομαι στο φροντιστήριο και να βγάλω και άδεια οικοδιδασκαλίου, ώστε να κάνω και τις δύο δουλειές. Θέλω να πιστεύω πως δεν τίθεται ζήτημα. Ξέρω τι γίνεται με ΤΕΒΕ, ΙΚΑ κλπ απλά επειδή στόχο έχω να ανοίξω κάποια στιγμή το δικό μου Φροντιστήριο ανάλογα με την πορεία της οικονομικής κρίσης πάντα, θα ήθελα να μάθω αυτό. Υπάρχει η δυνατότητα εργασίας μου στο Φροντιστήριο Μ.Ε. και η δυνατότητα έναρξης με άδεια οικοδιδασκαλίου;; Ευχαριστώ πολύ!
Νομικά είσαι κατοχυρωμένη.
Μπορείς να εργάζεσαι και σε άλλο φροντιστήριο και να έχεις δικό σου φροντιστήριο ή γκρουπαδικο ή να κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα κόβοντας αποδείξεις.
Το θέμα είναι πως θα αντιδράσει ο ιδιοκτήτης του άλλου φροντιστηρίου όταν το μάθει αυτό. Σχεδόν πάντα αισθάνονται "απειλή" και αρχίζουν τις ιστορίες.
Θα χρειαστεί να κάνεις έναρξη στην εφορία και αν τα μαθήματα γίνονται σε δικό σου χώρο (φροντιστήριο ή γκρουπαδικο) θα χρειαστείς και άδεια (λειτουργίας)  από την δευτεροβάθμια.
Για τη ρημάδα την άδεια θα σου σπάσουν τα νευρά και όχι μόνο...
Έχει κάτι παλαβές προδιαγραφές το κτήριο για να πάρει άδεια για φροντιστήριο που θα φρικάρεις.
Πρόσεξε και κάποιους περιορισμούς που έχει στο πλήθος των μαθητών το γκρουπαδικο. 
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο και Οικοδιδασκλίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:48:36 »

Αποσυνδεδεμένος Lilium

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο και Οικοδιδασκλίο
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2010, 11:03:09 μμ »
Ωχ κατάλαβα.... τύπου πρέπει στους τόσους μαθητές να έχεις τόσα wc και να είναι φωτεινό κλπ κλπ;;;;; Πάλι με την απλή έναρξη θα είμαι μου φαίνεται τότε με μπλοκάκι. Δηλαδή αν είναι έτσι και θέλει τέτοιου είδους προϋποθέσεις καλύτερα να ανοίξω μια και καλή φροντιστήριο.. Δεν το ήξερα ότι προδιαγραφές σαν του φροντιστηρίου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 616
Σύνολο: 617

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.