*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 500087 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 08:43:09 μμ »
Βρε παιδιά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Δείτε το από την θετική πλευρά:

δουλεύουμε το πολύ 4 ώρες την ημέρα. (21 ώρες εβδομαδιαίως)
Είμαστε ο μόνος κλάδος που αν έχει ήλιο θα πάμε εκδρομή μια φορά τον μήνα.
Είμαστε ο μόνος κλάδος που πάει 5ήμερη, 3ήμερη, μονοήμερη, περιβαλλοντικές κλπ
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν δουλεύει 30 Ιανουαρίου
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν δουλεύει 15 μέρες τα Χριστούγεννα
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν δουλεύει 15 μέρες το Πάσχα
Είμαστε ο μόνος κλάδος που Ιούλιο, Αύγουστο και 10 μέρες Σεπτέμβρη δεν δουλεύουμε
Είμαστε ο μόνος κλάδος που από Μάιο που ξεκινάνε οι ενδοσχολικές εξετάσεις μέχρι τέλη Ιουνίου πάμε σχολείο μόνο για 2 ώρες να κάνουμε την επιτήρησή μας και φεύγουμε
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν περνάει μια βδομάδα χωρίς να χαθεί μάθημα για λόγους όπως:
--συνελεύσεις μαθητών, καθηγητών,
--ομιλίες, επισκέψεις σε μουσεία κλπ,
--σχολικές γιορτές για παραμονές, προπαραμονές, προπροπαραμονές εθνικών εορτών, για πρόβες, χορωδίες, ποιήματα,
--για να βάψουν τα παιδιά την τάξη,
--για να πάμε θέατρο,
--για να δούμε τον ΤΡΟΜΑΡΑ (έγινε και αυτό) να κάνει γυμναστικές επιδείξεις,
-για εκλογές 5μελών, 15μελών, ΠΥΣΔΕ, ΕΛΜΕ
-- για ομιλία δεσπότη, για κοπή πίτας (εδώ χρειάστηκαν 3 ώρες να χαθούν!!)
--ομαδικές κοπάνες τμήματος
κλπ κλπ

Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν δουλεύει 17 Νοέμβρη, και τα τελευταία χρόνια και 6 Δεκέμβρη (Αλεξ)
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν θα δουλέψει αν χιονίζει!
Είμαστε ο μόνος κλάδος που έχει ώρες διδασκαλίας ραμμένο στα μέτρα του (μην με βάλεις πρώτες ώρες δεν μπορώ να ξυπνάω, μην με βάζει τελευταίες θέλω να προλαβαίνω την λαική κλπ Αυτά τα ακούω κάθε μέρα γιατί δυστυχώς είμαι υπεύθυνος προγράμματος)

ουφ κουράστηκα
Τα παραπάνω τα αντέγραψα από το προσωπικό μου ημερολόγιο όπου κρατάω όποτε χάνονται διδακτικές ώρες (ώστε να το κολλάω στη μούρη όποιου μου πει ότι τρέχω στην ύλη, ή ότι είμαι πίσω, ή ότι δεν δουλεύω όπως θα έπρεπε)
Επειδή έχω να αντιγράψω άλλες 30 γραμμές και κουράστηκα βάζω τελεία εδώ!

Λοιπόν,
Μια χαρά είμαστε!
Σκεφτείτε ότι κανείς άλλος εργαζόμενος στον κόσμο δεν απολαμβάνει τα παραπάνω προνόμοια.
Και 100 ώρες να μας αυξήσει το ωραριο παλι κερδισμένοι είμαστε σε σχέση με άλλους εργαζόμενους και τους εργαζομενους στον ιδιωτικό τομέα που περιμένουν πως και πως 20 ημερούλες τον Αύγουστο να χαλαρώσουν.

Think positive!!!

Eπίσης, είστε ο μοναδικός κλάδος που έχει υπ' ευθύνη του 20-25 παιδιά, που προσπαθεί να τους μεταδώσει γνώσεις και αγωγή, ακόμα κι αυτά δεν ενδιαφέρονται διόλου, που αναγκαστικά πρέπει να παλέψει με τα ψυχολογικά προβλήματα του καθενός, ακόμα κι αν κανείς άλλος δεν ασχολείται.

Το έχω ξαναπεί. Είναι λάθος να εξισώνουμε τις ώρες εργασίες όλων των επαγγελμάτων, γιατί ούτε οι συνθήκες ούτε το αντικείμενο είναι το ίδιο. Είναι καθαρός λαϊκισμός.

Άλλωστε, στη δεδομένη περίπτωση ο σκοπός της αύξησης του ωραρίου δεν είναι η επανόρθωση της εργασιακής αδικίας ούτε η αύξηση της παραγωγικότητας ούτε η βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών. Απλώς προσπαθούν να μειώσουν τις προσλήψεις δια της πλαγίας οδού. Είναι θέμα εξοικονόμησης χρημάτων...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2011, 08:48:52 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:06 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 08:44:27 μμ »
sorry να σου κάνω μια ερώτηση είσαι  εκπαιδευτικός ???

Ξέρω ότι ακούγεται παράλογο να είσαι εκπαιδευτικός και να σε ενοχλεί που χάνονται άπειρες ώρες και δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου σωστά, γιατί η πλειοψηφία ακολούθησε το επάγγελμα του εκπαιδευτικού για τους 3 γνωστούς λόγους: Ιούνιο, Ιούλιο, Αύγουστο (κυκλοφορεί και σε T shirt!)

Ναι, είμαι εκπαιδευτικός, αλλά από αυτούς που θα αντιδράσουν στον σύλλογο και θα πει γιατί να πρέπει να χαθούν 3 ώρες για την κοπή πίτας, γιατί να κάνουμε την συνέλευση από τις 11 και όχι στις 1, ή καλύτερα Σάββατο! Είμαι για να καταλάβεις από τους "σπαστικούς" εκπαιδευτικούς που δεν του αρέσει να βλέπει την ρεμούλα, την κρεπάλη (2 ώρες μάθημα και έφυγα, μην με βάζεις πρώτες ώρες, μην μου βάζεις κενά).

Μακάρι να αυξηθεί το ωράριο μπας και περισσέψει και καμία ώρα να κάνουμε μάθημα γιατί το σχολικό έτος έχει καταντήσει ως ένα σύνολο αργιών ανάμεσα στις οποίες παρεμβάλονται και ορισμένες ώρες μαθήματος αντί να ισχύει το αντίστροφο. Μαζεμένα δεν πρέπει να δουλεύουμε πάνω από έναν μήνα καθαρά!

Το έχω ξαναπεί. Είναι λάθος να εξισώνουμε τις ώρες εργασίες όλων των επαγγελμάτων, γιατί ούτε οι συνθήκες ούτε το αντικείμενο είναι το ίδιο. Είναι καθαρός λαϊκισμός.
Γιατί είναι καλύτερες οι συνθήκες να είσαι υπάλληλος στο ΙΚΑ; τουλάχιστον στο σχολείο γελάμε και λίγο! και μένουμε πάντα παιδιά...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2011, 08:49:09 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 08:47:50 μμ »
κοιτα, ή ολοι 40 ή ολοι 37.5 ΟΚ?
οχι 2 μετρα 2 σταθμα?

Ισότητα προς τα πάνω ή προς τα κάτω;
Γιατί αυτό που βλέπω είναι ότι αντί να παλεύουμε για το ταβάνι των εργασιακών συνθηκών, μας βάζουν να ξεσκιζόμαστε για το πάτωμα και αντί να λέμε πώς θα ανεβούμε μαζί τα σκαλιά, κουτρουβαλάμε και οι δυο προς το υπόγειο. :o
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 08:55:28 μμ »
Αύξηση ωρών εργασίας με μείωση αποδοχών όμως. Μείωση είχαμε ήδη δύο φορές, χώρια τα δώρα που έκοψαν. Και μη ξεχνάμε και το ενιαίο μισθολόγιο. Μην ακούω ανοησίες, όλα γίνονται για να περιορίσουν τις προσλήψεις. Και όχι δεν πρέπει να το δεχτούμε. Καθε Τετάρτη έχω 6ωρο σερί. Έτσι, βγήκε το πρόγραμμα. Δε συγκρίνεται αυτή η δουλειά με καμιά άλλη. Δε μπορώ να διανοηθώ ότι θα δουλεύω έτσι κάθε μέρα και γιατί για χίλια ευρώ. Και να μην ξεχνιόμαστε...Οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι που θα πεταχτούν στο δρόμο??? Και τι έγινε, ε????
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:06 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 08:56:57 μμ »
Γιατί είναι καλύτερες οι συνθήκες να είσαι υπάλληλος στο ΙΚΑ; τουλάχιστον στο σχολείο γελάμε και λίγο! και μένουμε πάντα παιδιά...


Δεν είπα πού είναι οι καλύτερες οι συνθήκες. Για να το πω πρέπει να έχω δουλέψει εκεί. Έξω από το χορό σε όλους μας φαίνεται παιχνιδάκι η δουλειά του άλλου.

Στο σχολείο γελάς και κλαις. Κι αν αντέχεις, γιατί να μη δουλέψεις κι άλλο; Δεν αντιλέγω.
Τι θα πετύχεις όμως; Θα βελτιωθεί το επίπεδο της παιδείας που θα προσφέρεις; Θα αυξήσεις το μισθό σου;  Θα δώσεις δουλειά σε άνεργους εκπαιδευτικούς;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:05:01 μμ »
Το μέτρο αυτό θα αποδείξει περίτρανα ότι η προπαγάνδα των Φερέφωνων Δημοσιογράφων -γνωστών και μη εξαιρετέων- τελικά υπερίσχυσε. Περνάμε πλέον στην πλήρη φασιστοποίηση της κοινωνίας μας ,όπου όλοι πρέπει να δουλευούν το ίδιο , να αμοίβονται το ίδιο και εντέλει να κάνουν (;) το ίδιο. Όλα και όλοι στην ίδια ζυγαριά. Όλοι στο ίδιο τσουβάλι.
Αρνούμαι να μπω καν στη συζητηση και να επιχειρηματολογήσω για ποιους -ΑΜΕΤΡΗΤΟΥΣ-λόγους διαφωνώ με αυτή τη φασιστική (επιμένω) ισοπέδωση των πάντων . Λυπάμαι ,όμως αφάντστα , διότι "συνάδελφοι" είναι τόσο εύκολα θύματα της χυδαιότερης προπαγάνδας που έζησε ποτέ αυτός ο τόπος και ρίχνουν νερό στο μύλο όσων μας βρίζουν και μας εξευτελίζουν καθημερινά ατιμώρητοι.
Σημεία των καιρών : ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ,έτοιμοι να κανιβαλίσουν κι αυτοί ,όπως οι περισσότερες κοινωνικές ομάδες που στρέφονται η μια εναντίον της άλλης ,ενώ την ίδια στιγμή ο Κοινός Εχθρός γελάει τρίβοντας τα χέρια του από ικανοποίηση.
Οι Φασιστικοί Συμψηφισμοί δε θα περάσουν !

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:11:06 μμ »
Ξερετε κατι? Δεν ειναι ο εκπ/κος το κεντρο του κοσμου. Ωραια δικαιοσυνη και ισοτητα !!

Τι θα πει δεν ειμαστε ολοι το ιδιο? Σοβαρα μιλατε?
βαλτε στη ζυγαρια και τα θετικα! αν θελετε να ειστε σωστοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:17:00 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:23:53 μμ »
Βρε παιδιά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Δείτε το από την θετική πλευρά:

δουλεύουμε το πολύ 4 ώρες την ημέρα. (21 ώρες εβδομαδιαίως)
Είμαστε ο μόνος κλάδος που αν έχει ήλιο θα πάμε εκδρομή μια φορά τον μήνα.
Είμαστε ο μόνος κλάδος που πάει 5ήμερη, 3ήμερη, μονοήμερη, περιβαλλοντικές κλπ
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν δουλεύει 30 Ιανουαρίου
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν δουλεύει 15 μέρες τα Χριστούγεννα
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν δουλεύει 15 μέρες το Πάσχα
Είμαστε ο μόνος κλάδος που Ιούλιο, Αύγουστο και 10 μέρες Σεπτέμβρη δεν δουλεύουμε
Είμαστε ο μόνος κλάδος που από Μάιο που ξεκινάνε οι ενδοσχολικές εξετάσεις μέχρι τέλη Ιουνίου πάμε σχολείο μόνο για 2 ώρες να κάνουμε την επιτήρησή μας και φεύγουμε
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν περνάει μια βδομάδα χωρίς να χαθεί μάθημα για λόγους όπως:
--συνελεύσεις μαθητών, καθηγητών,
--ομιλίες, επισκέψεις σε μουσεία κλπ,
--σχολικές γιορτές για παραμονές, προπαραμονές, προπροπαραμονές εθνικών εορτών, για πρόβες, χορωδίες, ποιήματα,
--για να βάψουν τα παιδιά την τάξη,
--για να πάμε θέατρο,
--για να δούμε τον ΤΡΟΜΑΡΑ (έγινε και αυτό) να κάνει γυμναστικές επιδείξεις,
-για εκλογές 5μελών, 15μελών, ΠΥΣΔΕ, ΕΛΜΕ
-- για ομιλία δεσπότη, για κοπή πίτας (εδώ χρειάστηκαν 3 ώρες να χαθούν!!)
--ομαδικές κοπάνες τμήματος
κλπ κλπ

Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν δουλεύει 17 Νοέμβρη, και τα τελευταία χρόνια και 6 Δεκέμβρη (Αλεξ)
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν θα δουλέψει αν χιονίζει!
Είμαστε ο μόνος κλάδος που έχει ώρες διδασκαλίας ραμμένο στα μέτρα του (μην με βάλεις πρώτες ώρες δεν μπορώ να ξυπνάω, μην με βάζει τελευταίες θέλω να προλαβαίνω την λαική κλπ Αυτά τα ακούω κάθε μέρα γιατί δυστυχώς είμαι υπεύθυνος προγράμματος)

ουφ κουράστηκα
Τα παραπάνω τα αντέγραψα από το προσωπικό μου ημερολόγιο όπου κρατάω όποτε χάνονται διδακτικές ώρες (ώστε να το κολλάω στη μούρη όποιου μου πει ότι τρέχω στην ύλη, ή ότι είμαι πίσω, ή ότι δεν δουλεύω όπως θα έπρεπε)
Επειδή έχω να αντιγράψω άλλες 30 γραμμές και κουράστηκα βάζω τελεία εδώ!

Λοιπόν,
Μια χαρά είμαστε!
Σκεφτείτε ότι κανείς άλλος εργαζόμενος στον κόσμο δεν απολαμβάνει τα παραπάνω προνόμοια.
Και 100 ώρες να μας αυξήσει το ωραριο παλι κερδισμένοι είμαστε σε σχέση με άλλους εργαζόμενους και τους εργαζομενους στον ιδιωτικό τομέα που περιμένουν πως και πως 20 ημερούλες τον Αύγουστο να χαλαρώσουν.

Think positive!!!

Συνάδελφε,
αν δουλεύεις το πολύ 4 ώρες την ημέρα (με 21 συνολικά δεν βγαίνει...), 
αν στην εκδρομή,  στις επισκέψεις σε μουσεία κλπ, δεν βλέπεις την ευθύνη και μόνο αναψυχή,
αν σε όλες τις άλλες δραστηριότητες δεν βλέπεις κανένα παιδαγωγικό ρόλο και ουσιαστική εργασία για τον εκπαιδευτικό,
αν λες πως τις πρώτες 10 ημέρες του Σεπτέμβρη δεν κάνεις τίποτα,
αν λογαριάζεις τις διδακτικές ώρες του εκπαιδευτικού, όπως και κάθε άλλη εργάσιμη ώρα,
αν απαξιώνεις τις όποιες γενικές συνελεύσεις (αν και συμφωνώ πως πρέπει να γίνονται εκτός του ωραρίου)
αν τις 10 εργάσιμες το πάσχα και τα χριστούγεννα τις λες 15,
αν κάνεις και ο ίδιο και το καλοκαίρι, όπου και δεν ετοιμάζεις τίποτα σχετικά με την δουλειά σου και την επιστήμη σου τεμπελιάζοντας,
αν πέρα από την διδασκαλία δεν έχεις αναλάβει καμία άλλη εργασία - πρωτοβουλία στο σχολείο,
αν την περίοδο των εξετάσεων εσύ δουλεύεις μόνο 2 ώρες την ημέρα,

τότε μάλλον δεν κάνεις για εκπαιδευτικός και κυρίως δεν κάνεις και για μαθηματικός!!!  ;) ;)

Επειδή όμως μάλλον αναφέρεσαι σε συναδέλφους που πραγματικά δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους ( και όχι σε εσένα ), σε παρακαλώ μην παρουσιάζεις τις παραπάνω υπερβολές σαν τον κανόνα...
Δίνεις και βούτυρο στο ψωμί κάποιων...

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:30:54 μμ »
Βρε παιδιά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Δείτε το από την θετική πλευρά:

δουλεύουμε το πολύ 4 ώρες την ημέρα. (21 ώρες εβδομαδιαίως)
Είμαστε ο μόνος κλάδος που αν έχει ήλιο θα πάμε εκδρομή μια φορά τον μήνα.
Είμαστε ο μόνος κλάδος που πάει 5ήμερη, 3ήμερη, μονοήμερη, περιβαλλοντικές κλπ
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν δουλεύει 30 Ιανουαρίου
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν δουλεύει 15 μέρες τα Χριστούγεννα
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν δουλεύει 15 μέρες το Πάσχα
Είμαστε ο μόνος κλάδος που Ιούλιο, Αύγουστο και 10 μέρες Σεπτέμβρη δεν δουλεύουμε
Είμαστε ο μόνος κλάδος που από Μάιο που ξεκινάνε οι ενδοσχολικές εξετάσεις μέχρι τέλη Ιουνίου πάμε σχολείο μόνο για 2 ώρες να κάνουμε την επιτήρησή μας και φεύγουμε
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν περνάει μια βδομάδα χωρίς να χαθεί μάθημα για λόγους όπως:
--συνελεύσεις μαθητών, καθηγητών,
--ομιλίες, επισκέψεις σε μουσεία κλπ,
--σχολικές γιορτές για παραμονές, προπαραμονές, προπροπαραμονές εθνικών εορτών, για πρόβες, χορωδίες, ποιήματα,
--για να βάψουν τα παιδιά την τάξη,
--για να πάμε θέατρο,
--για να δούμε τον ΤΡΟΜΑΡΑ (έγινε και αυτό) να κάνει γυμναστικές επιδείξεις,
-για εκλογές 5μελών, 15μελών, ΠΥΣΔΕ, ΕΛΜΕ
-- για ομιλία δεσπότη, για κοπή πίτας (εδώ χρειάστηκαν 3 ώρες να χαθούν!!)
--ομαδικές κοπάνες τμήματος
κλπ κλπ

Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν δουλεύει 17 Νοέμβρη, και τα τελευταία χρόνια και 6 Δεκέμβρη (Αλεξ)
Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν θα δουλέψει αν χιονίζει!
Είμαστε ο μόνος κλάδος που έχει ώρες διδασκαλίας ραμμένο στα μέτρα του (μην με βάλεις πρώτες ώρες δεν μπορώ να ξυπνάω, μην με βάζει τελευταίες θέλω να προλαβαίνω την λαική κλπ Αυτά τα ακούω κάθε μέρα γιατί δυστυχώς είμαι υπεύθυνος προγράμματος)

ουφ κουράστηκα
Τα παραπάνω τα αντέγραψα από το προσωπικό μου ημερολόγιο όπου κρατάω όποτε χάνονται διδακτικές ώρες (ώστε να το κολλάω στη μούρη όποιου μου πει ότι τρέχω στην ύλη, ή ότι είμαι πίσω, ή ότι δεν δουλεύω όπως θα έπρεπε)
Επειδή έχω να αντιγράψω άλλες 30 γραμμές και κουράστηκα βάζω τελεία εδώ!

Λοιπόν,
Μια χαρά είμαστε!
Σκεφτείτε ότι κανείς άλλος εργαζόμενος στον κόσμο δεν απολαμβάνει τα παραπάνω προνόμοια.
Και 100 ώρες να μας αυξήσει το ωραριο παλι κερδισμένοι είμαστε σε σχέση με άλλους εργαζόμενους και τους εργαζομενους στον ιδιωτικό τομέα που περιμένουν πως και πως 20 ημερούλες τον Αύγουστο να χαλαρώσουν.

Think positive!!!

Συνάδελφε,
αν δουλεύεις το πολύ 4 ώρες την ημέρα (με 21 συνολικά δεν βγαίνει...), 
αν στην εκδρομή,  στις επισκέψεις σε μουσεία κλπ, δεν βλέπεις την ευθύνη και μόνο αναψυχή,
αν σε όλες τις άλλες δραστηριότητες δεν βλέπεις κανένα παιδαγωγικό ρόλο και ουσιαστική εργασία για τον εκπαιδευτικό,
αν λες πως τις πρώτες 10 ημέρες του Σεπτέμβρη δεν κάνεις τίποτα,
αν λογαριάζεις τις διδακτικές ώρες του εκπαιδευτικού, όπως και κάθε άλλη εργάσιμη ώρα,
αν απαξιώνεις τις όποιες γενικές συνελεύσεις (αν και συμφωνώ πως πρέπει να γίνονται εκτός του ωραρίου)
αν τις 10 εργάσιμες το πάσχα και τα χριστούγεννα τις λες 15,
αν κάνεις και ο ίδιο και το καλοκαίρι, όπου και δεν ετοιμάζεις τίποτα σχετικά με την δουλειά σου και την επιστήμη σου τεμπελιάζοντας,
αν πέρα από την διδασκαλία δεν έχεις αναλάβει καμία άλλη εργασία - πρωτοβουλία στο σχολείο,
αν την περίοδο των εξετάσεων εσύ δουλεύεις μόνο 2 ώρες την ημέρα,

τότε μάλλον δεν κάνεις για εκπαιδευτικός και κυρίως δεν κάνεις και για μαθηματικός!!!  ;) ;)

Επειδή όμως μάλλον αναφέρεσαι σε συναδέλφους που πραγματικά δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους ( και όχι σε εσένα ), σε παρακαλώ μην παρουσιάζεις τις παραπάνω υπερβολές σαν τον κανόνα...
Δίνεις και βούτυρο στο ψωμί κάποιων...
Έχεις απόλυτο δίκαιο . Αυτό ακριβώς όμως, επιδιώκουν ,φίλε μου ! Να μαλώνουμε για τα αυτονόητα .

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:32:45 μμ »
εγω εχω δικο μου βουτυρο δε χρειαζομαι αλλου. ;D

παντως, μιλαμε ολοι για το επαγγελμα του εκπ/κου λες και εχει μονο στραβα. λες και ολα τα αλλα επαγγελματα ειναι σαφως κατωτερα (γιατι λεχθηκε απο αρκετους αυτο). Ε, ας επιλεξουμε απο τα εκατονταδες αλλα καλυτερα επαγγελματα.

προσωπικα δε μιλησα για 40 ωρες στους εκπ/κους, αλλα για τους αλλους δημοσιους υπαλληλους.

αλλα μου κανει εντυπωση πως κανεις μας δεν παραδεχεται οτι υπαρχει δοση αληθειας στα λογια του συναδελφου killbill .Εθελοτυφλουμε? η θελουμε να κανουμε  σοφιστικους συλλογισμους.

o Markos ακολουθει τη "μεση"οδο!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:39:38 μμ »
εγω εχω δικο μου βουτυρο δε χρειαζομαι αλλου. ;D

παντως, μιλαμε ολοι για το επαγγελμα του εκπ/κου λες και εχει μονο στραβα. λες και ολα τα αλλα επαγγελματα ειναι σαφως κατωτερα (γιατι λεχθηκε απο αρκετους αυτο). Ε, ας επιλεξουμε απο τα εκατονταδες αλλα καλυτερα επαγγελματα.

προσωπικα δε μιλησα για 40 ωρες στους εκπ/κους, αλλα για τους αλλους δημοσιους υπαλληλους.

αλλα μου κανει εντυπωση πως κανεις μας δεν παραδεχεται οτι υπαρχει δοση αληθειας στα λογια του συναδελφου killbill .Εθελοτυφλουμε? η θελουμε να κανουμε  σοφιστικους συλλογισμους.

o Markos ακολουθει τη "μεση"οδο!

Φυσικά και υπάρχει μεγάλη δόση αλήθειας. Εγώ έκανα μερικές λεπτές βελτιώσεις...   ;D ;D
Δεν είναι ώρα για "μέσες οδούς"...
Ή είσαι από εδώ ή από την άλλη μεριά...  ;D ;D

ΥΓ. Το οξύμωρο με εμένα είναι πως έγινα τελευταία υπέρμαχος των μόνιμων, ενώ είμαι αμαπληρωτής και μονιμοποιήση βλέπω μετά τη σύνταξη... Να αλλάξω μεριά, γιατί όσα δεν πιάνει η αλεπού, καλά κάνει και τα βλέπει "κρεμαστάρια";;;  8)

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:43:17 μμ »
εγω εχω δικο μου βουτυρο δε χρειαζομαι αλλου. ;D

παντως, μιλαμε ολοι για το επαγγελμα του εκπ/κου λες και εχει μονο στραβα. λες και ολα τα αλλα επαγγελματα ειναι σαφως κατωτερα (γιατι λεχθηκε απο αρκετους αυτο). Ε, ας επιλεξουμε απο τα εκατονταδες αλλα καλυτερα επαγγελματα.

προσωπικα δε μιλησα για 40 ωρες στους εκπ/κους, αλλα για τους αλλους δημοσιους υπαλληλους.

αλλα μου κανει εντυπωση πως κανεις μας δεν παραδεχεται οτι υπαρχει δοση αληθειας στα λογια του συναδελφου killbill .Εθελοτυφλουμε? η θελουμε να κανουμε  σοφιστικους συλλογισμους.

o Markos ακολουθει τη "μεση"οδο!
Φίλε Μάρκο ,δεν ακολουθείς τη μέση όδο. Ακολουθείς την οδό εκείνων που στρέφουν την κοινωνία εντίον των εκπαιδευτικών ,χωρίς να το καταλαβαίνεις. Κανείς δεν ισχυρίζεται ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι άμεμπτοι ή ότι δεν έχουν χίλια στραβά. Αλλά σε χαλεπούς καιρούς , όλες αυτές οι "συζητήσεις " γίνονται εκ του πονηρού καια αποπροσανατολίζουν την προσοχή μας από τα πραγματικά προβλήματα : την άυξηση των κονδυλίων για την παιδεία, τη μείωση του αριθμού των μαθητών ανά τάξη, τις μαζικές προσλήψεις, την συνεχή και ποιοτική επιμόρφωση και αλλα πολλά.
Λυπάμαι, αλλά είμαστε όλοι -λίγο ή πολύ- αφελείς και μοιραίοι. Άξιοι της μοίρας μας ...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:47:32 μμ »
Ενταξει, υποστηριζουμε τους εκπ/κους αρκει να μη μιλουν ετσι για ολους τους αλλους που επιτηδευονται (ωραιο μου αρεσει αυτο  ;)) με κατι αλλο και που αυτο το αλλο  να το θεωρουν κατωτερο!!! ενω η δουλεια του εκπ/κου ειναι σκετο βασανιστηριο (εκτος απο τους 5 μηνες που καθεται και που επιμελεστατα αποσιωπατε απο ολους,τουλαχιστον οσοι συναδελφοι μιλησαν εδω)

ξερω,ξερω....αλλο το ενα, αλλο το αλλο! Εμ, ελα που δεν ειναι αλλο το ενα άλλο το αλλο, αλλα το ΙΔΙΟ και το ΑΥΤΟ!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:49:55 μμ »
Και κάτι ακόμη για τους αδαείς : Εμείς δεν είμαστε εκπαιδευτικοί μόνο. Είμαστε ,χωροφύλακες, γραμματείς, ψυχολόγοι, φίλοι, γονείς ,διορθωτές, ενίοτε και καθαριστές σε ένα σχολείο. Ας μας πει κάποιος πώς μετρούνται οι αμέτρητες ώρες της γραμμματειακής υποστήριξης και πόσο αμείβονται οι αμέτρητες ώρες που απαιτούνται για τη διόρθωση των εκατοντάδων γραπτών. Αντε, γιατί και η ανοησία  έχει όρια !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.