*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 503250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:10:14 μμ »
και για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, δε λέω ότι καλώς κάνουν και αυξάνουν τις ώρες εργασίας των εργαζομένων γενικότερα - οχι μόνο των εκπ/κών - επαναφέροντάς μας σε εργασιακούς μεσαίωνες. Αυτό που με ενοχλεί ειναι η άποψη μερικών "ας γίνει για τους άλλους που δεν κάνουν και κάτι τόσο σπουδαίο αλλά κάτω τα χέρια απο τους εκπ/κούς"...αυτό με ενοχλεί. ή όλοι ή κανένας!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:09:49 »

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:15:28 μμ »
μα αυτό ακριβώς σου λέω κι εγώ! ότι αν πάρουμε ένα ρολόι και μετράμε την προσφορά που όλο το "πακέτο" της δουλειάς μας συνεπάγεται (  εντός και εκτός σχολείου) τότε υποτιμουμε τη δουλειά μας και δε βρίσκω κανένα απολύτως λόγο για να το κάνουμε αυτό!
Όσο για αυτό που λες

 τοτε μαλλον δε θα απεχει και πολυ απο τα αλλα  "ζωα"

μου θυμίζει τη Φάρμα των Ζώων και το γνωστό "όλα τα ζώα ειναι ίσα αλλά κάποια ζώα είναι πιο ίσα από τα άλλα..."
Θεωρώ επομένως ότι όλοι οι εργαζόμενοι έχουν αξία είτε είναι εκπ/κοί , είτε δικαστές είτε σκουπιδιάρηδες! Γιατί ας πούμε δε σημαινει ότι ο σκουπιδιάρης είναι κατώτερός μας επειδη δεν διορθώνει σε σκ και αργίες ή δεν βγάζει θέματα εξετάσεων τα απογεύματα....γιατί αυτός ο άνθρωπος περνάει καθημερινά 8 ώρες σε ένα περιβάλλον που εσύ κι εγώ δε θα αντέχαμε ούτε για 8 λεπτά!
...μην το κανεις αυτο, μη συνεχιζεις σε τετοιο κλιμα...εχουμε αρκετον αυτοσαρκασμο - οι πιο πολλοι ελπιζω- ωστε να μη χρειαζεται να θεωρουμε εαυτους "αρια φυλη" των εργαζομενων και ολους τους αλλους "αναξιους" ! ελεος!

μαλλον δεν ξερεις καλα τα ωραρια των δημοτικων υπαλληλων, γιατι ειδικα τα συγκεκριμενα βαρια και δυσκολα ωραρια  ειναι κρεμασμενοι πισω απο τις σκουπιδιαρες για λιγες ωρες ,και ΟΡΘΟΤΑΤΑ ,( ...και ανα 2ωρες κανουν και ενα διαλειμμα για τσιγαρακι και καφε, ευτυχως). αλλιως δε βγαινει το 4ωρο-5ωρο της αποκομιδης.

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:19:47 μμ »
μα αυτό ακριβώς σου λέω κι εγώ! ότι αν πάρουμε ένα ρολόι και μετράμε την προσφορά που όλο το "πακέτο" της δουλειάς μας συνεπάγεται (  εντός και εκτός σχολείου) τότε υποτιμουμε τη δουλειά μας και δε βρίσκω κανένα απολύτως λόγο για να το κάνουμε αυτό!
Όσο για αυτό που λες

 τοτε μαλλον δε θα απεχει και πολυ απο τα αλλα  "ζωα"

μου θυμίζει τη Φάρμα των Ζώων και το γνωστό "όλα τα ζώα ειναι ίσα αλλά κάποια ζώα είναι πιο ίσα από τα άλλα..."
Θεωρώ επομένως ότι όλοι οι εργαζόμενοι έχουν αξία είτε είναι εκπ/κοί , είτε δικαστές είτε σκουπιδιάρηδες! Γιατί ας πούμε δε σημαινει ότι ο σκουπιδιάρης είναι κατώτερός μας επειδη δεν διορθώνει σε σκ και αργίες ή δεν βγάζει θέματα εξετάσεων τα απογεύματα....γιατί αυτός ο άνθρωπος περνάει καθημερινά 8 ώρες σε ένα περιβάλλον που εσύ κι εγώ δε θα αντέχαμε ούτε για 8 λεπτά!




Συμφωνώ απόλυτα!!!! Πείτε ό,τι θελετε και εχετε και δίκιο σχετικά με τους μισθους και τις μειώσεις!!
Δεν αντέχω πραγματικά να ακούω ,όμως,  τα περι δυσκολίας του επαγγελματος του εκπαιδευτικού που ειναι ψυχολόγος, δοορθωτης , καθαρίστρια κλπ κλπ κλπ κλπ
Πώς απαξιωνουμε δηλαδή τα άλλα επαγγελματα; Και οπως διαβασα και κάπου"ελεος, δεν ειναι πια οι εκπαιδευτικοί το κέντρο του κόσμου' . Κάθε επάγγελμα εχει τα δικα του προβλήματα! Και αδαείς νομίζω είναι όσοι βαυκαλίζονται με την ιδεα οτι ειναι οι ταλαιπωροι και αδικημένοι υπάλληλοι του δημοσίου !!!! όποιος εχει δουλέψει σε όλα τα πόστα ας κρίνει και το επάγγελμα του εκπαιδευτικού!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:23:49 μμ »
σωστά, πεντάωρο αποκομιδής...και ενα τρίωρο ακομα στα ΧΥΤΑ για τη διαχείριση των απορριμάτων. 
όσο για το ανα δίωρο διάλλειμα για τσιγάρο και καφέ...μην ξεχνάμε ότι κι εμείς δε χτυπάμε κάθε μέρα επτάωρα συνεχόμενα.... (που μεταξύ μας θα το προτιμούσα σε σχέση με ένα πεντάωρο δίπλα στο απορριματοφορο)...
αλλά και πάλι σου λέω, ή όλοι ή κανένας. Η λαίλαπα χτυπάει όλους μας οπότε κακώς διαχωριζόμαστε σε εκπ/κούς και μη....και σχόλια τύπου " άλλο η τάξη άλλο το γραφείο...άλλο η διόρθωση των γραπτών και άλλο η εκκαθάριση του φόρου μισθωτών υπηρεσιών" " άλλο η προετοιμασια για τις πανελλαδικές και άλλο η αποκομιδή των σκουπιδιών" το μόνο που καταφέρνουν ειναι να χωρίζουν τους εργαζομένους σε κάστες και ομάδες - και όχι να πετυχαινουν ενιαιο μέτωπο - όπερ ειναι και το ζητούμενο - απέναντι σε όσα θα γίνουν για εμάς χωρίς εμάς......Αυτό λέω μόνο...

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:09:49 »

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:26:24 μμ »
Σωστήηηηηηηηηηηηηηη!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:29:13 μμ »
Σωστήηηηηηηηηηηηηηη!!!!!!!!!

ωωωω ευχαριστώ!!! :D ;) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:31:27 μμ »
σωστά, πεντάωρο αποκομιδής...και ενα τρίωρο ακομα στα ΧΥΤΑ για τη διαχείριση των απορριμάτων. 
όσο για το ανα δίωρο διάλλειμα για τσιγάρο και καφέ...μην ξεχνάμε ότι κι εμείς δε χτυπάμε κάθε μέρα επτάωρα συνεχόμενα.... (που μεταξύ μας θα το προτιμούσα σε σχέση με ένα πεντάωρο δίπλα στο απορριματοφορο)...
αλλά και πάλι σου λέω, ή όλοι ή κανένας. Η λαίλαπα χτυπάει όλους μας οπότε κακώς διαχωριζόμαστε σε εκπ/κούς και μη....και σχόλια τύπου " άλλο η τάξη άλλο το γραφείο...άλλο η διόρθωση των γραπτών και άλλο η εκκαθάριση του φόρου μισθωτών υπηρεσιών" " άλλο η προετοιμασια για τις πανελλαδικές και άλλο η αποκομιδή των σκουπιδιών" το μόνο που καταφέρνουν ειναι να χωρίζουν τους εργαζομένους σε κάστες και ομάδες - και όχι να πετυχαινουν ενιαιο μέτωπο - όπερ ειναι και το ζητούμενο - απέναντι σε όσα θα γίνουν για εμάς χωρίς εμάς......Αυτό λέω μόνο...
αυτο προσπαθω να πω ο δολιος αλλα ....
...μην κανεις πως δεν καταλαβαινεις το υφος μου απεναντι στους ΄σκουπιδιαρηδες¨"  καθε κλαδου...

αυτοσαρκασμος επειγοντως , ειδικα για τους ελιτιστες των σχολειων...απομυθοποιηση και ανατροπη. ...και αρκετα πια με το  "νομιμως" και το "υποχρεωτικο"....δεν ειναι πλεον τιποτε   θεσφατο, ας μην ειναι.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:37:00 μμ »
πάσο!
τόση ώρα το ίδιο λέμε...αλλά εγώ είμαι και ξανθιά....εσύ τι δικαιολογία έχεις; (πάρε κι αυτοσαρκασμό να χεις.... 8) 8) 8) )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΡΙΤΑ3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • ούτε ένας μαθητής χαμένος
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:50:18 μμ »
ούτε αύξηση στις ώρες ούτε τίποτα. όποιος δεν καταλαβαίνει οτι ο εκπαιδευτικός δεν μπορεί να δουλεύει 5 ωρες την ημέρα, είναι μπούφος

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 12:01:01 πμ »
Δωράκι στους δημοσίους υπαλλήλους η αύξηση του ωραρίου;
Ε, μη μείνουν δυσαρεστημένοι και οι ιδιωτικοί.  :-X
Κάθε μέρα kinder έκπληξη για όλους. >:(

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/eipe-to-nai-o-papakwnstantinoy-sth-meiwsh-twn-misthwn
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 12:04:35 πμ »
ως πόσες δηλαδή αντέχει;
και επίσης εξήγησέ μου πώς γίνεται ο ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΣ εκπ/κός να αντέχει να δουλεύει απείρως παραπάνω ώρες την μέρα σε φροντιστήρια, ιδιαίτερα, ενισχυτικές, ωρομισθία και ως πέρισυ ΠΔΣ ενώ με το που ΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ξαφνικά μετατρέπεται σε περίπου παραπληγικό, με άνω του 80% αναπηρία που κουράζεται και μονο στη σκέψη του να δουλέψει;
Κάτι τέτοια ακούει ο Πάγκαλος και μας λέει κοπρίτες....

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΡΙΤΑ3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • ούτε ένας μαθητής χαμένος
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 12:10:18 πμ »
ο παγκαλος δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του, (εκτός από δήμιος του οτσαλάν).
αλήθεια εσύ συμφωνείς μαζί του;
νομίζω 3 -4 ώρες την ημέρα για τον εκπ/κό είναι αρκετές. το δείχνουν μελέτες παγκοσμίως.
αν νομίζει κάποιος οτι μπορεί ένας άνθρωπος να μιλά- διδάσκει 5 ώρες δεν είναι εκπ/κος.
τα φροντιστήρια, πδσ, ιδιαίτερα που λες δεν είναι παιδεία, ούτε απευθύνεσαι σε 30 άτομα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 12:20:06 πμ »
καθόλου δε συμφωνώ με τον Πάγκαλο και είμαι εξαγριωμένη μαζί του αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι υπάρχουν πολλές ( όχι αρκετές, πολλές!) περιπτώσεις που όσο κι αν δε μ΄αρέσει να το λέω, τον δικαιώνουν.
όταν διδάσκεις δεν μιλάς για 5 ώρες συνεχώς - ή τουλάχιστον ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να μιλάς ... οι σύγχρονες παιδαγωγικές αντιλήψεις υποστηρίζουν πως ο εκπ/κός είναι facilitator της μάθησης όχι η αυθεντία που ξέρει τα πάντα και από κάτω οι μαθητές παρακολουθούν εκστασιασμένοι.. αρά τουλάχιστον φωνητικά δε χρειάζεται να ξελαρυγγιάζεσαι. Να είσαι σε εγρήγορση χρειάζεται αλλα ποιός είπε ότι μπαίνουμε στην τάξη με σκοπό να  κοιμηθούμε; ( είτε μπούμε για μία είτε για πέντε ώρες...)
ωρομίσθιος μπορεί να είσαι και σε σχολείο με 30ρια τμήματα, στο φροντιστήριο διδάσκεις επί συναπτά δεκάωρα (κι ας είναι ολιγομελή τα τμήματα), στα ιδιαίτερα πας από σπίτι σε σπίτι χωρίς ενδιάμεσο διάλειμμα καθώς τρέχεις από το ένα παιδι στο άλλο). Στο σχολείο οι ώρες είναι σαρανταπεντάλεπτα, μπορεί να έχεις και κανα κενό ενδιάμεσα, συνήθως κάποιες ώρες χάνονται για διάφορους λογους - παιδαγωγικούς ή όχι - οπότε μην κλαιγόμαστε γιατί καλούμαστε να κάνουμε αυτό που πρέπει να κάνουμε...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΡΙΤΑ3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • ούτε ένας μαθητής χαμένος
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 12:30:32 πμ »
καθόλου δε συμφωνώ με τον Πάγκαλο και είμαι εξαγριωμένη μαζί του αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι υπάρχουν πολλές ( όχι αρκετές, πολλές!) περιπτώσεις που όσο κι αν δε μ΄αρέσει να το λέω, τον δικαιώνουν.
:o :o :o
ναι μαν αλλά. καλά τα λεει ο χοντρούλης τελικά  ;D ;D ;D
ο πάν-καλος έχει άδικο σε ό,τι έχει πει.
τέλος πάντων διάβασε λίγο διδακτική και μάθε τι προτείνεται παντού στο εξωτερικό. δεν θα σου μάθω την ΑΒ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 604

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.