*

Αποστολέας Θέμα: Β γλωσσα-δημοτικό  (Αναγνώστηκε 71346 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 04, 2011, 05:44:26 μμ »
Σωστο.Δεν ειναι σωστο ωστοσο να ακυρωνουμε την δουλεια που κανουν οι ξενογλωσσοι στο δημοτικο η γυμνασιο χωρις να γνωριζουμε.Ακομη και με δυο ωρες εχουν γινει θαυματα.Θα επρεπε να εχουμε παραπανω ωρες,και οι γονεις δεν θα επιβαρυνονταν,και οι μαθητες θα ειχαν διδασκοντες με καταρτιση,εμπειρια και μεταπτυχιακα και οι συναδερφοι μου δεν θα ηταν ερμαια στις αγριες και συναμα ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ διαθεσεις του υπουργειου που θα παρασυρουν και αλλους κλαδους,βλεπε αναθεσεις ιστοριας σε ξενογλωσσους
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2011, 05:46:25 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:05 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 04, 2011, 06:34:47 μμ »
Markos
το να βρεθούν συνάδελφοι χωρίς δουλειά σημαίνει ότι θα βρεθούν παιδιά χωρίς καθηγητές και χωρίς ώρες διδασκαλίας ξένης γλώσσας. Το ότι οι καθηγητές ξένης γλώσσας πλεονάζουν είναι σχετικό και ισχύει εξαιτίας της πολιτικής του υπουργείου να μη διδάσκεται επαρκώς η β' ξένη γλώσσα ώστε να τη μαθαίνει καλά ο μαθητής στο σχολείο. Και ναι χρειάζονται τουλάχιστον 3 ώρες την εβδομάδα σε τμήματα των 12 μαθητών ώστε να πούμε ότι συντρέχουν οι ίδιες προϋποθέσεις για καλή εκμάθηση όπως και με τα φροντιστήρια.
Από εκεί και πέρα οι δικές μας αντιδράσεις εστιάζονται στα εξής:
α. Γλωσσικός καταναγκασμός και επιβολή εκμάθησης μιας ξένης γλώσσας που δε θα επέλεγε το παιδί και η οικογενειά του, άρα τυραννία της πλειοψηφίας δηλαδή καθόλου καλή βάση για σωστή διδασκαλία και εκμάθηση.
β. Έλλειψη διαλόγου με την εκπαιδευτική κοινότητα για την όποια αλλαγή και απόφαση
γ. Αντιπαιδαγωγικός χαρακτήρας αποφάσεων, τάξεις δυο ταχυτήτων με αυτούς που βαθμολογούνται και άλλους που απαλλάσσονται βαθμολογίας κά
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 04, 2011, 07:05:45 μμ »
ηδη ειπα πως τουλαχιστον 5 ωρες χρειαζονται για τη ξενη γλωσσα. Ακομα και σε βαρος αλλων μαθηματων.


Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 04, 2011, 07:22:28 μμ »
ηδη ειπα πως τουλαχιστον 5 ωρες χρειαζονται για τη ξενη γλωσσα. Ακομα και σε βαρος αλλων μαθηματων.



Δε χρειάζεται να είναι καν σε βάρος των άλλων μαθημάτων. Θα μπορούσαν τα παιδιά, αντί να πηγαίνουν στα φροντιστήρια, να κάνουν επιπλέον ώρες της β ξένης γλώσσας στο πρόγραμμα του ολοήμερου. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνω εγώ 3-4 μάθημα με τα παιδάκια, 3 φορές την εβδομάδα, ώστε και οι γονείς να γλυτώσουν τα φροντιστήρια σε τόσο δύσκολους καιρούς και εγώ να έχω την ικανοποίηση ότι παράγω ουσιαστικό έργο.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:05 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 04, 2011, 08:58:36 μμ »
συμφωνω απολυτα, αλλα στις μερες μας η πολιτικη του υπουργειου ειναι "κοβω", Δεν ειμαι οπαδος αυτης της αποψης και θα ηθελα ενα σχολειο οπου θα ξεκινουν τα μαθηματα στις 8 το πρωι και θα φτανουν μεχρι της 4 το απογευμα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 04, 2011, 10:07:12 μμ »
Μολις εμαθα απο συναδερφο οτι η Τατιανα Στεφανιδου στην εκπομπη της παροτρυνε τους γονεις να μην επιλεξουν γαλλικα για τα παιδια τους γιατι δεν μιλιουνται πουθενα!!!!!!!!!!!!Ειναι ΚΑΙ αστοιχειωτη εκτος των αλλων.Πως την εχει δει δηλαδη;ΠΟΙΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ;Η "θεια Ολγα ξερει"απο το περιοδικο φανταζιο;αν θυμαμαι καλα.Γιατι δεν επεμβαινει το ΕΣΡ;;;Το ρολο της  εθνικης συμβουλατορος  επι παντως επιστητου,απο τα ναρκωτικα μεχρι τι  χρωμα στρινγκ θα φορεθει, να τον υποδυθει αλλου,δεν της τον εχει αναθεσει κανεις

Μπορουμε να βρουμε το αποσπασμα πουθενα γιατι μα το Χριστο εγω θα το στειλω στο ΕΣΡ και θα κινηθω και νομικα.
Οχι γιατι πιστευω οτι  κανεις νοημων ανθρωπος θα συμβουλευτει τη Στεφανιδου για την επιλογη που θα κανει για το παιδι του αλλα ετσι για το γαμωτο γιατι δε μπορει ο καθενας πια να βγαινει στο γυαλι και να λεει οτι θελει.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 04, 2011, 10:11:12 μμ »
Μολις εμαθα απο συναδερφο οτι η Τατιανα Στεφανιδου στην εκπομπη της παροτρυνε τους γονεις να μην επιλεξουν γαλλικα για τα παιδια τους γιατι δεν μιλιουνται πουθενα!!!!!!!!!!!!Ειναι ΚΑΙ αστοιχειωτη εκτος των αλλων.Πως την εχει δει δηλαδη;ΠΟΙΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ;Η "θεια Ολγα ξερει"απο το περιοδικο φανταζιο;αν θυμαμαι καλα.Γιατι δεν επεμβαινει το ΕΣΡ;;;Το ρολο της  εθνικης συμβουλατορος  επι παντως επιστητου,απο τα ναρκωτικα μεχρι τι  χρωμα στρινγκ θα φορεθει, να τον υποδυθει αλλου,δεν της τον εχει αναθεσει κανεις

Μπορουμε να βρουμε το αποσπασμα πουθενα γιατι μα το Χριστο εγω θα το στειλω στο ΕΣΡ και θα κινηθω και νομικα.
Οχι γιατι πιστευω οτι  κανεις νοημων ανθρωπος θα συμβουλευτει τη Στεφανιδου για την επιλογη που θα κανει για το παιδι του αλλα ετσι για το γαμωτο γιατι δε μπορει ο καθενας πια να βγαινει στο γυαλι και να λεει οτι θελει.
Το έχει ήδη κάνει ο σύλλογος. Περιμένουν απάντηση τη Δευτέρα από το κανάλι και στη συνέχεια θα κινηθούν ανάλογα. Μιλάω για πασυκαγα, δεν ξέρω αν έκαναν κάτι οι άλλοι
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #147 στις: Ιούνιος 04, 2011, 10:50:08 μμ »
Ηρεμίστε βρε παιδιά! Τη γνώμη της είπε η γυναίκα... Αν είπε κάποια ανακρίβεια, μπορείτε να την ενημερώσετε και να αποκαταστήσετε την αλήθεια. Δεν έβρισε, δεν πρόσβαλε  και δεν παρότρυνε κάποιους σε παράνομες ενέργειες...
Πάντως έχετε δίκαιο. Αν κάτι τέτοιο το έλεγε κάποιος "τυχαίος"  Μπαμπινιώτης θα έκανε πολύ μικρότερη ζημία... Η Τατιάνα έχει μεγαλύτερη απήχηση και κύρος στην μέση Ελληνική οικογένεια...  :o

ΥΓ. Όλα αυτά τα γράφω σαν αντικειμενικός παρατηρητής, αν και η γυναίκα μου είναι ΠΕ07... ;D ;D 8)
     

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #148 στις: Ιούνιος 04, 2011, 11:29:20 μμ »
Ηρεμίστε βρε παιδιά! Τη γνώμη της είπε η γυναίκα... Αν είπε κάποια ανακρίβεια, μπορείτε να την ενημερώσετε και να αποκαταστήσετε την αλήθεια. Δεν έβρισε, δεν πρόσβαλε  και δεν παρότρυνε κάποιους σε παράνομες ενέργειες...
Πάντως έχετε δίκαιο. Αν κάτι τέτοιο το έλεγε κάποιος "τυχαίος"  Μπαμπινιώτης θα έκανε πολύ μικρότερη ζημία... Η Τατιάνα έχει μεγαλύτερη απήχηση και κύρος στην μέση Ελληνική οικογένεια...  :o

ΥΓ. Όλα αυτά τα γράφω σαν αντικειμενικός παρατηρητής, αν και η γυναίκα μου είναι ΠΕ07... ;D ;D 8)
     
Yποθετω λοιπον οτι αν εγω βγω και πω οτι τα εικαστικα η η θεατρικη αγωγη ειναι μαθηματα που δεν χρησιμευουν σε κατι κατα τη γνωμη μου,δεν βριζω,δεν προσβαλω και δεν παροτρυνω κανεναν σε παρανομη ενεργεια οποτε ειναι οκ να βγω να το πω αυριο στο star?

Αποσυνδεδεμένος Ilek05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Που θα μας στείλουν φέτος;
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #149 στις: Ιούνιος 04, 2011, 11:51:04 μμ »
Τις συγκεκριμένες συγκρούσεις δεν θα τις σχολιάσω... Πάντως, παιδιά, πρέπει να συμφωνήσουμε να μην στείλει ΚΑΝΕΙΣ τις αιτησεις προτιμησης γλωσσας!
Δεν μπορούμε να διαμαρτυρόμαστε και μετά να δείχνουμε πως δεχόμαστε να παίξουμε το παιχνίδι τους...

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 05, 2011, 12:41:38 πμ »
Συμφωνώ με τη mariefrance, εδώ μιλάμε για κατάργηση της επιλογής πέρα από κάθε παιδαγωγική λογική και μετατροπή των μισών μαθητών της Ελλάδας σε "κομπάρσους" του μαθήματος με ό,τι συνέπειες θα έχει αυτό και για τη μάθηση της πλειοψηφίας που επέλεξε αρχικά τη γλώσσα.  Γιατί μη μου πείτε ότι θα γίνεται μάθημα με τα μισά παιδιά να απαλλάσσονται της βαθμολογίας και απλά να παρίστανται σε μια τάξη προχωρημένων μιας γλώσσας που δεν έχουν διδαχθεί ποτέ.
Το τι θεωρεί ο καθένας χρήσιμο και άχρηστο καλύτερα να το ψάξει λίγο με στατιστικά και στοιχεία τεκμηριωμένα πριν αφήσει το παιδί του να αποφασίσει για μια τέτοια επένδυση χρόνου και κόπου που απαιτεί η μάθηση ξένης γλώσσας.
Panos2 ποια κριτήρια κάνουν για σένα μια γλώσσα ποιο σημαντική από άλλες; Σε ποια δεδομένα στηρίζεις την άποψή σου ότι τα Γερμανικά είναι πιο σημαντικά από τα Γαλλικά; Έχεις ψάξει τί διασπορά έχουν τα Γερμανικά εκτός Ευρώπης, αν χρησιμοποιούνται περισσότερο από τα Γαλλικά σε διεθνείς οργανισμούς; αν είναι περισσότεροι παγκοσμίως οι άνθρωποι που τα μιλούν ως ξένη γλώσσα από αυτούς που μαθαίνουν γαλλικά; Θέλουμε αποδείξεις, τεκμήρια αλλιώς θα σε βάλουμε να κάνεις μεσημεριανή εκπομπή σταυροπόδι με μίνι...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 05, 2011, 12:57:26 πμ »
Panos2 ποια κριτήρια κάνουν για σένα μια γλώσσα ποιο σημαντική από άλλες; Σε ποια δεδομένα στηρίζεις την άποψή σου ότι τα Γερμανικά είναι πιο σημαντικά από τα Γαλλικά; Έχεις ψάξει τί διασπορά έχουν τα Γερμανικά εκτός Ευρώπης, αν χρησιμοποιούνται περισσότερο από τα Γαλλικά σε διεθνείς οργανισμούς; αν είναι περισσότεροι παγκοσμίως οι άνθρωποι που τα μιλούν ως ξένη γλώσσα από αυτούς που μαθαίνουν γαλλικά; Θέλουμε αποδείξεις, τεκμήρια αλλιώς θα σε βάλουμε να κάνεις μεσημεριανή εκπομπή σταυροπόδι με μίνι...

Όχι κορίτσια και με μίνι... Δεν μπορώ να σας το κάνω αυτό. Θα δείτε τα ατελειώτα λεπτά και μυώδη πόδια μου και θα πάθετε το κόμπλεξ της ζωής σας!!  8) 8) 8)
Αναφορικά με τις παραπάνω στατιστικές που είπες θα σου απαντήσω: Τα έχω ψάξει όλα και κατέληξα στο συμπέρασμα πως η σημαντικότερη Β' ξένη γλώσσα είναι τα κινέζικα!   ;D

Πάντως έχετε δίκιο. Δεν μπορεί να επιλέγει ένα παιδί σχολείο με κριτήριο την Β' ξένη γλώσσα. Αλίμονο, δεν μπορούμε  να δώσουμε στην Β' ξένη γλώσσα και τόσο μεγάλη  αξία... :P

Σοβαρά τώρα, δεν είναι σωστή η ρύθμιση αυτή του υπουργείου...  8) 8)  Νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 05, 2011, 01:11:34 πμ »
Εγώ ψάχνω ένα χρόνο σοβαρό δάσκαλο να μάθω κινέζικα από γλωσσολογικό ενδιαφέρον (όχι κάποιον που να έχει και πάγκο με μπλουζάκια στη λαϊκή), επίσης τα παιδιά της γνωστής μου που είναι παντρεμένη με κινέζο τα μαθαίνουν 10 χρόνια τώρα και τελικά συννενοούνται στα αγγλικά, επίσης δεν έχω δει καμία αγγελία που να ζητάνε υπάλληλο που να γνωρίζει κινέζικα.
Τώρα τι να πω... αν είναι πράγματι τόσο χρήσιμα θα δείξει το μέλλον αλλά μην τους βάζεις τόσο δύσκολα που να βρουν χιλιάδες κινέζους με γλωσσομάθεια ελληνικών να τα διδάξουν στο σχολείο;
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 05, 2011, 01:55:36 πμ »
θα πω παλι κατι γιατι παντα μιλαω ανοιχτα. ξερω πως δεν θα αρεσει, αλλα στη παρουσα φαση της οικονομικης κρισης, αν θελεις να κανεις αλλαγες κανε τις προς τη σωστη κατευθυνση.
 
Θα προτιμουσα λοιπον να μειωνοταν κατα 1 ωρα τα αρχαια, κατα 1 τα μαθηματικα και να προστεθουν στα Γαλλικα ή τουλαχιστον για την όποια  ξενη γλωσσα.

Δε χαθηκε ο κοσμος αν στα αρχαια κανουν 3 κειμενα λιγοτερο (λες και ολα τα αλλα τα γνωριζουν!!), ουτε αν δεν κανουν λογαριθμους στη τετραγωνικη ριζα του συνημιτονου της υποτινουσης θα χαθει ο κοσμος.!!!

δηλαδη, θελω να πω, αντε και εμαθα λογαριθμους και αρχαια, πρακτικα που θα μου χρησιμευσουν? ενω η ξενη γλωσσα ειναι χρησιμο πραγμα....σες λογκ, γκαζον, σακ βουαγιαζ, μπορμπουαρ, σε μουα, μπουντουαρ, αξεσουαρ, σαβουαρ βιβρ, μον αμουρ, ζε τεμ (ανιττα πανια) κλπ κλπ...

υ.γ. εννοειτα πως θελουμε ολα τα μαθηματα να γινονται κανονικα και σωστα. εστω και ας σχολανε στις 4 το απογευμα τα παιδια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2011, 01:57:24 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.