*

Αποστολέας Θέμα: Ειδική αγωγή--σωσίβιο σωτηρίας ή παραπληροφόρηση?  (Αναγνώστηκε 7194 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια! σε λιγο καιρο θα παρω πτυχιο κ ετσι αυτο το διαστημα ειμαι στο ψαξιμο.θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας. καταρχην πτυχιο θα παρω τον σεπτεμβρη κ πριν λιγες ημερες εδωσα εξετασεις σε ενα μεταπτυχιακο.αν με παρουν υστερα απο 1,5 χρονο φοιτησης θα παρω τη διδακτικη επαρκεια.μεχρι τοτε υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να διευκολυνω καπως τη θεση μ?πως θα αποκτησω προυπηρεσια? κ κατι ακομη κ πολυ σημαντικο...τι γινεται μα τα μεταπτυχιακα--σεμιναρια--η' εστω κατατακτηριες στην ειδικη αγωγη??μπορει αυτο να μας ωφελησει εμας τους οικονομολογους?θα εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες διορισμου?? περιμενω τα σχολια σας! ευχαριστω εκ των προτερων!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:25:57 μμ από knaison »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: ειδικη αγωγη--σωσιβιο σωτηριας η' παραπληροφορηση??
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2010, 02:23:29 μμ »
ειναι λιγο αργα για τα σεμιναρια της ειδικης

θα ισχυουν οσα εχουν ημερομηνια εως τελος αυγουστου του 2010

αν μπορεσεις κανε μεταπτυχιακο στην ειδικη

αυτο που θα δωσεις τωρα εξετασεις τι μεταπτυχιακο ειναι???γιατι ενδιαφερομαι κι εγω για παιδαγωγικη επαρκεια

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: ειδικη αγωγη--σωσιβιο σωτηριας η' παραπληροφορηση??
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 04, 2010, 02:53:28 μμ »
εχω δωσει ηδη εξετασεις κ περιμενω τα αποτελεσματα.το μεταπτυχιακο ειναι πανω στις επιστημες της αγωγης. δλδ δεν αξιζει να κανω καποιο σεμιναριο αφου παρω πτυχιο λες? κ αν κανω καποιο μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη σε τι θα με ωφελησει ακριβως?θα μπορεσω να διοριστω πιο ευκολα? καποιοι  εχουν πει πως επειδη ειμαι απο Ροδο κ επειδη εκει δεν υπαρχουν αρκετοι καθηγητες οικονομικων ισως να εχω περισσοτερες πιθανοτητες να διοριστω.κατι τετοιο ομως μ φαινεται ουτοπικο...

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: ειδικη αγωγη--σωσιβιο σωτηριας η' παραπληροφορηση??
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 04, 2010, 03:04:37 μμ »
τα πτυχια της ειδικης αγωγης ειτε ειναι σεμιναρια ειτε μεταπτυχιακα δεν διοριζουν απλα σου δινουν τη δυνατοτητα να ενταχθεις στους πινακες αναπληρωτων ωρομισθιων ειδικης αγωγης

το μεταπτυχιακο ειδικης θα βοηθησει και επισης φετος ή του χρονου θα δωθει ασεπ ειδικης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: ειδικη αγωγη--σωσιβιο σωτηριας η' παραπληροφορηση??
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 04, 2010, 03:08:51 μμ »
τα πτυχια της ειδικης αγωγης ειτε ειναι σεμιναρια ειτε μεταπτυχιακα δεν διοριζουν απλα σου δινουν τη δυνατοτητα να ενταχθεις στους πινακες αναπληρωτων ωρομισθιων ειδικης αγωγης

το μεταπτυχιακο ειδικης θα βοηθησει και επισης φετος ή του χρονου θα δωθει ασεπ ειδικης


λογικα εκει θα εχω μεγαλυτερες πιθανοτητες ε?μετανιωσα που ενω περνουσα στο ειδικης αγωγης δεν το δηλωσα στο μηχανογραφικο μ..δεν υπηρχε βλεπεις σωστη πληροφορηση..κ τωρα τρεχω να δω τι θα κανω! :s

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ειδικη αγωγη--σωσιβιο σωτηριας η' παραπληροφορηση??
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 04, 2010, 03:31:26 μμ »
Για μένα η ειδική αγωγή είναι πολύ σημαντικός τομέας της εκπαίδευσης και δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να θεωρείται ως "σανίδα σωτηρίας" και ως "σκαλοπάτι για διορισμό στη γενική αγωγή".
Είναι δύσκολη δουλειά, θέλει πολύ επιμονή, υπομονή, σκληρότητα και αντοχές.
Αν, λοιπόν, ενδιαφέρεσαι για την ΕΑ, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πας σε κάποιο σύλλογο ατόμων με ειδικές ανάγκες και να δεις τι είναι τα ΑΜΕΑ, ποιές οι ιδαίτερες τους ανάγκες και να κρίνεις αν μπορείς να ασχοληθείς με αυτό.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ειδικη αγωγη--σωσιβιο σωτηριας η' παραπληροφορηση??
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 12, 2010, 09:54:54 πμ »
Παιδιά θέσεις οικονομολόγων στην ειδική αγωγή σχεδον δεν υπάρχουν ,μόνο μια αναπληρώτρια οικονομολόγος μπήκε πέρσυ αναπληρώτρια .Δεν αξίζει να χαλάς την ώρα και τα λεφτά σου για τέτοια ειδίκευση, αυτή είναι η γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: ειδικη αγωγη--σωσιβιο σωτηριας η' παραπληροφορηση??
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 12, 2010, 12:10:30 μμ »
Παιδιά θέσεις οικονομολόγων στην ειδική αγωγή σχεδον δεν υπάρχουν ,μόνο μια αναπληρώτρια οικονομολόγος μπήκε πέρσυ αναπληρώτρια .Δεν αξίζει να χαλάς την ώρα και τα λεφτά σου για τέτοια ειδίκευση, αυτή είναι η γνώμη μου.
μπηκε μονο 1 η' μονο αυτη ειχε τα παραιτητα προσοντα για ωα διοριστει??γιατι μου ακουγεται πολυ "κουλο" να διοριζεται μονο 1 ατομο!!σιγουρα θα υπαρχουν περισσοτερες θεσεις...

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ειδικη αγωγη--σωσιβιο σωτηριας η' παραπληροφορηση??
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 12, 2010, 01:34:34 μμ »
μια αναπληρωτρια , προσόντα είχαν πάρα πολλοι και από τον Α και από το Β πίνακα και μου έκανε εντύπωση πως τόσοι οικονομολόγοι πηγαν να ειδικευθούν αστην ειδική αγωγή , απο τον πίνακα Α πάντως που είμαι εγώ δεν πήραν κανέναν αναπληρωτή και από το Β πήραν μόνο την Παπακώστα που έχει παιδί με αναπηρία , το λέω επειδή το κυνήγησα κι εγώ , εκανα και νοηματική ενα χρόνο αλλά τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΗ 2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ειδικη αγωγη--σωσιβιο σωτηριας η' παραπληροφορηση??
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 07:29:39 μμ »
Γεια σας παιδια! σε λιγο καιρο θα παρω πτυχιο κ ετσι αυτο το διαστημα ειμαι στο ψαξιμο.θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας. καταρχην πτυχιο θα παρω τον σεπτεμβρη κ πριν λιγες ημερες εδωσα εξετασεις σε ενα μεταπτυχιακο.αν με παρουν υστερα απο 1,5 χρονο φοιτησης θα παρω τη διδακτικη επαρκεια.μεχρι τοτε υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να διευκολυνω καπως τη θεση μ?πως θα αποκτησω προυπηρεσια? κ κατι ακομη κ πολυ σημαντικο...τι γινεται μα τα μεταπτυχιακα--σεμιναρια--η' εστω κατατακτηριες στην ειδικη αγωγη??μπορει αυτο να μας ωφελησει εμας τους οικονομολογους?θα εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες διορισμου?? περιμενω τα σχολια σας! ευχαριστω εκ των προτερων!! :)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ: Α) ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ  ΤΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ π.χ. ΔΙΟΗΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ-ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΩΝ Τ.Ε.Ι. ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ Τ.Ε.Ι. ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ? ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Τ.Ε.Ι. ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Ή ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.   

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ειδικη αγωγη--σωσιβιο σωτηριας η' παραπληροφορηση??
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 08:22:22 πμ »

ΕΥΗ 2 καλωσήρθες στο pde.
Θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς πεζά και όχι κεφαλαία γράμματα.

Ευχαριστώ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος elen81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη αγωγη--σωσιβιο σωτηριας η' παραπληροφορηση??
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:41:15 μμ »
Για μένα η ειδική αγωγή είναι πολύ σημαντικός τομέας της εκπαίδευσης και δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να θεωρείται ως "σανίδα σωτηρίας" και ως "σκαλοπάτι για διορισμό στη γενική αγωγή".
Είναι δύσκολη δουλειά, θέλει πολύ επιμονή, υπομονή, σκληρότητα και αντοχές.
Αν, λοιπόν, ενδιαφέρεσαι για την ΕΑ, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πας σε κάποιο σύλλογο ατόμων με ειδικές ανάγκες και να δεις τι είναι τα ΑΜΕΑ, ποιές οι ιδαίτερες τους ανάγκες και να κρίνεις αν μπορείς να ασχοληθείς με αυτό.
συμφωνώ και επαυξάνω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.