*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια εντοπιοτητας  (Αναγνώστηκε 3831 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Μόρια εντοπιοτητας
« στις: Ιούνιος 07, 2010, 11:55:12 πμ »
Τον Νοέμβριο που έκανα αίτηση για οριστική τοποθέτηση, είχα σημειώσει την εντοπιότητα που έχω στο δήμο που γεννήθηκα αλλά επειδή είχα καταθέσει δυο συνεχόμενες χρονιές το πιστοποιητικό (αφελώς) θεώρησα ότι δεν χρειάζεται. Η υπάλληλος που παρέλαβε την αίτηση δεν μπήκε στον κόπο να μου το επισημάνει και αυτή τη στιγμή δεν μου αναγνωρίζονται τα μόρια της εντοπιότητας για την οριστική τοποθέτηση. Φυσικά δεν πάει κανείς με απόσπαση σε γραφείο για να τιμωρεί τους συναδέλφους για τα λάθη τους, αλλά που να καταλάβουν ορισμένοι, που προτίμησαν να φιλήσουν κατουρημένες ποδιές αντί να ξεβολευτούν από τον τόπο τους, πόσο δύσκολα μαζεύονται τα μόρια. Το θέμα τώρα είναι, μπορώ να κάνω κάτι για να τους αναγκάσω να μου αναγνωρίσουν τα μόρια αυτά κατά την αίτηση για προσωρινή τοποθέτηση, αφού και πάλι δεν θα έχω οργανική;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια εντοπιοτητας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:20 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιοτητας
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 07, 2010, 01:57:50 μμ »
Δεν θέλω να σε απαγοητεύσω, αλλά μάλλον δεν θα μπορέσεις να κάνεις κατι. Δυστυχώς με την γραφειοκρατεία είναι δύσκολο να τα βάλει κανείς. Το ίδιο μου συνέβει και εμένα με τα μόρια γάμου. Ενώ είχα καταθέσει πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και έπαιρνα κανονικά το επίδομα γάμου, δεν το ξανακατέθεσα στο διπλανό γραφείο(!!!) στην άλλη υπάλληλο για τα μόρια γάμου. Με αποτέλεσμα να μην μου μετρηθούν για την οριστική μου τοποθέτηση! Έτσι περίμενα την επόμενη χρονια να τα περάσουν.  τι να πεις... Πάντως εφόσον το έχεις τσεκάρει στην αίτησή σου, αυτοί όφειλαν να το ελέξουν. Το χαρτί της εντοποιότητας βρίσκεται εξάλλου στον φάκελό σου!

Δεν χάνεις τίποτα να απευθυνθείς στον Συνήγορο του Πολίτη. Μπες στο site τους για να δεις την διαδικασία υποβολής ερωτήμτος. Είναι φοβεροί. Ενεργούν άμεσα και αποτελεσματικά! Να τονίσεις ότι το δήλωσες στην αίτηση, και ότι η υπηρεσία έχει τα δικαιολογητικά σου και μάλιστα 2 φορές, ενώ βρίσκονται και στον ατομικό σου φάκελο. Έχω λύσει υπόθεσή μου στο παρελθόν με τον συνήγορο του πολίτη ! Το μετάνιωσα που δεν το έκανα και εγώ για τα μόρια του γάμου, το οποίο εντάξει διορθώθηκε την επόμενη χρονιά βέβαια

Ελπιζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος elf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιοτητας
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2010, 02:03:30 μμ »
ευχαριστώ πολύ! Θα τους το ξαναπώ όταν κάνω αίτηση για προσωρινή τοποθέτηση και αν και πάλι δεν τα μετρήσουν, θα δω τι μπορώ να κάνω με τον τρόπο που μου είπες. Αλλά και από άλλους που ρώτησα, μάλλον δεν....

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιοτητας
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2010, 02:21:25 μμ »
Απλά ο συν'ηγορος του πολίτη λειτουργεί συμβουλευτικά. Συμβουλέυει δηλαδή την υπηρεσία, αλλά δεν μπορεί να επιβάλει να γίνει αυτό που προτείνει....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια εντοπιοτητας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:20 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιοτητας
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2010, 03:28:16 μμ »
Τον Νοέμβριο που έκανα αίτηση για οριστική τοποθέτηση, είχα σημειώσει την εντοπιότητα που έχω στο δήμο που γεννήθηκα αλλά επειδή είχα καταθέσει δυο συνεχόμενες χρονιές το πιστοποιητικό (αφελώς) θεώρησα ότι δεν χρειάζεται. Η υπάλληλος που παρέλαβε την αίτηση δεν μπήκε στον κόπο να μου το επισημάνει και αυτή τη στιγμή δεν μου αναγνωρίζονται τα μόρια της εντοπιότητας για την οριστική τοποθέτηση. Φυσικά δεν πάει κανείς με απόσπαση σε γραφείο για να τιμωρεί τους συναδέλφους για τα λάθη τους, αλλά που να καταλάβουν ορισμένοι, που προτίμησαν να φιλήσουν κατουρημένες ποδιές αντί να ξεβολευτούν από τον τόπο τους, πόσο δύσκολα μαζεύονται τα μόρια. Το θέμα τώρα είναι, μπορώ να κάνω κάτι για να τους αναγκάσω να μου αναγνωρίσουν τα μόρια αυτά κατά την αίτηση για προσωρινή τοποθέτηση, αφού και πάλι δεν θα έχω οργανική;
Ευχαριστώ!

Δεν πιστευω οτι θα καταφερεις κατι. Εφοσον υπεγραψες τη σχετικη αιτηση ή την εκτυπωση που σου δοθηκε, στην περιπτωση που η αίτησή σου καταχωρηθηκε ηλεκτρονικα στο συστημα, και εφοσον δεν υπεβαλες ενσταση μετα την ανακοινωση στα σχολεια των πινακων των μοριοδοτησεων, δεν μπορεις να διεκδικησεις την προσθετη μοριοδοτηση. 

Επισης, το γεγονος οτι στο φακελο του εκπαιδευτικου τηρουνται βεβαιωσεις οικογενειακης καταστασης, εντοπιοτητας κτλ δεν σημαινει οτι τα δεδομενα της οικογενειακης καταστασης του εκπαιδευτικου δεν μεταβαλλονται προϊοντος του χρονου, αφου σημειωνονται μεταδημοτευσεις, διαζυγια, τα παιδια ενηλικιωνονται ή ολοκληρωνουν τις σπουδες τους με αποτελεσμα να χανονται τα μορια κτλ.

Αλλωστε, γι' αυτο ακριβως το λογο, η εγκυκλιος των μεταθεσεων οριζει οτι τα δικαιολογητικα που προσκομιζει ο εκπαιδευτικος πρεπει να ειναι προσφατα.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 615
Σύνολο: 617

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.