*

Αποστολέας Θέμα: TE16-ΠΕ16  (Αναγνώστηκε 17876 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
TE16-ΠΕ16
« στις: Ιούνιος 07, 2010, 11:22:47 μμ »
Καλησπέρα.
Να ρωτήσω κάτι....
Είμαι μαθηματικός και έχω πτυχίο φούγκας....
Μου είπαν ότι αφού έχω πτυχίο καθηγητικής σχολής, άρα παιδαγωγική επάρκεια, κανονικά δεν είμαι ΤΕ16 αλλά ΠΕ16....
Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: TE16-ΠΕ16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:19 »

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 07, 2010, 11:50:42 μμ »
Η παιδαγωγική σου επάρκεια ως ΠΕ 03 δεν σε καλύπτει σε καμία περίπτωση με τέτοιο τρόπο ώστε να υπαχθείς στην κατηγορία ΠΕ 16 όπου υπάγονται οι απόφοιτοι σχολών ΑΕΙ (Μουσικών Σπουδών, ΠΑ.ΜΑΚ.). Το πτυχίο φούγκας σε υπαγάγει στην κατηγορία ΤΕ 16 (αποφοίτων ωδείων). Να σημειωθεί δε πως όσοι ΤΕ 16 τελειώνουν ΑΣΠΑΙΤΕ και αποκτούν τελικά την παιδ. επάρκεια ΔΕΝ αναβιβάζονται σε ΠΕ 16 αλλά είναι ΤΕ 16 κάτοχοι παιδαγωγικής επάρκειας. Άλλο λοιπόν το θέμα αυτό και άλλο η πανεπιστημιακή σπουδή του μουσικού-μουσικολογικού αντικειμένου που συνιστά την ειδικότητα ΠΕ 16 (πιο συγκεκριμένα ΠΕ16.01)...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2010, 12:08:16 πμ από athapris »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 08, 2010, 12:09:37 πμ »
Οι ΠΕ17.13 και ΠΕ17.14 που είναι κλάδοι που δημιουργήθηκαν πέρυσι (Μουσικής τεχνολογίας απο ΤΕΙ Τεχνολογίας Ήχου), έχουν φέτος δικαίωμα για διδασκαλία σε ολοήμερα και Ενιαία Λύκεια - Γυμνάσια; Πέρυσι το καλοκαίρι που τους καλέσανε για αιτήσεις είχαν δικαίωμα μόνο για τα Μουσικά Σχολεία και το μάθημα Μουσικής Τεχνολογίας.

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 14, 2010, 01:47:56 πμ »
Παιδιά και εγώ είμαι ΤΕ16 αλλά και φιλόλογος ειδικής αγωγής...ποια είναι η διαδικασία για να μονιμοποιηθείς ως ΤΕ16; μέσω ΑΣΕΠ μουσικών (ΠΕ 16;)...αν ναι τί δίνουν οι ΤΕ16...;συγγνώμη για την άγνοια αλλά ενδιαφέρομαι να δουλέψω φέτος ως μουσικός ειδικής και αναρωτιέμαι αν με πάρουν τι γίνεται με αυτή την προυπηρεσία....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: TE16-ΠΕ16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:19 »

Αποσυνδεδεμένος aifos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 14, 2010, 01:55:33 πμ »
Παιδιά και εγώ είμαι ΤΕ16 αλλά και φιλόλογος ειδικής αγωγής...ποια είναι η διαδικασία για να μονιμοποιηθείς ως ΤΕ16; μέσω ΑΣΕΠ μουσικών (ΠΕ 16;)...αν ναι τί δίνουν οι ΤΕ16...;συγγνώμη για την άγνοια αλλά ενδιαφέρομαι να δουλέψω φέτος ως μουσικός ειδικής και αναρωτιέμαι αν με πάρουν τι γίνεται με αυτή την προυπηρεσία....
Καταρχήν να σου πω ότι οι ΤΕ 16 είχαν χάσει το δικαίωμα να δόσουν ΑΣΕΠ. Δεν είναι γνωστό τι θα γίνει από δω και πέρα με το θέμα ΑΣΕΠ των ΤΕ 16. Οι ΤΕ 16 διορίζονταν μόνο με έναν τρόπο. 30 μήνες προυπηρεσίας και παιδαγωγική επάρκεια. Εσύ αφού είσαι φιλόλογος έχεις παιδαγωγική επάρκεια. Να ξέρεις ότι για τους αναπληρωτές και ωρομίσθιους προηγούνται οι ΠΕ16 και αφού εξαντληθούν οι πίνακές τους τότε μόνο παίρνουν από τους πίνακες των ΤΕ16.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 15, 2010, 04:07:39 μμ »
Μια διευκρίνιση παρακαλώ.Στην εγκύκλιο για μουσικούς αναφλερει ότι οι ΤΕ16 πρέπει να διαθέτουν πτυχίο απο μουσικές σχολές και ωδειά θεωρημένα απο υπουργείο πολιτισμού. Εννοεί ότι πρέπει να φέρουν απλά σφραγίδα του ΥΠΠΟ ή να είναι και επικυρωμένα απο το ΥΠΠΟ???Μπορεί να επικυρωθεί σε ΚΕΠ???Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος aifos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 15, 2010, 07:33:05 μμ »
Επικύρωση στα ΚΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:17:43 μμ »
Επικύρωση στα ΚΕΠ.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Κάτι ακόμα, αν μπορείτε να βοηθήσετε. Για να δηλώσεις ΤΕ16 στην Ειδική Αγωγή, χρησιμοποιείς την αίτηση της ειδικής ή εκείνη που είχε βγει για τους μουσικούς? Αν χρησιμοποιείς της ειδικής, σημειώνεις στον τίτλο σπουδών π.χ. Πτυχίο κιθάρας με βαθμό Λίαν Καλώς?Συγχωρήστε την άγνοια αλλά κι εγω προσπαθώ να βοηθήσω μια ενδιαφερόμενη

Αποσυνδεδεμένος aifos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:26:08 μμ »
Χρησιμοποιείς την αίτηση της ειδικής και δηλώνεις ΤΕ16 μουσικής. Δεν τους ενδιαφέρει αν είναι κιθάρας, φούγκας κτλ. Δεν πρόκειτε να διδάξεις τέτοια μαθήματα εκεί. Θα καταθέσεις και αναλυτική βαθμολογία με ακριβή βαθμολογία 5 ή 7 ή ότι είναι. Αυτή θα την πάρεις από το ωδείο και θα σου πουν στα ΚΕΠ πως θα επικυρώσεις το αντίγραφο της αναλυτικής βαθμολογίας που θα καταθέσεις μαζί με το πτυχίο σου.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:32:06 μμ »
Χρησιμοποιείς την αίτηση της ειδικής και δηλώνεις ΤΕ16 μουσικής. Δεν τους ενδιαφέρει αν είναι κιθάρας, φούγκας κτλ. Δεν πρόκειτε να διδάξεις τέτοια μαθήματα εκεί. Θα καταθέσεις και αναλυτική βαθμολογία με ακριβή βαθμολογία 5 ή 7 ή ότι είναι. Αυτή θα την πάρεις από το ωδείο και θα σου πουν στα ΚΕΠ πως θα επικυρώσεις το αντίγραφο της αναλυτικής βαθμολογίας που θα καταθέσεις μαζί με το πτυχίο σου.

Απ' ότι βλέπω πάνω στο πτυχίο είναι γραμμένη τόσο η βαθμολογία του μουσικού οργάνου αλλά και στα γενικά υποχρεωτικά μαθήματα αλλά όχι με 5,7, 10 αλλά με άριστα, λίαν καλώς κτλ. Χρειάζεται άλλη αναλυτική βαθμολογία?Η σχολή που πήγαινε η ενδιαφερόμενη έχει κλείσει...

Αποσυνδεδεμένος aifos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:39:57 μμ »
Μπορεί να δηλώσει αυτό που γράφει πάνω στο πτυχίο της άριστα- λίαν καλώς κτλ αλλά σε αυτή τη περίπτωση πιθανότατα θα της βάλουν στον πίνακα μικρότερο βαθμό από αυτόν που έχει πραγματικά πάρει. Για παράδειγμα αν έχει άριστα τότε θα της βάλουν 9,5 στον πίνακα γιατί από εκεί ξεκινάει το άριστα. Στην πραγματικότητα όμως αυτή μπορεί να έχει πάρει 10. Έτσι χάνει μισή μονάδα. Γι αυτό χρειάζεται την αναλυτική βαθμολογία. Για να μην έχει πρόβλημα να της βάλουν μικρότερο βαθμό από τον πραγματικό. Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει που έκλεισε η σχολή της.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:58:02 μμ »
Aifos ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :)

Αποσυνδεδεμένος adioristi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 01, 2010, 11:33:33 πμ »
Καλημέρα σε όλους.Γνωρίζει κανείς τι μέλλει γενέσθαι με τους 30μηνίτες μουσικούς??Διορίζονται με τα μόρια του 2008,ή προσμετρούνται και τα φετινά????

Αποσυνδεδεμένος sev

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 01, 2010, 08:10:36 μμ »
Λογικά με τα μόρια του 2008...
Απλά στην τοποθέτηση θα παίξουν ρόλο κ τα επιπλέον μόρια μαζί με τα κοινωνικά κριτήρια!

Το ερώτημα είναι αν θα πάρει 30μηνιτες γιατί απ' ότι ξέρω δεν κανει λογο για 30μηνιτες μουσικους στη μεταβατική...Το αφήνει τελείως φλου! 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.