*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι και απογραφή  (Αναγνώστηκε 17733 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 22, 2010, 12:45:54 μμ »
Καλύτερα δεν είναι να απογραφούμε νωρίτερα, παρά να περιμένουμε την ημερομηνία που αντιστοιχεί στο ΑΦΜ μας;

Καλύτερα είναι,α αλλά πρέπει να ανοίξει το σύστημα πρώτα.



Ναι εννοειται! :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:14:58 »

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 23, 2010, 06:04:19 μμ »
Καλησπέρα σας!

Μπήκα πριν λίγο στο site της απογραφής και γράφει τα εξής:

"Συχνές Ερωτήσεις

[...]

15. Οι αναπληρωτές καθηγητές απογράφονται?

Απογράφεστε μόνο εάν η σύμβασή σας είναι ενεργή κατά το διάστημα της απογραφής. Εάν η σύμβασή σας έχει λήξει δεν απογράφεστε."


http://www.apografi.gov.gr/faq.html

Για τους ωρομίσθιους δεν υπάρχει αντίστοιχη ερώτηση. Βέβαια, η εγκύκλιος γράφει ότι απογράφονται και οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι. Όμως, οι συμβάσεις λήγουν πριν τις 12 Ιουλίου που ξεκινάει η απογραφή. Δεν είναι λίγο αντιφατικά όλα αυτά;

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 23, 2010, 07:44:18 μμ »
εγω εχω τελειωσει 15 ιουνιου και πηρε σημερα ο διευθυντης τηλ και μου ειπε οτι θα πρεπει να συμμετεχω κι εγω στην απογραφη (ωρομισθια).
βεβαια κι αυτος δεν ηταν πολυ σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 25, 2010, 03:22:23 μμ »
Βρε παιδιά και δεν πάμε να απογραφούμε από μόνοι μας και να συμπληρώσουμε την αίτηση;
Ξέρετε τί φοβάμαι?

Πώς αν δεν απογραφούμε, εφόσον δεν έχουμε πληρωθεί, δεν είναι καθόλου δύσκολο για αυτούς να πουν ότι όσοι
δεν έχουν απογραφεί δεν είναι καταχωρημένοι πουθενάν και φυσικά δεν μπορούν να αποζημιωθούν για τα δεδουλευμένα τους;

Η απογραφή πάντα βρωμάει εκεί μπορούν να γίνουν πολλές αλχημείες, έτσι δεν έγινε και με τον Αλογοσκούφη που έκανε την απογραφή και έγινε μπάχαλο;

Και ποιός μου λεεί εμένα ότι δεν θα βγάλουν μία νέα καραμέλα που θα λέει πώς από εδώ και πέρα μόνο όσοι έχουν απογραφεί θεωρουνται καταχωρημένοι και μπορούν να διεκδικήσουν τις αποζημιώσεις τους, ενώ όλοι οι άλλοι δεν υπάρχουν πουθενά άρα δεν μπορούν να πληρωθούν από το "νέο" σύστημα;;

Στην Ελλάδα ζούμε και πρέπει να προσέξουμε να μην μας φάνε στον ύπνο!!!
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:14:58 »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 25, 2010, 03:41:06 μμ »
Τόσο δύσκολο είναι να απογραφείς πια, και βλέπετε παντού συνωμοσίες? το είπαν ξεκάθαρα οτι αν δεν απογραφείς δεν πληρώνεσαι άρα απογραφείται και αφήστε τις εξυπνάδες περί Ελλάδας! Εμείς κάνουμε την Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:45:37 μμ »
Αυτό λέω φίλε!!

Ας απογραφούμε έτσι και αλλιώς, εμείς οι ωρομίσθιοι παρόλο που δεν έχουμε σαφή διευκρίνηση από κάποιον.
Τσάμπα είναι!!
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος nirvo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 28, 2010, 11:49:07 πμ »
Ερώτηση εγώ που είμαι διοριστέος Β φουρνιάς και περιμένω φέτος διορισμό με ποια λογική θα απογραφώ σαν ωρομίσθιος απο τη στιγμή κιόλας που έχω απολυθεί αυτοδικαίως όπως αναφέρει και το χαρτί που μου έδωσαν απο το σχολείο;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 28, 2010, 04:04:42 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 28, 2010, 06:01:54 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3349
Αυτό το βρήκα κι εγώ στις συνχές ερωτήσεις στο apografi.gov.gr. Αλλά δεν λέει ξεκάθαρα για τους ωρομίσθιους.Λογικά, μας πιάνει κι εμάς. Αλλά επειδή ζούμε ένα θέατρο του παραλόγου, θα ήθελα να το έχω γραπτά και να λέει συγκεκριμένα για μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2010, 02:04:02 μμ από panickos »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 30, 2010, 01:53:05 πμ »
Αυτό λέω φίλε!!

Ας απογραφούμε έτσι και αλλιώς, εμείς οι ωρομίσθιοι παρόλο που δεν έχουμε σαφή διευκρίνηση από κάποιον.
Τσάμπα είναι!!

Δε νομίζω οτι είναι τόσο απλά τα πράγματα. Η απογραφή έχει χαρακτήρα υπεύθυνης δήλωσης, οπότε οποιαδήποτε ψευδής πληροφορία διώκεται. Αν απογραφούμε χωρίς να πρέπει, ουσιαστικά δηλώνουμε κάτι ψευδές.

Πάντως τώρα κατάλαβα για ποιό λόγο δε μας πλήρωναν τόσο καιρό. Ήταν που δεν είμασταν απο-γραμμένοι.  :D
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 30, 2010, 07:09:49 μμ »
Μα έχουν βγει επανειλημμένες διευκρινίσεις που ανακοινοποιούνται στην AV, όπου και αναφέρεται ρητά ότι απογράφονται αναπληρωτές και ωρομίσθιοι, των οποίων η σύμβαση είναι ενεργή κατά τις ημερομηνίες διεξαγωγής της απογραφής.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 30, 2010, 07:32:39 μμ »
Εμένα πάντως με πήραν σήμερα το πρωί τηλέφωνο από το σχολείο για να με ενημερώσουν για την απογραφή. Τους είπα πως διάβασα στο Alfavita ότι δεν ισχύει για μας (http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3687), αλλά μου απάντησαν ότι πρέπει να απογραφούμε κι εμείς οι ωρομίσθιοι. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: Αφού οι συμβάσεις αναπληρωτών και ωρομισθιών λήγουν ούτως ή άλλως τέλη Ιουνίου, δηλαδή πριν την απογραφή, με ποια λογική μας συμπεριλάβανε στην εγκύκλιο για την απογραφή; Δεν ξέρουν ότι τον Ιούλιο έχουν ήδη λήξει οι συμβάσεις μας;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 30, 2010, 07:48:19 μμ »
Εμένα πάντως με πήραν σήμερα το πρωί τηλέφωνο από το σχολείο για να με ενημερώσουν για την απογραφή. Τους είπα πως διάβασα στο Alfavita ότι δεν ισχύει για μας (http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3687), αλλά μου απάντησαν ότι πρέπει να απογραφούμε κι εμείς οι ωρομίσθιοι. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: Αφού οι συμβάσεις αναπληρωτών και ωρομισθιών λήγουν ούτως ή άλλως τέλη Ιουνίου, δηλαδή πριν την απογραφή, με ποια λογική μας συμπεριλάβανε στην εγκύκλιο για την απογραφή; Δεν ξέρουν ότι τον Ιούλιο έχουν ήδη λήξει οι συμβάσεις μας;
Αυτό ακριβώς τους είπα κι εγώ όταν πήρα την 2η φορά στο 1500 και είπαν ότι έχω απόλυτο δίκιο κι ότι όλα τα ερωτήματά μας τα στέλνουν στους ανωτέρους τους για να στείλουν κάποια ανακοίνωση στα ΜΜΕ. Πάντως, και τις 2 φορές μου είπαν ότι δεν απογραφόμαστε. Και αφού η Διεύθυνση Θεσ/νίκης έβγαλε αυτήν την ανακοίνωση, την εκτύπωσα και αν ποτέ μου πουν τίποτα που δεν απογράφηκα θα τους το τρίψω στη μούρη. Τέλειωσα μ'αυτό το θέμα. Έχω σοβαρότερα θέματα ν'ασχοληθώ, όπως.......η αίτηση!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και απογραφή
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:13:17 μμ »
Εμένα πάντως με πήραν σήμερα το πρωί τηλέφωνο από το σχολείο για να με ενημερώσουν για την απογραφή. Τους είπα πως διάβασα στο Alfavita ότι δεν ισχύει για μας (http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3687), αλλά μου απάντησαν ότι πρέπει να απογραφούμε κι εμείς οι ωρομίσθιοι. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: Αφού οι συμβάσεις αναπληρωτών και ωρομισθιών λήγουν ούτως ή άλλως τέλη Ιουνίου, δηλαδή πριν την απογραφή, με ποια λογική μας συμπεριλάβανε στην εγκύκλιο για την απογραφή; Δεν ξέρουν ότι τον Ιούλιο έχουν ήδη λήξει οι συμβάσεις μας;

Προφανώς δε γνώριζαν, κι αυτοί όταν δε γνωρίζουν αν πρέπει ή δε πρέπει να κάνουμε μια αγγαρεία, το default τους είναι να λένε οτι πρέπει.

Εμένα πάντως με πήραν σήμερα το πρωί τηλέφωνο από το σχολείο για να με ενημερώσουν για την απογραφή. Τους είπα πως διάβασα στο Alfavita ότι δεν ισχύει για μας (http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3687), αλλά μου απάντησαν ότι πρέπει να απογραφούμε κι εμείς οι ωρομίσθιοι. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: Αφού οι συμβάσεις αναπληρωτών και ωρομισθιών λήγουν ούτως ή άλλως τέλη Ιουνίου, δηλαδή πριν την απογραφή, με ποια λογική μας συμπεριλάβανε στην εγκύκλιο για την απογραφή; Δεν ξέρουν ότι τον Ιούλιο έχουν ήδη λήξει οι συμβάσεις μας;
Αυτό ακριβώς τους είπα κι εγώ όταν πήρα την 2η φορά στο 1500 και είπαν ότι έχω απόλυτο δίκιο κι ότι όλα τα ερωτήματά μας τα στέλνουν στους ανωτέρους τους για να στείλουν κάποια ανακοίνωση στα ΜΜΕ. Πάντως, και τις 2 φορές μου είπαν ότι δεν απογραφόμαστε. Και αφού η Διεύθυνση Θεσ/νίκης έβγαλε αυτήν την ανακοίνωση, την εκτύπωσα και αν ποτέ μου πουν τίποτα που δεν απογράφηκα θα τους το τρίψω στη μούρη. Τέλειωσα μ'αυτό το θέμα. Έχω σοβαρότερα θέματα ν'ασχοληθώ, όπως.......η αίτηση!! ;D ;D ;D

Χμμμ, μήπως σου βρίσκεται πρόχειρος κανένας σύνδεσμος να την εκτυπώσω κι εγώ?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 748
Σύνολο: 758

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.