*

Αποστολέας Θέμα: Mόρια Aναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 112447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 03:36:24 μμ »
Να ρωτησω κι εγω γιατι μπερδευτηκα.Οι 60 μήνες ειναι απλοι η μετρανε και τα διπλασιασμενα αν εχουμε?
Βασικα ειναι σκετη απογοητευση να μην υπαρχει ενα σταθερο συστημα και να ζηταμε πληροφοριες ο ενας απο τον αλλο.

Όλα μαζί.ε τ απομακρυσμένα, αρκεί να φτάσεις τους 60 μήνες. Κανονική ή πλασματική προυπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:28:26 »

Αποσυνδεδεμένος στρατηγοσ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 03:48:33 μμ »
 Σας ευχα.ριστω και ειλικρινα λυπαμαι για τη χωρα που ζω.
Αφου οταν συγγενεις απο το εξωτερικο ρωταν γιατι δε διοριστηκα ακομα,πια δεν μπορω να εξηγησω τι ισχυει στην Ελλαδα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 03:52:37 μμ »
Το επίσης εκπληκτικό είναι ότι στους πίνακες που θα δημιουργηθούν με βάση το νόμο 3848 της Διαμαντοπούλου, αν ποτέ γίνει ΑΣΕΠ, δεν προσμετράται η προϋπηρεσία από τα πειραματικά. Φαντάζομαι πως θα διορθωθεί, αλλά προς το παρόν δεν μετράει.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 03:55:15 μμ »
Σας ευχαριστω και ειλικρινα λυπαμαι για τη χωρα που ζω.
Αφου οταν συγγενεις απο το εξωτερικο ρωταν γιατι δε διοριστηκα ακομα,πια δεν μπορω να εξηγησω τι ισχυει στην Ελλαδα.
Εγώ δεν μπορούσα ούτε σε συγγενείς και φίλους που μένουν στην Ελλάδα να εξηγήσω γιατί, ενώ ως διοριστέος του ΑΣΕΠ έπρεπε να διοριστώ το 2010, δε διοριζόμουν μέχρι και το 2014. Όσοι είναι εκτός εκπαίδευσης δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο περίπλοκα είναι τα πράγματα. Εκείνοι που είναι στο εξωτερικό δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν. Είναι απίστευτα όσα τραβάμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:28:26 »

Αποσυνδεδεμένος Hess21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 04:06:24 μμ »
Όλα μαζί.ε τ απομακρυσμένα, αρκεί να φτάσεις τους 60 μήνες. Κανονική ή πλασματική προυπηρεσία.

τι λέτε ρε παιδιά;; αφού στους πίνακες αναπληρωτών που δημοσιεύθηκαν (πριν τις ενστάσεις) πολλοί έχουν πάνω από 60 μόρια. Άρα δεν υπάρχει το "ταβάνι" των 60 μορίων.... προς το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 04:16:54 μμ »
Δεν είπαμε ότι υφίσταται ταβάνι 60 μηνών τώρα. Ως προσαύξηση στον 3848 μοριοδοτούνται μόνο οι 60 μήνες. Αυτό λέμε!

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 05:08:02 μμ »
Δεν είπαμε ότι υφίσταται ταβάνι 60 μηνών τώρα. Ως προσαύξηση στον 3848 μοριοδοτούνται μόνο οι 60 μήνες. Αυτό λέμε!

Nαι, αυτό. Συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 10:19:36 μμ »
Την κολοκυθιά θα παίζουμε με αυτό το υπουργείο;;;

Το όριο είναι οι 60 μήνες σύμφωνα με τον 3848 και τους φτάνεις είτε ως αλεξιπτωτιστής με τ απομακρυσμένα είτε ως κανονικός οδηγός. Αυτό είναι ξεκάθαρο.
Εξάλλου το προηγούμενο σχολικό έτος υπήρξαν αναπληρωτές που είχαν ήδη 60 μήνες και ρώτησαν εγγράφως το υπουργείο αν τους συμφέρει το απομακρυσμένο. Η απάντηση ήταν όχι. Δεν το έχω πρόχειρο να το παραθέσω. Ψάξτε το.
Τώρα αν το υπουργείο  ήθελε μεταγένεςτερα να τους κοροιδέψει είναι άλλο.  Υπάρχουν όμως και τα δικαστήρια γι αυτές τις υπουργοπλεκτάνες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνάδελφε ξέρεις ποιο είναι το θέμα;;; Οτι δεν υπάρχει ενα σταθερο συστημα. Εγώ συμφωνω με οσα λες γιατι ετσι τα εχω σκεφτει και εγω. Αλλα ποιος μου λεει αυριο οτι θα ξεπουν και θα ορισουν να μετραει ολη η προυπηρεσια;;; Δεν ειναι να τους εμπιστευεσαι γι αυτο και εγω εχω μπει στο τριπακι και το σκεφτομαι. Θα σου πουν οτι επειδη τωρα σχεδον ολοι εχουν φτασει το 60μηνο θα μετρησει ολη η προυπηρεσια. Επειτα και οι πινακες ηταν κλειστοι και με αυτη τη λογικη καναμε χαρτια και τελικα τους ανοιξαν. Οι ανθρωποι δε παιζονται και ετσι δεν μπορεις και συ να προγραμματισεις τη ζωη σου.

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 10:21:42 μμ »
Nαι, αυτό. Συμφωνώ.

πλαφόν 60 μηνών υπάρχει μόνο για τους πινακες των διορισμων όταν θα γινουν όχι για τους πινακες των αναπληρωτων.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 10:54:12 μμ »
greedo o 3848 αναγνωρίζει προϋπηρεσία μέχρι 60 μήνες.
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!  :)
  

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 10:17:12 μμ »
Καποιος αλλος δεν εχει καποια  ενημερωση;;

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:18:48 μμ »
Βοηθείστε με λίγο, για να καταλαβω...: " Οι ενιαίοι πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών, όπως αυτοί ίσχυαν μέχρι τη δημοσίευση του ν.3848/2010 στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, συνεχίζουν να τροφοδοτούνται από 1.9.2010 με στοιχεία προϋπηρεσίας. Ειδικά, κατά την προσμέτρηση αυτή, ο χρόνος πραγ­ματικής εκπαιδευτικής υπηρεσίας αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών που έχει διανυθεί κατά το χρονικό διάστημα 2010-2014 σε δυσπρόσιτες ή απομακρυσμένες σχολικές μονάδες δεν υπολογίζεται στο διπλάσιο. Οι ενιαίοι πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών τροφο­δοτούνται από το ανωτέρω χρονικό διάστημα με τα στοιχεία προϋπηρεσίας από το σχολικό έτος 2015-2016." Λέει ότι θα ανοιξουν οι πίνακες από το 2010 κ μετά αλλά τα δυσπρόσιτα για αυτο το διαστημα δεν θα μετρήσουν διπλα. Σωστά;;; Και τι θα γινει για αυτούς που το 12- 15 μετράνε φέτος διπλά και μας προσπέρασαν στον πίνακα με αποτέλεσμα πολλοί από εμάς να καθυστερήσουμε να διοριστούμε ή να μην διοριστούμε καθόλου λογω της παραπάνω ρύθμισης;; Δεν καταλαβαινω...

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:26:15 μμ »
Είχαν πει σε δοε και ολμε ότι δεν θα διαχωριζαν τη προυπηρεσία ειδικής από τη γενική και ότι τα δυσπρόσιτα θα μετρούσαν όλα από το 2010. Αυτόπου αναφέρεις είναι το αρχικό σχέδιο του υπουργείου. Τωρα μένει να δούμε τι θα κάνουν. Και σε αυτούς που τα δώσαν τα μόρια από το 2012 και μετά τι θα τους πουν του χρόνου;;;σας τα παίρνουμε πίσω;;;

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:48:07 μμ »
μα κι εγώ αυτό αναρρωτιέμαι. και δεν ειναι το θεμα ότι θα τους τα παρουν πισω και εληξε.. με το γεγονός ότι τους τα μετρήσανε έφεραν μεγάλες αλλαγες στον πίνακα και οδήγησαν στην ανεργία αναπληρωτές που προηγούνταν αυτών. ποιός και με ποιό τρόπο θα αποζημειώσει όσους δεν εργάστηκαν φέτος λόγω του επιλεκτικού ανοίγματος των πινάκων. κι ούτε μπορει να πει τα αφηνουμε ως έχει κ απλά δεν θα μετρήσουμε διπλα τα δυσπρόσιτα το 10-12.. Τοοοοοοο μπαχαλο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.