*

Αποστολέας Θέμα: Mόρια Aναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 112313 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Mόρια Aναπληρωτών
« στις: Μάιος 28, 2006, 04:27:39 μμ »
γεια σε ολους

ειδα ενα μηνυμα για τον υπολογισμο των μοριων των ορομισθιων. Μηπως ξέρει κανεις πως υπολογιζονται και τα μορια των αναπληρωτων? Ειμαι αναπληρωτρια ΠΕ60 φετος και διοριζομαι απο ΑΣΕΠ. Και κατι αλλο. Αυτοι οι καλοι ανθρωποι στα γραφεια της πρωτοβαθμιας θα μας δωσουν το χαρτι της προυπηρεσιας εγκαιρα ή γινεται/πρεπει να το ζητησω απο τωρα (χμ...πριν τελειωσει η σχολικη χρονια..) για να το εχω ετοιμο οταν βγουνε οι ακριβοθωρητες και πολυαναμενομενες εγκυκλιοι διορισμων/αναπληρωτων (ναι θα κανω χαρτια και για αναπληρωτρια για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο - ποτέ δεν ξέρεις...) ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2012, 12:06:46 μμ από Χριστίνα »
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:00:38 »

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2006, 07:22:15 μμ »
Το χαρτι που θα πάρεις απο την 1οβαθμια με τις ώρες που έκανες συνολικα δεν θα σου χρειαστεί πουθενα. (Εμένα δηλαδή δεν μου έχει χρειαστεί μεχρι τώρα!) Μέ την αίτηση ΔΕΝ δίνεις χαρτί με προυπηρεσία! Η 1οβαθμια περνάει τις ώρες ολονων στο σύστημα το υπουργείου.

Αν δεν κάνω λάθος οι αναπληρωτές πέρνουν 1 μοριο για κάθε μήνα υπηρεσίας ανεξάρτητα από τις ώρες!

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2006, 01:16:49 μμ »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 04, 2006, 07:46:14 μμ »
Μόρια σχολείων http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/odigos8.htm
Ο οδηγός αυτός είναι πολύ χρήσιμος μεν αλλά άσχετος με το θέμα. Τα μόρια αυτά είναι για τους μόνιμους και μετράνε για τις μεταθέσεις. Είναι τελείως διαφορετικά από των αναπληρωτών. Ο αναπληρωτής όπου και είναι παίρνει 1 μόριο το μήνα, απλά όταν διοριστεί αυτά τα μόρια θα αλλάξουν ανάλογα με την περιοχή που υπηρέτησε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:00:38 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 05, 2006, 12:54:08 πμ »
Και για τους ωρομίσθιους τί ακριβώς ισχύει; Δηλαδή τα δυσπρόσιτα δεν μετράνε παρά μόνο για μόνιμο διορισμό;

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2006, 04:13:21 πμ »
Και για τους ωρομίσθιους τί ακριβώς ισχύει; Δηλαδή τα δυσπρόσιτα δεν μετράνε παρά μόνο για μόνιμο διορισμό;
Το αντίθετο! Τα δυσπρόσιτα δεν μετράνε για το διορισμό! Μετράνε μόνο για Αναπληρωτής - Ωρομίσθιος.


Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 05, 2006, 11:09:21 πμ »
Τα δυσπρόσιτα μετράνε μόνο για αναπληρωτής - ωρομίσθιος και μετά το διορισμό για τις μεταθέσεις. Δεν μετράνε για να διοριστείς.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 05, 2006, 07:37:15 μμ »
Δηλαδή, π.χ. εμένα φέτος με συμφέρει να κάνω ωρομισθία και ΠΔΣ σε δυσπρόσιτα προκειμένου να μαζέψω μόρια μήπως του χρόνου πάω για αναπλήρωση; Ας πούμε ότι με στέλνουν για ΠΔΣ σε 11άρι δυσπρόσιτο της περιοχής μου. Θα έχω ας πούμε μεγαλύτερο όφελος από το να πάω σε κάποιο με 7 ή 6 μόρια; Θέλω να πω, τι σημαίνει αυτό που είπε η matina ότι ο αναπληρωτής παίρνει 1 μόριο το μήνα και τι σημαίνει ότι κάποιο δυσπρόσιτο δίνει π.χ 11;;;;;;;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2006, 07:40:55 μμ από eleftheria »

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 05, 2006, 10:50:02 μμ »
Δηλαδή, π.χ. εμένα φέτος με συμφέρει να κάνω ωρομισθία και ΠΔΣ σε δυσπρόσιτα προκειμένου να μαζέψω μόρια μήπως του χρόνου πάω για αναπλήρωση; Ας πούμε ότι με στέλνουν για ΠΔΣ σε 11άρι δυσπρόσιτο της περιοχής μου. Θα έχω ας πούμε μεγαλύτερο όφελος από το να πάω σε κάποιο με 7 ή 6 μόρια; Θέλω να πω, τι σημαίνει αυτό που είπε η matina ότι ο αναπληρωτής παίρνει 1 μόριο το μήνα και τι σημαίνει ότι κάποιο δυσπρόσιτο δίνει π.χ 11;;;;;;;;;;;;;

Σε όλα τα σχολεία έχουν δοθεί μόρια  (από το 1 ως το 12, αν δεν κάνω λάθος) για τους μόνιμα διορισμένους.
Οσο ποιο μεγάλη η πόλή και όσο καλύτερη η συγκοινωνία τόσο λιότερα τα μόρια.
Στους μόνιμους οι μεταθέσεις αποφασίζονται με βάση το άθροισμα των μόριων από τα σχολεία που έχει υπηρετήσει κάθε ένας.
(πέρνουν και κάτι ανάλογα την οικογενιακή κατάσταση, κτλ... αλλά αυτό είναι αλλο θεμα)

Δυσπρόσιτα θεωρούνται τα σχολεία που έχουν πάνω από 6 ή 7 (δεν είμαι σίγουρος) μορια.
Για αναπληρωτής (ή ωρομίσθιος) δεν παίζει ρόλο αν το δυσπρόσυτο που πάς εχει 9 ή 11!
Μετράει μόνο το ότι είναι δυσπρόσιτο, και διπλασιάζονται τα μόρια σου!

Αυτά, τα μπερδεμένα!!  :) Κάτι άλλο ?

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 06, 2006, 02:01:55 πμ »
Όχι απλά μπερδεμένα...τρέχα-γύρευε για κάποιον άπειρο. Δηλαδή ασχέτως με τα μόρια που έχει ένα σχολείο ως δυσπρόσιτο, αν είσαι εκεί αναπληρωτής ή ωρομίσθιος απλώς θα σου διπλασιαστούν; Δηλαδή θα πάρεις 2 για κάθε μήνα; Τα 10 ή 11 ή 12 μετράνε μόνο αν είσαι μόνιμος προκειμένου για μετάθεση; Υπάρχει δηλ. ένας συγκεκριμένος αριθμός μορίων που πρέπει να έχει κάποιος για να του δώσουν μετάθεση;
ΟΥΦ! Βαριά η καλογερική...... :P

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 06, 2006, 04:52:57 πμ »
Δηλαδή ασχέτως με τα μόρια που έχει ένα σχολείο ως δυσπρόσιτο, αν είσαι εκεί αναπληρωτής ή ωρομίσθιος απλώς θα σου διπλασιαστούν;
Nαι! Στην ουσία στην παρούσα φάση δεν πρέπει να σε απάσχολούν κάν τα μόρια! Μόνο αν είναι δυσπρόσιτο.
Με τα μόρια θα ασχολιθείς μετά το διορισμό!  ;)

Δηλαδή θα πάρεις 2 για κάθε μήνα;
ναι, αν προκειται για αναπληρωτής.

Υπάρχει δηλ. ένας συγκεκριμένος αριθμός μορίων που πρέπει να έχει κάποιος για να του δώσουν μετάθεση;
Οχι! Ειναι σαν τις πανελληνιες! 2 θέλουν την ίδια θέση: την πέρνει όποιος έχει ποιο πολλά μόρια!

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 06, 2006, 03:50:13 μμ »
Ισχύουν αυτά που είπε ο Pepe Le Kout. Όταν δηλαδή πας σε δυσπρόσιτο τα μόρια σου για αναπληρωτής ή ωρομίσθιος διπλασιάζονται και η μοριοδότηση των σχολείων δεν παίζει κανέναν ρόλο.
 Ήθελα απλά να προσθέσω ότι από τη στιγμή που θα διοριστείς και μετά αλλάζουν και τα μόρια που έχεις από προϋπηρεσία αναπληρωτή ή ωρομίσθιου. Αν για παράδειγμα είσαι αναπληρωτής στην Αθήνα (όλα τα σχολεία της έχουν 1 μόριο) κι έχεις συμπληρώσει 9 μήνες μαζεύεις 9 μόρια όπως και κάποιος που υπηρετεί στα Δωδεκάνησα (κι έστω ότι το σχολείο του δεν είναι δυσπρόσιτο κι έχει 7 μόρια). Αν διοριστείτε και οι δύο εσύ θα πάρεις 1 μόριο για την χρονιά που υπηρέτησες και 1 από τη μοριοδότηση του σχολείου, σύνολο 2 κι εκείνος 1 μόριο για την χρονιά που υπηρέτησε και 7 από τη μοριοδότηση του σχολείου, σύνολο 8. Επομένως αν υπάρχει μία θέση που θέλετε και οι δύο για μετάθεση την παίρνει εκείνος.

Αποσυνδεδεμένος mim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε08
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 10, 2007, 07:58:22 μμ »
καλησπερα σε ολουσ!

αποσα διαβαζω και με μεγαλη προσπαθεια να μην μπερδευτω(ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΑ ταχουν κανει??)καταληγω στο οτι στον πινακα αναπληρωτων δεν παιζει κανενα ρολο αν εχεισ υπηρετησει πχ σε σχολειο με 12 μορια!!!σωστα???

μετρα απλα ενα μοριο για καθε μηνα υπηρεσιας ανεξαρτητα απτην περιοχη.

επισησ ....τα μορια αυτα απλα διπλασιαζονται αν το σχολειο ειναι δυσπροσιτο(ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ...απο ποσα μορια και πανω

χαρακτηριζεται δυσπροσιτο?)?


αυτο που προσφερει λοιπον μια περιοχη με πολλα πχ 12 μορια,ειναι να σε φερει λιγο ποιο γρηγορα στην περιοχη προτιμησης σου, αφου διοριστεις  και μετα...?? 

οποιος μπορει ας απαντησει αν εχω καταλαβει καλα,να τα ξεκαθαρισω κι εγω και οποιοσ αλλος ειναι ακομα λιγο μπερεδεμενος!!

THANKS   :)


Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 10, 2007, 08:47:59 μμ »
καλησπερα σε ολουσ!

αποσα διαβαζω και με μεγαλη προσπαθεια να μην μπερδευτω(ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΑ ταχουν κανει??)καταληγω στο οτι στον πινακα αναπληρωτων δεν παιζει κανενα ρολο αν εχεισ υπηρετησει πχ σε σχολειο με 12 μορια!!!σωστα???

μετρα απλα ενα μοριο για καθε μηνα υπηρεσιας ανεξαρτητα απτην περιοχη.

επισησ ....τα μορια αυτα απλα διπλασιαζονται αν το σχολειο ειναι δυσπροσιτο

Στα δυσπρόσιτα είναι 2 μόρια για κάθε μήνα, αλλά μόνο για τον πίνακα αναπληρωτών. Στον πίνακα διορισμών, δηλαδή στον πίνακα από τον οποίο γίνονται οι μόνιμοι διορισμοί με το 40%, η υπηρεσία σε δυσπρόσιτο δίνει κανονικά 1 μόριο/μήνα.

Παράθεση
(ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ...απο ποσα μορια και πανω

χαρακτηριζεται δυσπροσιτο?)?

Νομίζω όλα όσα  έχουν 11 και 12 μόρια και κάποια από αυτά που έχουν 9-10 (ίσως να υπάρχουν και με λιγότερα).

Παράθεση
αυτο που προσφερει λοιπον μια περιοχη με πολλα πχ 12 μορια,ειναι να σε φερει λιγο ποιο γρηγορα στην περιοχη προτιμησης σου, αφου διοριστεις  και μετα...?? 

Σωστά! (και τον διπλασιασμό των μορίων στον πίνακα αναπληρωτών).



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2007, 08:51:18 μμ από ioanna89 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 239
Σύνολο: 239

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.