*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 101293 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #252 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 08:27:29 μμ »
1) kraspyr θεωρώ ότι υπάρχει ένα ζήτημα επειδή έχουν περάσει πάνω από 60 μέρες από την απόλυσή σου και δεν έχεις πάει στον ΟΑΕΔ να βγάλεις κάρτα ανεργίας και να διαπιστώσει η υπηρεσία ότι δε δικαιούσαι ταμείο ανεργίας...
Ας υποθέσουμε ότι πας στον ΟΑΕΔ και βγάζεις τώρα κάρτα ανεργίας...το τρίμηνο βοήθημα θα το δικαιούσαι μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ, αλλά μετά από 3 μήνες θα έχουμε μπει ήδη στο 2014. Ίσως και αυτό αποτελεί πρόβλημα, διότι για να λάβεις το βοήθημα πρέπει να συγκεντρώσεις τις προϋποθέσεις στο αυτό ημερολογιακό έτος (στο έτος απόλυσης, που για σένα είναι το 2013).

2) Για αυτά τα ζητηματα πρέπει να πάρεις διευκρινίσεις από τον ΟΑΕΔ, εξηγώντας ότι δεν έκανες αίτηση γιατί δεν δικαιούσουν ταμείο ανεργίας, αλλά έμαθες για το τρίμηνο επίδομα και ήρθες να βγάλεις τώρα κάρτα ανεργίας. Αυτοί θα σου πούνε τι πρέπει να κάνεις και αν μπορέσεις να πάρεις το βοήθημα!

3) Το επίδομα δίνεται εφάπαξ με τη συμπλήρωση του τρίμηνου, αλλά φαντάζομαι ότι ακόμα και το πρώτο τρίμηνο πρέπει να είναι μέσα στο αυτό ημερολογιακό έτος...πόσο μάλλον το δεύτερο τρίμηνο (δηλαδή αυτό που λες εσύ εξάμηνο)...
Κοινώς δίνεται κάθε τρίμηνο, αλλά πρέπει να είναι μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος με την απόλυση. Άρα για να το πάρει κάποιος 3 φορές πρέπει να απολυθεί στο πρώτο τρίμηνο του έτους. Π.χ. αν απολυθεί 30 Μαρτίου και εγγραφεί
στον ΟΑΕΔ, θα πάρει το επίδομα στις 30 Ιουνίου, 30 Σεπτεμβρίου και 30 Δεκεμβρίου (αν έχει όλες τις προϋποθέσεις).

4) Πιστεύω ότι δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός, γιατί άλλο είναι το βοήθημα και άλλο το ταμείο ανεργίας. Ωστόσο, είναι δύσκολο αν δε συγκεντρώνεις τώρα τις προϋποθέσεις για να πάρεις ταμείο ανεργίας, να προλάβεις να εργαστείς και τελικά να προσμετρηθούν και τα ένσημα του διμήνου που μετρήθηκαν για το βοήθημα.

Επειδή σε λιγότερο από τρίμηνο δε θα είμαστε στο ημερολογιακό έτος της απόλυσης μάλλον δε θα σου δώσουν το βοήθημα, άρα σου συστήνω να προσανατολιστείς στο να συγκεντρώσεις τα ένσημα για το ταμείο ανεργίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kraspyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #253 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 12:55:43 μμ »
Ειχες δικιο lasid. Πηγα στον ΟΑΕΔ. Εβγαλα καρτα ανεργιας αλλά το επιδομα δεν προλαβαινω να το παρω μεσα στο 2013.Θα παω τις πρωτες εβδομαδες του 2014 αφου θα εχω συμπληρωσει 3 μηνες στον ΟΑΕΔ και θα κανω την αιτηση.Το επιδομα θα το παρω 3 μηνες μετα την υποβολη της αιτησης,δηλαδη 6 μηνες μετα την εγγραφη μου.Αυτα στη θεωρια,θα δουμε τι θα γινει στην πραξη.Το νεο χρονο,οταν ξαναπαω στον ΟΑΕΔ,θα ενημερωσω και παλι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #254 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 01:05:35 μμ »
Ειχες δικιο lasid. Πηγα στον ΟΑΕΔ. Εβγαλα καρτα ανεργιας αλλά το επιδομα δεν προλαβαινω να το παρω μεσα στο 2013.Θα παω τις πρωτες εβδομαδες του 2014 αφου θα εχω συμπληρωσει 3 μηνες στον ΟΑΕΔ και θα κανω την αιτηση.
Μέχρι εδώ σωστά!

Το επιδομα θα το παρω 3 μηνες μετα την υποβολη της αιτησης,δηλαδη 6 μηνες μετα την εγγραφη μου. Αυτα στη θεωρια,θα δουμε τι θα γινει στην πραξη.
Η θεωρία δε λέει ότι το επίδομα το παίρνεις 3 μήνες μετά την υποβολή της αίτησης, δηλαδή 6 μήνες μετά την εγγραφή στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ. Λέει ότι το παίρνεις μόλις κάνεις την αίτηση για το βοήθημα, 3 μήνες μετά την παραμονή σου στα μητρώα ανέργων. Εκτός αν συμβαίνει κάτι διαφορετικό στην δική σου περίπτωση...με όλη αυτή την καθυστέρηση να βγάλεις κάρτα ανεργίας κλπ

Αποσυνδεδεμένος kraspyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #255 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 01:05:09 μμ »
Απ'οτι μου ειπαν,μπορω να κανω την αιτηση πριν συμπληρωσω το τριμηνο,αλλά το επιδομα θα το παρω 3 μηνες μετα την αιτηση.Δηλ. αν κανω την αιτηση 10/1/2014,θα παρω το επιδομα 10/4/2014.Αρα περισσοτερο απο 3 μηνες απο την εγγραφη μου.Ισως ομως να μην καταλαβα καλα.Οπως και να 'χει,θα ενημερωσω ξανα με το νεο χρονο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giorgosher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #256 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 10:41:04 μμ »
Καλησπέρα σας. Έχω κάρτα ανεργίας από τις 15 Οκτωβρίου 2013. Το τρέχων έτος (2013) εργάστηκα σε τουριστική επιχείρηση και έχω 118 ένσημα. Να σας παραθέσω ότι ήταν τα πρώτα μου ένσημα. Το τρίμηνο συμπληρώνεται 15 Ιανουαρίου δηλαδή τον καινούριο χρόνο. Θα πάρω το επίδομα τον Ιανουάριο ή θα το πάρω τον Απρίλιο λόγω του ότι άλλαξε η χρονιά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #257 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 11:31:33 μμ »
Καλησπέρα giorgosher και καλωσήρθες στο pde.

Αυτό το φόρουμ είναι εκπαιδευτικό και όσα γράφονται είναι προσαρμοσμένα στην εκπαίδευση. Εσύ δούλεψες σε τουριστική επιχείρηση που θεωρείται εποχιακό επάγγελμα και πιθανώς να μη δικαιούσαι το βοήθημα.

Στον ιστότοπο του ΟΑΕΔ αναφέρει:

Ειδικό βοήθημα, δικαιούνται οι ασφαλισμένοι, εφόσον δεν συγκεντρώνουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, παραμένουν άνεργοι επί τρεις μήνες, έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου και δεν υπάγονται στις κατηγορίες του άρθρου 22 του Ν. 1836/89 (οικοδόμοι, λατόμοι, ασβεστοποιοί, μουσικοί, τραγουδιστές κ.λ.π)

Οι κατηγορίες του άρθρου 22 του Ν. 1836/89 είναι αναλυτικά:
Οικοδόμοι, λατόμοι, ασβεστοποιού, κεραμοποιού, πλινθοποιού, αγγειοπλάστη, δασεργάτη, ρητινοσυλλέκτη, καπνεργάτη, μουσικού - μέλους του οικείου επαγγελματικού σωματείου, υποδηματεργάτη, μισθωτού ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης, χειριστή εκσκαπτικών, ανυψωτικών, οδοποιητικών, γεωτρητικών μηχανημάτων, ηθοποιού, τεχνικού κινηματογράφου και τηλεόρασης, χειριστή και βοηθού χειριστή κινηματογράφου, ελεγκτή κινηματογράφου και θεάτρου, ταμία κινηματογράφου και θεάτρου, μισθωτού τουριστικού και επισιτιστικού κλάδου, σμυριδεργάτη.

Όπως βλέπεις περιλαμβάνεται και ο τουριστικός κλάδος, για αυτό είναι καλό να περάσεις από τον ΟΑΕΔ να ρωτήσεις.
Αν το δικαιούσαι, εκεί θα σου απαντήσουν και τη λεπτομέρεια αν θα πάρεις το επίδομα τον Ιανουάριο ή τον Απρίλιο!

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Για να πάρω το ειδικό αυτό βοήθημα, εφόσον πληρώ τις προϋποθέσεις, πρέπει να υποβάλω ειδική αίτηση, τη στιγμή που θα εγγραφώ στον ΟΑΕΔ;
Οι τόκοι καταθέσεων συνυπολογίζονται στο δηλωθέν ποσό;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Στον ΟΑΕΔ παρουσιάζεσαι κάθε τρίμηνο πλέον. Όταν θα πας για την ανανέωση της κάρτας ανεργίας (τρεις μήνες μετά από την εγγραφή σου στα μητρώα ανέργων) θα τους πεις ότι θέλεις να κάνεις αίτηση για το βοήθημα επειδή είσαι 3 μήνες ήδη άνεργος. Το πιθανότερο είναι ότι οι τόκοι δεν υπολογίζονται στο εισοδηματικό όριο. Καλά θα κάνεις να ρωτήσεις για αυτό όταν θα πας να κάνεις αίτηση για να βγάλεις κάρτα ανεργίας. Έτσι θα ξέρεις σίγουρα!

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Ευχαριστώ Lasid. Με μεγάλη δυσκολία μου είπαν ότι μετράνε οι τόκοι και όταν επέμεινα στο γιατί να μετράνε, απάντησαν να κάνω την αίτηση και τότε θα δουν. Είπαν επίσης ότι το όριο είναι τα 10200 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ Pm-B. Καλά έκανες και τους ρώτησες για τους τόκους.

Το ποσό αναπροσαρμόζεται κάθε χρόνο αυξανόμενο κατά 293,47 €. Για το 2014 είναι 10271,46 €.

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Αν μπορείς, λύσε μου μια ακόμη απορία. Εγώ θα απολυθώ 22/5/2014.
Η αίτηση μου για το βοήθημα θα γίνει μετά από 3 μήνες, όμως τα 60 ένσημα που απαιτούνται θα μετρήσουν από την ημερομηνία που θα υποβάλω την αίτηση, δηλ. 22/8/2014 και ένα χρόνο πίσω ή από την ημερομηνία εγγραφής μου στον ΟΑΕΔ, δηλ. από τις 22/5;
Ρωτάω γιατί αν μετράνε από την ημερ/νια εγγραφής στον ΟΑΕΔ (22/5) μπορώ να μαζέψω κάποια από τον περσινό Μάη και Ιούνιο, ώστε να γίνουν 60.
Αν όμως μετράνε από 22/8 τα φετινά δε μου φτάνουν.
Τι ισχύει, ξέρεις;
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Η περιγραφή στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ αναφέρει:
Ειδικό βοήθημα, δικαιούνται οι ασφαλισμένοι, εφόσον δεν συγκεντρώνουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, παραμένουν άνεργοι επί τρεις μήνες και έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου.

Συνεπώς το έτος στο οποίο πρέπει να έχεις 60 ένσημα είναι το διάστημα από 23/5/2013 - 22/5/2014.

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Ευχαριστώ και πάλι. Το είχα διαβάσει, αλλά κάπου μπερδεύτηκα και ξέχασα ότι αναφερόταν στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου.
Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ Pm-B.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159779
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.