*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει τον κόπο;;;  (Αναγνώστηκε 3214 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paramithi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Αξίζει τον κόπο;;;
« στις: Ιούνιος 16, 2010, 08:46:57 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω τον εξής προσωπικό προβληματισμό και θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν άκουγα κάποιες γνώμες....

Τον περασμένο Δεκέμβρη πέρασα "μετα κόπων και βασάνων" (κυριολεκτικά) στις κατατακτήριες του Παιδαγωγικού της Φλώρινας. Πολύ διάβασμα και μάλιστα με την κοιλιά τούρλα!!! (έδινα εξετάσεις στον 7ο μήνα εγκυμοσύνης!).

Έκανα όμως ένα βασικό λάθος. Δεν είχα ενημερωθεί από νωρίτερα ότι υπάρχουν διδακτικές σε σχολεία σε όλα τα εξάμηνα. Σημειώνω  ότι μένω στη Φωκίδα και το ταξίδι είναι εξάωρο!

Και τώρα προβληματίζομαι: να αφήσω το σπίτι μου και να πάρω το μωρό μου να ξενιτευτούμε στη Φλώρινα, αφήνοντας βέβαια πίσω και τον μπαμπά μας ;;; Ή μήπως πλέον δεν έχει νόημα;

Φοβάμαι μήπως και οι θέσεις των δασκάλων κλείσουν, μιας και θα έρθουν πίσω στα σχολεία τοσοι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί. Ή ακόμα χειρότερα, μήπως θα έχουν πάγώσει τελείως οι προσλήψεις σε 2 χρόνια που υπολογίζω να έχω το πτυχίο.

Σημειώνω ότι είμαι φιλόλογος κι εργάζομαι ήδη σε ιδιωτικό δημοτικό σχολείο ως δασκάλα. Να το αφήσω και αυτό;;;

Αν κάποιος ήταν στη θέση μου , τι απόφαση θα έπαιρνε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Αξίζει τον κόπο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:28:43 »

Αποσυνδεδεμένος paramithi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 16, 2010, 09:13:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω τον εξής προσωπικό προβληματισμό και θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν άκουγα κάποιες γνώμες....

Τον περασμένο Δεκέμβρη πέρασα "μετα κόπων και βασάνων" (κυριολεκτικά) στις κατατακτήριες του Παιδαγωγικού της Φλώρινας. Πολύ διάβασμα και μάλιστα με την κοιλιά τούρλα!!! (έδινα εξετάσεις στον 7ο μήνα εγκυμοσύνης!).

Έκανα όμως ένα βασικό λάθος. Δεν είχα ενημερωθεί από νωρίτερα ότι υπάρχουν διδακτικές σε σχολεία σε όλα τα εξάμηνα. Σημειώνω  ότι μένω στη Φωκίδα και το ταξίδι είναι εξάωρο!

Και τώρα προβληματίζομαι: να αφήσω το σπίτι μου και να πάρω το μωρό μου να ξενιτευτούμε στη Φλώρινα, αφήνοντας βέβαια πίσω και τον μπαμπά μας ;;; Ή μήπως πλέον δεν έχει νόημα;

Φοβάμαι μήπως και οι θέσεις των δασκάλων κλείσουν, μιας και θα έρθουν πίσω στα σχολεία τοσοι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί. Ή ακόμα χειρότερα, μήπως θα έχουν πάγώσει τελείως οι προσλήψεις σε 2 χρόνια που υπολογίζω να έχω το πτυχίο.

Σημειώνω ότι είμαι φιλόλογος κι εργάζομαι ήδη σε ιδιωτικό δημοτικό σχολείο ως δασκάλα. Να το αφήσω και αυτό;;;

Αν κάποιος ήταν στη θέση μου , τι απόφαση θα έπαιρνε;

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 16, 2010, 09:50:54 μμ »
Καλησπέρα! Προσωπική μου καθαρά άποψη είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο. Αν δεις τα πράγματα απ' έξω, θα καταλάβεις ότι το δημόσιο έχει γίνει πολύ πιο επίφοβο και ασταθές εργασιακό περιβάλλον. Αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι θέσεις των δασκάλων έχουν καλυφθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό, όπως επίσης και η δραματική μείωση διορισμών, νομίζω ότι θα απέτρεπε κάποιον με τα δικά σου δεδομένα (οικογένεια και εργασία κοντά στο αντικείμενο σου) να κάνει αυτή την αλλαγή. Δε χάνεις τίποτα βέβαια να ρωτήσεις τους καθηγητές αν μπορεί να γίνει κάτι που να σε διευκολύνει. Επίσης υπάρχει πάντα η επιλογή να πηγαίνεις Φλώρινα μόνο στις περιόδους που πρέπει να παρίστασαι υποχρεωτικά, καθώς όπως είπες, κόπιασες πολύ για να καταφέρεις την εισαγωγή σου στη συγκεκριμένη σχολή. Σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη για την οικογένεια σου και εσένα επιλογή! :)
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 16, 2010, 10:51:57 μμ »
to αν αξίζει το κοπο θα το καθορισεις εσύ με βάση την καθημερινοτητα σου μορφουλα  , η απορροφηση των δασκάλων εγινε ξαφνικα μεσα σε λίγο χρονικο διαστημα , εγω τελειωσα το ΄ο4 και τότε στο πανεπιστημιο δεν υπήρχε ούτε ' υπονοια΄ διορισμου για δασκάλους και νηπιαγωγούς και ομως τα πραγματα αλλαξαν ευχαριστα ιδιως για τους δασκάλους. η ζωή σε εκπλήσει παντα και τίποτα δεν εχεις δεδομενο γιατι οι συνθήκες αλλάζουν.εγω στην θεση σου θα προσπαθούσα στο μέτρο του δυνατου καθως δεν εισαι μονη σου (οικογένεια),να ολοκληρωσω την προσπαθεια που αρχισα γιατι δεν ξέρεις τι γινεται στο μέλλον και τα περισσοτερα εφοδια πάντα χρησιμα ειναι ... αλλωστε εχεις προυπηρεσια δασκάλας και το πτυχιο θα στην ενυσχίσει ...
καλή δύναμη και σίγουρα θα κανεις την καλύτερη επιλογη
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξίζει τον κόπο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:28:43 »

Αποσυνδεδεμένος paramithi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 16, 2010, 11:05:50 μμ »
Σας ευχαριστώ και τις δύο!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 16, 2010, 11:27:39 μμ »
Δεν το πιστεύω ότι θα αναστραφεί τόσο πολύ η κατάσταση στον κλάδο των δασκάλων, όσον αφορά τις πολλές προσλήψεις που γίνονται κάθε χρόνο, όσο υπάρχει ολοήμερο τουλάχιστον.
Ακόμη κι αν κλείσουν οι θέσεις στο δημόσιο, εσύ με πτυχίο παιδαγωγικού, φιλολογικού και προϋπηρεσία σε δημοτικά σχολεία θα έχεις ένα μεγάλο πλεονέκτημα στην ιδιωτική εκπαίδευση. Ένα δεύτερο πτυχίο μετράει περισσότερο από ένα, ακόμη και σύμφωνα με το νέο νόμο για τις προσλήψεις.
Κοίταξε μήπως μπορείς να έρθεις σε μια πιο κοντινή πόλη με Παιδαγωγικό Τμήμα, ώστε να μην πηγαίνεις τόσο μακριά. Κάνε και αυτό που προτείνει η morfoula, να πηγαίνεις Φλώρινα μόνο στις περιπτώσεις που είναι υποχρεωτική η παρουσία σου.
Το να πάρεις την απόφαση να δώσεις κατατακτήριες σημαίνει -για μένα-ότι ήσουν αποφασισμένη να κάνεις θυσίες. Μπορεί να μην γνώριζες όλες τις λεπτομέρειες, αλλά δεν παίρνουμε κάθε μέρα τέτοιες αποφάσεις,
Συγχαρητήρια που τα κατάφερες. Ελάχιστοι είναι αυτοί που τα καταφέρνουν και αυτό δείχνει άνθρωπο με ικανότητες. Αφού λοιπόν τα κατάφερες ως εδώ, γιατί να μην τα καταφέρεις και στη συνέχεια; Το παιδί θα σου δίνει περισσότερη δύναμη.
Τέλος πάντων, την άποψή μου είπα. Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 17, 2010, 09:17:41 πμ »
Γνώμη μου ταπεινή είναι να στηρίξεις τους κόπους σου!!!Προσπάθησες τόσο πολύ και με τόσες δυσκολίες. Δεν πρέπει να τα παρατήσεις.Ίσως να μην είναι τελικά τόσο δύσκολα όσο σου φαίνονται τώρα και να πρέπει να βρίσκεσαι λίγες μέρες Φλώρινα.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 17, 2010, 09:38:50 πμ »
Μην αφήσεις το ιδιωτικό σχολείο, αν πρώτα δε σιγουρέψεις διορισμό στο δημόσιο. Η διαμάντω είναι φασιστόμουτρο και δεν μπορείς να ξέρεις τι μέλλει γενέσθαι. Όσο για τη σχολή προσπάθησε εξ αποστάσεως.Μίλα με κάπιους καθηγητές ,ίσως σε καταλάβουν. Δικοί μας φιλόλογοι άφησαν τα φροντιστήρια για να παν ωρομίσθιοι και τώρα χτυπούν το κεφάλι τους στον τοίχο.Ινώ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος paramithi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 17, 2010, 10:24:24 πμ »
Εκτιμώ ιδιαίτερα  τη γνώμη όλων σας...Με κάνατε να σκεφτώ παραμέτρους που δεν είχα λογαριάσει ως τώρα. Βέβαια ακόμα δεν μπορώ να καταλήξω...

Το απίστευτο είναι ότι δεν μπορώ να πάρω μετεγγραφή για την Πάτρα π.χ, η οποία είναι πολύ κοντά από εδώ. Ούτε και για την Αθήνα. Δεν την δικαιούνται όσοι είναι από κατατακτήριες..

Όσο για το πόσο συχνά είναι οι υποχρεωτικές παρουσίες μου στη Φλώρινα..... 2 φορές την εβδομάδα!
Οπότε δεν τίθεται θέμα να πηγαινοέρχομαι...

Ειλικρινά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 17, 2010, 10:27:56 πμ »
Αγαπητή συνάδερφε paramithi, συγχαρητήρια που διάβασες και πέρασες στο Παιδαγωγικό! Αυτό δείχνει την αποφασιστικότητά σου και ο,τι δεν τα παρατάς εύκολα! Μπράβο!!!! Να σου ζήσει και το μωράκι σου!!!  :D ( το μωρό νομίζω πως είναι ακόμη μεγαλύτερη ευτυχία και δεν αντικαθίσταται με τίποτα στο κόσμο!!! - στο μεταξύ με το δημογραφικό πρόβλημα της Ελλάδας, αν δεν γεννιούνται παιδιά, τότε όλοι οι εκπ/κοί πρέπει να βγουν στη σύνταξη- σε ποιον να διδάξεις, αν δεν υπάρχουν παιδιά, οέο???) Αν γίνεται να παρακολουθείς τη σχολή εξ αποστάσεως, θα είναι μια καλή λύση! Οπότε πρέπει να συνεννοηθείς με τους καθηγητές της σχολής και να τους εξηγήσεις το πρόβλημά σου, ώστε να είναι ελαστικοί με τις απουσίες!  Πάντως το να πας να μείνεις μόνη σου με το παιδί στη Φλώρινα, δεν είναι και τόσο καλή λύση για σένα, είναι μεγάλη απόφαση, γιατί αποχωρίζεται η οικογένεια, τον χρειάζεσαι τον άνδρα σου κοντά για το παιδί σας, και είναι και πολλά τα έξοδα! Άντε να νοικιάσεις σπίτι στη Φλώρινα, μόνη σου με παιδί, και χωρίς δουλειά εκεί!!! Είναι κρίμα να αφήσεις τη δουλειά σου! Δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα! Όλα αλλάζουν συνεχώς και δυσκολεύουν τα δεδομένα με τους διορισμούς! Μετά από δύο χρόνια, θα πρέπει να δώσεις ΑΣΕΠ επιπροσθέτως για να διοριστείς, που σημαίνει εξτρά διάβασμα και κόπος!!! Το δεύτερο πτυχίο είναι μεγάλο ατού στις μέρες μας, αλλά πρέπει να "ζυγιάσεις" τα πράγματα, γιατί έχεις οικογένεια και παιδί που σε χρειάζεται περισσότερο!!!! Εσύ θα αποφασίσεις τι σε βολεύει περισσότερο, αλλά για μένα η καλύτερη και "μέση" λύση είναι σπουδές εξ αποστάσεως, αν είναι αυτό εφικτό! Καλή συνέχεια κι εύχομαι τα καλύτερα για σένα και την οικογένειά σου!!!!!  :D  :D  :D

Αποσυνδεδεμένος thanosbats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο;;;
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 17, 2010, 12:23:31 μμ »
 Υπό τις παρούσες διαμορφωμένες συνθήκες θα σου έλεγα να μείνεις εκεί που είσαι με την οικογένειά σου...είναι κρίμα να κάνεις τόσο κόπο και να
 ξεσηκωθεί-χωριστεί ολοκληρη οικογένεια για κάτι που δεν είναι καθόλου μα καθόλου σίγουρο( το αντίθετο θα έλεγα μαλιστα)

Αν ρωτούσες πριν από κανένα χρόνο θα σου έλεγα να το σκεφτείς αλλά όπως πάνε τα πράγματα( από το κακό στο χειρότερο) και με οικογενεια στη μέση και έχοντας κιολας κατι ήδη, όχι, να μην το αφησεις και να τρέξεις γαι κάτι αβέβαιο.

Νομίζει δεν αξίζει καθόλου μα καθόλου τον κόπο πλεον...

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο;;;
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 17, 2010, 02:48:13 μμ »
να αφήσεις τη νέα σου σχολή μόνο αν δε γίνεται αλλιώς... ίσως αν συζητούσες με τους διδάσκοντες ή τη γραμματεία να έκαναν κάποια παραχώρηση για σένα π.χ. να δώσεις όλες τις διαδακτικές σε ένα ή δύο εξάμηνα, ή και να σε απαλλάξουν από κάποιες διδακτικές των πρώτων εξαμήνων αφού έχεις βγάλει φιλοσοφική.
πιστεύω πως οι καθηγητές θα κατανοήσουν το πρόβλημά σου.
σκέψου πάντως και μία μετακόμιση συν ανδράσι και τέκνοις για κανένα χρόνο.
πάντως τα πράγματα με τους δασκάλους δε πίστεύω να αλλάξουν πολύ τα 2-3 επόμενα χρόνια, και σίγουρα αποκλείεται να γίνουν χειρότερα από τους πε02.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο;;;
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 17, 2010, 03:08:55 μμ »
ένα επιπλέον κίνητρο είναι πως με πτυχίο παιδαγωγικών θα έχεις εξασφαλισμένη και τη παιδαγωγική κατάρτιση και 2,5 μόρια από το δεύτερο πτυχίο επιπλέον αν θέλήσεις να διοριστείς ως καθηγήτρια.

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο;;;
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 17, 2010, 03:20:56 μμ »
Προσωπικά, δεν θα τα παρατούσα με τίποτα!Τον τρόπο θα πρέπει να τον βρεις μονη σου, ζυγίζοντας προσεκτικά τις καταστάσεις!Καλή επιτυχία!
(δεν το λέω απο την άνεση του καναπέ μου. εχω κ εγω τρελες υποχρεωσεις κ παρακολουθώ ΠΜΣ στην πρωτευουσα διανύοντας 700 χλμ. πηγαινε-έλα 2 φορες την εβδομάδα!)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 728

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.