*

Αποστολέας Θέμα: Οργανική θέση  (Αναγνώστηκε 7437 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fanh05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Οργανική θέση
« στις: Ιούνιος 18, 2010, 04:10:15 μμ »
Γεια σε όλους!!
Ήθελα να ρωτήσω το εξής , πήρα πέρυσι μετάθεση και επειδή ήμουν στη διάθεση του Πυσδε τοποθετήθηκα σε κάποιο σχολειο. Παρουσιάστηκα πέρυσι τον Ιούνιο και μετά πήρα απόσπαση σε φορέα, κ η απόσπαση αυτή λήγει 31/8. Τώρα πήρα οργανικη σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής. Πρέπει να παρουσιαστώ στις 30/6 ή όχι? Θα είμαι εκεί κανονικά από Σεπτέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική θέση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:10 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2010, 05:02:32 μμ »
Με κάθε επιφύλαξη νομίζω πως όχι δεν πρέπει να παρουσιαστείς. Πάρε ένα τηλέφωνο στο σχολείο σου να ρωτήσεις όμως.

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 18, 2010, 08:45:26 μμ »
φέτος όλοι πρέπει να παρουσιαστούν στις 30/6 στα σχολεία τους ακόμα και αυτοί που έχουν αποσπαστεί ώς τις 31/08, εξαιρούνται οι αποσπασμένοι στο εξωτερικό

πάρε όμως καλύτερα ένα τηλέφωνο στη διεύθυνση για επιβεβαίωση

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 19, 2010, 07:09:04 πμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι: Πήρα φέτος οργανική θέση στον τόπο καταγωγής. Επειδή όμως θελω να συνεχισω σπουδες εχω ζητήσει απόσπαση για Αθηνα. Με δεδομένο ότι θελω να εχω καλές σχεσεις με τον διευθυντη οταν παρουσιαστω στις 30/6 πρεπει να του το πω αυτο;
Ενδεχεται να δημιουργω αρνητική εικόνα ζητώντας απόσπαση χωρίς να έχω υπηρετησει οργανική; Περυσι ήμουν σε άλλο σχολειο στη ιδια ΔΙΔΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική θέση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:10 »

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 19, 2010, 07:37:53 πμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι: Πήρα φέτος οργανική θέση στον τόπο καταγωγής. Επειδή όμως θελω να συνεχισω σπουδες εχω ζητήσει απόσπαση για Αθηνα. Με δεδομένο ότι θελω να εχω καλές σχεσεις με τον διευθυντη οταν παρουσιαστω στις 30/6 πρεπει να του το πω αυτο;
Ενδεχεται να δημιουργω αρνητική εικόνα ζητώντας απόσπαση χωρίς να έχω υπηρετησει οργανική; Περυσι ήμουν σε άλλο σχολειο στη ιδια ΔΙΔΕ

Αν ήμουν στη θέση σου θα του το έλεγα δίνοντας του λεπτομέριες. Επίσης θα του τόνιζα ότι λόγω της κατάργησης των εκπ. αδειών αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος να τελειώσω τις σπουδές μου.

Τέλος μην ξεχνάς ότι α) λόγω ασφαλιστικού πολλοί διευθυντές (που έχουν κατα κανόνα πολλά έτη υπηρεσίας) σκέφτονται να συνταξιοδοτηθούν β) το επόμενο καλοκαίρι λήγει η θητεία των διευθυντών. Με λίγα λόγια υπάρχουν πολλές πιθανότητες, όταν επιστρέψεις για να υπηρετήσεις την οργανική σου, να έχει αλλάξει ο διευθυντής του σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 19, 2010, 01:23:04 μμ »
ευχαριστώ πάαααρα πολύ!!!!

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 19, 2010, 07:03:53 μμ »
Γεια σε όλους!!
Ήθελα να ρωτήσω το εξής , πήρα πέρυσι μετάθεση και επειδή ήμουν στη διάθεση του Πυσδε τοποθετήθηκα σε κάποιο σχολειο. Παρουσιάστηκα πέρυσι τον Ιούνιο και μετά πήρα απόσπαση σε φορέα, κ η απόσπαση αυτή λήγει 31/8. Τώρα πήρα οργανικη σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής. Πρέπει να παρουσιαστώ στις 30/6 ή όχι? Θα είμαι εκεί κανονικά από Σεπτέμβριο.

Οι αποσπασμένοι σε φορείς δεν παρουσιάζονται στις 30 Ιουνίου αλλά την 1 Σεπτεμβρίου στις σχολικές μονάδες αφού η απόσπαση τους λήγει 31
Αυγούστου.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 20, 2010, 01:13:48 μμ »
Γνωρίζει κανείς πότε βγαίνουν οι οργανικές στη β Δωδεκανήσου; Υπάρχει περίπτωση να βγουν μετά τις 30/06;

Αποσυνδεδεμένος fanh05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 21, 2010, 03:49:59 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!  :)

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 21, 2010, 05:13:22 μμ »
Φυσικά και υποχρεούσαι να παρουσιαστείς στη νέα σου οργανική θέση στις 30/6 για ανάληψη υπηρεσίας, συνεχιζόμενης όμως της απόσπασής σου (δηλ. δεν θα κάνεις καλοκαιρινή υπηρεσία). Σου παραθέτω απόσπασμα από το δελτίο τύπου του ΥΠΔΜΘ αλλά και διαφόρων ΔΔΕ μετά τις οργανικές τοποθετήσεις:

Οι εκπαιδευτικοί που έλαβαν οργανική θέση οφείλουν να παρουσιαστούν σ’ αυτήν για ανάληψη υπηρεσίας στις 30/6/2010, ενώ όσοι παρέμειναν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ οφείλουν να παρουσιασθούν την ίδια ημερομηνία στην έδρα του ΠΥΣΔΕ ήτοι στα Γραφεία της Διεύθυνσης ΔΕ.
Επίσης, όσοι έχουν αποσπασθεί σε φορείς μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους (31/8/2010) είτε έλαβαν νέα οργανική θέση είτε παρέμειναν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, οφείλουν να παρουσιασθούν στην νέα οργανική θέση ή στην ΔΔΕ στις 30/6/2010, συνεχιζόμενης όμως της απόσπασής τους μέχρι 31/8/2010.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 21, 2010, 05:15:42 μμ »
Γνωρίζει κανείς πότε βγαίνουν οι οργανικές στη β Δωδεκανήσου; Υπάρχει περίπτωση να βγουν μετά τις 30/06;

Καμία οργανική τοποθέτηση δεν βγαίνει μετά τις 30/6.
Όσοι τοποθετηθήκατε οργανικά υποχρεούστε στις 30/6 να πάτε στις νέες σας θέσεις και να κάνετε ανάληψη υπηρεσίας, είτε είστε αποσπασμένοι είτε όχι.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 21, 2010, 05:22:29 μμ »
..τα επόμενα κενά που θα βγουν θα είναι τα λειτουργικά τον Σεπτέμβρη; Ποια είναι ή διαδικασία;
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος vorios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 21, 2010, 05:34:19 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι: Πήρα φέτος οργανική θέση στον τόπο καταγωγής. Επειδή όμως θελω να συνεχισω σπουδες εχω ζητήσει απόσπαση για Αθηνα. Με δεδομένο ότι θελω να εχω καλές σχεσεις με τον διευθυντη οταν παρουσιαστω στις 30/6 πρεπει να του το πω αυτο;
Ενδεχεται να δημιουργω αρνητική εικόνα ζητώντας απόσπαση χωρίς να έχω υπηρετησει οργανική; Περυσι ήμουν σε άλλο σχολειο στη ιδια ΔΙΔΕ

Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους (στο λέει ένας διευθυντής)... Αρνητική εικόνα θα δείξεις αν το κρύψεις. Άλλωστε μπορεί όπως λέει ο συνάδελφος να είναι πολύ πιθανό του χρόνου να αλλάξει ο διευθυντής, αλλά να είσαι σίγουρος/η ότι και φέτος θα τον χρειαστεί το διευθυντή σε αρκετά θέματα, από μισθοδοτικά μέχρι άδειες.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Οργανική θέση
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 21, 2010, 05:34:26 μμ »
..τα επόμενα κενά που θα βγουν θα είναι τα λειτουργικά τον Σεπτέμβρη; Ποια είναι ή διαδικασία;

Θα βγουν λειτουργικά κενά από τα κατά τόπους ΠΥΣΔΕ, τα οποία θα προκύψουν από τις αποσπάσεις με Υπουργική Απόφαση σε φορείς ή άλλα ΠΥΣΔΕ, από μακροχρόνιες άδειες (κύησης, λοχείας, ανατροφής, παράταση εκπαιδευτικών αδειών, άνευ αποδοχών, μακροχρόνιες αναρρωτικές άδειες κλπ), από τους υπηρετούντες Διευθυντές σχολικών μονάδων και όσους τοποθετηθούν με μονοετή θητεία, από θεσμοθετημένες θέσεις (υπευθύνων Π.Ε., Α.Υ.,Π.Θ., ΠΛΗΝΕΤ, ΕΚΦΕ, ΓΡΑΣΕΠ, ΓΡΑΣΥ, Σχολικές Βιβλιοθήκες κλπ), από τις εναπομείνασες κενές οργανικές θέσεις και από τις αναμενόμενες παραιτήσεις από την υπηρεσία που θα υποβληθούν από 1/7/2010 έως 10/8/2010. Στη συνέχεια θα κληθούν όσοι εκπαιδευτικοί παρέμειναν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ και όσοι κατέχουν οργανική θέση και επιθυμούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ να υποβάλουν αίτηση για τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά.

Θα πρέπει να παρακολουθείτε τις ιστοσελίδες της ΔΔΕ στην οποία ανήκετε διότι η καθεμιά βγάζει διαφορετικές προθεσμίες.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.