*

Αποστολέας Θέμα: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα  (Αναγνώστηκε 7331 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« στις: Ιούνιος 19, 2010, 10:23:48 πμ »
προσπαθησα να βρω σχετικη νομοθεσια και συζητηση στο φορουμ για το συγκεκριμενο θεμα αλλα δεν βρηκα τιποτα.

θα ηθελα να μαθω ποια θεση καταλαμβανει καποιος στο σχολειο, οταν παει εκει με αμοιβαια μεταθεση. δηλαδη:
οταν σε ενα σχολειο εχει 3 καθηγητες της ειδικοτητας μου και η σειρα παλαιοτητας (οσον αφορα την αναληψη στο σχολειο, οχι τα χρονια υπηρεσιας) τους παει ως εξης:
Ο α ειναι ο πιο παλιος, ο β ειναι αυτος που ανταλλαζω οργανικη με την αμοιβαια και ο γ ειναι ο επομενος στη σειρα παλαιοτητας

εγω θα παρω την θεση του β οποτε θα εχω προβαδισμα στην κατανομη του ωραριου ή θα παω  ως ο πιο νεος (μετα τον γ δηλαδη) οποτε θα παρω οτι ωρες μεινουν.
για διευκολυνση να πω οτι ουσιαστικα 2 ατομα χρειαζονται για να καλυψουν τις ωρες και ο τριτος (ο τελευταιος δηλαδη) θα αναγκαστει να κανει σε αλλο σχολειο ωρες. ο β ελειπε αρκετα χρονια απο την οργανικη του με αποσπασεις και εκαναν το μαθημα ο α και ο γ...
αν πηγαινα εκει με κανονικη μεταθεση η απαντηση ειναι απλη, θα ημουν ο τελευταιος. ομως τωρα λογω της αμοιβαιας μηπως ισχυει κατι αλλο?  ???
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:02 »

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2010, 11:00:17 μμ »
από την στιγμή που κάνεις ανάληψη υπηρεσίας κανονικά...... είσαι νέος.....

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 21, 2010, 10:21:21 πμ »
lens888 το δημόσιο σχολείο δεν είναι στρατός. Η "παλαιότητα" έχει νόημα μόνο στα κρασιά. Συζήτησε με τους συναδέλφους σου και βρείτε λύση. Εάν δεν μπορείτε, τραβήξτε κλήρο.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 21, 2010, 11:17:18 πμ »
lens888 το δημόσιο σχολείο δεν είναι στρατός. Η "παλαιότητα" έχει νόημα μόνο στα κρασιά. Συζήτησε με τους συναδέλφους σου και βρείτε λύση. Εάν δεν μπορείτε, τραβήξτε κλήρο.
++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:02 »

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2010, 05:42:24 μμ »
απο κάποιον που έκανε αμοιβαία μετάθεση , έμαθα πως παίρνεις ακριβώς τη θέση που είχε αυτός με τον οποίο αντάλλαξες θέση, παίρνεις τη θέση του β. (φαίνεται καλά ενημερωμένος αυτός που μου το είπε)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:02:35 μμ »


Ε ρε ψαρούκλες που είστε ορισμένοι

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ !


Αν τα δέχεστε αυτά τα καραγκιοζιλίκια είστε άξιοι της μοίρας, εκπαιδευτικοί κατ΄όνομα μόνο.

Κρίμα

Αποσυνδεδεμένος anantina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:10:26 μμ »
προσπαθησα να βρω σχετικη νομοθεσια και συζητηση στο φορουμ για το συγκεκριμενο θεμα αλλα δεν βρηκα τιποτα.

θα ηθελα να μαθω ποια θεση καταλαμβανει καποιος στο σχολειο, οταν παει εκει με αμοιβαια μεταθεση. δηλαδη:
οταν σε ενα σχολειο εχει 3 καθηγητες της ειδικοτητας μου και η σειρα παλαιοτητας (οσον αφορα την αναληψη στο σχολειο, οχι τα χρονια υπηρεσιας) τους παει ως εξης:
Ο α ειναι ο πιο παλιος, ο β ειναι αυτος που ανταλλαζω οργανικη με την αμοιβαια και ο γ ειναι ο επομενος στη σειρα παλαιοτητας

εγω θα παρω την θεση του β οποτε θα εχω προβαδισμα στην κατανομη του ωραριου ή θα παω  ως ο πιο νεος (μετα τον γ δηλαδη) οποτε θα παρω οτι ωρες μεινουν.
για διευκολυνση να πω οτι ουσιαστικα 2 ατομα χρειαζονται για να καλυψουν τις ωρες και ο τριτος (ο τελευταιος δηλαδη) θα αναγκαστει να κανει σε αλλο σχολειο ωρες. ο β ελειπε αρκετα χρονια απο την οργανικη του με αποσπασεις και εκαναν το μαθημα ο α και ο γ...
αν πηγαινα εκει με κανονικη μεταθεση η απαντηση ειναι απλη, θα ημουν ο τελευταιος. ομως τωρα λογω της αμοιβαιας μηπως ισχυει κατι αλλο?  ???
Μπορεί να παίρνεις τη θέση άλλου αλλά στην ουσία είσαι ο καινούριος, οπότε η παλαιότητα ισχύει γι' αυτούς που ήδη βρίσκονταν εκεί. Προσπάθησε να καλύψεις τις ώρες σου με μαθήματα δεύτερης ανάθεσης ή ακόμη και κάποιες επιπλέον παραχωρήσεις (π.χ. γραμματειακή υποστήριξη). Απόλυτα σίγουρη ότι ισχύουν αυτά που λέω, δεν είμαι. Ελπίζω να βοήθησα.
"Όσο ζω, ελπίζω!"

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:29:27 μμ »
απο κάποιον που έκανε αμοιβαία μετάθεση , έμαθα πως παίρνεις ακριβώς τη θέση που είχε αυτός με τον οποίο αντάλλαξες θέση, παίρνεις τη θέση του β. (φαίνεται καλά ενημερωμένος αυτός που μου το είπε)

και εγω αυτο ακουσα απο μια παρομοια περιπτωση αλλα υπαρχει και η αλλη αποψη (οπως λεει η anatina) που λεει οτι ως ο τελευταιος που κανω πραξη αναληψης στο σχολειο θα πρεπει να συμβιβαστω με οτι επιλεξουν οι συναδελφοι που ειναι ηδη εκει καποια χρονια.

Παντως δεν υπαρχει καποια κακια ή ανταγωνισμος με συναδελφους στα σχολεια οπως το παρουσιαζουν καποιοι. απλα θελω να μαθω αν υπαρχει νομοθεσια και γενικα να ξερω τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις μου. ειναι παντως παραξενο που δεν υπαρχει καποια αναφορα στο θεμα αυτο σε επισημο εγγραφο.

φυσικα και το σχολειο δεν ειναι στρατος, αλλα απο την στιγμη που υπαρχουν κανονες (υπαρχει κανονας που ρυθμιζει την σειρα με την οποια μοιραζονται οι ωρες, δεν υπαρχει kinegiros?) που πρεπει να γινονται σεβαστοι απο ολους τοτε η λυση του "κληρου" ειναι λιγο για γελια.
φυσικα και θα συζητησω με τους συναδελφους αλλα φανταζομαι οτι κανεις δεν θα ειχε ορεξη να κανει μαθημα σε παραπανω απο 1 σχολεια εαν ειχε την δυνατοτητα να κανει μονο σε 1 σχολειο  ;)

 
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:33:19 μμ »
Παράθεση
φυσικα και το σχολειο δεν ειναι στρατος, αλλα απο την στιγμη που υπαρχουν κανονες (υπαρχει κανονας που ρυθμιζει την σειρα με την οποια μοιραζονται οι ωρες, δεν υπαρχει kinegiros?)

Μάλιστα και που ακριβώς είναι γραμμένος αυτός ο κανόνας ? γιατί εγώ λέω ότι αυτός ο "κανόνας", να το πω ευγενικά είναι μια μπούρδα.

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:42:54 μμ »
Δεν υπάρχει τέτοιος κανόνας στην νομοθεσία.Αν βρεθεί υπεραριθμία σε κάποιο σχολείο τότε μετράει το ποιος τοποθετήθηκε τελευταίος στο σχολείο για να κριθεί υπεράριθμος και σε αυτήν την περίπτωση γίνεται επίσημα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:53:59 μμ »
Μπορεί να μην υπάρχει πρόβλεψη ειδικά για το θέμα αυτό, αλλά εφαρμόζεται κατ' αναλογία αυτό που ισχύει στην περίπτωση της οργανικής υπεραριθμίας, όπου μετράει η σειρά τοποθέτησης (δηλ. υπεράριθμος κρίνεται ο τελευταίος τοποθετηθείς, εκτός αν κάποιος παλιότερος στο σχολείο θέλει να βγει υπεράριθμος).
Έτσι και στη συμπλήρωση ωραρίου στο σχολείο προηγείται ο πρώτος τοποθετηθείς, εκτός και αν ο ίδιος θέλει να πηγαίνει αλλού (π.χ. κάποιος ξενόγλωσσος μπορεί να προτιμά να κάνει το αντικείμενό του σε άλλο σχολείο από το να συμπληρώνει με ιστορία).

Το καλύτερο φυσικά είναι τέτοια ζητήματα να λύνονται με συζήτηση μεταξύ των συναδέλφων και να βρίσκεται η χρυσή τομή, αλλά αν δεν... καλό είναι να ξέρουμε και τι ισχύει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2010, 08:55:44 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 22, 2010, 09:01:07 μμ »
μακαρι να μην υπαρχει τετοιος κανονας. βεβαια δεν ξερω για ποιον λογο επικαλουνται κατι σχετικο στα παρακατω αρθρα:

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20070921a.php (φυσικα αυτο δεν ειναι νομος αλλα τοτε γιατι το αναφερει η ΣΥ.ΚΑ.ΓΕ.Δ.Ε ?)

http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/odigos12.htm (εδω αναφερει αυτο που λεει η matina και στο τελος υπαρχουν αναφορες σε νομους)

και να μην βρουμε καποιον κανονα στην τελικη, αυτο που λεει η matina ειναι η ουσια! (Αν βρεθεί υπεραριθμία σε κάποιο σχολείο τότε μετράει το ποιος τοποθετήθηκε τελευταίος στο σχολείο για να κριθεί υπεράριθμος )

προφανως αν θεωρηθει τελικα οτι παιρνω την "τελευταια" οργανικη θεση και οχι λογω αμοιβαιας την οργανικη θεση του β, τοτε θα κριθω υπεραριθμος

η ioanna89 καλα τα λεει. καλο ειναι να ξερουμε τι ισχυει...
το αρχικο ζητημα παντως παραμενει. παιρνω την "τελευταια" οργανικη θεση ή την θεση που κατειχε ο β?
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 22, 2010, 09:06:47 μμ »

Για το αρχικό ερώτημα η δική μου άποψη είναι

ότι αν πας σε ένα νέο σχολείο και κάνεις πράξη ανάληψης υπηρεσίας είτε με μετάθεση είτε με αμοιβαία μετάθεση τότε λογίζεσαι ως ο ποιο ΝΕΟΣ οργανικά. Δεν υπάρχει λογική στο να "κληρονομείς" την παλαιότητα στο σχολείο. Την οργανική πείρες όχι την ημερομηνία που είχε αναλάβει αυτός που άλλαξες.
Ότι λέω είναι με την λογική μου.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: σειρα παλαιοτητας σε σχολικη μοναδα
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 22, 2010, 09:15:47 μμ »
lens888, χωρίς να είμαι 100% σίγουρη, θεωρώ ότι μετράει μόνο ο χρόνος τοποθέτησής σου (δηλ. η πράξη ΠΥΣΔΕ με την οποία τοποθετείσαι στο συγκεκριμένο σχολείο). Δεν παίζει, δηλαδή, ρόλο το ότι πας με αμοιβαία μετάθεση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 270
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.