*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 86661 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 24, 2010, 09:14:07 μμ »
Τα σχόλια που γίνοντα για τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου και κανονικού είναι απλά υποθέσεις και δεν έχουν καμία λογική βάση.Στις δευτεροβάθμιες ακόμα ενημερώονονται σχετικά με την εγκύκλιο οπότε και αυτοί έχουν ακόμα πολλλε΄ς απορίες που τις λύνουν.Το μεσημέρι ήμουν στη δευτεροβάθμια της περιοχής μου ,η οποία είναι ιδιαίτερα αξιόπιστη με αρκετά συνεργάσιμους υπαλλήλους και η συζήτησΗ που είχαμε κατέληξε στα εξής συμπεράσματα:
Οι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου (από 4-15 ώρες) θα λειτουργούν στη λογική που λειτουργούσαν οι ωρομίσθιοι.Όταν σε καλέσουν αναπληρωτή με κανονικό ωράριο θα μπορεις να φεύγεις και να πηγαίνεις στην νέα περιοχή χωρίς κανένα προβλημα.Όπως γινότανε με τους ωρομίσθιους.Δεν υπάρχει περίπτωση να παίρνει κάποιος τη σειρά σου με λιγότερα μόρια.Δε θα ήταν ούτε λογικό ούτε δ'ικαιο αφού ΄στο σύστημα θα προηγείται το όνομα σου.Λογικά όπως μου είπαν θα προηγηθούν οι αναπληρωτές κανονικού ωραρίου για να μην προκύψουν πολλά προβλήματα μετακίνσης εξ αρχής όπως γινότανε πάντα,θα ακολουθησουν του μειωμένου και στο τέλος για πολύ λίγες ώρες (κάτω από 4)θα καλούν ωρομίσθιους.Το μόνο ερώτημα που υπάρχει ακόμα είναι πώς θα πληρώνονται οι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου.Ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι;Δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα στις διευθύνσεις..





[color=orange]ΣΤΕΓΝΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΦΑΝΗΣ ΑΔΙΚΙΑ.Δηλ θα παω εγω αμω για 15 ωρες στην Αθήνα και απο κάτω μου θα πάει αναπληρωτής κανονικού ωραρίου σε άλλη περιοχή της Αθήνας που εγώ μπορεί να μην έχω δηλωμένη , θα δούμε την αδικία αυτή και θα καθόμαστε σαν τα βόδια να την ανεχόμαστε για άλλη μια φορά.ΑΙΣΧΟΣΣ  ΝΑ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει την εγκύκλιο καλά γι΄αυτό τα λες αυτά!!!! Πήρα τηλ στο ΥΠΕΠΘ στα νούμερα που είναι γραμμένα πάνω στην εγκύκλιο και η κοπέλα μου είπε ακριβώς αυτά που φοβόμαστε δηλ. αν σε πάρουν σε μια περιοχή με μειωμένο ωράριο και ανοίξει άλλο κενό σε άλλη περιοχή με πλήρες ωράριο δεν μπορείς να πας εκεί!!!! Τέρμα οι μετακινήσεις από δευτεροβάθμια σε δευτεροβάθμια είναι παρελθόν!!!! Επίσης δεν έχει σημασία  με ποια σειρά δηλώνεις τις περιοχές δηλ. πρώτα ΑΚΩ και μετά ΑΜΩ θα σε καλέσουν ανάλογα με το κενό που θα υπάρξει και με την επιλογή μόνο της περιοχής όχι του πλήρους και μερικού ωραρίου.
[/color][/color][/color]

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:07:00 »

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 24, 2010, 09:16:45 μμ »
Υπάρχει κάποιο site στο οποίο να αναφέρονται οι περιοχές αναλυτικά;Εννοώ να φαίνεται ότι η Β' Αιτωλοακαρνανίας για παράδειγμα περιλαμβάνει τις τάδε περιοχές. Ευχαριστώ.


Θα μπεις στο site της alfavita.gr στο κάτω μέρος της σελίδας υπάρχει μια επιλογή που λέει σχολεία, μόρια, μεταθέσεις σε όλη την Ελλάδα, θα πατήσεις εκεί θα ανοίξει μια ιστοσελίδα με τις δευτροβάθμιες όλες από εκεί θα διαλέγεις και θα βλέπεις όλα τις περιοχές που θέλεις.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 24, 2010, 09:18:00 μμ »
Aυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι πως συμφέρει τον κάθε ένα να βάλει αμω ΜΟΝΟ στην περιφέρειά του και ίσως σε μια-δυο πολύ κοντινές του, ενώ να βάλει ΝΑΙ σε όλη την Ελλάδα σαν ακω..Κατάλαβα λάθος??

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 24, 2010, 09:18:39 μμ »
αυτό πάλι...που δεν έχουν οριστικοποιηθεί οι πίνακες των αναπληρωτών και κάνουμε την αίτησή μας εντελώς στα τυφλά;;;

και άλλες χρονιες στα τυφλά τις κάναμε......αυτο ειναι το λιγοτερο..... περιπου μπορουμε να υπολογισουμε τα μορια μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:07:00 »

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 24, 2010, 09:21:41 μμ »
ΣΤΕΓΝΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΦΑΝΗΣ ΑΔΙΚΙΑ.Δηλ θα παω εγω αμω για 15 ωρες στην Αθήνα και απο κάτω μου θα πάει αναπληρωτής κανονικού ωραρίου σε άλλη περιοχή της Αθήνας που εγώ μπορεί να μην έχω δηλωμένη , θα δούμε την αδικία αυτή και θα καθόμαστε σαν τα βόδια να την ανεχόμαστε για άλλη μια φορά.ΑΙΣΧΟΣΣ  ΝΑ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 24, 2010, 09:28:22 μμ »
Aυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι πως συμφέρει τον κάθε ένα να βάλει αμω ΜΟΝΟ στην περιφέρειά του και ίσως σε μια-δυο πολύ κοντινές του, ενώ να βάλει ΝΑΙ σε όλη την Ελλάδα σαν ακω..Κατάλαβα λάθος??

σωστή εγώ ακριβώς αυτό εκανα,μάλιστα φροντισα πλήρους κ μειωμένου ωραρίου να είναι ίδιες οι περιοχές αν κ για ακω εβαλα ναι παντου, αλλά φοβήθηκα

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 24, 2010, 09:33:52 μμ »
αυτη την απορια εχω. μπορω να βαλω τις περιοχες που ειναι κοντα μου και ακω και αμω? σε αφησαν? ενω ακω μερικες που ειναι μακρια?

φοβαμαι μην με καλεσουν ομως για αμω σε καμια στου διαολου τη μανα που χα δηλωσει ακω.

Αποσυνδεδεμένος marouso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 24, 2010, 09:40:37 μμ »
Aυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι πως συμφέρει τον κάθε ένα να βάλει αμω ΜΟΝΟ στην περιφέρειά του και ίσως σε μια-δυο πολύ κοντινές του, ενώ να βάλει ΝΑΙ σε όλη την Ελλάδα σαν ακω..Κατάλαβα λάθος??

σωστή εγώ ακριβώς αυτό εκανα,μάλιστα φροντισα πλήρους κ μειωμένου ωραρίου να είναι ίδιες οι περιοχές αν κ για ακω εβαλα ναι παντου, αλλά φοβήθηκα

εγω θα έχω περίπου 30 μόρια και δεν ξερω τι με συμφέρει καλύτερα.να δηλώσω πληρους και μειωμένου ίδιες περιοχές και να βάλω κουτάκι παντού για ακω, αλλά για αμω να μην βάλω παντού, τι λέτε? καμια βοήθεια?

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 24, 2010, 09:57:55 μμ »
Aυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι πως συμφέρει τον κάθε ένα να βάλει αμω ΜΟΝΟ στην περιφέρειά του και ίσως σε μια-δυο πολύ κοντινές του, ενώ να βάλει ΝΑΙ σε όλη την Ελλάδα σαν ακω..Κατάλαβα λάθος??

σωστή εγώ ακριβώς αυτό εκανα,μάλιστα φροντισα πλήρους κ μειωμένου ωραρίου να είναι ίδιες οι περιοχές αν κ για ακω εβαλα ναι παντου, αλλά φοβήθηκα

εγω θα έχω περίπου 30 μόρια και δεν ξερω τι με συμφέρει καλύτερα.να δηλώσω πληρους και μειωμένου ίδιες περιοχές και να βάλω κουτάκι παντού για ακω, αλλά για αμω να μην βάλω παντού, τι λέτε? καμια βοήθεια?

εγω δεν θα βαζα αμω παντου. χανεις τη θεση σου. φανταζεσαι εσυ να σαι αμω σε καμια ροδο και να αδειασει θεση καπου κοντα σου και να την παρει αλλος που την εχει δηλωσει ακω? δεν ελεγχονται πια με αυτο που χουν κανει τα καθικια.

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:14:42 μμ »
Aυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι πως συμφέρει τον κάθε ένα να βάλει αμω ΜΟΝΟ στην περιφέρειά του και ίσως σε μια-δυο πολύ κοντινές του, ενώ να βάλει ΝΑΙ σε όλη την Ελλάδα σαν ακω..Κατάλαβα λάθος??

σωστή εγώ ακριβώς αυτό εκανα,μάλιστα φροντισα πλήρους κ μειωμένου ωραρίου να είναι ίδιες οι περιοχές αν κ για ακω εβαλα ναι παντου, αλλά φοβήθηκα

εγω θα έχω περίπου 30 μόρια και δεν ξερω τι με συμφέρει καλύτερα.να δηλώσω πληρους και μειωμένου ίδιες περιοχές και να βάλω κουτάκι παντού για ακω, αλλά για αμω να μην βάλω παντού, τι λέτε? καμια βοήθεια?

Οι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου θα έχουν από 4 μέχρι 16 ώρες. Αν βάλεις το κουτάκι για ΑΜΩ παντού και σε καλέσουν για 5 ώρες κάπου φεύγεις από τον πίνακα, δεν φαίνεσαι μόνο αν προκύψει κενό στην περιοχή που σε κάλεσαν με πλήρες ωράριο μπορούν να σε πάρουν. Πώς το βλέπεις μπορείς να ζήσεις με 500€ το μήνα και να πληρώνεις ενοίκιο;;; Είναι παράλογο αυτό που ζητάνε!!
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:19:17 μμ »
Βασικά πέρα απο παράλογο είναι ΑΔΙΚΟ τη θεση του αναπληρωτη θα στη φάει κάποιος κωλόφαρδος σε κάποια άλλη φάση , κάτω απο εσένα.Το διανοeiσai θα πάθω εγκεφαλικό αν μάθω κάτι τέτοιο

Αποσυνδεδεμένος marouso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:22:54 μμ »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...μάλλον έχετε δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:36:45 μμ »
Βασικά πέρα απο παράλογο είναι ΑΔΙΚΟ τη θεση του αναπληρωτη θα στη φάει κάποιος κωλόφαρδος σε κάποια άλλη φάση , κάτω απο εσένα.Το διανοeiσai θα πάθω εγκεφαλικό αν μάθω κάτι τέτοιο

 Το ίδιο και εγώ γι΄αυτό όποιος έχει αρκετά μόρια νομίζω ότι δεν πρέπει να βάλει καν τις θέσεις μειωμένου ωραρίου. Ας τον πάρουν στην β΄φάση, που θα βγουν οι συνταξιοδοτήσεις. Έτσι μου είπαν από κάτω, την πρώτη φάση θα την βγάλουν τέλη Αυγούστου και την β φάση τέλη Σεπτεμβρίου. (Μέχρι 31 Αυγούστου μπορεί κάποιος να κάνει χαρτιά για συνταξιοδότηση).
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:43:25 μμ »
ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Α. Οι ήδη εγγεγραμμένοι στους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών σχολικού έτους 2009-2010 θα υποβάλουν :

1. Αίτηση-Δήλωση με περιοχές προτίμησης πρόσληψης ως αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού.

2. Απολυτήριο Ελληνικού εξαταξίου Γυμνασίου ή Λυκείου ή ισότιμου σχολείου. Όσοι δεν έχουν το απολυτήριο αυτό, απαιτείται να προσκομίσουν πιστοποιητικό για την άριστη γνώση και την άνετη χρήση της ελληνικής γλώσσας, το οποίο χορηγείται από (i) το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας (επίπεδο Δ΄) ή (ii) την Επιτροπή του άρθρου 14 παρ.10 του ν.1566/1985 (Δ/νση Προσωπικού Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης). Διευκρινίζεται ότι το δικαιολογητικό αυτό απαιτείται και για τους υποψηφίους των κλάδων ΔΕ και ΤΕ (αρ. Γνωμ. 544/2006 Ν.Σ.Κ. τμήμα Ε΄). Το εν λόγω δικαιολογητικό απαιτείται μόνο από τους πτυχιούχους εκπαιδευτικούς ιδρυμάτων του εξωτερικού, προκειμένου να γίνει επανέλεγχος του στοιχείου της ελληνομάθειας αυτών.


διαβαζα αυτο τωρα. καλα μονο αιτηση δηλωση δεν χρειαζεται? το 2 τι ειναι? πανε καλά?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.