*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία  (Αναγνώστηκε 19542 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:58:55 μμ »
Η άριστη γνώση μιας γλώσσας δεν προϋποθέτει την κατοχή κάποιου πιστοποιητικού....Μπορεί να γνωρίζεις άριτσα Αγγλικά, Γερμανικά ή ό,τι άλλο, αλλά για τον Α ή το Β λόγο να μην έχεις δώσει εξετάσεις. Οπότε, αν μπορείς να τα "βγάλεις πέρα" με αγγλική βιβλιογραφία, δεν νομίζω ότι το να περάσεις τις εξετάσεις του proficiency, θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω σε αυτό τον τομέα.

ότι και αν κάνεις πάντως, σου εύχομαι καλή επιτυχία!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2012, 01:04:36 πμ από para5 »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:56:16 »

Αποσυνδεδεμένος Flow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 02, 2012, 12:22:54 πμ »
Γεια σας!
Είμαι απόφοιτη του τμήματος φιλολογίας του ΑΠΘ, με ειδίκευση Μεσαιωνική και Νεότερη Ελληνική Φιλολογία.
Σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις τον Οκτώβριο για μεταπτυχιακό.
Δυστυχώς όμως δεν έχω ιδέα τι περίπου ζητάνε. Προτιμούν (για παράδειγμα) τα κείμενα που είναι στην ύλη του πτυχιακού; Πώς είναι τα θέματα; Η εξέταση στις δύο ξένες γλώσσες είναι απαιτητική;
Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι θα το εκτιμούσα πολύ αν με κατατόπιζε.. Ευχαριστώ!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2012, 08:29:10 πμ από para5 »
"Όπου κι αν με πήγαν οι θεωρίες μου, βρήκα ότι ένας ποιητής ήδη έχει πάει εκεί"
Ζίγκμουντ Φρόυντ

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 05, 2012, 06:25:32 μμ »
Εγω έδωσα πέρσυ στο κλασικό και θα σου πω για ξένες γλώσσες μόνο. Έδωσα αγγλικά και γαλλικά. Ένα κείμενο στη κάθε γλώσσα, περίπου 50 σειρές να γράψουμε μονο μετάφραση. Τα κείμενα ηταν επιστημονικά και είχαν να κάνουν με αρχαια και λατινικά. Με βοήθησε όμως το γεγονός οτι έκανα εξασκηση το καλοκαιρι έχοντας φωτοτυπήσει απο το κλασικό κάποια ξενόγλωσσα κείμενα. Το ίδιο σε συμβουλέυω να κάνεις κια εσυ. θα βοηθήσει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 05, 2012, 06:26:45 μμ »
εννοείται πως θα διαβάσεις κατι σχετικό με το νεοελληνικό για τις ξένες γλώσσες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:56:16 »

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 05, 2012, 09:26:59 μμ »
Καλησπέρα! Εγώ είχα δώσει εξετάσεις το 2007. Τότε τα θέματα τα είχε βάλει ο Γουνελάς (έχει βγει στη σύνταξη εδώ και δυο χρόνια) και δεν απαντούσαμε σε όλα τα θέματα, αλλά είχαμε το δικαίωμα επιλογής. Απ' ό, τι θυμάμαι, υπήρχαν ερωτήσεις που σχετίζονταν με τη θεωρία της λογοτεχνίας (πχ να εξηγήσουμε τι είναι συμβολισμός, μοντερνισμός κτλ), είχαμε να αναλύσουμε κάποιο ποίημα του Μαβίλη που δεν ήταν στην ύλη του πτυχιακού, ίσως κάποια ερώτηση για τα λογοτχενικά περιοδικά κ. ά. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να βρω πού έχω βάλει τα θέματα - νομίζω αυτό θα σε βοηθούσε περισσότερο. Πάντως εννοείται ότι διαβάζεις την ύλη που υπάρχει στην προκήρυξη του μεταπτυχιακού: http://www.lit.auth.gr/sites/default/files/newsattach/philology_postgraduate12_13.pdf Καλό είναι να ρίξεις μια ματιά και στα κείμενα του πτυχιακού. Αν αποφοίτησες πρόσφατα, θα σου φανεί πιο εύκολο, καθώς θα θυμάσαι καλύτερα τα κείμενα αλλά και την Ιστορία του Λίνου Πολίτη.

Για τις γλώσσες τώρα: Όταν έδωσα εγώ, έπρεπε να μεταφράσουμε αρκετά πιστά το ένα κείμενο (από τα αγγλικά στα ελληνικά), ενώ το δεύτερο κείμενο μπορούσαμε απλώς να το αποδώσουμε πιο ελεύθερα (εγώ είχα επιλέξει τα ιταλικά ως δεύτερη γλώσσα). Επίσης είχαμε τη δυνατότητα να χρησιμοποιούμε λεξικό. Παρόλα αυτά, επειδή από τότε πέρασαν ήδη πέντε χρόνια, καλό θα ήταν να συμβουλευτείς κάποιον που έδωσε πέρυσι. Επίσης η συμβουλή του συναδέλφου είναι πολύ καλή. Μπορείς να κάνεις εξάσκηση σε κείμενα το καλοκαίρι, ώστε να έχεις μια σχετική εξοικείωση με την όλη διαδικασία. Και φυσικά, να ξεσκονίσεις τις γνώσεις σου στις δύο ξένες γλώσσες στις οποίες θα επιλέξεις να εξεταστείς.

Φυσικά υπάρχει και η συνέντευξη. Όταν τελειώσεις με τις γραπτές εξετάσεις περνάς και από μια επιτροπή 3-4 καθηγητών. Εκεί δεν εξετάζουν ιδιαίτερα τις γνώσεις σου (εκτός πια κι αν έχεις γράψει κάτι τελείως άτοπο στις εξετάσεις). Εμένα, ας πούμε, με ρώτησαν γιατί θέλω να κάνω μεταπτυχιακό, αν ζω στη Θεσσαλονίκη, αν εργάζομαι, αν έχω παρακολουθήσει συνέδρια και πώς κρίνω τις εισηγήσεις τους, τα ενδιαφέροντά μου κλπ. Γενικώς τους αρέσει να ακούνε ότι ζεις στη Θεσσαλονίκη και ότι δεν εργάζεσαι (ή ότι εργάζεσαι part time), γιατί έτσι θα φανεί ότι ενδιαφέρεσαι σοβαρά για το μεταπτυχιακό και ότι μπορείς να παρευρίσκεσαι στα διαφορα colloquia και άλλες εκδηλώσεις που διοργανώνει ο Τομέας κατά τη διάρκεια της ακαδημαϊκής χρονιάς. Η φράση "θέλω να κάνω μεταπτυχιακό για να πάρω μόρια για τον ΑΣΕΠ" αντιμετωπιζόταν μάλλον αρνητικά από την επιτροπή. Να πω βέβαια ότι η συνέντευξη πάντα με τρόμαζε, γιατί θεωρούσα ότι είναι ένα "παραθυράκι" για όσους έχουν γνωιρμίες με καθηγητές (το πολυμίσητο μέσον!) Ωστόσο, εγώ πέρασα και από αυτό το στάδιο χωρίς να γνωρίζω κανέναν, οπότε θεωρώ ότι δεν έιναι κάτι ακατόρθωτο για κάποιον που δεν έχει γνωριμίες.

Ξαναλέω εδώ ότι εγώ έδωσα το 2007, οπότε ενδέχεται να έχουν γίνει κάποιες μικροαλλαγές σε κάποια πράγματα, κυρίως σε λεπτομέρειες. Οπότε θα βοηθούσε πολύ να τα συζητήσεις αυτά και με κάποιον που έδωσε πιο πρόσφατα από μένα. Σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι καλό διάβασμα και καλή επιτυχία!!

Αποσυνδεδεμένος Flow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 08, 2012, 04:42:07 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε!!Η αλήθεια είναι πως έιχα πιστέψει ότι δε θα μου απαντήσει κανείς.. ;)
Οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες γιατί δυστυχώς δε γνωρίζω κανέναν που να έδωσε στο νεοελληνικό. Οι περισσότεροι προτίμησαν το κλασικό. Ευχαριστώ πολύ!!
"Όπου κι αν με πήγαν οι θεωρίες μου, βρήκα ότι ένας ποιητής ήδη έχει πάει εκεί"
Ζίγκμουντ Φρόυντ

Αποσυνδεδεμένος Flow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 08, 2012, 04:49:08 μμ »
Απ' ό, τι θυμάμαι, υπήρχαν ερωτήσεις που σχετίζονταν με τη θεωρία της λογοτεχνίας (πχ να εξηγήσουμε τι είναι συμβολισμός, μοντερνισμός κτλ), είχαμε να αναλύσουμε κάποιο ποίημα του Μαβίλη που δεν ήταν στην ύλη του πτυχιακού, ίσως κάποια ερώτηση για τα λογοτχενικά περιοδικά κ. ά. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να βρω πού έχω βάλει τα θέματα - νομίζω αυτό θα σε βοηθούσε περισσότερο.

Ανάλυση να φανταστώ, ζητούσαν και περιεχομένου και μορφική - μετρική.. Sofoulitsa αν βρεις πάντως τα θέματα μη με ξεχάσεις.. Θα σου είμαι υπόχρεη!! :)
"Όπου κι αν με πήγαν οι θεωρίες μου, βρήκα ότι ένας ποιητής ήδη έχει πάει εκεί"
Ζίγκμουντ Φρόυντ

Αποσυνδεδεμένος phi_lol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 11, 2012, 12:49:50 πμ »
Κι εγώ στις περίφημες εξετάσεις του 2007 έδωσα και ένα από τα θέματα ήταν να αναφέρουμε τρία μυθιστορήματα του δεύτερου μισού του 20ου αιώνα που να ξεφεύγουν από τον ρεαλισμό, τρεις λογοτέχνες σύγχρονους με τη γενιά του '30 που να μην ανήκουν στην γενιά του '30 (δεν διατυπώνω σωστά, ας πούμε αποκλίσεις από τη γενιά του '30), το σονέτο του Μαβίλη νομίζω ήταν η Ελιά και πράγματι ζητούσε ανάλυση και λοιπά, και ένα θέμα για την ποιητική του Ελύτη νομίζω, αλλά δεν το απάντησα. Ως εδώ επιλέγαμε 2 από τα 4. Το τελευταίο θέμα αφορούσε τον ρομαντισμό και τον συμβολισμό (ορισμοί) και να επιχειρηματολογήσουμε υπέρ ή κατά της διαχρονικότητάς τους και ήταν υποχρεωτικό. Τα θέματα έβαζαν Γουνελάς-Φαρίνου- δεν θυμάμαι τον τρίτο/την τρίτη. (Νομίζω ότι είναι προφανές περίπου ποιος εισηγήθηκε τι.) Εν ολίγοις, επίπεδο πτυχιακού αλλά καλοδιαβασμένου.
Καλή επιτυχία!
Everybody lies

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 14, 2012, 02:48:52 μμ »
Μόλις βρήκα κι εγώ τα θέματα! Όντως, το σονέτο ήταν η Ελιά του Μαβίλη και ζητούσε ανάλυση ως προς την τεχνική, το μέτρο και το περιεχόμενο. Άλλο θέμα ήταν οι διαφορές ανάμεσα στη Στροφή του Σεφέρη και στους Προσανατολισμούς του Ελύτη και πώς αυτή η διαφορετικότητα συνέβαλε στη δημιουργία γόνιμου εδάφους για τη Νεοελληνική ποίηση (ζητούσε και παραδείγματα). Το άλλο θέμα είναι αυτό που ανέφερε η συνάδελφος σχετικά με τα μυθιστορήματα του 20ου αιώνα που αποκλίνουν από το ρεαλισμό. Τέταρτο θέμα ήταν να αναφερθούν έργα της αφηγηματικής πεζογραφίας κατά το β' μισό του 19ου αιώνα στα οποία συντελούνται καινοτομίες σε σχέση με τις κυρίαρχες πεζογραφικές κατευθύνσεις, τόσο ως προς το περιεχόμενο όσο και ως προς τις αφηγηματικές τεχνικές. Τα υπόλοιπα είναι όπως τα αναφέρει η συνάδελφος στο προηγούμενο μήνυμα.

Βρήκα και τα κείμενα που έπρεπε να μεταφράσουμε. Το αγγλικό κείμενο ήταν το W. J. T. Mitchell, "Representation" από το βιβλίο Frank Lentricchia & Thomas McLaughlin, Critical terms for Literary Study, University of Chicago Press, 1990. Το ιταλικό κείμενο (σε περίπτωση που επιλέξεις τα ιταλικά ως δεύτερη γλώσσα εξέτασης) ήταν το Luigi Blasucci, "I segnali dell' infinito", Leopardi e i segnali dell' infinito, Il Mulino, Bologna, 1985.

Καλή επιτυχία!!

Αποσυνδεδεμένος phi_lol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 14, 2012, 03:33:31 μμ »
Α, σωστά! Εγώ τα μπέρδεψα λίγο... και δεν υπήρχε περίπτωση να σωθούν στο δικό μου γραφείο τα θέματα. sofoulitsa, προφανώς υπήρξαμε συμφοιτήτριες!  Flow, βιάσου να συγκεντρώσεις το υλικό σου -αν δεν το έχεις κάνει ήδη- γιατί σε δυο βδομάδες το σπουδαστήριο (208) κλείνει!  :)
Everybody lies

Αποσυνδεδεμένος Flow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 23, 2012, 11:16:06 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!  :)
"Όπου κι αν με πήγαν οι θεωρίες μου, βρήκα ότι ένας ποιητής ήδη έχει πάει εκεί"
Ζίγκμουντ Φρόυντ

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 25, 2012, 12:53:14 πμ »
Για όσους ενδιαφέρονται, βγήκε νέα ανακοίνωση.

http://www.geisteswissenschaften.fu-berlin.de/we02/studium/ma/ma_neograezistik/ma_neograezistik_el/
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος eirini_84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 28, 2012, 02:03:53 μμ »
Έχω κάνει αίτηση για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που το έχει δώσει. Ενδιαφέρομαι για παλαιότερα θέματα ή τουλάχιστον πληροφορίες για τις εξετάσεις. Ζήτησα από τη γραμματεία αλλά μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό. Θα με βοηθούσαν πολύ, ώστε να οργανώσω το διάβασμα μου καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2012, 09:53:06 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος art.emis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 02:35:24 μμ »
Καλησπερα σε ολους!Ακρως ενημερωτικο κι ενδιαφερον το site και το forum επισης.Ενδιαφερομαι να κανω ενα μεταπτυχιακο στο νεφ στη φιλολογια Θεσσαλονικης και θελω να ρωτησω καποιον που εχει κανει ηδη εκει αν ειναι δυσκολο να περασεις και γενικα αν μπορει να μεταφερει καποιες συμβουλες ή μυστικα που θεωρει οτι τον βοηθησαν στο να τον δεχτουν.Επισης,η διαδικασια της συνεντευξης πώς ειναι;Μετραει ο βαθμος πτυχιου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.