*

Αποστολέας Θέμα: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ  (Αναγνώστηκε 1739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« στις: Ιούνιος 26, 2010, 04:03:03 μμ »
Επισκέφτηκα  πριν  από δύο  βδομάδες το  νηπιαγωγείο στο  οποίο  έχω  την  οργανική  μου  και  ενημερώθηκα  από  την  αναπληρώτρια που  εργαζόταν  εκέι  φέτος   (απουσιάζω  λόγω  εκπαιδευτικής  άδειας) ότι  υπάρχουν  υπάρχουν  πολλές  πιέσεις για  εγγραφές  εκτός  των  ορίων του νηπιαγωγείου και  για εγγραφή  χωρίς  κλήρωση  προνηπίων. Οι  πιέσει  αυτές  προέρχονται  από τον  δήμαρχο, τον  πρόεδρο  της  σχολικής  επιτροπής  κλπ. Η  νηπιαγωγός  ήδη  έχει  υποσχεθεί  σε  πέντε  από  αυτούς  ότι  θα  τους  ικανοποιήσει. Έχει  φτιάξει  και  μια ειδική  κατάσταση  αυτές  τις  περιπτώσεις. Αν  και  δεν  είπα  τίποτα εκείνη  την μέρα, έχω  προβληματισθεί  για  την  κατάσταση  που θα  αντιμετωπίσω  στην  αρχή  της  σχολικής  χρονιάς.  Έχετε  συναντήσει  τέτοιες  περιπτώσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:28:32 »

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2010, 04:14:45 μμ »
Για δες αυτό, μπορεί να σε βοηθήσει να χειριστείς την κατάσταση http://www.alfavita.gr/artra/art1_3_9_213.php

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2010, 04:33:30 μμ »
  " Ο αριθμός των παιδιών του νηπιαγωγείου, 21 χρόνια μετά, ορίζεται από νόμο του 1985! Και ο νόμος αυτός (ο 1566) τον ορίζει στα 30!!! Έτσι, οι τόσες αλλαγές που έχουν συντελεστεί στο χώρο της προσχολικής εκπαίδευσης και οι νέες ανάγκες που έχουν δημιουργηθεί δεν αποτυπώνονται πουθενά σε κανένα νόμο ή απόφαση."



Αυτο τωρα τι ειναι και με υπογραφη συλλογου αναπληρωτων Νηπιαγωγων;
 

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2010, 04:41:22 μμ »
Σε  κάθε  περίπτωση  δεν  μπορώ  να  εγγράψω  περισσότερους  από  25  ανά  τμήμα. Το  θέμα  είναι  ότι, αν  εγγράψω  προνήπια  χωρίς  κλήρωση, θα  υπάρχουν  αντιδράσεις  από  όσους  θίγονται (εντός  του  δικαίου). Πώς  θα  αντιμετωπίσω  όμως  όσους  έχουν  ήδη  λάβει  την  υπόσχεση  ότι  το  θέμα  της  εγγραφής  έχει τακτοποιηθεί. Φοβάμαι  ότι  θα  βρεθώ  εκτεθειμένη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:28:32 »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2010, 05:10:12 μμ »
Καταλαβαινω τι λες αλλα οι λογοι για εγγραφη εκτος οριων ποιοι ειναι( εχει σημασια γιατι nomizv oti ginetai καποια εξαιρεση αλλα οχι γιατι ετσι θελουμε η ετσι μας αρεσει) και οσο για τα προνηπια κληρωση παρουσια των ενδιαφερομενων.
Στο προσφατο εγγραφο για τις εγγραφες μας τονιζεται οτι ενημερωνουμε τους γονεις οτι θα ειδοποιηθουν τον Σεπτεμβριο ,αν υπαρξουν κενες θεσεις , να προχωρησουν σε εγγραφη προνηπιου.
Επρεπε να μιλησεις στη συναδελφισσα και να της πεις οτι δεν τιθεται θεμα υποσχεσης και οτι θα ενεργησεις βασει οσων προβλεπεται απο την νομοθεσια.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 26, 2010, 05:11:27 μμ »
Πρώτα απ' όλα, εσύ δεν έχεις υποσχεθεί τίποτα. (είμαι κακιά, το ξέρω)  ;D ;D ;D ;D ;D
Δεύτερον, τι πάει να πει: "υπάρχουν  πολλές  πιέσεις για  εγγραφές  εκτός  των  ορίων του νηπιαγωγείου και  για εγγραφή  χωρίς  κλήρωση  προνηπίων. Οι  πιέσεις  αυτές  προέρχονται  από τον  δήμαρχο, τον  πρόεδρο  της  σχολικής  επιτροπής  κλπ."
Τρίτον, να ενημερώσεις (γραπτά) τον/την προιστάμενο του γραφείου που υπάγεται το σχολείο και να ζητήσεις γραπτή απάντηση....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 26, 2010, 05:22:27 μμ »
Πιστευω οτι θα εχεις προβλημα αν δεν κανεις κληρωση( βεβαιως θα δυσαρεστηθουν καποιοι γονεις και ισως να στη φυλανε αλλα μην κανεις πισω,το σχολειο δεν ειναι σπιτι μας να το διαφεντευουμε, επιπλεον δεν ειμαστε δημοσιοσχετιστες πολιτικαντηδες για να χαμογελαμε προς πασαν κατευθυνση).
Ο Δημαρχος και η λοιπη κουστωδια να απευθυνθουν στο ατομο που υποσχεθηκε και αθετησε την υποσχεση!
Μη φοβασαι!

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 26, 2010, 05:30:31 μμ »
Ευχαριστώ  πολύ  για  τις  απαντήσεις.Συμφωνώ  ότι είναι  καλύτερο  να  κινηθώ  στα  πλάισια  της  νομιμότητας. Μάλλον  πρέπει  να  προετοιμάσω  τον εαυτό  μου  για  ψυχοφθόρες  καταστάσεις, ωστόσο  είναι  καλύτερο  να  μην  παγειωθεί  μια κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 26, 2010, 05:39:23 μμ »
Σημασια εχει να καταληξεις σε ποιο μηκος κυματος θα κινηθεις και απο κει και περα οτι ειναι να γινει θα γινει!
Κι εγω το Σεπτεμβριο παρομοια θα αντιμετωπισω!
Μην το σκεφτεσαι απο τωρα :)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 26, 2010, 05:58:52 μμ »
Μα καλά τι είναι αυτά που διαβάζω σήμερα;; Καλά ποιός είναι ο δήμαρχος που μπορεί να κάνει οτι θέλει στο σχολείο;; Αν θέλει να πάρει τα παιδιά στο παιδικό σταθμό, γιατι απ οτι καταλαβαίνω είναι μικρά...
Στη θέση σου θα πήγαινα καρφί στο Γραφείο Α/βαθμιας και εξηγούσα το όλο θέμα, μαζί με την πρόθεση μου να μην κάνω τίποτα παράτυπο! Τι θα πει το υποσχέθηκε η προηγούμενη;; Την ευθύνη ποιος θα την έχει;;;

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 26, 2010, 06:43:32 μμ »
Μα καλά τι είναι αυτά που διαβάζω σήμερα;; Καλά ποιός είναι ο δήμαρχος που μπορεί να κάνει οτι θέλει στο σχολείο;; Αν θέλει να πάρει τα παιδιά στο παιδικό σταθμό, γιατι απ οτι καταλαβαίνω είναι μικρά...
Στη θέση σου θα πήγαινα καρφί στο Γραφείο Α/βαθμιας και εξηγούσα το όλο θέμα, μαζί με την πρόθεση μου να μην κάνω τίποτα παράτυπο! Τι θα πει το υποσχέθηκε η προηγούμενη;; Την ευθύνη ποιος θα την έχει;;;

Συμφωνώ  με  αυτά  που  λές. Η  ευθυνή  θα  είναι  δική  μου  από  την  στιγμή  που  εγώ  θα  κάνω  την  κλήρωση. Αν  δω  ότι  τα  το  θέμα  ξεφευγεί  θα  πάω  και  στην  πρωτοβάθμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.