*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη  (Αναγνώστηκε 11604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος draminos.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« στις: Ιούνιος 28, 2010, 12:20:39 πμ »
Συναδελφοι

Περυσι οπως πολλοι θα γνωριζετε ειχαν προσλαβει πρωτα τους αναπληρωτες στην Γενικη Αγωγη και κατοπιν στην Ειδικη Αγωγη Αν καποιος προσλαμβανόταν πρωτα στην Γενικη και κατοπιν στην Ειδικη μπορουσε να παραιτηθει απο την Γενικη Αγωγη και κατοπιν να προσληφθει στην Ειδικη Καποιος νομος η εγκυκλιος που να αναφερει πως προσλαμβανονται πρωτα οι καθηγητες ειδικης αγωγης δεν πρεπει να υπαρχει απο οσο γνωριζω Ξερει κανεις τι θα γινει φετος και αν μπορει καποιος να παραιτηθει οπως και περυσι?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:07 »

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 28, 2010, 12:38:14 πμ »
Συναδελφοι

Περυσι οπως πολλοι θα γνωριζετε ειχαν προσλαβει πρωτα τους αναπληρωτες στην Γενικη Αγωγη και κατοπιν στην Ειδικη Αγωγη Αν καποιος προσλαμβανόταν πρωτα στην Γενικη και κατοπιν στην Ειδικη μπορουσε να παραιτηθει απο την Γενικη Αγωγη και κατοπιν να προσληφθει στην Ειδικη Καποιος νομος η εγκυκλιος που να αναφερει πως προσλαμβανονται πρωτα οι καθηγητες ειδικης αγωγης δεν πρεπει να υπαρχει απο οσο γνωριζω Ξερει κανεις τι θα γινει φετος και αν μπορει καποιος να παραιτηθει οπως και περυσι?
Ευχαριστω

απο την περσινη προκήρυξη ειδικής, σελ 26

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β΄
ΓΕΝΙΚΕΣ  ΟΔΗΓΙΕΣ
Οι προσλήψεις σε ΣΜΕΑΕ προηγούνται των προσλήψεων σε σχολεία γενικής εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 28, 2010, 12:48:47 πμ »
ξέχασαν να γράψουν το "εκτός απροόπτου"..  :P
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 28, 2010, 01:02:57 πμ »
Συναδελφοι τι γίνεται με την αναγνωριση της προϋοηρεσιας απο ειδική σε γενική και τουμπαλιν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:07 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 28, 2010, 01:07:31 πμ »
Δηλαδή για να καταλάβω....αν παραιτηθείς από αναπληρωτής στην γενική επειδή σε κάλεσε η ειδική δεν έχεις κυρώσεις επειδή είναι άλλος πίνακας; Και γενικά αν τύχει και σε καλέσει η γενική πρώτα...δεν ενημερώνεται αυτόματα το σύστημα και μπορεί να σε καλέσει και η ειδική μετά...; Και το ίδιο ισχύει και για τους ωρομίσθιους; (δεν εννοώ τις κυρώσεις,ξέρω πως οι ωρομίσθιοι δεν έχουν κυρώσεις αν αρνηθούν) Απλά φέτος έχω τον προβληματισμό....να δηλώσω μειωμένου ωραρίου ή όχι; Και κυρίως επειδή έχω πιθανότητες να προσληφθώ στην ειδική ωρομίσθια που το προτιμώ χίλιες φορές από το μειωμένου ωραρίου στην γενική. Αλλά αν τύχει και με καλέσουν μειωμένου ωραρίου στην γενική μπορώ να παραιτηθώ χωρίς κυρώσεις εφόσον με καλέσει η ειδική μετά...;
Ξέρω...πολλές ερωτήσεις και ποιος να μου απαντήσει.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 28, 2010, 01:15:35 πμ »
Δηλαδή για να καταλάβω....αν παραιτηθείς από αναπληρωτής στην γενική επειδή σε κάλεσε η ειδική δεν έχεις κυρώσεις επειδή είναι άλλος πίνακας; Και γενικά αν τύχει και σε καλέσει η γενική πρώτα...δεν ενημερώνεται αυτόματα το σύστημα και μπορεί να σε καλέσει και η ειδική μετά...; Και το ίδιο ισχύει και για τους ωρομίσθιους; (δεν εννοώ τις κυρώσεις,ξέρω πως οι ωρομίσθιοι δεν έχουν κυρώσεις αν αρνηθούν) Απλά φέτος έχω τον προβληματισμό....να δηλώσω μειωμένου ωραρίου ή όχι; Και κυρίως επειδή έχω πιθανότητες να προσληφθώ στην ειδική ωρομίσθια που το προτιμώ χίλιες φορές από το μειωμένου ωραρίου στην γενική. Αλλά αν τύχει και με καλέσουν μειωμένου ωραρίου στην γενική μπορώ να παραιτηθώ χωρίς κυρώσεις εφόσον με καλέσει η ειδική μετά...;
Ξέρω...πολλές ερωτήσεις και ποιος να μου απαντήσει.....
[

Κανονικά πρώτα σε καλούν απο την Ειδική διότι ειναι ευαισθητος χωρος και πρεπει να στελεχωθει οσο πιο γρηγορα γίνεται (ασχετα αν δε συμβαίνει αυτό...)Αν σε καλεσουν απο τη γενική πρώτα, όπως έγινε με 1 φετινή συνάδελφο, παραιτήθηκε απο τη γενική και αμεσως ηρθε στο σχολειο μας. Επομενως δεν υπαρχουν κυρωσεις, οχι επειδη είναι άλλος πινακας αλλα επειδη ειναι ειδικη αγωγή. Φαντάζομαι οτι το αναποδο δεν ισχυει, να φυγεις απο ειδική για να πας σε γενική για προφανεις λογους αλλα καλυτερα να μας διαφωτίσει ενας εμπειροτερος συναδελφος.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 28, 2010, 01:20:57 πμ »
Κανονικά πρώτα σε καλούν απο την Ειδική διότι ειναι ευαισθητος χωρος και πρεπει να στελεχωθει οσο πιο γρηγορα γίνεται (ασχετα αν δε συμβαίνει αυτό...)Αν σε καλεσουν απο τη γενική πρώτα, όπως έγινε με 1 φετινή συνάδελφο, παραιτήθηκε απο τη γενική και αμεσως ηρθε στο σχολειο μας. Επομενως δεν υπαρχουν κυρωσεις, οχι επειδη είναι άλλος πινακας αλλα επειδη ειναι ειδικη αγωγή. Φαντάζομαι οτι το αναποδο δεν ισχυει, να φυγεις απο ειδική για να πας σε γενική για προφανεις λογους αλλα καλυτερα να μας διαφωτίσει ενας εμπειροτερος συναδελφος.
 

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 28, 2010, 01:28:38 πμ »
Κανονικά πρώτα σε καλούν απο την Ειδική διότι ειναι ευαισθητος χωρος και πρεπει να στελεχωθει οσο πιο γρηγορα γίνεται (ασχετα αν δε συμβαίνει αυτό...)Αν σε καλεσουν απο τη γενική πρώτα, όπως έγινε με 1 φετινή συνάδελφο, παραιτήθηκε απο τη γενική και αμεσως ηρθε στο σχολειο μας. Επομενως δεν υπαρχουν κυρωσεις, οχι επειδη είναι άλλος πινακας αλλα επειδη ειναι ειδικη αγωγή. Φαντάζομαι οτι το αναποδο δεν ισχυει, να φυγεις απο ειδική για να πας σε γενική για προφανεις λογους αλλα καλυτερα να μας διαφωτίσει ενας εμπειροτερος συναδελφος.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 28, 2010, 03:56:18 μμ »
Κανονικά πρώτα σε καλούν απο την Ειδική διότι ειναι ευαισθητος χωρος και πρεπει να στελεχωθει οσο πιο γρηγορα γίνεται (ασχετα αν δε συμβαίνει αυτό...)Αν σε καλεσουν απο τη γενική πρώτα, όπως έγινε με 1 φετινή συνάδελφο, παραιτήθηκε απο τη γενική και αμεσως ηρθε στο σχολειο μας. Επομενως δεν υπαρχουν κυρωσεις, οχι επειδη είναι άλλος πινακας αλλα επειδη ειναι ειδικη αγωγή. Φαντάζομαι οτι το αναποδο δεν ισχυει, να φυγεις απο ειδική για να πας σε γενική για προφανεις λογους αλλα καλυτερα να μας διαφωτίσει ενας εμπειροτερος συναδελφος.
 

λοιπόν, επειδή κι εγώ έχω ένα προβληματισμό για το θέμα έχω να παραθέσω τα εξής:
η προκήρυξη θα βγει σε λίγες μέρες

ρώτησα στη δ/θμια και μου είπαν ότι πέρυσι γινόταν αυτό, να φύγεις απο τη γενική για να πας στην ειδική. Ωστόσο, είπα να πάρω στο υπουργείο να το σιγουρέψω, λέμε τώρα, και έπεσα σε μια αντιπαθέστατη κυρία η οποία, με νεύρο κιόλας, μου είπε ότι φέτος δεν θα μπορούμε να το κάνουμε αυτό. Δηλαδή, αν σε πάρουν στη γενικη δεν μπορείς να πας μετά στην ειδική.
Μετά από 20 λεπτά, πήρε μια άλλη συνάδελφος τηλέφωνο και μίλησε με μια πιο ευγενική υπάλληλο και της είπε ότι δεν ξέρουν ακόμα τι θα γίνει, μάλλον θα βγει κάποια ρύθμιση σχετική. Γενικότερα δηλαδή, δεν ξέρουν τίποτα σίγουρο!!

Σε διάστημα λοιπόν μισής ώρας, πήραμε στο ίδιο τηλέφωνο, κάναμε τις ίδιες ερωτήσεις, μας απάντησαν 2 διαφορεικοί υπάλληλοι εντελώς αντικρουόμενα πράγματα...

Μήπως έχεις πάρει και κανένας άλλος τηλ να διασταυρώσουμε κάτι;;;



Αποσυνδεδεμένος NET DIKTYO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 28, 2010, 04:09:34 μμ »
σελ. 25 της εγκυκλίου:
5. Για τους υποψηφίους των πινάκων αναπληρωτών και ωρομισθίων της παρούσης εγκυκλίου, οι οποίοι κατατάσσονται και στους αντίστοιχους πίνακες Ειδικής ή Φυσικής Αγωγής (Τ.Α.Δ.), σύμφωνα με την κατά περίπτωση ισχύουσα νομοθεσία, αναστέλλεται η υποψηφιότητά τους στους πίνακες γενικής παιδείας σε περίπτωση πρόσληψής τους με πλήρες ωράριο στην Ειδική ή Φυσική Αγωγή και αντιστρόφως.

Πώς το εξηγείτε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 28, 2010, 04:58:58 μμ »
σελ. 25 της εγκυκλίου:
5. Για τους υποψηφίους των πινάκων αναπληρωτών και ωρομισθίων της παρούσης εγκυκλίου, οι οποίοι κατατάσσονται και στους αντίστοιχους πίνακες Ειδικής ή Φυσικής Αγωγής (Τ.Α.Δ.), σύμφωνα με την κατά περίπτωση ισχύουσα νομοθεσία, αναστέλλεται η υποψηφιότητά τους στους πίνακες γενικής παιδείας σε περίπτωση πρόσληψής τους με πλήρες ωράριο στην Ειδική ή Φυσική Αγωγή και αντιστρόφως.

Πώς το εξηγείτε αυτό;

Όταν πήρα τηλ.  σήμερα και έκανα την ίδια ερώτηση η υπαλληλος με πάρέπεμψε άμεσα στο προαναφερθέν σημείο της εγκυκλίου, ότι δηλαδή δεν μπορείς να αλλάζεις απο γενική σε ειδική και τουμπαλιν. Ωστόσο διευκρίνισε ότι πέρσι έγιναν δεκτές οι παραιτήσεις εκπαιδευτικών απο τη γενική προκειμένου να πανε στην ειδική, επειδή άργησηαν να βγουν οι πίνακες της ειδικής. Για να αποφευχθεί αυτό το σκηνικό φέτος, με παραιτήσεις και απ' οτι καταλαβα μεγάλη μανούρα γι' αυτούς, θα προσπαθήσουν να βγάλουν πρώτα τους πινακες της ειδικής (αν και για το τελευταίο δεν ακούστηκε και πολύ σίγουρη).Είναι κουφό να μην υπάρχει κοινή γραμμη απο τους υπαλλήλους, αν και το λεει η εγκύκλιος ότι αναστέλλεται η υποψηφιότητα. Εχω την εντύπωση ότι οσες περισσότερες διευκρινίσεις ζητάμε τόσο πιο πολύ μας μπερδεύουν

Αποσυνδεδεμένος flowerdolphin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 29, 2010, 01:01:01 πμ »
παιδια εχω και γω αυτην την απορια και θεωρω ΟΤΙ ειναι παγιδα για μας.αν με καλεσουν ΑΜΩ ΜΕ 7 ΩΡΕΣ, ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΑΠΕΧΕΙ 1 ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΩ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΛΛΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΑΜΩ  ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΜΕ 10 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΧΩΡΙΣ ΚΥΡΩΣΕΙΣ?και το σημαντικοτερο αν ξεκινησω και δουλευω στην γενικη και ερθει η σειρα μου να με καλεσουν στην ειδικη,θα με καλεσουν η θα με προσπερασουν?ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 29, 2010, 01:55:30 πμ »
Όσοι εκ των συναδέλφων του topic δεν έχουν πάρει τηλ στο υπουργειο, ας το κάνουν για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Καποιοι εξ ημων το καναμε και παραθέσαμε τις πληροφοριες. Το να θετουμε μεταξύ μας τα ιδια ερωτηματα, δε νομίζω οτι βγαζει καπου. Τηλέφωνο στο υπουργειο λοιπον για διευκρινισεις και ενημερωση των υπολοιπων εδω... :)

Αποσυνδεδεμένος anka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωση_Ειδικης_Γενικης_Αγωγη
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 29, 2010, 09:36:15 πμ »
Όσοι εκ των συναδέλφων του topic δεν έχουν πάρει τηλ στο υπουργειο, ας το κάνουν για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Καποιοι εξ ημων το καναμε και παραθέσαμε τις πληροφοριες. Το να θετουμε μεταξύ μας τα ιδια ερωτηματα, δε νομίζω οτι βγαζει καπου. Τηλέφωνο στο υπουργειο λοιπον για διευκρινισεις και ενημερωση των υπολοιπων εδω... :)

μέχρι να βγει η εγκύκλιος λογικο είναι να μη ξέρει κανείς τίποτε.Το πρόβλημα είναι οτι και μετά δεν ξέρουν και αρχίζουν τις διευκρινιστικές .Τηλέφωνα λοιπόν για να τούς δίνουμε και καμμία ιδέα γιατί διαφορετικά ποιός ξέρει τι θα μας σερβίρουν πάλι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 728

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.