*

Αποστολέας Θέμα: Γραφικός χαρακτήρας  (Αναγνώστηκε 28649 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:22:38 πμ »
Και γω υπάχουν στιγμές που κάνω απαίσια γράμματα. Ειδικά όταν πρέπει να κρατήσω σημειώσεις, με τελευατίο παράδειγμα ένα συνέδριο που μετά έπρεπε να κάνω μια αναφορά για κάποια θέματα που παρακολούθησα και δεν έβγαζα τα γράμματα μου!!!!!!
Αλλά και όταν γράφω αλλάζω γραφικό χαρακτήρα, ανάλογα με το πώς κρατάω το στυλό, πώς είναι η σελίδα μπροστά μου, τι στάση σώματος έχω κλπ
Για να κάνω καλά γράμματα πρέπει να προσπαθήσω αρκετά και να γράψω αργά και κρατωντας το χαρτί σταθερό σε μία κατέυθυνση....

Δεν με καίει και πολύ, αρκεί να μην είναι τόσο χάλια που να μην μπορώ εγ'ω να τα βγάλω....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:11:04 »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 30, 2010, 02:05:55 πμ »
βασικά το θέμα είναι να διαβάζονται
αν διαβάζονται τι νόημα έχει να είναι λιγότερο ή περισσότερο όμορφα;
 ???

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 30, 2010, 02:48:35 πμ »
η αδερφή μου κάνει τα πιο άθλια γράμματα που έχω δει ποτέ!
Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις χειρότερα. ;)
Απο μικρή το γραπτό της δεν μπορουσες να το διαβάσεις... Εβγαζε τα μάτια των δασκάλων της, είμαι βέβαιη.
Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, όταν ήταν φοιτητρια, ήρθε με ένα τεράστιο μπλοκ σημειώσεων και μου είπε: "διαβασε το μου, δεν μπορώ να καταλάβω τι έχω γράψει!"....
και για όσους αναρρωτιούνται, είναι γιατρός.

Δοκίμασε να ξεχωρίζεις τα γράμματα μεταξύ τους και να γράφεις αργά. Το θεωρω ότι καλύτερο χωρίς να είμαι γραφολόγος.

Αυτο έκανα, γιατι και το δικό μου γραπτό φαίνεται σα να το έχουν γράψει δέκα άτομα. Η πρώτη σειρα γέρνει δεξιά, η δεύτερη είναι ολοστρόγγυλα και όρθια γράμματα... στην τρίτη πάμε αριστερά...
μετά γίνεται σεισμός.

Αλλα τώρα πια... έχω συμβιβαστεί με το περίεργο κείμενο που παρουσιάζω.

και όπως λέω πάντα... την υγειά μας να έχουμε... τα γράμματα δεν είναι τίποτα! ;D
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:31:20 πμ »
μισο.....
το έψαξες στο ιντερνετ;
άρα μιλάμε σοβαρά;

Δεν θα έπρεπε;

Ακούγοντας πάντως τις καταθέσεις των μελών του forum ομολογώ ότι έχω πάρει λίγο πάνω μου. Βλέπω είναι αρκετοί στην ίδια κατάσταση και δεν έχουν φέρει την καταστροφή για αυτό. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:11:04 »

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:30:54 πμ »
λοιπον..μικρη εκανα αθλια γραμματα σε σημειο που κοιταζω τα τετραδια απο το δημοτικο και δεν καταλαβαινω οτι ειναι δικα μου..κατεβαλα ομως μεγαλη προσπαθεια και τα βελτιωσα παρα πολυ..πιεσα παρα πολυ τον εαυτο μου ομως.Αν προσπαθησεις ομως θα τα καταφερεις..δεν ειναι ακατορθωτο.Εμενα τωρα μου λενε οι μαθητες μου <<τι ωραια γραμματα που κανετε,κυρια>>.Στεκομαι ομως σε αλλο σημειο...5 στην εκθεση???????
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 30, 2010, 10:16:14 πμ »
Στεκομαι ομως σε αλλο σημειο...5 στην εκθεση???????
;D μαθηματικός είναι και αν έδωσε με Δέσμες μου φαίνεται λογικό!
Και εγώ την έκθεση κάτω απο τη βάση την είχα! ;D ;D ;D ;D
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:06:07 μμ »
..κατεβαλα ομως μεγαλη προσπαθεια και τα βελτιωσα παρα πολυ..πιεσα παρα πολυ τον εαυτο μου ομως.Αν προσπαθησεις ομως θα τα καταφερεις..δεν ειναι ακατορθωτο.

Τι ακριβώς έκανες; πως το προσπάθησες;

Στεκομαι ομως σε αλλο σημειο...5 στην εκθεση???????
Ναι! Εγραψα 18άρια Μαθηματικα-Φυσική και Χημεία. Ήταν με τις δέσμες και φυσικά όλοι μου λέγανε να ξαναδώσω. Ένα μάθημα είναι βρε μόνο που δεν θέλει και διάβασμα. Θα μπορούσα να είχα μπει Πληροφορικές-Πολυτεχνεία κλπ.
Δεν το μετάνιωσα όμως. Αποζημιώθηκα μετά από χρόνια. Βλέπω όσους τελείωσαν πολυτεχνεία και πληροφορικές τι κρίση περνάνε σήμερα.

Ευτυχώς έγραψα 5!!! Και λέω ευτυχώς γιατί αν είχα γράψει 6 θα έμπαινα Φυσικό όπου εκεί είναι πολύ πιο δύσκολο να διοριστείς σε σχέση με τους Μαθηματικούς να λάβεις υπόψη σου ότι Βιολόγοι, Χημικοί, Γεωλόγοι, Φυσικοί συναγωνίζονται όλοι μαζί. (είναι κάτι σαν τους φιλολόγους που είναι από 500 σχολες για τις ίδιες θέσεις)

Για να πω όμως και του στραβού το δίκιο, το 5 δεν οφειλόταν στην κακή εικόνα του γραπτού μου λόγω του γραφικού χαρακτήρα, αλλά και στο ότι δεν είχα καταλαβει καθόλου το θέμα τι ζητούσε!!! μα καθόλου! δηλαδή είμουν και εκτός θέματος. Πάντως σε καλό μου βγήκε!!

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:34:27 μμ »
Κάθε εμπόδιο για καλό είναι φαίνεται.Μια γνωστή μου όταν ήταν μικρή επειδή δεν έκανε καλά γράμματα η μητέρα της, της έσκιζε συνέχεια το φύλλο μέχρι να καλυτερεύσει.Χάλασε πάρα πολλά τετράδια αλλά τώρα κάνει πολύ ωραία γράμματα.(Βέβαια μου φαίνεται λίγο υπερβολικό αυτό).Εγώ κάνω μέτρια γράμματα,αλλά όταν διορθώνω προσέχω κ αφιερώνω περισσότερη ώρα,το πρόβλημα μου είναι στον πίνακα εκεί γράφω γρήγορα,ο μαρκαδορος δε με βολεύει,ο πίνακας δε μου φτάνει,ποτέ δε μπορώ να γράψω σε ευθεία, τα παιδιά συνέχεια αγανακτούν"Κυρία τι γράφετε εκεί?"Είναι κ αγγλικά...Κ όταν τελειώνω κ τα βλέπω από μακριά πάντα λέω "Τι γράμματα είναι αυτά?"Αλλά δεν μπορώ να καλυτερεύσω μόνο όταν γράφω αργά που στον πίνακα είναι αδύνατο.Αν καταλήξεις πουθενά πες το κ σε μένα. 

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 30, 2010, 01:26:56 μμ »
για να πω την αληθεια ακομη καταπιεζομαι..αν γραψω γρηγορα δεν κανω το ιδιο καλα..στην αρχη προσπαθησα να τα στρογγυλεψω καπως και να κολλανε στη γραμμη(παλιοτερα ιπταντο).κοιτουσα πολυ και πως εγραφαν οι αλλοι και προσπαθουσα να μιμηθω..εγραψα πολυ ομως..τωρα δεν κανω τα τελεια γραμματα αλλα πιστευω οτι εχουν χαρακτηρα.και επειδη ειμαι και φιλολογος ποια χρονια εδωσες πανελληνιες?τι θεμα ειχε πεσει? ;)
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 30, 2010, 04:57:26 μμ »
Έδωσα το 1992. Το θέμα ήταν για τα ιδανικά και τα πρότυπα των νέων, και είχε δύο ερωτήματα.
Το πρώτο έλεγε αναφέρατε τα ιδανικά και τα πρότυπα των νέων.
Το δεύτερο έλεγε ποιά από τα πρότυπα των νέων δεν ανταποκρίνονται στα ιδανικά τους;   ???

Μπερδεύτηκα στον διαχωρισμό ιδανικού και προτύπου που για μένα είναι ταυτόσημα πράγματα.
Και το 2ο ερώτημα ήρθε σαν κερασάκι στην τούρτα! Ενώ στο πρώτο ερώτημα τα μπουρδουκλωσα αναφέροντας κάποια πραγματα σαν ιδανικα και κάποια σαν πρότυπα χωρις να καταλαβαίνω την διαφορά και γιατί το ένα να θεωρείται ιδανικό και όχι πρότυπο, το 2ο ερώτημα με έσκισε γιατί μου ζητούσε ουσιαστικα να κάνω αυτήν την διαφοροποίηση. Να βρω πρώτυπο που να μην είναι ιδανικό ή ιδανικό που να μην είναι πρότυπο......

Τι ήθελε να πει ο ποιητής; ακόμα και σήμερα δεν έχω καταλάβει!

Έτσι με έπιασε τρέμουλο γιατί εντάξει η έκθεση δεν ήταν το φόρτε μου αλλά ήμουν άριστος μαθητής στα υπόλοιπα. Είχα που είχα κακό γραφικο χαρακτήρα, άντε να γράψω με ηρεμία με τέτοιο θέμα...

Πάντως το 5 που πήρα το περίμενα και έτσι δεν ξαφνιάστηκα! Είπα πάλι καλά που δεν πήρα μηδέν!
Δεν είχα γράψει τίποτα για το δεύτερο σκέλος (άρα -10), ε και το πρώτο το έγραψα μισό (-5). Απλά μαθηματικά!!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2010, 08:47:58 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 30, 2010, 05:22:21 μμ »
ο τρόπος που γράφεις αριθμούς και μαθηματικά σύμβολα έχει καμία σχέση με το πώς γράφεις γράμματα,λέξεις κτλ;μοιάζουν;εχουν παρόμοια εικόνα;

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 30, 2010, 05:25:29 μμ »
Καλησπέρα...

Είχα μια καθηγήτρια στη σχολή η οποία πρόσεχε πάρα πολύ τα γράμματά της στον πίνακα και μας είπε κάποια στιγμή πως για να τα βελτιώσει είχε πάρει μικρό πινακάκι στο σπίτι της και έκανε συνέχεια πρόβες και τα κατάφερε..

Γιατί όχι και εσύ;;;; Μην αγχώνεσαι και θα τα καταφέρεις! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2010, 05:27:06 μμ από carina »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:40:12 μμ »
Πινακάκι; όχι το πρόβλημά μου δεν ειναι το γράψιμο στον πίνακα τόσο, όσο στο χαρτί!

ο τρόπος που γράφεις αριθμούς και μαθηματικά σύμβολα έχει καμία σχέση με το πώς γράφεις γράμματα,λέξεις κτλ;μοιάζουν;εχουν παρόμοια εικόνα;
Είναι κάτι διαφορετικό. Εκει νομίζω καλά τα πάω...

Θα κάνω εξάσκηση τυπώνοντας κάτι στο word και αντιγράφοντας το μερικές φορές κάθε μέρα για ένα χρονικό διάστημα, και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα!!

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραφικός χαρακτήρας
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 30, 2010, 10:59:33 μμ »
Τοτε απορω γιατι αγχωνεσαι??Δεν υπαρχει λογος..
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161462
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.