*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 134688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος valia_r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 06:13:56 μμ »
καλησπέρα
λένε οτι αν καναμε περυσι δηλωση για μεταθεση οτι δεν χρειαζεται να ξαναγραψουμε την προυπηρεσια μας αφου είναι καταχωρημενη
δηλαδη εγω π.χ. που πήρα μεταθεση πρεπει να γραψω την προυπηρεσια μου απο 1/7/09
όμως γραφει στο κατω μερος της δηλωσης σχολειων προυπηρεσιας οτι πρεπει να διορθωθει η προυπηρεσια της περσινης χρονιας απο 31/08/09 σε 30/06/09
από εμας να διορθωθει (;) ή απλά γραφοντας την υπηρεσια μας απο 1/7/09 θα διορθωθει απο το συστημα
 
με άλλα λόγια εγω πρεπει να ξαναγραψω την υπηρεσια μου στη Χιο περυσι αλλά μεχρι 30/06/09 και να συνεχισω με τη φετινη στην αρεοπολη ή ξεκιναω κατευθειαν γραφωντας την αρεοπολη από1/7/09 εως 31/08/10;
ευχαριστω
η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...αφηστε μας να ελπίζουμε λοιπόν!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:43 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 06:36:53 μμ »
από εμας να διορθωθει (;) ή απλά γραφοντας την υπηρεσια μας απο 1/7/09 θα διορθωθει απο το συστημα

Απο το συστημα δηλ. απο τον αρμοδιο υπαλληλο (αν προσεξες, η σημειωση αναφερεται σε οδηγιες καταχωρισης, οχι συμπληρωσης).

Oπως και να το γραψεις ειναι πραγματικα ησσονος σημασιας, γιατι τις οποιες προσαρμογες θα τις κανει ο υπευθυνος διοικητικος, εχοντας υποψη την τρεχουσα φετινη υπηρετηση σου την οποια καταχωριζει στο συστημα, φροντιζοντας παραλληλα να τροποιησει και το διμηνο Ιουλιου - Αυγουστου του 2009, εφοσον μετατεθηκες. Σκεψου οτι η χειρογραφη αιτηση σου, αφου υποβληθει στο συστημα, θα καταληξει στην καλαθο των αχρηστων.

Εν παση περιπτωσει,

γραψε και τροποποιησε την περσινη υπηρετηση μεχρι 30/6/2009,

στη συνεχεια γραψε το διαστημα 1/7/2009 εως 31/8/2010 στο νεο σου σχολειο

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #156 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:22:38 μμ »
Να ρωτήσω κάτι που μόλις σκέφτηκα: Εφόσον ως μόρια που δικαιούμαστε για τη μετάθεση νοούνται τα μόρια που θα έχουμε αποκτήσει ως 31/08/10, μήπως ισχύει κάτι ανάλογο και για τα παιδιά που θα έχουμε αποκτήσει μέχρι τότε;;!!
Εγώ για παράδειγμα, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα αποκτήσω το πρώτο μου παιδί τον Ιανουάριο, δηλ. μέχρι να βγουν οι μεταθέσεις θα έχω ήδη ένα παιδί! Μπορώ όμως στην αίτηση που καταθέτω τώρα, στο σημείο που ρωτάει για αριθμό παιδιών, να δηλώσω ότι έχω ένα παιδί, ενώ δεν έχει γεννηθεί ακόμη  ???

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #157 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:36:53 μμ »
Να ρωτήσω κάτι που μόλις σκέφτηκα: Εφόσον ως μόρια που δικαιούμαστε για τη μετάθεση νοούνται τα μόρια που θα έχουμε αποκτήσει ως 31/08/10, μήπως ισχύει κάτι ανάλογο και για τα παιδιά που θα έχουμε αποκτήσει μέχρι τότε;;!!
Εγώ για παράδειγμα, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα αποκτήσω το πρώτο μου παιδί τον Ιανουάριο, δηλ. μέχρι να βγουν οι μεταθέσεις θα έχω ήδη ένα παιδί! Μπορώ όμως στην αίτηση που καταθέτω τώρα, στο σημείο που ρωτάει για αριθμό παιδιών, να δηλώσω ότι έχω ένα παιδί, ενώ δεν έχει γεννηθεί ακόμη  ???

Δεν θα το δηλώσεις τώρα, αλλά όταν με το καλό γεννήσεις και εφόσον αυτό γίνει πριν τις 31-01-2010 θα πας ληξιαρχική πράξη γέννησης στο γραφείο που ανήκεις και θα σου προστεθού τα μόρια του παιδιού. Αν δεις το αναφέρει και στην εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:43 »

Αποσυνδεδεμένος zamor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #158 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 09:24:28 μμ »
ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΜΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΗΣΑΣΤΑΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ Α/ΘΜΙΑ:ΩΡΕΣ
                                                ------------=ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΗΜΕΡΕΣ(ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΚΑΔΙΚΟΥ
                                                   100      ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΜΕ
                                                               ΤΟ 25)
Π.Χ 128
     -------=1,28=1 ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ(0,28Χ25=7)7 ΗΜΕΡΕΣ.
      100                                                                         
ΜΟΡΙΑ ΔΥΣΜΕΝΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ=ΜΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
                                            --------------------------ΧΜΗΝΕΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.ΟΤΑΝ ΟΙ ΗΜΕΡΕΣ
                                                  12                     ΕΙΝΑΙ  ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 15 ΤΙΣ ΧΑΝΕΤΕ,ΑΠΟ 15 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΜΗΝΑΣ.ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 6 ΕΙΝΑΙ:6
                                          -------Χ1=0.5Χ1=0,5
                                           12
ΑΝ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΑΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ 16 ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΩΝ ΜΟΡΙΩΝ ΣΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΘΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΑΤΕ ΜΕ ΤΟ 2.
ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΗΜΕΡΕΣ(ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 13-14 )ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ 30 ΚΑΙ ΑΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ 15 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΩΣ ΜΗΝΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΨΑ

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #159 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 10:29:38 μμ »
Μια ερώτηση για την περσινή χρονιά
Διορίστηκα 15/09/2008 (Ημερομηνία ΦΕΚ)
Παρουσιάστηκα και ορκίστηκα στις 18/09/2008 (3 μέρες αργότερα)

Ποια ημερομηνία μετράει για την προϋπηρεσία;
Γιατί αν είναι η πρώτη , πιάνεται (οριακά) και ο Σεπτέμβρης, ενώ
αν είναι η δεύτερη , τον χάνω...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #160 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 11:33:45 μμ »

Το γνωστο Π.Δ. 50/96 το οποιο μνημονευει και η εγκυκλιος των μεταθεσεων (τοσο η φετινη οσο και οι προηγουμενες) προβλεπει τα εξης:

Ως χρόνος πραγματικής εκπαιδευτικής υπηρεσίας για κάθε εκπαιδευτικό θεωρείται:

α) Ο συνολικός χρόνος από την ημερομηνία δημοσίευσης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως του διορισμού του μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο διενεργούνται οι μεταθέσεις, εφόσον ανέλαβαν υπηρεσία εντός του μηνός Σεπτεμβρίου. Για όσους ανέλαβαν υπηρεσία μετά την 30η Σεπτεμβρίου η συνολική υπηρεσία τους υπολογίζεται από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας.

http://users.forthnet.gr/ath/polyzois/pd50_96.htm
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #161 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 01:35:06 πμ »
Να ρωτήσω κάτι που μόλις σκέφτηκα: Εφόσον ως μόρια που δικαιούμαστε για τη μετάθεση νοούνται τα μόρια που θα έχουμε αποκτήσει ως 31/08/10, μήπως ισχύει κάτι ανάλογο και για τα παιδιά που θα έχουμε αποκτήσει μέχρι τότε;;!!
Εγώ για παράδειγμα, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα αποκτήσω το πρώτο μου παιδί τον Ιανουάριο, δηλ. μέχρι να βγουν οι μεταθέσεις θα έχω ήδη ένα παιδί! Μπορώ όμως στην αίτηση που καταθέτω τώρα, στο σημείο που ρωτάει για αριθμό παιδιών, να δηλώσω ότι έχω ένα παιδί, ενώ δεν έχει γεννηθεί ακόμη  ???

Δεν θα το δηλώσεις τώρα, αλλά όταν με το καλό γεννήσεις και εφόσον αυτό γίνει πριν τις 31-01-2010 θα πας ληξιαρχική πράξη γέννησης στο γραφείο που ανήκεις και θα σου προστεθού τα μόρια του παιδιού. Αν δεις το αναφέρει και στην εγκύκλιο.

Δίκιο έχεις, δεν την είχα διαβάσει την εγκύκλιο.  :-[ :-[ :-[
Όπως και να΄χει, ευχαριστώ (και πάλι!) για την άμεση απάντηση.  :)

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #162 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 03:03:38 μμ »
Α ρε Αννα ... τι μας βάζεις να κάνουμε !!!!


Συναδελφοι ... προκαταβολικά σορρυ για το - ενδεχώμενως γελοίο - του θέματος


... προσπαθώ να δω εάν με περνάει καποιος στα μόρια .... ξερω τα μοριά του όσο έιναι μονιμος αλλά με προβληματίζει το "παρελθόν" του ως αναπληρωτής.

Εψαξα στους πινακες του ΑΣΕΠ ( μεσω των οποίων διοριστηκαμε και οι δύο ) και βρηκα ότι έχει 13,5 μηνες προυπηρεσίας ως αναπληρωτης ( στον ΑΣΕΠ ειχε πριμοδότηση 1 μορίου απο την προυπηρεσια )

Μπορεί κάποιος να πεί πόσα είναι τα μεγιστα μόρια που μπορεί να πάρει από αυτό ( δυστυχως δεν γνωρίζω τις περιοχές που ήταν τοποθετημενος ... για αυτο ρωτω για το "χειρότερο" μου σεναριο )

Ευχαριστω προκαταβολικά ....

υγ ... δυστυχώς δεν έχει ξανακάνει αίτηση για μετάθεση για να μπορώ να δω τα μορια του .
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2009, 03:12:43 μμ από Dadi »
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 03:33:48 μμ »
Α ρε Αννα ... τι μας βάζεις να κάνουμε !!!!


Συναδελφοι ... προκαταβολικά σορρυ για το - ενδεχώμενως γελοίο - του θέματος


... προσπαθώ να δω εάν με περνάει καποιος στα μόρια .... ξερω τα μοριά του όσο έιναι μονιμος αλλά με προβληματίζει το "παρελθόν" του ως αναπληρωτής.

Εψαξα στους πινακες του ΑΣΕΠ ( μεσω των οποίων διοριστηκαμε και οι δύο ) και βρηκα ότι έχει 13,5 μηνες προυπηρεσίας ως αναπληρωτης ( στον ΑΣΕΠ ειχε πριμοδότηση 1 μορίου απο την προυπηρεσια )

Μπορεί κάποιος να πεί πόσα είναι τα μεγιστα μόρια που μπορεί να πάρει από αυτό ( δυστυχως δεν γνωρίζω τις περιοχές που ήταν τοποθετημενος ... για αυτο ρωτω για το "χειρότερο" μου σεναριο )

Ευχαριστω προκαταβολικά ....

υγ ... δυστυχώς δεν έχει ξανακάνει αίτηση για μετάθεση για να μπορώ να δω τα μορια του .

Αν δεν ξέρεις τις περιοχές που ήταν δεν μπορείς να υπολογίσεις και πολλά. Το μόνο σίγουρο είναι οτι έχει 2 μόρια επιπλέον αφού έχει λίγο πάνω από ένα χρόνο προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 03:44:44 μμ »
... εαν υποθέσουμε ότι τα έχει ΟΛΑ σε σχολεία με 8αρια ( μόρια )

να υποθέτω ότι ειναι .... ( 13,5 * 8 ) / 12 + 2 * 13,5 / 12 ...

Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #165 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 04:22:42 μμ »
Γεια σας!Οσον αφορα τα 2 μορια πρωτης προτιμησης...τα παιρνεις παντα?

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #166 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 04:23:58 μμ »
Γεια σας!Οσον αφορα τα 2 μορια πρωτης προτιμησης...τα παιρνεις παντα?

ΝΑΙ ... ( με αιφνιδιαζεις )

υγ ... ΑΚΥΡΟ το δικό μου θεμα . Βρήκα τα μορια του απο τους πινακες αναπληρωτων του 2005

Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος Alba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro lego...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #167 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 05:00:58 μμ »
Καλησπέρα , σήμερα κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου για τη μετάθεση και έγινε υπολογισμός των μορίων μου (σωστά νομίζω)
Μια μικρή αμφιβολία έχω για τα μόρια της προυπηρεσίας , η οποία είναι  ούτως ή άλλως πολύ μικρή , αλλά εν πάσει περιπτώσει θα ήθελα να ξέρω ,αν κάποιος μπορεί να υπολογίσει πόσα μόρια μετάθεσης δίνει.
Λοιπόν έχω δουλέψει ως ωρομίσθια στη β/βαθμια ένα χρόνο σε σχόλείο με 5 μόρια δυσμενών συνθηκών και η προυπηρεσία μου υπόλογιστηκε 2 μήνες και 7 μέρες. Πώς βρίσκουμε τώρα τα μόρια μετάθεσης;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.