*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24μηνου  (Αναγνώστηκε 267103 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #826 στις: Ιούλιος 24, 2010, 12:11:24 μμ »
Επειδή η συζήτηση έχει ξαναγίνει...
60-40 υποχρεωτικά.
24μηνο διορίζεται κατά προτεραιότητα και πέραν των οριζομένων ποσοστών σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας.
Μέχρι πέρσι...ΟΛΟ.
Δυο ερμηνείες έχουν δοθεί εδώ στο φόρουμ γι αυτό...
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να απορροφηθεί όλο το 24μηνο στη μεταβατική. Όπως ακριβώς όλοι όσοι κατοχύρωναν φέτος δικαίωμα διορισμού δικαιούνται να διοριστούν στη μεταβατική. Και δεν πρέπει να το απεμπολήσουν με τίποτα.Υπάρχουν τρόποι γι αυτό και θα ξεκινήσουν διαδικασίες. Και νομικές.

Υπατία καλημέρα! Πώς μπορούμε να κινηθούμε νομικά; Έχει ξεκινήσει κάποια διαδικασία; Κάποια συζήτηση με δικηγόρο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:31 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #827 στις: Ιούλιος 24, 2010, 12:55:08 μμ »
Όσοι ανήκετε στον πίνακα του 24μηνου, έχετε ελέγξει τις επιτυχίες του ασέπ που σας έχουν καταχωρήσει?
Εμένα στον ασέπ του 2000 μου έχουν βάλει όχι ενώ ήμουν επιτυχούσα.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #828 στις: Ιούλιος 24, 2010, 01:33:40 μμ »
Όσοι ανήκετε στον πίνακα του 24μηνου, έχετε ελέγξει τις επιτυχίες του ασέπ που σας έχουν καταχωρήσει?
Εμένα στον ασέπ του 2000 μου έχουν βάλει όχι ενώ ήμουν επιτυχούσα.


εγω παλι εχω την υπονοια οτι μου εχουν χρεωσει επιτυχια που ΔΕΝ ειχα...
αλλα λεω να μην το πολυψαξω, δεν  ξερω και τι βαθμο εχω εκει...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #829 στις: Ιούλιος 24, 2010, 01:38:40 μμ »
Όσοι ανήκετε στον πίνακα του 24μηνου, έχετε ελέγξει τις επιτυχίες του ασέπ που σας έχουν καταχωρήσει?
Εμένα στον ασέπ του 2000 μου έχουν βάλει όχι ενώ ήμουν επιτυχούσα.


εγω παλι εχω την υπονοια οτι μου εχουν χρεωσει επιτυχια που ΔΕΝ ειχα...
αλλα λεω να μην το πολυψαξω, δεν  ξερω και τι βαθμο εχω εκει...

Αυτό, μόνο σε σένα θα μπορούσε να συμβεί ;D  Μην το ψάχνεις καθόλου. Αν και νομίζω πως ήσουν επιτυχών αλλά ούτε χαμπάρι το πήρες. Θα έπαιζε ο πάοκ, θα είχε πανσέληνο κλπ..
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:31 »

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #830 στις: Ιούλιος 24, 2010, 01:41:45 μμ »
Όσοι ανήκετε στον πίνακα του 24μηνου, έχετε ελέγξει τις επιτυχίες του ασέπ που σας έχουν καταχωρήσει?
Εμένα στον ασέπ του 2000 μου έχουν βάλει όχι ενώ ήμουν επιτυχούσα.


εγω παλι εχω την υπονοια οτι μου εχουν χρεωσει επιτυχια που ΔΕΝ ειχα...
αλλα λεω να μην το πολυψαξω, δεν  ξερω και τι βαθμο εχω εκει...

Αυτό, μόνο σε σένα θα μπορούσε να συμβεί ;D  Μην το ψάχνεις καθόλου. Αν και νομίζω πως ήσουν επιτυχών αλλά ούτε χαμπάρι το πήρες. Θα έπαιζε ο πάοκ, θα είχε πανσέληνο κλπ..

...τωρα που το λες...μαλλον ετσι εξηγειται...2002-03 ...κυπελλουχος ελλαδας...  ( σκορ 2-4  )
και μην ξεχνας, tihea, 200 + 100+ 150 = 450 ...( και λιγα βαζω...)

Αποσυνδεδεμένος thap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #831 στις: Ιούλιος 24, 2010, 02:32:31 μμ »
Εγω εχω μονο μια επιτυχια στον ασεπ του 2000 και δε με βαλανε καθολου στο πινακα.
Φυσικα θα κανω ενσταση.Στο site του  ασεπ εχει ολους τους πινακες επιτυχοντων εκτος
του διαγωνισμου του 1998 και του 2000.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #832 στις: Ιούλιος 24, 2010, 07:54:38 μμ »
Αρχικά να επισημάνω ότι δε με αφορά προσωπικά το 24μηνο, αφού στον κλάδο μου δεν υπάρχει ούτε ένας 24μηνίτης.

Οι περισσότεροι έχουμε δεχθεί ότι το "σύμφωνα με τις ανάγκες της Υπηρεσίας" σημαίνει "διορίζω όσους θέλω, μπορεί όλους, μπορεί κανέναν".
Έτσι πίστευα κι εγώ, αλλά διαβάζοντας το άρθρο της μεταβατικής περιόδου στον 3848/2010, στην περίπτωση των τριανταμηνιτών, όπου δεν ισχύει πλέον το 1/5 κάθε χρόνο ως το 2012, αναφέρεται η φράση
"διορίζονται επιπλέον, εφόσον υπάρχουν εκπαιδευτικές ανάγκες και δεν έχουν διοριστεί κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου,..." (το τελευταίο σημαίνει ότι αν θέλει, δε διορίζει κανέναν από 30μηνο και τους στέλνει ουσιαστικά στο 40%),
και επίσης, στην παράγραφο για τις ειδικές κατηγορίες αναφέρεται η φράση "καθορίζεται, με βάση τις υφιστάμενες εκπαιδευτικές ανάγκες, ο αριθμός των διοριζόμενων εκπαιδευτικών..."

Γιατί λοιπόν δεν έχει και στο 24μηνο τη φράση "εκπαιδευτικές ανάγκες", αλλά "ανάγκες της Υπηρεσίας"; Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι δεν είναι το ίδιο και, αν και αρχικά ήμουν επιφυλακτικός, πείστηκα από το πρώτο μήνυμα στο θέμα "24μηνο Ένας νόμος, μια ερμηνεία": http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=20057.0

2.α. Στις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 5 του ν. 3687/2008 σε συνδυασμό με τις διατάξεις των παραγράφων 3 και 9 του άρθρου 9 της του ν. 3848/2010 ορίζεται ότι εκπαιδευτικοί που συμπληρώνουν είκοσι τέσσερις (24) μήνες πραγματικής προϋπηρεσίας μέχρι και τις 30-06-2010 προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομισθίου εκπαιδευτικού σε δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, και έχουν λάβει τη βαθμολογική βάση σε οποιονδήποτε διαγωνισμό εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π., διορίζονται μέχρι την κατάρτιση του πρώτου πίνακα του άρθρου 3 του ν. 3848/2010 στον κλάδο επιτυχίας τους και μόνο, σύμφωνα με τις ανάγκες της Υπηρεσίας, και με σειρά που εξαρτάται από την προαναφερθείσα συνολική προϋπηρεσία, κατά προτεραιότητα έναντι των εγγεγραμμένων στον πίνακα της περίπτωσης ββ΄ της παραγράφου 2α΄του άρθρου 6 του ν. 3255/2004 (ενιαίος πίνακας αναπληρωτών με πραγματική προϋπηρεσία) πέραν των οριζόμενων ποσοστών με τις διατάξεις της περίπτωσης α΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 6 του ν. 3255/2004 (40% από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών με πραγματική προϋπηρεσία και 60% από τον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ). Ο αριθ΅ός των διοριζο΅ένων ανά σχολικό έτος και ανά κλάδο και ειδικότητα θα καθορίζεται ΅ε Κ.Υ.Α. των Υπουργών Οικονο΅ίας και Οικονο΅ικών και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευ΅άτων.

Αυτό το κομμάτι έχει τόσες εξηγήσεις όσες και παρεξηγήσεις. Παρακολουθώ εδώ και καιρό το forum και είναι απίστευτο το πόσο διαστρεβλώθηκε μέσα στον χρόνο ένας νόμος τόσο ξεκάθαρος και απλός.
   
Γιατί “σύμφωνα με τις ανάγκες της Υπηρεσίας”;
Τους 24 μήνες προϋπηρεσίας οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί τους συμπληρώνουν μέσα στην τρέχουσα σχολική χρονιά. Ας πάρουμε για παράδειγμα κάποιον ο οποίος τους συμπληρώνει τον Δεκέμβριο. Τότε αν δεν υπήρχε το “σύμφωνα με τις ανάγκες της Υπηρεσίας” θα μπορούσε ο συγκεκριμένος εκπαιδευτικός να απαιτήσει τον άμεσο διορισμό του στην εκπαίδευση, βάση του ισχύοντα νόμου. Τον Ιανουάριο δηλαδή έπρεπε να είναι διορισμένος. Όμως εδώ ο νομοθέτης πολύ σωστά αποκλείει την δυνατότητα αυτή και ορίζει πως οι εκπαιδευτικοί της ρύθμισης θα διοριστούν όταν η υπηρεσία έχει ανάγκες για μόνιμο διορισμό (και φυσικά καλέσει για διορισμό τους εκπαιδευτικούς). Τώρα αν έχει ανάγκες για 44 φυσικούς, θα καλέσει 44 και τόσους θα πάρει, ακόμη και αν οι 24μηνίτες φυσικοί είναι 79. Ο αριθμός αυτός (44) θα καθοριστεί με Κ.Υ.Α. των Υπουργών Οικονο΅ίας και Οικονο΅ικών και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευ΅άτων, όταν φυσικά συνταχθούν οι πίνακες και καθοριστούν και οι ανάγκες της υπηρεσίας ανά ειδικότητα. Φυσικά προτεραιότητα έχουν οι 44 που είναι ποιο ψηλά στον πίνακα.. όπως ορίζει ο νόμος, όμως οι 44 24μηνίτες προηγούνται των υπολοίπων κατηγοριών (60-40%) όπως βλέπουμε παρακάτω:
 
“Διορίζονται ........  κατά προτεραιότητα έναντι των εγγεγραμμένων στον πίνακα της περίπτωσης ββ΄ της παραγράφου 2α΄του άρθρου 6 του ν. 3255/2004 ”
Πολύ σωστά καταλάβατε πως διορίζονται κατά προτεραιότητα. Δηλαδή προτεραιότητα διορισμού έχει το 24μηνο. Προσοχή στην λέξη διορισμού μιας και τώρα τελευταία υπάρχει μια σύγχυση, και αντικαθίσταται η λέξη διορισμός με την λέξη τοποθέτηση! Ο νόμος δεν αφορά τον τρόπο τοποθέτησης εκπαιδευτικών, αλλά τον τρόπο διορισμού. Οπότε προς τι η παρεξήγηση; (Φυσικά όποιος προηγείται και διορίζεται πριν από κάποιον άλλο, τοποθετείται και στην περιοχή διορισμού, πριν από αυτόν.. διαλέγει δηλαδή πρώτος την περιοχή διορισμού.. όμως το πως τοποθετούνται οι εκπαιδευτικοί στην περιοχή αυτή ρυθμίζεται από άλλους νόμους, οι οποίοι αλλάζουν και τις προτεραιότητες.)
 
Το Υπουργείο θα πρέπει να διορίσει πρώτα όλους τους 24μηνίτες (που προηγούνται) και μετά να αρχίσει τον διορισμό των υπόλοιπων κατηγοριών. Προσοχή, λέει σύμφωνα με τις ανάγκες και όχι ανάλογα με τις ανάγκες, οπότε και το σενάριο που λέει πως αν πάρω τους μισούς π.χ. από το 60-40%, τότε ανάλογα θα πάρω και τους μισούς από το 24μηνο δεν στέκει, τουλάχιστον νομικά. Ακόμα και ένας 24μηνίτης να μην διοριστεί, ενώ παράλληλα το υπουργείο διορίσει εκπαιδευτικό από τον πίνακα της περίπτωσης ββ΄ της παραγράφου 2α΄του άρθρου 6 του ν. 3255/2004, πρέπει να προσφύγει δικαστικά, μιας και ο νόμος είναι υπέρ του και είναι θέμα χρόνου η δικαίωση. (όποιος έχει γνωστό δικαστικό ή δικηγόρο μπορεί εύκολα να το διαπιστώσει). Ένας νόμος που βάζει τέλος πραγματικά στην ομηρεία των εκπαιδευτικών και πιστεύω πως είναι στην προεκλογική γραμμή της νέας υπουργού παιδείας, οπότε εύχομαι να τον διατηρήσει και στα επόμενα χρόνια.

Περιμένω τον αντίλογο (αν υπάρχει) με επιχειρήματα. Ειδικά από αυτούς που "έχουνε πληροφορίες εκ των έσω" για τους φετινούς διορισμούς, οι οποίοι όπως ακούγεται θα είναι σε αντίθεση με τον νόμο.
Εύχομαι καλό διορισμό σε όλους και καλό καλοκαίρι.

Πάντως, το έχω ξαναγράψει: όλο το θέμα ξεκινάει από την αυθαίρετη και "ετσιθελική" μείωση των διορισμών.
Όσοι δε διοριστούν φέτος, ενώ θα έπρεπε (είτε 24μηνίτες, είτε ασεπίτες β' φάσης, είτε αντίστοιχα από το 40%) θα πρέπει να κινηθούν δικαστικά.

Και βέβαια, όσοι διοριστούμε φέτος, ας μην τρέξουμε να κάνουμε υπερωρίες, για να αποδειχτεί περίτρανα ότι κενά υπάρχουν. (Εκτός και γίνουν τα τμήματα όχι απλώς τριαντάρια, αλλά πενηντάρια...)


Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #833 στις: Ιούλιος 24, 2010, 08:02:38 μμ »
Εγώ έχω μια άλλη απορία. Στην εγκύκλιο θα αναγράφεται ο αριθμός που θα προσληφθει ανά ειδικότητα και κατηγορία, ή θα μας φωνάξουν όλους και θα μας έχουν πάλι στο περίμενε;;; >:( >:( >:(

Θα σου λυσω εγω την απορια... Στην εγκυκλιο μονιμων διορισμων θα καλουνται ολοι οι 30μηνιτες-24μηνιτες και αναλογα με την ειδικοτητα το Υπουργειο θετει ενα οριο για τον πινακα διορισμων του 40%. π.χ. στους φυσικους θα υποβαλλουν αιτηση οσοι εχουν 24μηνο και οσοι εχουν στο 40% 18 μορια και πανω.. (τυχαιο ειναι το 18..). Αριθμος διοριζομένων δεν ανακοινωνεται στην εγκυκλιο (μεχρι την προηγουμενη χρονια τουλαχιστον..).

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Παραθέτω απόσπασμα από την περσινή εγκύκλιο του 40% κ.λπ.:
"ΠΕ01 Θεολόγων:
i.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών
ii.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2009 πραγματική προϋπηρεσία τουλάχιστον είκοσι τεσσάρων (24) μηνών και έχουν επιτυχή συμμετοχή σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του κλάδου τους, και
iii.   από τους εγγεγραμμένους στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών όσοι μέχρι 30.6.2009 είχαν συμπληρώσει μέχρι και 16,169 μόρια πραγματικής προϋπηρεσίας, για την πλήρωση 22 θέσεων."

Μέχρι πέρυσι τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα: Οι μισοί διοριστέοι του ασεπ, το αντίστοιχο 40% (γι' αυτό και το ανακοίνωναν), το 1/5 των τριανταμηνιτών,
και μόνο το 24μηνο δεν ήταν ξεκαθαρισμένο. Ή μήπως ήταν; (σύμφωνα με όσα έγραψα στο προηγούμενο post)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2010, 08:06:12 μμ από λιθοσφαιριστής »

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #834 στις: Ιούλιος 24, 2010, 08:28:11 μμ »
Γιατί λοιπόν δεν έχει και στο 24μηνο τη φράση "εκπαιδευτικές ανάγκες", αλλά "ανάγκες της Υπηρεσίας";
Διότι τους βόλεψε ο νόμος που υπήρχε και δεν χρειάστηκε να να τον αλλάξουν. Αν υπήρχε συγκεκριμένο ποσοστό διορισμών όπως στο παλιό 30μηνο  (1/5 τον χρόνο) θα άλλαζε και αυτό. Η ουσία είναι ότι φέτος θα εφαρμόσουν τον νόμο όπως αυτός προβλέπεται δηλαδή "σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας" που φαίνεται φέτος να είναι δραματικά λιγότερες.

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #835 στις: Ιούλιος 24, 2010, 08:32:00 μμ »
και μόνο το 24μηνο δεν ήταν ξεκαθαρισμένο. Ή μήπως ήταν; (σύμφωνα με όσα έγραψα στο προηγούμενο post)

Φυσικά και δεν ήταν ποτέ. Είπαμε γι' αυτό τους βόλεψε ο νόμος και τον άφησαν όσο πάει μέχρι να τον σύρουν στην εφαρμογή του νέου νόμου...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #836 στις: Ιούλιος 24, 2010, 08:48:43 μμ »
Θυμάμαι ότι πέρσι, και μάλιστα αρκετά νωρίς, γιατί ήταν πριν την αλλαγή υπουργού, είχαν ανακοινωθεί από το υπουργείο ΑΡΙΘΜΟΙ αυτών που θα διορίζονταν την επόμενη χρονιά. Δε μπορεί να κάνω τόσο λάθος. Θυμάμαι συναδέλφους εδώ στο pde που είχαν πανηγυρίσει γιατί διορίζονταν με το 24μηνο και συμαπέραιναν από τους αριθμούς ότι θα έπαιρναν τελικά όλο το 24μηνο.
Δε μπορεί να μην υπάρχει κάποιος που να το θυμάται.
Στην τελική αν βρω την υπομονή θα πάω να ψάξω τις περσινές ανακοινώσεις του αλφαβήτα εκεί γύρω στο Μάρτη (θυμάμαι ότι τα είχαμε δει σε ανακοίνωση ενός πίνακα που είχε βγάλει το αλφαβήτα. )
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #837 στις: Ιούλιος 24, 2010, 09:04:19 μμ »
Θυμάμαι ότι πέρσι, και μάλιστα αρκετά νωρίς, γιατί ήταν πριν την αλλαγή υπουργού, είχαν ανακοινωθεί από το υπουργείο ΑΡΙΘΜΟΙ αυτών που θα διορίζονταν την επόμενη χρονιά. Δε μπορεί να κάνω τόσο λάθος. Θυμάμαι συναδέλφους εδώ στο pde που είχαν πανηγυρίσει γιατί διορίζονταν με το 24μηνο και συμαπέραιναν από τους αριθμούς ότι θα έπαιρναν τελικά όλο το 24μηνο.
Δε μπορεί να μην υπάρχει κάποιος που να το θυμάται.
Στην τελική αν βρω την υπομονή θα πάω να ψάξω τις περσινές ανακοινώσεις του αλφαβήτα εκεί γύρω στο Μάρτη (θυμάμαι ότι τα είχαμε δει σε ανακοίνωση ενός πίνακα που είχε βγάλει το αλφαβήτα. )

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4521483
 :-*

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #838 στις: Ιούλιος 24, 2010, 09:11:38 μμ »
Ρόζυ, να 'σαι καλά!!

Χθες που πήρα τηλ στο υπουργείο επέμενε ο υπάλληλος ότι ούτε πέρυσι γνωρίζαμε πριν την εγκύκλιο πόσοι θα προσληφθούν και ούτε βέβαια διευκρίνιζε η εγκύκλιος. Του είπα ότι τυπικά ναι γιατί για το 24μηνο απαιτείται απόφαση του υπουργού αλλά ουσιαστικά ήταν δεδομένο και είχε κυκλοφορήσει από νωρίς στα ΜΜΕ ότι θα απορροφηθεί όλο. Και να η αποδειξη!!!

Αυτό λοιπόν που συμβαίνει φέτος είναι απαράδεκτο και πάνε από πάνω να μας βγάλουν και τρελούς!!!

Ο υπάλληλος διατεινόταν ότι δεν έχουν ακόμη εικόνα για τα κενά. Και πότε, ήθελα να 'ξερα, περιμένουν να την αποκτήσουν?? Δε μπόρεσαν να διαμορφώσουν εικόνα για τα κενά 2 μήνες τώρα από το κλείσιμο των σχολείων και θα την διαμορφώσουν στις δέκα μέρες προθεσμίας των αιτήσεων !!!!


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2010, 09:17:06 μμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #839 στις: Ιούλιος 24, 2010, 09:27:45 μμ »
Γιατί λοιπόν δεν έχει και στο 24μηνο τη φράση "εκπαιδευτικές ανάγκες", αλλά "ανάγκες της Υπηρεσίας";
Διότι τους βόλεψε ο νόμος που υπήρχε και δεν χρειάστηκε να να τον αλλάξουν. Αν υπήρχε συγκεκριμένο ποσοστό διορισμών όπως στο παλιό 30μηνο  (1/5 τον χρόνο) θα άλλαζε και αυτό. Η ουσία είναι ότι φέτος θα εφαρμόσουν τον νόμο όπως αυτός προβλέπεται δηλαδή "σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας" που φαίνεται φέτος να είναι δραματικά λιγότερες.

Δραματικά περισσότερες..θέλεις να πεις..μην τρελαθουμε κιόλας ......12000 το λιγότερο οι συνταξιοδοτήσεις αντί 4-5.000   και 70% λιγότεροι αναπληρωτές....σημαίνει ότι χρειάζεται........ 22.000 παραπάνω άτομα... ...όλους τους αποσπασμένους να κόψει ......4000 άτομα θα κερδίσει .............μένουν 21000 άτομα  ......πιστευεις ότι την βγάζει την χρονιά ?Η παιδεια της χώρας δεν είναι παιχνιδάκι να κάνουμε πειράματα.....Μπορείς να φανταστείς το κίνημα των καταληψεων τον Σεπτέμβριο?Μπορείς να φανταστείς σε τι θα εξελιχθεί το "Προσπαθώ να λειτουργήσω τα δημοσια σχολεία με....15000 ! ! ! χιλιάδες λιγότερους εκπαιδευτικούς (υπολογισμένη και η μέγιστη επιστροφή αποσπασμένων και η ελάχιστη συνταξιοδοτήσεων ) ,ενω το δικο μου πηγαίνει σε ιδιωτικό?

Οχι δραματικά περισσότερες......τραγικά περισσότερες είναι ! ! !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160922
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.