*

Αποστολέας Θέμα: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;  (Αναγνώστηκε 10549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« στις: Ιούλιος 07, 2010, 02:44:45 μμ »
Νομίζω θα έχει ενδιαφέρον εαν συγκεντρώσουμε σε ένα θέμα την άποψή μας για το αν το νέο σύστημα προσλήψεων είναι
δίκαιο ή άδικο.
Το βασικό είναι να αιτιολογήσουμε την άποψή μας όσο γίνεται πιο αντικειμενικά.
Σίγουρα σε ένα τέτοιο θέμα θα υπάρξουν διαφωνίες και αντιπαραθέσεις.
Οι διαφωνίες είναι υγειές να υπάρχουν , οι αντιπαραθέσεις καλό θα ήταν να περιοριστούν σε επίπεδο pm.
Στο κάτω - κάτω κουβέντα θέλω να κάνουμε και όχι να μαλλιοτραβηχτούμε !!!
Η αρχική μου ιδέα ήταν να γίνει με μορφή ψηφοφορίας. Ομως με αυτό το τρόπο μπορεί κάποιος να ψηφίσει χωρίς να
αφήσει σχόλιο.
Το τονίζω για μένα έχει ενδιαφέρον η αιτιολογημένη απάντησή σας.

Η δική μου άποψη τώρα.

Για μένα το νέο σύστημα είναι άδικο. Για έναν και μοναδικό λόγο. Γιατί ακυρώνει τον προγραμματισμό δεκαετίας που
έχει κάνει ο καθένας για την ζωή του. Κάποιοι θα πουν ότι τα βύσματα (τα οποία απεχθάνομαι) χρησιμοποιούσαν το
παλίό σύστημα και τα κατάφερναν.Ναι έτσι είναι , σίγουρα όμως υπάρχουν και άνθρωποι που έκαναν τον προγραμματισμό
τους χωρίς μέσον. Για να τιμωρήσουμε τα βύσματα πρέπει να τιμωρήσουμε και αυτούς;. Επιπλέον ποιος μπορεί να
επιβεβαιώσει ότι το νέο σύστημα δεν θα εξυπηρετεί τέτοιους τύπους;
Η θέση μου στο forum είναι γνωστή. Υπερασπίζομαι το ΑΣΕΠ ως το μόνο όπλο που έχουμε για τώρα.
Οσον αφορά τα μόριά μου είναι μονοψήφια συν μια επιτυχία ΑΣΕΠ. Δηλαδη δεν με συνέφερε το παλιό σύστημα ,μάλλον το
νέο θα έλεγα διότι η επιτυχία του 2007 που έχω θα μετρήσει στον νέο πίνακα του 2011-2012. Ανθρωποι όμως
οικογενειάρχες χωρίς ΑΣΕΠ και χωρίς μεσον με πχ. 20 μόρια προυπηρεσίας έχουν πιθανότητα να βρεθούν κάτω από μένα.
Αδικο. !!!

Τέλος πάντων είναι πολλά που θα ήθελα να γράψω για να προλάβω πιθανές έντονες αντιδράσεις , αλλά θα χρειαστεί να
γράψω ένα σεντόνι !

"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:32 »

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 07, 2010, 02:55:29 μμ »
Αν θες να κάνουμε συζήτηση με βάση το προσωπικό συμφέρον του καθενός, αυτή η συζήτηση είναι μάταιη και δεν με ενδιαφέρει.
Αν θες να κάνουμε τη συζήτηση αν το σύστημα είναι δίκαιο ή άδικο με βάση το δημόσιο συμφέρον τότε πέστο μου, να σου πω τη γνώμη μου

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 08, 2010, 09:26:49 πμ »
Αν θες να κάνουμε συζήτηση με βάση το προσωπικό συμφέρον του καθενός, αυτή η συζήτηση είναι μάταιη και δεν με ενδιαφέρει.
Αν θες να κάνουμε τη συζήτηση αν το σύστημα είναι δίκαιο ή άδικο με βάση το δημόσιο συμφέρον τότε πέστο μου, να σου πω τη γνώμη μου

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς ως δημόσιο συμφέρον. Για μένα όταν θίγονται χιλιάδες άνθρωποι ,με τον τρόπο που αναφέρω παραπάνω,
τότε αποτελεί δημόσιο συμφέρον , εσύ τι λες ; Αλλα το συμφέρον είναι πάντα συμφέρον είτε δημόσιο είτε ατομικό.
Εγώ  όμως δεν ανάφερα την λέξη συμφέρον ως το θέμα της κουβέντας (γι'αυτό και θέτω το προσωπικό παράδειγμα).
Το θέμα είναι ξεκάθαρα το δίκαιο ή το άδικο του συστήματος και μόνο.
Τελος πάντων απάντησε όπως θες και αν θες.
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 08, 2010, 09:43:21 πμ »
Αν θες να κάνουμε συζήτηση με βάση το προσωπικό συμφέρον του καθενός, αυτή η συζήτηση είναι μάταιη και δεν με ενδιαφέρει.
Αν θες να κάνουμε τη συζήτηση αν το σύστημα είναι δίκαιο ή άδικο με βάση το δημόσιο συμφέρον τότε πέστο μου, να σου πω τη γνώμη μου

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς ως δημόσιο συμφέρον. Για μένα όταν θίγονται χιλιάδες άνθρωποι ,με τον τρόπο που αναφέρω παραπάνω,
τότε αποτελεί δημόσιο συμφέρον , εσύ τι λες ; Αλλα το συμφέρον είναι πάντα συμφέρον είτε δημόσιο είτε ατομικό.
Εγώ  όμως δεν ανάφερα την λέξη συμφέρον ως το θέμα της κουβέντας (γι'αυτό και θέτω το προσωπικό παράδειγμα).
Το θέμα είναι ξεκάθαρα το δίκαιο ή το άδικο του συστήματος και μόνο.
Τελος πάντων απάντησε όπως θες και αν θες.


Θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι αδικο. Κανονικα θα επρεπε να μετραει ο γραπτος , τα πτυχια (απο πανεπιστημια) και τιποτα αλλο. Η ακομα αξιοκρατικοτερα ο βαθμος του γραπτου διαγωνισμου.Οσο για το αν θιγονται χιλιαδες ας σκεφτουμε και εκεινους με 3-4 επιτυχιες που βλεπανε καποιους να περνανε με κανενα. Λοιπον ας μην χανουμε χρονο φιλοσοφωντας αυτο ειναι το νεο συστημα (αξιοκρατικοτερο του προηγουμενου)
και ας προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:32 »

Αποσυνδεδεμένος valanidas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 08, 2010, 09:49:43 πμ »
Αν θες να κάνουμε συζήτηση με βάση το προσωπικό συμφέρον του καθενός, αυτή η συζήτηση είναι μάταιη και δεν με ενδιαφέρει.
Αν θες να κάνουμε τη συζήτηση αν το σύστημα είναι δίκαιο ή άδικο με βάση το δημόσιο συμφέρον τότε πέστο μου, να σου πω τη γνώμη μου

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς ως δημόσιο συμφέρον. Για μένα όταν θίγονται χιλιάδες άνθρωποι ,με τον τρόπο που αναφέρω παραπάνω,
τότε αποτελεί δημόσιο συμφέρον , εσύ τι λες ; Αλλα το συμφέρον είναι πάντα συμφέρον είτε δημόσιο είτε ατομικό.
Εγώ  όμως δεν ανάφερα την λέξη συμφέρον ως το θέμα της κουβέντας (γι'αυτό και θέτω το προσωπικό παράδειγμα).
Το θέμα είναι ξεκάθαρα το δίκαιο ή το άδικο του συστήματος και μόνο.
Τελος πάντων απάντησε όπως θες και αν θες.


Θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι αδικο. Κανονικα θα επρεπε να μετραει ο γραπτος , τα πτυχια (απο πανεπιστημια) και τιποτα αλλο. Η ακομα αξιοκρατικοτερα ο βαθμος του γραπτου διαγωνισμου.Οσο για το αν θιγονται χιλιαδες ας σκεφτουμε και εκεινους με 3-4 επιτυχιες που βλεπανε καποιους να περνανε με κανενα. Λοιπον ας μην χανουμε χρονο φιλοσοφωντας αυτο ειναι το νεο συστημα (αξιοκρατικοτερο του προηγουμενου)
και ας προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα.
έχεις απόλυτο δίκιο συμφωνώ μαζί σου

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 08, 2010, 09:55:24 πμ »
Αν θες να κάνουμε συζήτηση με βάση το προσωπικό συμφέρον του καθενός, αυτή η συζήτηση είναι μάταιη και δεν με ενδιαφέρει.
Αν θες να κάνουμε τη συζήτηση αν το σύστημα είναι δίκαιο ή άδικο με βάση το δημόσιο συμφέρον τότε πέστο μου, να σου πω τη γνώμη μου

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς ως δημόσιο συμφέρον. Για μένα όταν θίγονται χιλιάδες άνθρωποι ,με τον τρόπο που αναφέρω παραπάνω,
τότε αποτελεί δημόσιο συμφέρον , εσύ τι λες ; Αλλα το συμφέρον είναι πάντα συμφέρον είτε δημόσιο είτε ατομικό.
Εγώ  όμως δεν ανάφερα την λέξη συμφέρον ως το θέμα της κουβέντας (γι'αυτό και θέτω το προσωπικό παράδειγμα).
Το θέμα είναι ξεκάθαρα το δίκαιο ή το άδικο του συστήματος και μόνο.
Τελος πάντων απάντησε όπως θες και αν θες.


Θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι αδικο. Κανονικα θα επρεπε να μετραει ο γραπτος , τα πτυχια (απο πανεπιστημια) και τιποτα αλλο. Η ακομα αξιοκρατικοτερα ο βαθμος του γραπτου διαγωνισμου.Οσο για το αν θιγονται χιλιαδες ας σκεφτουμε και εκεινους με 3-4 επιτυχιες που βλεπανε καποιους να περνανε με κανενα. Λοιπον ας μην χανουμε χρονο φιλοσοφωντας αυτο ειναι το νεο συστημα (αξιοκρατικοτερο του προηγουμενου)
και ας προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα.

Aυτοί με τις επιτυχίες ασεπ ή κάθονταν σπίτια τους και συνέχιζαν την δουλειά τους και θα ξαναέδιναν στον επόμενο διαγωνισμό για να γράψουν υψηλότερο βαθμό, ή δηλώναν  μακρινές περιοχές ή μακρινές περιφέρειες, για να αθροίσουν τα σταθερά μόρια προϋπηρεσίας με τους βαθμούς ασεπ κρατώντας συνεχή επαφή με το σχολείο παρόλο τις οικονομικές δυσκολίες. Αυτούς λοιπόν τους αδικεί το νέο σύστημα πρόσληψης, ή καλύτερα τους εκμεταλλεύτηκε για χρόνια και τώρα τους μουτζώνει.

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2010, 10:05:33 πμ »
Όποιο σύστημα έχει τρύπες είναι άδικο....
Θα συμφωνίσω  με mk 75 ότι είναι αξιοκρατικότερο του προηγούμενου,
αλλά θα προσθέσω οτι είναι πιό λειτουργικό από το 100% μεσω ΑΣΕΠ από την άποψη πως αν δε μετράει η προυπηρεσία
δε θα βρίσκονται αναπληρωτές.

Πραγματικά,
ας προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα και ας διεκδικήσουμε παράλληλα όλοι μαζί κατι καλύτερο:
Το κλείσιμο ΟΛΩΝ των παραθύρων στο οποίο η ενλαλη πλειοψηφία συμφωνεί.

Υ.Γ.: Αναφέρομαι στις προϋπηρεσίες που αποκτώνται με διαφορετικά κριτήρια από του Υπουργείου Παιδείας (ΟΑΕΔ, Ιδιωτικά κλπ)

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2010, 10:36:17 πμ »
Bεβαια μεχρι στιγμης μιλαμε για τα μορια και τις διαφορες προσαυξησεις. Αλλα μιλαμε για ενα αναμορφωμενο διαγωνισμο. Τι θα ισχυσει; Πολλαπλης σε ολα τα αντικειμενα (για μειωση του χρονου διορθωσης) ; Καταργηση του γνωστικου (κατι τετοιο δεν θα απαντουσε στο επιχειρημα της απαξιωσης των πτυχιων οπως υποστηριζαν οι πολεμιοι απο την αρχη) ; Γνωστικο και Γενικων γνωσεων; Αλλαγη του συντελεστη βαρυτητας; Διαφορετικα θεματα στην Διδακτικη-Παιδαγωγικα;
Πολλοι λενε θα ξεκινησουν την προετοιμασια στηριζομενοι στα παλια δεδομενα. Αλλα αλλαγη οπως οι παραπανω διαφοροποιουν την ποιοτικη και ποσοτικη δουλεια που χρειαζεται να γινει. Φανταστειτε να ανακοινωνει του χρονου την ανοιξη τις οποιες αλλαγες το υπουργειο με τον διαγωνισμο μηνες μακρια. Σιγουρα πιστευω οτι θα ζησουμε και παλι στιγμες μοναδικες. Δεν θα πληξουμε σιγουρα.

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 08, 2010, 11:23:34 πμ »
Όποιο σύστημα έχει τρύπες είναι άδικο....
Θα συμφωνίσω  με mk 75 ότι είναι αξιοκρατικότερο του προηγούμενου,
αλλά θα προσθέσω οτι είναι πιό λειτουργικό από το 100% μεσω ΑΣΕΠ από την άποψη πως αν δε μετράει η προυπηρεσία
δε θα βρίσκονται αναπληρωτές.

Πραγματικά,
ας προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα και ας διεκδικήσουμε παράλληλα όλοι μαζί κατι καλύτερο:
Το κλείσιμο ΟΛΩΝ των παραθύρων στο οποίο η ενλαλη πλειοψηφία συμφωνεί.

Υ.Γ.: Αναφέρομαι στις προϋπηρεσίες που αποκτώνται με διαφορετικά κριτήρια από του Υπουργείου Παιδείας (ΟΑΕΔ, Ιδιωτικά κλπ)

Το βλέπω ......πολύ λάθος.Δεν μπορω να πιστεψω οτι είσαι αδιόριστος.
Το άδικο  δεν έχει να κάνει μόνο με την αξιοκρατία.Είναι πολύ μονόπλευρη η τοποθέτηση.
Αλήθεια είσαι αδιόριστος και δεν βλέπεις άδικο το να τρέχεις τόσα χιλιόμετρα για 250 ευρώ ? Αντε και 400 θα σου πω.Πως είναι δυνατον να είσαι αδιόριστος και να μην καταλαβαίνεις τι σε βάζουν να κάνεις ?Χωρίς ουσιαστικό κίνητρο...ένας ΑΜΩ θα πάρει 1,5  μήνα προυπηρεσία σε ένα χρόνο ....ξέρεις σε πόσα μόρια αντιστοιχεί στον ΑΣΕΠ .....0,15 και τον επόμενο χρόνο 0,15 και τον επόμενο χρόνο 0,15 και τον επόμενο χρόνο 0,15 ......4 χρόνια δουλείας μακρυά από το σπίτι σου που θα πληρώνεις από την τσέπη σου για να πάρεις......0,6 % ? Μπορείς να κάνεις οικογένεια με αυτά τα χρήματα ενώ θα πηγαίνεις σε κάθε γωνιά της Ελλάδας κάθε χρόνο για να μην σε προσπεράσουν?
Μάλλον δεν το καταλαβαίνετε και πρέπει να "τρέξει" για να το δείτε....
Ας πούμε ότι γράφεις 75% στον ΑΣΕΠ και είσαι 100ος σε κλάδο που συνήθως παίρνουν 50.
Θα πας η όχι όπου σε στείλουν αναπληρωτή ή ωρομίσθιο?Αν δεν πας πως θα διοριστείς.
Πας με το ζόρι περιμένοντας τα επόμενα χρόνια να αυξήσεις τα μόρια σου και κάποτε να μπεις στους διορισμούς.....διαβασες παραπάνω πόσο θα πληρώνεις αυτην την αύξηση των μορίων ? Θα πληρώνεις με ζωή και με χρήμα φίλε.Είσαι πραγματικά διόριστος ?
"
Παράθεση
Να προσαρμοστούμε
"Πως γίνεται να προσαρμοστείς και να διεκδικείς ?Το καταλαβαίνεις ότι  είναι αντίθετα? Εκτος αν εννοείς να διεκδικούεμ στα λόγια αλλα στην πράξη να προσαρμοστούμε .Ο Χριστός και η Παναγία......ξέρεις σε τι προσαρμόζεσαι?
Δηλαδή αν εγώ χρησιμοποιώ όλους τους μαύρους για δούλους με τον ίδιο τρόπο είμαι δίκαιος ?
Τι να πω ρε παιδιά...διαβάζω
Παράθεση
αν δεν μετράει η προυπηρεσία δεν θα βρίσκονται αναπληρωτές
Που μετράει η προυπηρεσία ?Μου θυμίζεις πραγματικά μόνιμους που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και λένε ...μεγαλοστομίες σαν την υπουργό.Βλέπεις παραπάνω πόσο μετράει ?

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 08, 2010, 11:25:07 πμ »
Να στο κάνω ποιο λιανά ........Αν δουλεύεις 6 χρόνια στο διάολο (καταλαβαίνεις τι θα πει 6 χρόνια είναι μια ζωή όχι στραγάλια) παίρνεις 0,9 μόρια στον ΑΣΕΠ αν απαντήσεις σε μια απο τις 80 ερωτήσεις επιλογής λάθος στον διαγωνισμό ,η διαφορά είναι 1,5 % δηλαδή τα 6 χρόνια πλέον είναι ...μισή ερώτηση από τις 80 ! ! ! Ποια προσαυξηση ?
Δεν μπορεί σίγουρα κάποιοι είναι μόνιμοι και λένε ότι ακούνε γύρω γύρω.....Μετά απο 5 χρόνια που θα τρέξει ο διαγωνισμός το καταλαβαίνεις ότι με τριτεκνίες πολυτεκνίες μεταπτυχιακά ...η βάση θα γίνει 110% ?Κάθε χρόνο θα ανεβαίνει η βάση καθώς οι ψιλές βαθμολογίες θα μένουν και θα προσθέτουν προσόντα.Τι περιβάλλον θα δημιουργίσει αυτό για κάποιον που παίρνει πτυχίο?Τι θα είναι υποχρεομένος να κάνει για να δουλεψει?

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 08, 2010, 11:46:17 πμ »
Να στο κάνω ποιο λιανά ........Αν δουλεύεις 6 χρόνια στο διάολο (καταλαβαίνεις τι θα πει 6 χρόνια είναι μια ζωή όχι στραγάλια) παίρνεις 0,9 μόρια στον ΑΣΕΠ αν απαντήσεις σε μια απο τις 80 ερωτήσεις επιλογής λάθος στον διαγωνισμό ,η διαφορά είναι 1,5 % δηλαδή τα 6 χρόνια πλέον είναι ...μισή ερώτηση από τις 80 ! ! ! Ποια προσαυξηση ?
Δεν μπορεί σίγουρα κάποιοι είναι μόνιμοι και λένε ότι ακούνε γύρω γύρω.....Μετά απο 5 χρόνια που θα τρέξει ο διαγωνισμός το καταλαβαίνεις ότι με τριτεκνίες πολυτεκνίες μεταπτυχιακά ...η βάση θα γίνει 110% ?Κάθε χρόνο θα ανεβαίνει η βάση καθώς οι ψιλές βαθμολογίες θα μένουν και θα προσθέτουν προσόντα.Τι περιβάλλον θα δημιουργίσει αυτό για κάποιον που παίρνει πτυχίο?Τι θα είναι υποχρεομένος να κάνει για να δουλεψει?

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ

Πιστευεις οτι μετα απο 5 χρονια θα υπαρχουν θεσεις για διορισμο την στιγμη που αυξανουν τα ορια συνταξιοδοτησης ; Προσωπικα θα σας πω τι πιστευω . Ελαχιστες εως μηδενικες . Θεσεις θα υπαρχουν για τον επομενο διαγωνισμο και δυσκολα για τον μεθαπομενο.Και μονο για τις μεγαλες ειδικοτητες φιλολογοι-μαθηματικοι-φυσικοχημικοι γιατι απλουστατα θα υπαρχουν καποιοι που συνταξιοδοτουνται . Για αλλες ειδικοτητες δασκαλοι-πληροφορικαριοι μαυρα ως πισσα τα πραγματα (καταλαβαινετε γιατι). Μην ξεχνατε και τους περιορισμους απο ΔΝΤ.
Νομιζω οτι προετοιμασια εχει νοημα μονο για τις ειδικοτητες που ανεφερα παραπανω ολοι οι αλλοι βαδιζουν στα τυφλα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3426
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 08, 2010, 12:15:12 μμ »
Νομίζω θα έχει ενδιαφέρον εαν συγκεντρώσουμε σε ένα θέμα την άποψή μας για το αν το νέο σύστημα προσλήψεων είναι
δίκαιο ή άδικο.
Το βασικό είναι να αιτιολογήσουμε την άποψή μας όσο γίνεται πιο αντικειμενικά.
Σίγουρα σε ένα τέτοιο θέμα θα υπάρξουν διαφωνίες και αντιπαραθέσεις.
Οι διαφωνίες είναι υγειές να υπάρχουν , οι αντιπαραθέσεις καλό θα ήταν να περιοριστούν σε επίπεδο pm.
Στο κάτω - κάτω κουβέντα θέλω να κάνουμε και όχι να μαλλιοτραβηχτούμε !!!
Η αρχική μου ιδέα ήταν να γίνει με μορφή ψηφοφορίας. Ομως με αυτό το τρόπο μπορεί κάποιος να ψηφίσει χωρίς να
αφήσει σχόλιο.
Το τονίζω για μένα έχει ενδιαφέρον η αιτιολογημένη απάντησή σας.

Η δική μου άποψη τώρα.

Για μένα το νέο σύστημα είναι άδικο. Για έναν και μοναδικό λόγο. Γιατί ακυρώνει τον προγραμματισμό δεκαετίας που
έχει κάνει ο καθένας για την ζωή του. Κάποιοι θα πουν ότι τα βύσματα (τα οποία απεχθάνομαι) χρησιμοποιούσαν το
παλίό σύστημα και τα κατάφερναν.Ναι έτσι είναι , σίγουρα όμως υπάρχουν και άνθρωποι που έκαναν τον προγραμματισμό
τους χωρίς μέσον. Για να τιμωρήσουμε τα βύσματα πρέπει να τιμωρήσουμε και αυτούς;. Επιπλέον ποιος μπορεί να
επιβεβαιώσει ότι το νέο σύστημα δεν θα εξυπηρετεί τέτοιους τύπους;
Η θέση μου στο forum είναι γνωστή. Υπερασπίζομαι το ΑΣΕΠ ως το μόνο όπλο που έχουμε για τώρα.
Οσον αφορά τα μόριά μου είναι μονοψήφια συν μια επιτυχία ΑΣΕΠ. Δηλαδη δεν με συνέφερε το παλιό σύστημα ,μάλλον το
νέο θα έλεγα διότι η επιτυχία του 2007 που έχω θα μετρήσει στον νέο πίνακα του 2011-2012. Ανθρωποι όμως
οικογενειάρχες χωρίς ΑΣΕΠ και χωρίς μεσον με πχ. 20 μόρια προυπηρεσίας έχουν πιθανότητα να βρεθούν κάτω από μένα.
Αδικο. !!!

Τέλος πάντων είναι πολλά που θα ήθελα να γράψω για να προλάβω πιθανές έντονες αντιδράσεις , αλλά θα χρειαστεί να
γράψω ένα σεντόνι !



Μα την τροποποιηση που περασε κα ιγια τα εκκλησιαστικα μονο τα ΒΥΣΜΑΤΑ ΔΕΝ τιμωρει αλλα τους νομιμους

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 08, 2010, 01:02:54 μμ »
Το βλέπω ......πολύ λάθος.Δεν μπορω να πιστεψω οτι είσαι αδιόριστος.

Το οτι είμαι αδιόριστος σημαίνει οτι είμαι υποχρεωμένος να μπώ σε ένα τσουβάλι και να φωνάζω οτι πρέπει να διορισούν όλοι όσοι έχουν έστω και 0.01 μόριο από ΠΔΣ;
Έχω δική μου κρίση και διαφοροποιώ τη θέση μου από τέτοιες απόψεις

Το άδικο  δεν έχει να κάνει μόνο με την αξιοκρατία.Είναι πολύ μονόπλευρη η τοποθέτηση.

Μιλάμε για το σύστημα προσλήψεων... Αλλά αν θές μπορώ να κάνω την τοποθέτησή μου πολύπλευρη:
Ζούμε σε έναν άδικο κόσμο.... Το κεφάλαιο εκμεταλεύεται τα λαϊκά στρώματα...
Οι κυβερνήσεις εκμεταλεύονται τους πολίτες....
Άλλες κυβερνήσεις εκμεταλεύονται την κυβέρνησή μας...
Οι άνθρωποι εκμεταλεύονται τα ζωα...
 κλπ....

Αλήθεια είσαι αδιόριστος και δεν βλέπεις άδικο το να τρέχεις τόσα χιλιόμετρα για 250 ευρώ ? Αντε και 400 θα σου πω.Πως είναι δυνατον να είσαι αδιόριστος και να μην καταλαβαίνεις τι σε βάζουν να κάνεις ?Χωρίς ουσιαστικό κίνητρο...ένας ΑΜΩ θα πάρει 1,5  μήνα προυπηρεσία σε ένα χρόνο ....ξέρεις σε πόσα μόρια αντιστοιχεί στον ΑΣΕΠ .....0,15 και τον επόμενο χρόνο 0,15 και τον επόμενο χρόνο 0,15 και τον επόμενο χρόνο 0,15 ......4 χρόνια δουλείας μακρυά από το σπίτι σου που θα πληρώνεις από την τσέπη σου για να πάρεις......0,6 % ? Μπορείς να κάνεις οικογένεια με αυτά τα χρήματα ενώ θα πηγαίνεις σε κάθε γωνιά της Ελλάδας κάθε χρόνο για να μην σε προσπεράσουν?
Μάλλον δεν το καταλαβαίνετε και πρέπει να "τρέξει" για να το δείτε....

Το κράτος πουλάει ελπίδα όπως και ο ΟΠΑΠ....
Άν θες αγοράζεις άν όχι δεν αγοράζεις είναι στην κρίση του καθενος μας...
Το σίγουρο είναι οτι θα κάνει τη δουλειά του... (όπως την κάνει και ο ΟΠΑΠ)
Δεν είπα πως δεν μας εκμεταλεύεται στην ουσία...

Μακάρι να μπορούσαμε να το σταματήσουμε και να πληρονόμαστε τόσο καλά που να αξίζει να δουλεψουμε χωρίς μόρια...
απλώς για τα χρήματα... Απλώς το βρίσκω ανέφικτο.
 
Ας πούμε ότι γράφεις 75% στον ΑΣΕΠ και είσαι 100ος σε κλάδο που συνήθως παίρνουν 50.
Θα πας η όχι όπου σε στείλουν αναπληρωτή ή ωρομίσθιο?Αν δεν πας πως θα διοριστείς.
Πας με το ζόρι περιμένοντας τα επόμενα χρόνια να αυξήσεις τα μόρια σου και κάποτε να μπεις στους διορισμούς.....διαβασες παραπάνω πόσο θα πληρώνεις αυτην την αύξηση των μορίων ? Θα πληρώνεις με ζωή και με χρήμα φίλε.Είσαι πραγματικά διόριστος ?

Το να γράψω πάλι 75% αλλά στη θέση μου να μπεί κάποιος με ΠΔΣ 30μήνες και χωρίς ΑΣΕΠ ήταν πιό δίκαιο?
Το κράτος δε με υποχρεώνει να δηλώσω αναπληρωτής... είμαι ελεύθερος να πάω ή και να μην κάνω καν τα χαρτιά μου...
Είπαμε, απλώς πουλάει ελπίδα εκ του ασφαλούς...

Επίσης μου δίνει τη χαρά να κάνω μάθημα σε σχολική τάξη...
Ίσως αυτό να μου αρκεί για να πάω...


 
"
Παράθεση
Να προσαρμοστούμε
"Πως γίνεται να προσαρμοστείς και να διεκδικείς ?Το καταλαβαίνεις ότι  είναι αντίθετα? Εκτος αν εννοείς να διεκδικούεμ στα λόγια αλλα στην πράξη να προσαρμοστούμε .Ο Χριστός και η Παναγία......ξέρεις σε τι προσαρμόζεσαι?
Δηλαδή αν εγώ χρησιμοποιώ όλους τους μαύρους για δούλους με τον ίδιο τρόπο είμαι δίκαιος ?
Τι να πω ρε παιδιά...διαβάζω
Παράθεση
αν δεν μετράει η προυπηρεσία δεν θα βρίσκονται αναπληρωτές
Που μετράει η προυπηρεσία ?Μου θυμίζεις πραγματικά μόνιμους που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και λένε ...μεγαλοστομίες σαν την υπουργό.Βλέπεις παραπάνω πόσο μετράει ?

Έχω την άποψη πως η κοινωνία έχει την εξής διαφορά από τη φυσική (αν δεν κάνω λάθος είσαι φυσικός):
Στη Φυσική, για να μετακινήσεις ένα πράγμα, πρέπει να είσαι απ έξω....
Για να μετακινήσεις ένα κοινωνονικό σύστημα... πρέπει να είσαι μέσα σε αυτό και να αγωνιστείς...
Αν αποστασιοποιηθείς απο'την κοινωνία ή έστω από το συγκεκριμένο σύστημα, έχεις πολύ λιγότερες πιθανότητες.

Με λίγα λόγια, ας προσαρμοστούμε για να αλλάξουμε το σύστημα εκ των έσω...
Τί προτείνεις;... να μήν προσαρμοστούμε αλλά να το αλλάξουμε συθέμελα;
Ωραία... εγώ απλώς διαφωνώ γιατι όπως δήλωσα το βρίσκω βελτιωμένο...

Τέλος, όταν εγώ μπήκα στη σχολή μου. δε μου έδωσε κανένας την υπόσχεση οτι θα μπώ στο δημόσιο...
Μπήκα επειδή μου άρεσε η Φυσική... Έχω κάνει παράλληλα πολλές άλλες δουλειες και
έχω την ασφάλεια πως θα επιβιώσω και έξω από το δημόσιο....
Καλώς ή κακώς είμαστε πολλοί... Δε μπορούν να γίνουν όλοι δημόσιοι υπάλληλοι σε αυτή τη χώρα...
και άν αυτή τη στιγμή η χώρα μας είναι σε αυτή την κατάσταση, φταίνε οι πολίτες που η μόνη "λαϊκή εντολή" που δίνουν
στις εκάστοτε κυβερνήσεις, είναι "διόρισε το παιδί μου στο δημόσιο" ή "διόρισέ με".
Αυτό πρέπει να αλλάξει...  Ελπίζω αυτά να κάναν την τοποθέτησή μου πολύπλευρη...

Υ.Γ.: Ναι είμαι αδιόρισος και θα χαρώ πολύ αν στο υπόλοιπο της ζωής μου δώ να μπαίνουν στα σχολεία πιό άξιοι από εμένα...

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Νεο Σύστημα Προσλήψεων: Δίκαιο ή Αδικο;
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 08, 2010, 01:03:54 μμ »

Το άδικο  δεν έχει να κάνει μόνο με την αξιοκρατία.Είναι πολύ μονόπλευρη η τοποθέτηση.


Ακριβώς έτσι είναι !!
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161191
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 712
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 703
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.