*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010  (Αναγνώστηκε 505173 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4018 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 02:57:15 μμ »
Λώρα -σε ρωταω επι προσωπικού επειδή είσαι έμπειρο μέλος- θα ήθελα τη συμβλουλή σου,έχω κάνει σεμινάριο στην ειδική αγωγή  -τον ιούνιο το τελείωσα- και σκέφτομαι να κάνω κι ένα μεταπτυχιακό στην αγγλία στο ίδιο αντικέιμενο..θα μου φανεί χρήσιμο για να με καλέσουν για αναπλήρωση κάποια στιγμή  ή όπως έχει η κατάσταση στην ειδική θα αναμείνω πάλι στην ουρά...βέβαια έχω αρχισει ν'αποσυνδέω στο μυαλό μου το δημόσιο από το επεγγελματικό μου μέλλον...περισσότερο ενημερωτικής φύσεως είναι η ερώτηση μου..
πε02
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4019 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 08:39:07 μμ »
Λώρα -σε ρωταω επι προσωπικού επειδή είσαι έμπειρο μέλος- θα ήθελα τη συμβλουλή σου,έχω κάνει σεμινάριο στην ειδική αγωγή  -τον ιούνιο το τελείωσα- και σκέφτομαι να κάνω κι ένα μεταπτυχιακό στην αγγλία στο ίδιο αντικέιμενο..θα μου φανεί χρήσιμο για να με καλέσουν για αναπλήρωση κάποια στιγμή  ή όπως έχει η κατάσταση στην ειδική θα αναμείνω πάλι στην ουρά...βέβαια έχω αρχισει ν'αποσυνδέω στο μυαλό μου το δημόσιο από το επεγγελματικό μου μέλλον...περισσότερο ενημερωτικής φύσεως είναι η ερώτηση μου..
πε02
Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα. ;)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος lori

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4020 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 09:05:47 μμ »
εχω ξεκινήσει κ εγώ μεταπτυχιακο στην αγγλία με κρύα καρδια βέβαια δεν ξέρω αν έκανα καλά......πολλά τα λεφτά βρε παιδιά......αξίζει τον κόπο? εσείς τί λέτέ?

Αποσυνδεδεμένος lori

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4021 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 09:19:21 μμ »
κανένας δεν γνωρίζει κάτι.......να μου πει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4022 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 09:24:26 μμ »
Από το να διαβάζεις ανά δυο χρόνια τα σχολικά βιβλία για να δίνεις ΑΣΕΠ (κάτι εντελώς παράλογο μιας και όλοι μπορούμε να διδάξουμε τα μαθήματα του σχολείου),σίγουρα πιο δημιουργική κίνηση είναι ένα μεταπτυχιακό

Αποσυνδεδεμένος spithas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4023 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 09:49:40 μμ »
κανένας δεν γνωρίζει κάτι.......να μου πει?

θα είναι δύσκολο να κάνεις απόσβεση των χρημάτων που έδωσες..σκέψου όμως ότι σε ένα χρόνο θα έχεις δουλειά, ενώ άλλοι παιδεύονται χρόνια για  να μπουν σε σχολική τάξη.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4024 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 10:42:09 μμ »
κλαησπερα
απλα ενημερωθηκα οτι το υπουργειο εχει σκοπο να δωσε γι απρωτη φορα οργανικες θεσεις στα
ΕΕΕΕΚ στους ΠΕ71 !!!!
Για αυτο γινεται και ο διαγωνισμος ΑΣΕΠ Ειδικης Αγωγης μονο γι ααυτους!!
 (και για τους ΠΕ61- ΓΙΑ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ)

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΑ 86 ΕΕΕΕΚ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2011-12, ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΦΕΤΟΣ ΤΙΣ ΚΑΛΥΠΤΑΝ ΜΕ ΝΟΜΟ ΤΟΥ 2008 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ (ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ, ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ ΤΗΕ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΜΕ ΑΠΟΣΠΑΣΗ), ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΠΕ71!!!
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΤΣΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΟΙ ΠΕ71 ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΙΑΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΕΕΚ
ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑς ΣΤΑ ΕΕΕΚ!!!!!
Eγώ όταν τα έλεγα αυτά με αποκαλούσαν αντισυναδελφική...κάποιοι εξυπνάκηδες μόνιμοι που Θεός οίδε πώς διορίστηκαν....που μπαίνουν στο pde και συνέχεια λένε τα δικά τους για να πούνε κάτι....
Κάντε κάτι και εγώ ακολουθώ...αλλά βαρέθηκα να τα λέω και να έχω επίθεση από εξυπνάκηδες!!!  >:( >:( >:( >:(

Σου θυμίζω ότι τότε μίλαγες για προσλήψεις αναπληρωτών δασκάλων στα ΕΕΕΕΚ οι οποίες θα μειώναν δραματικά τον αριθμό των Μαθηματικών και Φιλολόγων διοτι ειχαν τις ίδιες αναθέσεις. Φυσικά διαψεύστηκες πανηγυρικά και ευτυχώς δηλαδή. Τώρα όσο αφορά την προκύρηξη οργανικών στα ΕΕΕΕΚ που θα καλυφθούν από το νέο διαγωνισμό συστήνω εγκράτεια.
Αυτά Λώρα για να βάζουμε καποια πράγματα στην αληθινή τους διάσταση με την επισύμανση ότι δεν είμαι ούτε διορισμένος, ούτε έξυπνος, ειμαι όμως συνάδελφος.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4025 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 10:58:06 μμ »
Μα δεν εννοούσα εσένα xriana1...ούτε καν θυμάμαι αν μου είχες πει κάτι εσύ...άλλον εννοούσα που πολλοί καταλαβαίνουν...έχει προκαλέσει διένεξη με τουλάχιστον 4=5 άτομα...τυχαίο...; Δεν νομίζω...
Όσο για τους δασκάλους...όταν γινόταν αποσπάσεις Α'θμιας σε ΣΜΕΑ...είδα τουλάχιστον 4 ΠΕ70 να παίρνουν απόσπαση σε ΕΕΕΕΚ...οι δύο εκ των οποίων το θυμάμαι καλά ήταν σε ΕΕΕΕΚ του Πειραιά...ΠΕ70 και όχι 71...γιατί απλά οι 71 δεν είναι διορισμένοι για να δικαιούνται απόσπαση...οπότε έχει αρχίσει η κατάληψη των θέσεων ήδη πριν καν τον ΑΣΕΠ ειδικής...και μάλιστα από ΠΕ70...η εγκύκλιος δεν έλεγε μόνο για ΠΕ71...που εκεί το βρίσκω και λογικό... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4026 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 11:04:02 μμ »
Και αυτές οι αποσπάσεις που είδα ήταν μόνο για το ΠΥΣΠΕ Πειραιά και Αττικής...και στην υπόλοιπη Ελλάδα προφανώς γίναν τέτοιες αποσπάσεις...μπορεί να μην προσλήφθηκαν αναπληρωτές (αν και δεν ξέρω,μπορεί και να πήραν) αλλά κατέλαβαν θέσεις στα ΕΕΕΕΚ με αποσπάσεις εφόσον άνοιξε ο δρόμος και τους δόθηκε το δικαίωμα...οπότε δεν νομίζω να διαψεύστηκα και μάλιστα πανηγυρικά...! ??? ???
Το ίδιο πράγμα είναι..... ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4027 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 02:25:30 μμ »
Α' ανάθεση εννοείς...
Είναι δυνατόν;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4028 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 03:41:04 μμ »

Άντε να τα πούμε ΑΛΛΗ μία φορά

Από τότε που ιδρύθηκαν τα ΕΕΕΕΚ δηλαδή το 2000 υπαγόντουσαν στην Β/θμια εκπαίδευση ΑΛΛΑ είχε προβλεφθεί και προβλέπεται ακόμα να δουλεύουν και εκπαιδευτικοί
Α/θμιας. Ο λόγος που έγινε αυτό δεν το γνωρίζω και όταν δεν γνωρίζω κάτι δεν μπορώ να κατηγορώ επειδή απλά δεν με συμφέρει. Αλλά αυτός είμαι εγώ.

Το θέμα λοιπόν για εμένα δεν είναι γιατί να δουλεύουν εκεί συνάδελφοι ΚΑΙ της Α/θμιας το θέμα είναι ότι οργανικές στα ΕΕΕΕΚ δεν υπάρχουν αυτή την στιγμή, όπως και στα Τ.Ε.. Αν αληθεύει η πληροφορία της συναδέλφου ότι ανοίγουν οργανικές θέσεις για την συγκεκριμένη ειδικότητα πρέπει να ανοίξουν για όλες τις ειδικότητες που προβλέπεται να διδάσκουν στα ΕΕΕΕΚ. Αυτό για εμένα είναι το σημαντικό.



Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4029 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 03:52:00 μμ »
Ξέρεις κάτι....; Μπορεί να ξέρεις τους νόμους,αλλά κι εγώ ξέρω από παιδαγωγικά...και πίστεψέ με η έλλειψη εμπειρίας με παιδιά στην εφηβεία (ακόμη και αυτά με προβλήματα) δεν είναι ό,τι καλύτερο...όλες οι δασκάλες  που ήξερα πέρσι μόλις βλέπαν τα δικά μας παιδιά που ήταν μέχρι 22χρονών  και με επιθετικές συμπεριφορές...αλλάζαν δρόμο...έτυχε να έρθουν σε μερικές γιορτές του ΕΕΕΕΚ και πάθαν την πλάκα τους!!
Δεν είναι επί παντός επιστητού οι δάσκαλοι και σε ένα ΕΕΕΕΚ που η κύρια δουλειά μας είναι η διαπαιδαγώγηση και όχι το νοητικό και μαθησιακό επίπεδο των παιδιών χρειάζονται άνθρωποι που έχουν δουλέψει με εφήβους και ξέρουν να τους αντιμετωπίζουν!
Στο δημοτικό (ακόμη και στο ειδικό) ο δάσκαλος λειτουργεί ως αυθεντία π.χ "η κυρία το είπε"...στην Β'θμια τα πράγματα αλλάζουν πολύ και θα πρεπε να το ξέρεις εφόσον δουλεύεις σε Β'θμια...εκεί πρέπει να βρίσκεις άλλους δίαυλους επικοινωνίας με τα παιδιά που μπορεί ακόμη και να σε βρίζουν κατάμουτρα! Είχαμε παιδιά κακοποιημένα που στην εφηβεία τους γίνονται πολύ επιθετικά και αρνητικά σε οποιαδήποτε προσέγγιση...εκεί πίστεψέ με μια δασκάλα που έχει μάθει αλλιώς δεν μπορεί να προσαρμοστεί...!!
Αυτά...πέρα απ'τους νόμους οι οποίοι δεν αποτελούν άλλοθι για τα πάντα!!!
Οπότε δεν το βλέπω μόνο απ'την οπτική της αναπλήρωσης και των θέσεων...
Δεν έχουν καμία δουλειά στην Β'θμια οι δάσκαλοι...καθείς εφ'ω ετάχθη...δεν τα κάνουμε όλα ένα!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4030 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 03:59:13 μμ »
Και ούτε η ειδική αγωγή είναι μέρος που μπορεί να λειτουργήσει απ'τον κύριο εκπαιδευτικό ως πρακτική άσκηση όπως κάναμε στο Πανεπιστήμιο που στις πρακτικές μας πηγαίναμε σε σχολεία...εκεί ακολουθούσαμε όμως τον κύριο εκπαιδευτικό του τμήματος...δεν μπορούν να παίρνουν δασκάλους στην ειδική στην Β'θμια που θα αναλαμβάνουν εξ'ολοκλήρου ένα τμήμα και θα πειραματίζονται σε όλα αυτά τα καινούρια πραγματα μέχρι να μάθουν...γιατί εννοείται πως μπορεί να μάθουν την δουλειά με τους εφήβους,αλλά θέλει χρόνο και δεν υπάρχει χρόνος για σπατάλημα όταν μιλάμε για παιδιά με ειδικές ανάγκες....
Ειναι απλό το πράγμα και δεν έχει να κάνει καθόλου με τους νόμους,οι οποίοι ΄ψηφίστηκαν έτσι σε περιόδους που οι της Β'θμιας δεν είχαν την κατάλληλη κατάρτιση για ειδική αγωγή...τώρα όμως την έχουν και επιπλέον έχουν εμπειρία και με εφήβους...είναι η δουλειά τους!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #4031 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 04:03:07 μμ »
Και με το ίδιο σκεπτικό μπορούμε να μάθουμε κι εμείς να δουλεύουμε στην Α'θμια...μας αφήνουν όμως...;; Δεν μας αφήνουν φυσικά!! Και ξέρεις γιατί...; Γιατί είναι θέμα συντεχνιακό καθαρά και τίποτε άλλο!!
Ας μην κοροιδευόμαστε λοιπόν...ένα κι ένα κάνουν δύο!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162190
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 668
Σύνολο: 681

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.