*

Ψηφοφορία

Σύμφωνείτε με το περιεχόμενο , τον τρόπο και τη χρονική στιγμή  επίδοσης της Ανακοίνωσης της ΠΕΑ.

Ναι .
8 (10.4%)
Είμαι ουδέτερος
3 (3.9%)
Οχι .
62 (80.5%)
Δεν γνωρίζω.
4 (5.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 76

Αποστολέας Θέμα: Ανακοίνωση ΠΕΑ ? ? ?  (Αναγνώστηκε 6036 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ανακοίνωση ΠΕΑ ? ? ?
« στις: Ιούλιος 14, 2010, 05:37:15 μμ »
Αλλαξα τον τιτλο του θεματος λόγω της ψηφοφορίας.

Παράθεση
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ (Π.Ε.Α.)
ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΑΤΟΥ 6 & ΕΜΜ. ΜΠΕΝΑΚΗ
ΑΘΗΝΑ, 10678
ΤΗΛ.: 6976430602, 6944987985, 6977444386
http://www.anaplirotes.gr
e-mail: pea@otenet.gr
Αρ. Πρωτ.: 730
Αθήνα, 12/07/2010
 
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΗΣ Π.Ε.Α. ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
          Η Πανελλήνια Ένωση Αναπληρωτών και Ωρομισθίων Εκπαιδευτικών (Π.Ε.Α.), σε συνέχεια του υπομνήματος ( 727-25/05/2010 ) που είχε καταθέσει προς το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων σχετικά με την τότε υπό έκδοση εγκύκλιο αναπληρωτών εκπαιδευτικών για το σχολικό έτος 2010-2011, ενημερώνει ότι το προαναφερθέν υπόμνημα αποτέλεσε σε πολλά σημεία τη βάση για την τελική μορφή πολλών από τα άρθρα της εγκυκλίου. Συγκεκριμένα, είχαμε αιτηθεί :
1.      Όλες οι προσλήψεις αναπληρωτών, αναπληρωτών μειωμένου ωραρίου καθώς και ωρομισθίων στις σχολικές μονάδες αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας να πραγματοποιούνται, από τον Ενιαίο Πίνακα του Υπουργείου Παιδείας.
2.      Αναβάθμιση των προγραμμάτων της Ενισχυτικής Διδασκαλίας και της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης με προσλήψεις αναπληρωτών, αναπληρωτών μειωμένου ωραρίου και σε κάθε περίπτωση οι προσλήψεις εκπαιδευτικών για την Π.Δ.Σ. να πραγματοποιούνται με βάση την σειρά στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθίων του Υπουργείου Παιδείας.
3.      Να δίνεται η δυνατότητα επιλογής στον εκπαιδευτικό αν επιθυμεί να προσληφθεί σε θέση αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου καθώς και ωρομίσθιου εκπαιδευτικού.
4.  Να υπάρχει δυνατότητα ο αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου, κατά προτεραιότητα, να συμπληρώνει το ωράριο του με πρόσθετες ώρες και να μετατρέπεται η σύμβασή του σε αναπληρωτή πλήρους ωραρίου.
Η Π.Ε.Α., προασπίζοντας πάντα τα δίκαια των αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών, τονίζει την ανάγκη να γίνουν αποδεκτά από το Υπουργείο και τα παρακάτω αιτήματα, τα οποία έχουν ήδη κοινοποιηθεί με το προαναφερθέν υπόμνημα. Αναλυτικά, αιτούμαστε :
        i.             Η μη αποδοχή για προσφερόμενη θέση αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου να μην επιφέρει καμία ποινή - αποκλεισμό - από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, συνεπώς ο εκπαιδευτικός να μπορεί να αποδεχθεί στη συνέχεια θέση αναπληρωτή ή αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου σε άλλη περιοχή πρόσληψης (όπως αυτό ισχύει για τις προσλήψεις ωρομισθίων εκπαιδευτικών). Ο εκπαιδευτικός πριν την αποδοχή θέσης Αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου να ενημερώνεται για τον αριθμό των ωρών που πρόκειται να καλύψει.
 
      ii.            Ο αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου και ο ωρομίσθιος να έχουν δικαίωμα άσκησης ιδιωτικού έργου μετά από άδεια από το οικείο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ.
 
    iii.            Αύξηση της ωριαίας αποζημίωσης για τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς και έγκαιρη καταβολή των δεδουλευμένων.
 
Επιπρόσθετα, επισημαίνουμε ότι η διαφαινόμενη πληθώρα αιτήσεων για συνταξιοδότηση από εκπαιδευτικούς αναμένεται να δημιουργήσει μεγάλο αριθμό λειτουργικών κενών στα σχολεία όλων των βαθμίδων τον ερχόμενο Σεπτέμβριο, με άμεσες συνέπειες στην ομαλή λειτουργία των σχολικών μονάδων και βέβαια, σοβαρές επιπτώσεις στην πρόοδο όλων των μαθητών.
Η Π.Ε.Α., αναλογιζόμενη την ευθύνη της απέναντι στους αναπληρωτές και ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς, διεκδικεί μόνιμους διορισμούς εκπαιδευτικών για την κάλυψη των κενών στα σχολεία και τις καλύτερες συνθήκες εργασίας για όλους τους εκπαιδευτικούς.
 
 ΔΥΝΑΜΗ ΜΑΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΑΣ

Για το Δ.Σ.
Η Πρόεδρος                                                         Η Οργ. Γραμματέας

 
 
 

Δουλγεράκη Αθηνά                                                 Παντζαρτζή Ευανθία

Δεν ξέρω αν είναι προεκλογική προκύρηξη αλλα είνια σίγουρα ....ντροπή.

Είναι πρώτα απο όλα ντροπή για εμένα που σε παλαιότερες συζητήσεις είχα πάρει το μέρος της  ΠΕΑ πιστευοντας σε θεσμοθετημένα όργανα........
Αυτην την ώρα με αυτά τα έκτροπα της υπουργού βγαίνει και λέει τι ?
Κοκορευεται για αυτα που πέτυχε ?
Είναι δυνατόν?
Και απο εδώ και πέρα το αίτημα είναι ........ποιο ?
Τι είναι αυτα που γράφουν ?
Ποιοι τα αποφάσισαν ?

Τελικά δεν είμαστε μόνο περικυκλωμένοι.....και μέσα μας είναι .....


ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2010, 09:02:14 μμ από PHYSCIENCE »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:42:36 »

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 14, 2010, 06:31:44 μμ »
Συμφωνω απολυτα.

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 14, 2010, 06:44:37 μμ »
Κάποιες φορές το σημαντικότερο δεν είναι αυτό που λέμε, αλλά αυτό που δεν λέμε.

Εδώ ο κόσμος καίγεται κι αυτοί σφυρίζουν κλέφτικα...καθώς μας πουλάνε τα μερεμετάκια για...μεταξωτές κορδέλες.

Σιγά παιδιά, μη σκοτώνεστε στο...τρέξιμο εκεί στην ΠΕΑ.

Το καταλάβαμε κι εμείς και η Υπουργός πόσο...πολιτισμένοι είστε.



Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 14, 2010, 06:48:21 μμ »
Είναι φανερό οτι η πεα γνώριζε πριν τη δημοσίευση της εγκυκλίου τις αλλαγές που θα επακολουθούσαν(αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου, συμπλήρωση ωραρίου....κτλπ) και προσπάθησαν στα περισσότερα σημεία να τις παρουσιάσουν ως δικές τους θέσεις με εξαίρεση ότι αφορά την αναπλήρωση με μειωμένο ωράριο.Αρχίζω τελικά πράγματι και εγώ να πιστεύω οτι η πεα λειτουργεί ως Δούρειος Ίππος του υπουργείου.Περίμενα σίγουρα πολλά περισσότερα από την πεα μπροστά στην επίθεση που δεχθήκαμε από την Διαμαντοπούλου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:42:36 »

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 14, 2010, 06:54:39 μμ »
Είναι φανερό οτι η πεα γνώριζε πριν τη δημοσίευση της εγκυκλίου τις αλλαγές που θα επακολουθούσαν(αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου, συμπλήρωση ωραρίου....κτλπ) και προσπάθησαν στα περισσότερα σημεία να τις παρουσιάσουν ως δικές τους θέσεις με εξαίρεση ότι αφορά την αναπλήρωση με μειωμένο ωράριο.Αρχίζω τελικά πράγματι και εγώ να πιστεύω οτι η πεα λειτουργεί ως Δούρειος Ίππος του υπουργείου.Περίμενα σίγουρα πολλά περισσότερα από την πεα μπροστά στην επίθεση που δεχθήκαμε από την Διαμαντοπούλου.

Καλέ την...ευχαριστήρια επιστολή περιμένουμε τώρα. Θα έρθει σύντομα... Μην έχετε καμία αμφιβολία...

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 14, 2010, 07:03:59 μμ »
Αν δεν ξέρεις να διαβάζεις, τι μιλάς;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2010, 07:08:06 μμ από jimpan »

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 14, 2010, 07:23:18 μμ »
Είναι φανερό οτι η πεα γνώριζε πριν τη δημοσίευση της εγκυκλίου τις αλλαγές που θα επακολουθούσαν(αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου, συμπλήρωση ωραρίου....κτλπ) και προσπάθησαν στα περισσότερα σημεία να τις παρουσιάσουν ως δικές τους θέσεις με εξαίρεση ότι αφορά την αναπλήρωση με μειωμένο ωράριο.Αρχίζω τελικά πράγματι και εγώ να πιστεύω οτι η πεα λειτουργεί ως Δούρειος Ίππος του υπουργείου.Περίμενα σίγουρα πολλά περισσότερα από την πεα μπροστά στην επίθεση που δεχθήκαμε από την Διαμαντοπούλου.
 

Για να γίνω πιο σαφής.
Όπως είπε κι ο συνάδελφος, προσπάθησαν να παρουσιάσουν τις θέσεις του Υπουργείου για δικές τους.

Εγώ λέω ότι βάζουν και μερικά ακόμη αιτηματάκια τώρα, και αν το Υπουργείο ¨υποχωρήσει¨ σε κάποια ελάχιστα, να περιμένουμε την ευχαριστήρια επιστολή εκ μέρους τους προς το Υπουργείο... Εξάλλου έχουν προσφάτως αποδείξει ότι είναι οι εκλεκτοί του Υπουργείου συνομιλητές...

Αυτό υπενόησα, με το δικό μου τρόπο γραφής.
Αν δεν ξέρεις να διαβάζεις, τι μιλάς;

Και γράμματα γνωρίζω.
Αλλά κι όσοι δεν γνωρίζουν πάλι δικαιούνται δια να ομιλούν αγαπητέ συνάδελφε.
Ειδικά όταν καίγεται η γούνα τους, δικαιούνται ακόμη και να φωνάζουν.

Τις καλησπέρες μου.


Αποσυνδεδεμένος TRTP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 14, 2010, 07:30:28 μμ »
Εγώ μια χαρά την βλέπω την ανακοίνωση.
Ξεκινά με μια αναφορά σε ότι έχει γίνει και είναι πολύ λογικό να τονίζει το γεγονός πως οι περισσότερες από τις θέσεις της έγιναν δεκτές στην εγκύκλιο.
Στο τέλος φαίνεται ξεκάθαρα και τι ζητά ακόμα .
Αν είχαν γίνει και αυτά δεκτά θα ήταν πολύ καλύτερα για όλους μας.

Βλέπω βέβαια πολλά παπαγαλάκια που δεν χάνουν ευκαιρία να τα χώνουν  στην ΠΕΑ. 
Έχουν κάτι καλύτερο να προτείνουν?
Άντε να το προτείνουν για να βάλουμε όλοι μαζί τα γέλια ...

Έτσι που το πάμε θα πούμε καληνύχτα νωρίς-νωρίς.

Είναι φανερό οτι η πεα γνώριζε πριν τη δημοσίευση της εγκυκλίου τις αλλαγές που θα επακολουθούσαν(αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου, συμπλήρωση ωραρίου....κτλπ) και προσπάθησαν στα περισσότερα σημεία να τις παρουσιάσουν ως δικές τους θέσεις με εξαίρεση ότι αφορά την αναπλήρωση με μειωμένο ωράριο.Αρχίζω τελικά πράγματι και εγώ να πιστεύω οτι η πεα λειτουργεί ως Δούρειος Ίππος του υπουργείου.Περίμενα σίγουρα πολλά περισσότερα από την πεα μπροστά στην επίθεση που δεχθήκαμε από την Διαμαντοπούλου.
Αυτό είναι κάτι που τα γνωρίζεις σίγουρα  ή κάτι που το υποθέτεις?
Αν το γνωρίζεις θα  έχεις και τις κατάλληλες αποδείξεις. Οπότε χώστα ανοιχτά  και μπράβο σου.
Αν είναι υποθέσεις τότε δημιουργείς εντυπώσεις με λάθος τρόπο. 



Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:02:46 μμ »
Εγώ μια χαρά την βλέπω την ανακοίνωση.
Ξεκινά με μια αναφορά σε ότι έχει γίνει και είναι πολύ λογικό να τονίζει το γεγονός πως οι περισσότερες από τις θέσεις της έγιναν δεκτές στην εγκύκλιο.
Στο τέλος φαίνεται ξεκάθαρα και τι ζητά ακόμα .
Αν είχαν γίνει και αυτά δεκτά θα ήταν πολύ καλύτερα για όλους μας.
Εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να βλέπει και να κρίνει την ανακοίνωση και την ΠΕΑ. Εσύ να τη βλέπεις μια χαρά κι εγώ όχι. Δεν δικαιούμαι;
Προς τι το παρακάτω τότε;
 
Βλέπω βέβαια πολλά παπαγαλάκια που δεν χάνουν ευκαιρία να τα χώνουν  στην ΠΕΑ.

 Και βέβαια έγιναν δεκτές οι θέσεις της στην εγκύκλιο-έκτρωμα (κατά τη γνώμη μου και πολλών  συναδέλφων εδώ μέσα, που αισθανθήκαμε τη θηλιά στο λαιμό και ψαχνόμασταν όλες αυτές τις μέρες). Οι ελαστικές σχέσεις εργασίας σ΄όλο τους το μεγαλείο. Μπορεί η ΠΕΑ να περηφανεύεται γι αυτό, αλλά εμένα, επίτρεψέ μου να διαφωνώ.

Μου θυμίζει εκείνο το δελτίο τύπου που έβγαλε στις 16/4
Συνάντηση της Π.Ε.Α. με την ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
Αρ. Πρωτ.: 719,

Αθήνα, 16/04/2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Πανελλήνια Ένωση Αναπληρωτών και Ωρομισθίων Εκπαιδευτικών ενημερώνει ότι αντιπροσωπεία του Δ.Σ. της Ένωσης συναντήθηκε την Παρασκευή 16 Απριλίου 2010 με την Υπουργό κα Διαμαντοπούλου και την Υφυπουργό κα Χριστοφιλοπούλου, στα πλαίσια των συναντήσεών τους με εκπροσώπους της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Στη διάρκεια της συνάντησης, που διεξήχθη σε καλό κλίμα, η Π.Ε.Α. κατέθεσε τις πρώτες παρατηρήσεις  της  αναφορικά με την παρουσίαση  του προς κατάθεση στη Βουλή Σχεδίου Νόμου.

Η  Υπουργός αναγνώρισε τη σοβαρότητα και την κρισιμότητα των πάγιων αιτημάτων της Π.Ε.Α. και επέδειξε θετική διάθεση ως προς την αντιμετώπισή τους.

Το Δ.Σ. της Π.Ε.Α. αναμένει το πλήρες κείμενο του σχεδίου νόμου για να προβεί σε περαιτέρω παρατηρήσεις, εκτιμήσεις και κινήσεις, με γνώμονα την προάσπιση των δικαιωμάτων των χιλιάδων αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών.

Συγνώμη, αλλά κατά τη ταπεινή μου γνώμη, η μόνη εκπαιδευτική συλλογικότητα που έγραφε τότε αυτά  τα πράγματα, (θυμάστε, όταν οι συνάδελφοί μας αδιόριστοι κυνηγούσαν τη Διαμαντοπούλου να τους δεχτεί, έμπαιναν στη κρατική τηλεόραση για να ακουστούν τρώγοντας ξύλο) ήταν η ΠΕΑ.

Δικαιούμαι να διαφωνώ.




xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:06:19 μμ »
Ξεφτίλα τιποτα αλλο. Θα μας βάλλουν να πούμε κι ευχαριστώ αν μας πάρουν μειωμένου έστω και για 5 ώρες. Πραγματικά ξεφτίλα.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:33:38 μμ »
Κουμαντο στη ΠΕΑ φετος εκανε η προεδρος που ειναι κομμωτρια (ΤΕ) και ενας ταμιας-φυσικος με 24 μηνες και επιτυχια στον ΑΣΕΠ. Αν δειτε το νομοσχεδιο αυτες τις δυο κατηγοριες δεν εθιξε καθολου. Συνεχιζει να διοριζει κατα τη μεταβατικη περιοδο ειδικοτητες που δε δινουν ΑΣΕΠ (βλ προεδρο-κομμωτες) και προτασσε και διατηρει το 24μηνο απο το 30μηνο (βλ ταμιας). Στο χωριο μου δε τους λεμε παπαγαλακια, ΤΣΑΤΣΟΥΣ τους λεμε.

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:44:01 μμ »
Βλέπω βέβαια πολλά παπαγαλάκια που δεν χάνουν ευκαιρία να τα χώνουν  στην ΠΕΑ. 
Έχουν κάτι καλύτερο να προτείνουν?
Άντε να το προτείνουν για να βάλουμε όλοι μαζί τα γέλια ...

Έτσι που το πάμε θα πούμε καληνύχτα νωρίς-νωρίς.


Ναι εγώ έχω κάτι να σου προτείνω και ξεκαρδίσου στα γέλια. Έναν... καλαματιανό.

Κυριακή, 04 Ιουλίου 2010
Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ…
Για άλλη μια φορά η εντολοδόχος Υπουργός «παιδείας», κα. Άννα Διαμαντοπούλου, απέφυγε να έρθει σε επαφή με τον αγωνιζόμενο κόσμο της εκπαίδευσης. Σε προγραμματισμένη σύνοδο των προέδρων των ΤΕΙ που έγινε στον ιδιωτικό χώρο του ξενοδοχείου «Ακτή Ταΰγετος resort» (γιατί δε διάλεξαν άραγε το χώρο του ΤΕΙ Καλαμάτας και προτίμησαν να χρεώσουν τον Ελληνικό λαό για τις συνόδους-φιέστες τους και για τους φρουρούς τους;) η υπουργός προτίμησε την πλαϊνή πόρτα και φοβήθηκε ακόμη και να αντικρίσει εκπαιδευτικούς μεταξύ των οποίων και ωρομισθίους των 300€ που έχουν να πληρωθούν ένα χρόνο. Αυτό αποδεικνύει για άλλη μια φορά το πόσο έωλη, απονομιμοποιημένη και καταδικασμένη είναι αυτή η «κυρίαρχη» πολιτική για την παιδεία και την κοινωνία. Πριν από μόλις λίγους μήνες το ΠΑΣΟΚ υποσχόταν προεκλογικά την αναβάθμιση της παιδείας, αφού «λεφτά υπήρχαν». Σήμερα η κυβέρνηση έχει το θράσος να μιλά ακόμα για αναβάθμιση την ώρα που οδηγεί το σχολείο στην υποβάθμιση, η σκληρή πραγματικότητα όμως είναι πολύ διαφορετική. Η κα. Διαμαντοπούλου με αυταρχικές εγκυκλίους και νόμους που δεν έχουν καμιά συναίνεση από τον κόσμο της εκπαίδευσης φέρνει το «νέο σχολείο» της αδιοριστίας, του αυταρχισμού, των 30 μαθητών ανά τμήμα που θα εκπαιδεύσει το αυριανό υπηρετικό προσωπικό της εξουσίας. Εκεί οδηγούν τα νέα αναλυτικά προγράμματα, η εργασιακή ανασφάλεια, η ανεργία στην οποία μας καταδικάζει ο νέος αντιεκπαιδευτικός πολυνόμος. Εκεί οδηγεί ο διαφαινόμενος εργασιακός μεσαίωνας των νέων κυβερνητικών μέτρων. Η κυβέρνηση θέλει τους εκπαιδευτικούς αναξιοπρεπείς, με γελοίες, τριτοκοσμικές αμοιβές με ελαστικές σχέσεις εργασίας, έκθετους στη βουλιμία του κεφαλαίου και της «αγοράς» εργασίας, όμηρους σε μια διαδικασία μόνιμου ανταγωνισμού και ανασφάλειας μέσα από διαρκή φίλτρα απόρριψης.
Η αναγκαία αντίσταση δεν είναι καθήκον μόνο των αδιόριστων εκπαιδευτικών, που η ηγεσία του Υπουργείου αποκαλεί χωρίς ντροπή «συντεχνία», αλλά ολόκληρης της κοινωνίας. Καλούμε κάθε εκπαιδευτικό, γονέα, μαθητή, φοιτητή και κάθε σκεπτόμενο πολίτη να συνειδητοποιήσει τη βαρβαρότητα των αντιεκπαιδευτικών μεταρρυθμίσεων, να στηρίξει ενεργά τους αγώνες του επόμενου διαστήματος.

Να αποσυρθεί ο πολυνόμος έκτρωμα.
Κατάργηση των ελαστικών σχέσεων εργασίας στο σχολείο.
Μαζικοί διορισμοί μονίμων εκπαιδευτικών
Όχι στους 30 μαθητές ανά τάξη – ολιγομελή τμήματα.
Αύξηση των δαπανών για την παιδεία
Ενιαία, δημόσια και πραγματικά δωρεάν παιδεία – όχι προσαρμοσμένη στην αγορά της κάθε περιοχής

ΜΕ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΔΕ ΧΤΙΖΟΝΤΑΙ ΣΧΟΛΕΙΑ
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΙΔΕΙΑ


Πανελλήνια Ένωση Αδιορίστων Εκπαιδευτικών
Παράρτημα Καλαμάτας

Για να μην πούμε καληνύχτα ζωή... Ούτε νωρίς, ούτε αργά...

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ - Ντροπή
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:48:28 μμ »
Τα κείμενα που έγραψα φέτος όταν συναντηθηκαν με την Διαμαντοπούλου υποδεικνύουν την εμπιστοσύνη που τους είχα και υποδεικνύουν επίσης το πόσο .......
ΞΕΦΤΙΛΙΖΜΕΝΟΣ  αισθάνομαι.

Επειδή ο καθένας εδω μέσα μπορεί να λέει ότι θέλει........

Θέλω να μάθω απο ποια συνέλευση εγκρίθηκε αυτό το κείμενο.

Επίσης πότε θα προγραμματιστούν συνελεύσεις εν όψει των εξελίξεων....

Μήπως δεν υπάρχουν εξελίξεις ? ? ?

Ποια η δικαιολογία ? ? ?

Υπάρχουν ΑΣΕΠίτες που προσπαθούν να ξανακερδίσουν τον αυτονόητο διορισμό τους....
Υπάρχουν 24μηνίτες που κατεβαίνουν απο Θεσσαλονίκη στην ΑΘΗΝΑ  για να δουν αν θα διοριστούν...

Και η ΠΕΑ ασχολείτε με τι ? Με την νομιμοποίηση του ΑΜΩ ?Να μας το βάλει στην συνείδηση μας καλά ότι ...παλιά είμασταν διοριστέοι στους 24 μήνες...
τώρα πρέπει να διεκδικούμε  .....να γινόμαστε απο ΑΜΩ ΑΚΩ ?

Και τελευταία παράγραφο ..
Παράθεση
διεκδικεί μόνιμο διορισμό
...τι φαιδρότητα ..δηλαδή πως το διεκδικεί ?Πως το διεκδικεί ?
Στρέφοντας τον κόσμο σε βελτίωση του ΑΜΩ ?
Τρίχες.Απλά το γράφει και αυτό τελευταίο να υπάρχει ?
Οπως παλαιότερα έγραφαν στο τέλος .....
"Διεκδικούμε Δημόσια Δωρεάν παιδεία "
Ετσι θα καταντήσει η φράση "Μόνιμος Διορισμός".
Όχι επειδή το κάνουν οι άλλοι αλλά επειδή

Με αυτο το κείμενο η ΠΕΑ .....

Υποδεικνύει την ΑΤΖΕΝΤΑ ......

ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ !

Προς πιθανό υγιές κομμάτι της ΠΕΑ επαναλαμβάνω ότι το παραπάνω το γράφω  εγω που υποστήριζα την ένωση με σθένος!

Θα ανοίξω ψηφοφορία.





Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑ ? ? ?
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 14, 2010, 09:24:49 μμ »
Τα τελευταία 25 χρόνια που είμαι στο χώρο της εκπαίδευσης (μικρός είμαι ακόμη βλέπετε) ακούω την ίδια ξύλινη γλώσσα.
Συνεχίστε, υπάρχει ακόμη πολύς χρόνος!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161378
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.