*

Αποστολέας Θέμα: παιδαγωγική επάρκεια  (Αναγνώστηκε 2585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
παιδαγωγική επάρκεια
« στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:01:20 πμ »
Στην εγκύκλιο για τον διορισμό ειδικών κατηγοριών ζητείται από τον κλαδο των ΤΕ16 να καταθέσουν τα χαρτιά τους χωρίς να χρειάζεται να έχουν παιδαγωγική επάρκεια ενώ ως τώρα ήταν απαιτούμενο. Προς τι αυτή η εξαίρεση; Οι υπόλοιποι κλάδοι γιατί θα πρέπει να έχουν παιδαγωγική επάρκεια προκειμένου να διοριστούν; Από πότε κάποιος που έχει τελειώσει πανεπιστήμιο χρειάζεται παιδαγωγική επάρκεια ένω κάποιος που μπορεί να έχει πάρει ένα πτυχίο αρμονίας απο το ωδείο της γειτονιάς του δηλαδη με εξετάσεις μαϊμου δεν χρειάζεται να περάσει ΑΣΠΑΙΤΕ; Εντωμεταξύ αυτά συμβαίνουν ενώ το ίδιο πάλι υπουργείο δηλώνει οτι πρέπει απο τους επόμενους ΑΣΕΠ να έχουμε  Πιστοποιητικά Παιδαγωγικής Επάρκειας.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:03:55 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:50:31 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μια γνωστή μου που μόλις τελείωσε το φιλολογικό δεν ξέρει αν χρειάζεται πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας. Στη φιλοσοφική τα παιδαγωγικά μαθήματα είναι 3. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος aifos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:05:23 μμ »
Αν διαβάσεις προσεχτικά την εγκύκλιο ειδικών κατηγοριών θα δεις ότι δεν ζητάει από καμία ειδικότητα παιδαγωγική επάρκεια. Αυτό ισχύει μόνο για τις ειδικές κατηγορίες. Θα ήταν παράλογο να ζητάει ΑΣΠΑΙΤΕ αφού για να κάνει ένας ΤΕ 16 ΑΣΠΑΙΤΕ πρέπει να έχει 24 μήνες προϋπηρεσία. Όμως για την ειδική κατηγορία απαιτείτε 12 μήνες προϋπηρεσία για να κάνεις αίτηση. Δεν γίνετε να έχεις ΑΣΠΑΙΤΕ με 12 μήνες προϋπηρεσία.

Αυτό είναι απάντηση στον petr.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2010, 12:16:08 μμ από aifos »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:08:07 μμ »
Αν διαβάσεις προσεχτικά την εγκύκλιο ειδικών κατηγοριών θα δεις ότι δεν ζητάει από καμία ειδικότητα παιδαγωγική επάρκεια. Αυτό ισχύει μόνο για τις ειδικές κατηγορίες. Θα ήταν παράλογο να ζητάει ΑΣΠΑΙΤΕ αφού για να κάνει ένας ΤΕ 16 ΑΣΠΑΙΤΕ πρέπει να έχει 24 μήνες προϋπηρεσία. Όμως για την ειδική κατηγορία απαιτείτε 12 μήνες προϋπηρεσία για να κάνεις αίτηση. Δεν γίνετε να έχεις ΑΣΠΑΙΤΕ με 12 μήνες προϋπηρεσία.
Δεν έχω διαβάσει καθόλου τις εγκυκλίους, απλώς με ρώταγε χθες τι ισχύει, γιατί της είπαν λέει στη γραμματεία της φιλοσοφικής να κάνει μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, για να έχει παιδαγωγική επάρκεια. Μου φάνηκε παράξενο που της το είπαν.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:03:55 »

Αποσυνδεδεμένος aifos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:12:54 μμ »
Αν διαβάσεις προσεχτικά την εγκύκλιο ειδικών κατηγοριών θα δεις ότι δεν ζητάει από καμία ειδικότητα παιδαγωγική επάρκεια. Αυτό ισχύει μόνο για τις ειδικές κατηγορίες. Θα ήταν παράλογο να ζητάει ΑΣΠΑΙΤΕ αφού για να κάνει ένας ΤΕ 16 ΑΣΠΑΙΤΕ πρέπει να έχει 24 μήνες προϋπηρεσία. Όμως για την ειδική κατηγορία απαιτείτε 12 μήνες προϋπηρεσία για να κάνεις αίτηση. Δεν γίνετε να έχεις ΑΣΠΑΙΤΕ με 12 μήνες προϋπηρεσία.
Δεν έχω διαβάσει καθόλου τις εγκυκλίους, απλώς με ρώταγε χθες τι ισχύει, γιατί της είπαν λέει στη γραμματεία της φιλοσοφικής να κάνει μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, για να έχει παιδαγωγική επάρκεια. Μου φάνηκε παράξενο που της το είπαν.
Συγνώμη λάθος μου. Δεν απάντησα σε σένα αλλά σε αυτά που έγραφε ο προηγούμενος.
Αυτό που ξέρω για σένα είναι ότι με τον καινούργιο νόμο πρέπει να έχεις παιδαγωγική επάρκεια για να δώσεις ΑΣΕΠ σε όποιον κλάδο και αν ανήκεις. Απ ότι ξέρω πρέπει όντος να κάνει μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:16:02 μμ »
Αν διαβάσεις προσεχτικά την εγκύκλιο ειδικών κατηγοριών θα δεις ότι δεν ζητάει από καμία ειδικότητα παιδαγωγική επάρκεια. Αυτό ισχύει μόνο για τις ειδικές κατηγορίες. Θα ήταν παράλογο να ζητάει ΑΣΠΑΙΤΕ αφού για να κάνει ένας ΤΕ 16 ΑΣΠΑΙΤΕ πρέπει να έχει 24 μήνες προϋπηρεσία. Όμως για την ειδική κατηγορία απαιτείτε 12 μήνες προϋπηρεσία για να κάνεις αίτηση. Δεν γίνετε να έχεις ΑΣΠΑΙΤΕ με 12 μήνες προϋπηρεσία.
Δεν έχω διαβάσει καθόλου τις εγκυκλίους, απλώς με ρώταγε χθες τι ισχύει, γιατί της είπαν λέει στη γραμματεία της φιλοσοφικής να κάνει μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, για να έχει παιδαγωγική επάρκεια. Μου φάνηκε παράξενο που της το είπαν.
Προφανώς εννοούσαν για μετά από λίγα χρόνια (μετά την μεταβατική περίοδο)που δεν θα έχουν παιδαγωγική επάρκεια οι λεγόμενες "καθηγητικές σχολές" στην οποία εντάσσεται το φιλολογικό τμήμα....Με 3 και 4 μαθήματα δεν θεωρείται πως έχει παιδαγωγική επάρκεια μια σχολή....η Διαμαντοπούλου όσες φορές αναφέρθηκε σ'αυτό μίλησε για ένα  πλαφόν τουλάχιστον 8-10 μαθημάτων......Προφανώς γι αυτό της είπαν πως πρέπει να κάνει μεταπτυχιακό.....Κατά τη γνώμη μου....ας περιμένει μήπως αλλάξει η κυβέρνηση και αλλάξουν κι αυτά....αλλιώς καλό θα ήταν αν είναι και μικρή και το θέλει να κάνει ένα μεταπτυχιακό!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:20:59 μμ »
Δηλαδή, το συμπέρασμα είναι ότι είχαν δίκιο αυτοί που της είπαν ότι δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια; Μόνο με μεταπτυχιακό μπορεί να την αποκτήσει;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος aifos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:21:30 μμ »
Δηλαδή, το συμπέρασμα είναι ότι είχαν δίκιο αυτοί που της είπαν ότι δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια; Μόνο με μεταπτυχιακό μπορεί να την αποκτήσει;
Ναι

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:29:02 μμ »
Δηλαδή, το συμπέρασμα είναι ότι είχαν δίκιο αυτοί που της είπαν ότι δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια; Μόνο με μεταπτυχιακό μπορεί να την αποκτήσει;
Ναι
Ωχ, και εγώ τις έλεγα ότι λένε μπούρδες και ισχύει μόνο για τους απόφοιτους σχολών που δεν έχουν παιδαγωγικά μαθήματα.  :-[ :-[ :-[

Ένας συνάδελφος νεοδιορίστος και αυτός μου είπε ότι είμαστε οι τελευταίοι που κλείσαμε την πόρτα. Τώρα κατάλαβα τι μου έλεγε.  :-\ :-\

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:37:53 μμ »
Δηλαδή, για να το καταλάβω, προσπαθείς να κατοχυρώσεις παιδαγωγική επάρκεια, μετά δίνεις στον ΑΣΕΠ και μετά ισχύει αυτή η δοκιμαστική περίοδος με τους μέντορες κτλ;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:38:25 μμ »
Η παιδαγωγική επάρκεια δε θα χρειάζεται στους δύο επόμενους διαγωνισμούς.

Δηλαδή, για να το καταλάβω, προσπαθείς να κατοχυρώσεις παιδαγωγική επάρκεια, μετά δίνεις στον ΑΣΕΠ και μετά ισχύει αυτή η δοκιμαστική περίοδος με τους μέντορες κτλ;

Ναι. Στους δύο επόμενους ΑΣΕΠ θα μπορεί κάποιος να συμμετάσχει χωρίς να έχει παιδ. επάρκεια, αλλά μετά θα είναι απαραίτητη προϋπόθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2010, 12:41:05 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:43:53 μμ »
Η παιδαγωγική επάρκεια δε θα χρειάζεται στους δύο επόμενους διαγωνισμούς.

Δηλαδή, για να το καταλάβω, προσπαθείς να κατοχυρώσεις παιδαγωγική επάρκεια, μετά δίνεις στον ΑΣΕΠ και μετά ισχύει αυτή η δοκιμαστική περίοδος με τους μέντορες κτλ;

Ναι. Στους δύο επόμενους ΑΣΕΠ θα μπορεί κάποιος να συμμετάσχει χωρίς να έχει παιδ. επάρκεια, αλλά μετά θα είναι απαραίτητη προϋπόθεση.
Ευχαριστώ, Ιωάννα!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.