*

Αποστολέας Θέμα: Προισταμενη σε 2/θ  (Αναγνώστηκε 2948 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ameli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π70
    • Προφίλ
Προισταμενη σε 2/θ
« στις: Ιούλιος 19, 2010, 11:04:15 πμ »
Τη νεα σχολικη χρονια θα ειμαι σε 2/θ σχολειο (πρώτη φορα σε τοσο μικρο σχολειο). Υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες να ειμαι εγω προισταμενη. Αξιζει τον κοπο; Η πολύ χαρτουρα και ελαχιστα χρηματα;
εχει κανεις εμπειρια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προισταμενη σε 2/θ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:09:25 »

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Προισταμενη σε 2/θ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2010, 11:13:54 πμ »
Δεν έχω καμία εμπειρία, αλλά μόλις έβλεπα τις μοριοδοτήσεις των υποψήφιων διευθυντών στο άλφα βήτα και εάν έχεις προϋπηρεσία προϊσταμένης, έδινε μόρια νομίζω.

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=5519
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Προισταμενη σε 2/θ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 19, 2010, 11:25:57 πμ »
Δεν ξέρω για τη μοριοδότηση (αραγε θα μας χρησιμέψει σε κάτι έτσι όπως πάμε; )...Εκανα δυο χρόνια Προϊσταμένη σε διθέσιο. Δεν είναι κάτι τραγικό,αλλά δεν είναι και κάτι που τρελαινεσαι να κάνεις. Η πιο δύσκολη δουλειά για εμένα ήταν τα οικονομικά. Ολα ομως βγαίνουν κι όλα γίνονται αν έχεις καλή οργάνωση από την αρχή της χρονιάς. Τα λεφτά για τις ευθύνες που αναλάμβανες δεν ήταν ποτέ καλά, τώρα με τη μείωση των επιδομάτων μειώθηκαν και αυτά. Ωστόσο εγώ το είδα σαν μια καλή εμπειρία ζωής. Ασε που καταλαβαίνεις τι άσκοπη χαρτούρα συμπληρώνει ο κάθε διευθυντής  ;D
Το διθέσιο είναι μια περίεργη εμπειρια. Προσωπικά είχα φτιάξει ένα σχολείο όπως ακριβώς το ήθελα, με όσα μέσα ήθελα. ;D Είχα και καλό ταίρι.
Κι αν με ρωτήσεις γιατί έφυγα θα σου πω πως με κούρασε η συνδιδασκαλία και η απόσταση...και όχι τόσο οι υποχρεώσεις μιας προϊσταμένης.

Αν έχεις καποιες αλλες ερωτήσεις...μη διστάσεις.

Καλή αρχή ;D

Αποσυνδεδεμένος Ameli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π70
    • Προφίλ
Απ: Προισταμενη σε 2/θ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2010, 11:52:24 πμ »
Ευχαριστω  πολυ για την απαντηση! Πιστευω πως θα ειναι μια καλη εμπειρια με τις δυσκολιες της!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προισταμενη σε 2/θ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:09:25 »

Αποσυνδεδεμένος christy_xd@1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Προισταμενη σε 2/θ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2010, 03:07:55 πμ »
Τη νεα σχολικη χρονια θα ειμαι σε 2/θ σχολειο (πρώτη φορα σε τοσο μικρο σχολειο). Υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες να ειμαι εγω προισταμενη. Αξιζει τον κοπο; Η πολύ χαρτουρα και ελαχιστα χρηματα;
εχει κανεις εμπειρια;
Είμαι προϊσταμένη δύο χρόνια(βλέπε δυσπρόσιτο)σε μονοθέσιο Νηπιαγωγείο.Θεωρώ πως δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά με το 2/θέσιο ίσως το ότι πρέπει κάποιες φορές να φύγεις νωρίτερα και να κλείσει το σχολείο εάν πρέπει να πας σε διάφορες υπηρεσίες όπως τράπεζα,εφορία,ΙΚΑ κ.α.Μην ανησυχείς,δεν είναι κάτι το τραγικό η θέση της διευθύντριας απλά πρέπει να έχεις ένα προγραμματισμό και να μην ξεχνάς βασικές σου υποχρεώσεις π.χ. ΑΠΔ,εισφορές,παρακράτηση φόρου(όπου κ όταν χρειάζεται).....Θα τα μάθεις σιγά σιγά,μπορεί στην αρχή να ακούγονται πολλά και δύσκολα αλλά με τον καιρό μαθαίνεις.Το παλουκάκι είναι βέβαια όταν πρέπει να πληρώσεις λογαριασμούς και οι υπηρεσίες ή οι τράπεζες είναι μακριά αλλά όταν υπάρχει κατονόηση και κυρίως καλή συνεργασία με τους συναδέλφους όλα λύνονται.Για παράδειγμα η προηγούμενη νηπιαγωγός ζητούσε από την δασκάλα του ολοήμερου δημοτικού που έχει κοινή αυλή με το νηπιαγωγείο να πληρώσει τους λογαριασμούς γιατί η ίδια δεν είχε τον χρόνο μέχρι να κατέβει από το νηπιαγωγείο(πρέπει να κάνεις πάνω από ώρα για να φτάσεις στην πιο κοντινή πόλη).Μην μασάς όμως ;)αφού τα κατάφερα εγώ που δεν είμαι και το πιο οργανωτικό άτομο στον κόσμο θα τα καταφέρεις και εσύ.Σαν εμπειρία αξίζει :)

Υ.Γ.Εάν δεν κάνω λάθος τα επιπλέον χρήματα πρέπει να είναι 71,24Ε

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Προισταμενη σε 2/θ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2010, 09:54:29 πμ »
Τη νεα σχολικη χρονια θα ειμαι σε 2/θ σχολειο (πρώτη φορα σε τοσο μικρο σχολειο). Υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες να ειμαι εγω προισταμενη. Αξιζει τον κοπο; Η πολύ χαρτουρα και ελαχιστα χρηματα;
εχει κανεις εμπειρια;
Είμαι προϊσταμένη δύο χρόνια(βλέπε δυσπρόσιτο)σε μονοθέσιο Νηπιαγωγείο.Θεωρώ πως δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά με το 2/θέσιο ίσως το ότι πρέπει κάποιες φορές να φύγεις νωρίτερα και να κλείσει το σχολείο εάν πρέπει να πας σε διάφορες υπηρεσίες όπως τράπεζα,εφορία,ΙΚΑ κ.α.Μην ανησυχείς,δεν είναι κάτι το τραγικό η θέση της διευθύντριας απλά πρέπει να έχεις ένα προγραμματισμό και να μην ξεχνάς βασικές σου υποχρεώσεις π.χ. ΑΠΔ,εισφορές,παρακράτηση φόρου(όπου κ όταν χρειάζεται).....Θα τα μάθεις σιγά σιγά,μπορεί στην αρχή να ακούγονται πολλά και δύσκολα αλλά με τον καιρό μαθαίνεις.Το παλουκάκι είναι βέβαια όταν πρέπει να πληρώσεις λογαριασμούς και οι υπηρεσίες ή οι τράπεζες είναι μακριά αλλά όταν υπάρχει κατονόηση και κυρίως καλή συνεργασία με τους συναδέλφους όλα λύνονται.Για παράδειγμα η προηγούμενη νηπιαγωγός ζητούσε από την δασκάλα του ολοήμερου δημοτικού που έχει κοινή αυλή με το νηπιαγωγείο να πληρώσει τους λογαριασμούς γιατί η ίδια δεν είχε τον χρόνο μέχρι να κατέβει από το νηπιαγωγείο(πρέπει να κάνεις πάνω από ώρα για να φτάσεις στην πιο κοντινή πόλη).Μην μασάς όμως ;)αφού τα κατάφερα εγώ που δεν είμαι και το πιο οργανωτικό άτομο στον κόσμο θα τα καταφέρεις και εσύ.Σαν εμπειρία αξίζει :)

Υ.Γ.Εάν δεν κάνω λάθος τα επιπλέον χρήματα πρέπει να είναι 71,24Ε

christy μπορεις να αναφερεις πληροφοριες σχετικα με τη διαδικασια που ακολουθειται στο θεμα της παρακρατησης φορου;
Πηρα στην αλληλογραφια του Ιουνιου απο το Γραφειο εγγραφο με θεμα "Κρατησεις υπερ Μ.Τ.Π.Υ. επι των δαπανων των Σχολικων Επιτροπων"και ενω μεχρι τωρα δεν αντιμετωπισα τετοιο θεμα,οπως και οι προηγουμενες απο εμενα,υποψιαζομαι οτι αυτο το φρουτο προυποθετει συναλλαγη με ΔΟΥ.
Θα μπορουσα να ρωτησω το διευθυντη του Δημοτικου αλλα αυτος δεν μας λεει ουτε καλημερα,πολλω μαλλον να βοηθησει!

Αποσυνδεδεμένος christy_xd@1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Προισταμενη σε 2/θ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 20, 2010, 01:32:10 μμ »
Δεν είναι τίποτα Maro η παρακράτηση φόρου,μία φορά να την κάνεις,την μαθαίνεις.Όντως είναι συναλλαγή με ΔΟΥ.Εάν έχεις κάποιο τιμολόγιο από μία αγορά για το νηπιαγωγείο η αξία του οποίου είναι πάνω από 150Ε(καθαρά όμως,χωρίς το Φ.Π.Α.) πρέπει να πας στη ΔΟΥ που ανήκει το νηπιαγωγείο και να ζητήσεις το έντυπο για την παρακράτηση φόρου.Πρέπει όμως η διαδικασία αυτή να γίνει μέσα σε ένα μήνα από τη στιγμή που θα κοπεί το τιμολόγιο γιατί διαφορετικά θα πληρώσεις κάτι παραπάνω από την παρακράτηση γιατί θα θεωρηθεί εκπρόθεσμη δήλωση(βέβαια τα παραπάνω χρήματα που θα πληρώσεις δεν είναι πολλά,γύρω στο μισό με έναΕ).Στην μπροστινή όψη του εντύπου συμπληρώνεις την ΚΑΘΑΡΗ αξία του τιμολογίου και από κάτω το ποσοστό επί τοις εκατό που αναλογεί.δηλ. εάν έβαλες πετρέλαιο με καθαρή αξία 200Ε τότε ο συντελεστής είναι 1% άρα θα πληρώσεις 2Ε.Για κάθε αγαθό ο συντελεστής επί τοις 100 είναι διαφορετικός,άλλα πληρώνεις για βιβλία που η καθαρή τους αξία είναι πάνω από 150Ε,άλλα για χαρτόνια κ.τ.λ.Το έντυπο που λέει πόσο τοις 100 παραπάνω θα πληρώσεις το ζητάς από την εφορία.Στο πίσω όψη του εντύπου συμπληρώνεις το ΑΦΜ του επαγγελματία που σου έκοψε το τιμολόγιο,την διεύθυνσή του,την ημερομηνία που κόπηκε και το ποσό που πρέπει να δώσεις στην εφορία.Πάντα όμως πρέπει να κρατάς και ένα αντίγραφο και να το έχεις στο φάκελο με τα ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ του Νηπιαγωγείου.Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.

Υ.Γ.να μην ξεχνάς την σφραγγίδα της σχολική επιτροπής όταν πηγαίνεις στην εφορία για παρακράτηση φόρου!

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Προισταμενη σε 2/θ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 20, 2010, 02:15:51 μμ »
Δεν είναι τίποτα Maro η παρακράτηση φόρου,μία φορά να την κάνεις,την μαθαίνεις.Όντως είναι συναλλαγή με ΔΟΥ.Εάν έχεις κάποιο τιμολόγιο από μία αγορά για το νηπιαγωγείο η αξία του οποίου είναι πάνω από 150Ε(καθαρά όμως,χωρίς το Φ.Π.Α.) πρέπει να πας στη ΔΟΥ που ανήκει το νηπιαγωγείο και να ζητήσεις το έντυπο για την παρακράτηση φόρου.Πρέπει όμως η διαδικασία αυτή να γίνει μέσα σε ένα μήνα από τη στιγμή που θα κοπεί το τιμολόγιο γιατί διαφορετικά θα πληρώσεις κάτι παραπάνω από την παρακράτηση γιατί θα θεωρηθεί εκπρόθεσμη δήλωση(βέβαια τα παραπάνω χρήματα που θα πληρώσεις δεν είναι πολλά,γύρω στο μισό με έναΕ).Στην μπροστινή όψη του εντύπου συμπληρώνεις την ΚΑΘΑΡΗ αξία του τιμολογίου και από κάτω το ποσοστό επί τοις εκατό που αναλογεί.δηλ. εάν έβαλες πετρέλαιο με καθαρή αξία 200Ε τότε ο συντελεστής είναι 1% άρα θα πληρώσεις 2Ε.Για κάθε αγαθό ο συντελεστής επί τοις 100 είναι διαφορετικός,άλλα πληρώνεις για βιβλία που η καθαρή τους αξία είναι πάνω από 150Ε,άλλα για χαρτόνια κ.τ.λ.Το έντυπο που λέει πόσο τοις 100 παραπάνω θα πληρώσεις το ζητάς από την εφορία.Στο πίσω όψη του εντύπου συμπληρώνεις το ΑΦΜ του επαγγελματία που σου έκοψε το τιμολόγιο,την διεύθυνσή του,την ημερομηνία που κόπηκε και το ποσό που πρέπει να δώσεις στην εφορία.Πάντα όμως πρέπει να κρατάς και ένα αντίγραφο και να το έχεις στο φάκελο με τα ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ του Νηπιαγωγείου.Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.

Υ.Γ.να μην ξεχνάς την σφραγγίδα της σχολική επιτροπής όταν πηγαίνεις στην εφορία για παρακράτηση φόρου!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,ησουν πολυ κατατοπιστικη!
Ευτυχως μεχρι τωρα κανενα τιμολογιο δεν ειναι πανω απο 150 ευρω(δεν εχουμε δαπανη για καυσιμα).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.