*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια τοκετού και μητρότητας  (Αναγνώστηκε 5291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος julie21

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Άδεια τοκετού και μητρότητας
« στις: Ιούλιος 29, 2010, 03:02:58 πμ »
Καλησπέρα

περιμένω να γεννήσω τα διδυμάκια μας 15-12 και υπάρχει ένα ενδεχόμενο να με καλέσουν και αναπληρώτρια (νηπιαγωγός) τι ακριβώς δικαιούμαι;
Γνωρίζω ότι είναι περίπου 2 μήνες πριν και 2 μήνες μετά.. Λόγω του ότι δεν θα έχω καμία βοήθεια και έχω πελαγώσει στην ιδέα να αφήσω 2 μωρά 2 μηνών με μια ξένη γυναίκα ήθελα να μάθω αν εκτός από αυτούς τους 2 μήνες μπορούμε να πάρουμε αναρρωτική ή ακόμα και άδεια άνευ αποδοχών..
Γνωρίζει κάποια -ος;

Σας ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:04:34 »

Αποσυνδεδεμένος annachem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 29, 2010, 09:45:14 πμ »
Δύσκολά............
Πριν γεννήσεις και πριν την άδεια τοκετού μπορείς να πάρεις αναρρωτική αλλά μετά την άδεια λοχείας δύσκολα...... Τα πέρασα και γω την προηγούμενη σχολική χρονια και αναγκαστηκά πήρα το μωρό μου και πήγα....

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 29, 2010, 09:48:55 πμ »
Μπορεί αυτά να σε βοηθήσουν:

http://www.rigasfereospeiraias.gr/documents/adeies%20anapliroton.pdf

http://www.musicologia.gr/p=172.html

Με το καλό, να γεννηθούν τα μωράκια! :)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος julie21

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2010, 01:00:39 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις ευχές , μακάρι τουλάχιστον να με πάρουν κάπου κοντά στους δικούς μου για να έχω βοήθεια..

annachem όταν λες ότι πήρες το μωρό σου μαζί, το άφησες με ξένη γυναίκα ή σε βρεφονηπιακό; Πήρες και το μειωμένο και αν ναι πόσες ώρες έλειπες;

Κανένας νόμος δεν μας καλύπτει εμάς; Πελαγώνω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:04:34 »

Αποσυνδεδεμένος annachem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 29, 2010, 04:03:37 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις ευχές , μακάρι τουλάχιστον να με πάρουν κάπου κοντά στους δικούς μου για να έχω βοήθεια..

annachem όταν λες ότι πήρες το μωρό σου μαζί, το άφησες με ξένη γυναίκα ή σε βρεφονηπιακό; Πήρες και το μειωμένο και αν ναι πόσες ώρες έλειπες;

Κανένας νόμος δεν μας καλύπτει εμάς; Πελαγώνω..
Ναι, σε καταλαβαίνω γιατί και γω τα πέρασα.......
Είχα άνθρωπο δικό μου μαζί μου και με βοηθούσε... Έίχα κανονικό ωράριο, απλά ήμουν τυχερή γιατί η άδεια μου τελείωσε προς το τέλος της χρονιάς οπότε η ταλαιπωρία μου ήταν για μικρό διάστημα.
Σου ευχομαι πάντως τα καλύτερα με τα μωρά σου και καλή ευκολία....Με καλή διάθεση όλα θα γίνουν...

Αποσυνδεδεμένος anthios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πάμε γι' άλλα..
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:08:02 πμ »
η άδεια αυτή επιδοτείται από το ικα ή πληρωνόμαστε κανονικά όσο είμαστε αναπληρώτριες;
οι 17 εβδομάδες είναι ημερολογιακές  ή εξαιρούν τις επίσημες διακοπές των σχολείων; η πιθανή ημερομηνία τοκετού μου είναι τα χριστούγεννα; τι μπορώ να κάνω για να παρατείνω την παραμονή μου στο σπίτι;να δηλώσω δηλαδή μεταγενέστερη πιθανή ημερομηνία τοκετού;όποιος-α μπορεί, ας με διαφωτίσει!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2010, 02:59:32 μμ »
η άδεια αυτή επιδοτείται από το ικα ή πληρωνόμαστε κανονικά όσο είμαστε αναπληρώτριες;
οι 17 εβδομάδες είναι ημερολογιακές  ή εξαιρούν τις επίσημες διακοπές των σχολείων; η πιθανή ημερομηνία τοκετού μου είναι τα χριστούγεννα; τι μπορώ να κάνω για να παρατείνω την παραμονή μου στο σπίτι;να δηλώσω δηλαδή μεταγενέστερη πιθανή ημερομηνία τοκετού;όποιος-α μπορεί, ας με διαφωτίσει!

1) Επιδοτείται από το ΙΚΑ, αλλά πληρώνει και ο εργοδότης ένα μέρος.
2) Ημερολογιακές.
3) Αυτό εσύ το ξέρεις. :D
4) Μάλλον το αντίθετο, αλλά πρέπει να έχεις βεβαίωση από γυναικολόγο.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος p34italiano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2010, 03:45:45 μμ »
Λοιπόν, εγώ πήρα 15 μέρες αναρρωτική και 10 μέρες κανονική άδεια. Αυτές τις πληρώνεσαι. Μπορείς να πάρεις και άνευ αποδοχών άδειες, όπου εννοείται δεν πληρώνονται. Δεν χάνεις την προϋπηρεσία. Ωστόσο πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος, γνωμάτευση από το γιατρό σου και φυσικά οπωσδήποτε κι από το ΙΚΑ, περνάς κι απ' την επιτροπή του ΙΚΑ κλπ. Μόνο του γιατρού σου, δεν αρκεί... Βέβαια, μην το παρακάνεις με τις αναρρωτικές, γιατί "τσινάνε", αλλά αν έχεις τις γνωματεύσεις, ο νόμος σε καλύπτει. Εγώ από τον εργοδότη δεν πληρώθηκα κυοφορία - λοχεία (γιατί είχα πάρει την 15μερη αναρρωτική και την κανονική άδεια, έχοντας ως αιτιολογία την προβληματική εγκυμοσύνη).
Είναι 56 μέρες πριν και 63 μετά (μέσα σε αυτές και αργίες, Σ/Κ κλπ....)
Δεν σε ευνοεί να βάλεις ημερομηνία ΠΗΤ πιο μετά......... Πιο πριν καλέ βάλε, αν μπορείς, καθότι και τις extra ημέρες κερδίζεις ως άδεια και πληρώνεσαι από το ΙΚΑ, ενώ το "πιο μετά" συμψηφίζεται με τη λοχεία.........
Γενικά, αν έχεις γνωμάτευση απ' την επιτροπή του ΙΚΑ (απ' την οποία περνάς υποχρεωτικά) κάθεσαι όσο θέλεις κι όσο χρειαστεί (απλώς δεν πληρώνεσαι). Όμως, λάβε υπόψη ότι αυτή η επιτροπή είναι αυστηρή, κι αν δεν έχεις πραγματικά προβλήματα, δεν σε καλύπτει (πολύ δύσκολα μπορεί να τους ξεγελάσει το χαρτί του γιατρού σου), εκτός αν δεν παρουσιαστείς καθόλου στην επιτροπή και δηλώσεις κλινήρης και τότε ζητάνε να τους πάει ο σύζυγος υπέρηχο με εμφανές το "πρόβλημα", επίσης, έχουν δικαίωμα να σε επισκεφτούν στο σπίτι, αλλά δεν το κάνουν...
Τελικά, είναι τόση πολύ η χαρτούρα και τόσο μεγάλη η γραφειοκρατία, που δεν αξίζει τον κόπο! Γιατί να χάσεις τα ωραία σου λεφτά (μισθό), αν δεν έχεις πρόβλημα? Ούτως, ή άλλως από τώρα και στο εξής σιγά την προϋπηρεσία που θα έχουν οι αναπληρωτές (ειδικά οι του μειωμένου ωραρίου, αλλά και γενικά όλοι) για να αξίζει να τραβολογιούνται σε όποια γωνιά της Ελλάδας, να ξεσπιτώνονται, ή να σέρνουν μαζί τα παιδάκια τους......... Αφού δεν έχουν πια ελπίδα διορισμού...όσο κι αν αυτή πεθαίνει τελευταία! Καλύτερα τράβα κάνε μεταπτυχιακό παιδί μου, ή πάρε κανά proficiency κλπ....... Τελοσπάντων, ο καθένας αποφασίζει μόνος του τι θα συμφέρει πια από δω καισ το εξής....... Ας μην σε επηρεάζω.

Αποσυνδεδεμένος anthios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πάμε γι' άλλα..
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 25, 2010, 06:46:23 μμ »
σας ευχαριστω για τις πληροφοριες.δυστυχως οι διακοπες των χριστουγεννων θα προσμετρουνται στην αδεια..κριμα...

Αποσυνδεδεμένος julie21

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 12:54:53 πμ »
Καληπέρα,

τελικά με πήραν αναπληρώτρια από τις 27-9 και ξεκίνησα με το ΙΚΑ για να βγάλω μια άκρη. Λόγω το ότι δεν έχω ένσημα τα τελευταία χρόνια, ήμουν ασφαλισμένη στον άντρα μου, δεν δικαιούμαι τίποτα!!!

Τώρα ποια η διαδικασία με την άδεια τοκετού και λοχείας; Στην πρωτοβάθμια δεν με βοήθησαν , μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν πολλά και η κοπέλα που ξέρει είναι σε άδεια...

Πησιάζει η ΠΗΤ (15-12) και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.. ξέρει κάποιος-α να βοηθήσει;

Από τη στιγμή που δεν είμαι σφαλισμένη στο ΙΚΑ, μπορώ να πάω στον γιατρό που με παρακολουθεί και να μου δώσει βεβαίωση;

Τέλος διάβασα ότι για τους μόνιμους, όταν είναι δίδυμος κύηση έχουν ένα μήνα περισσότερο στην άδεια λοχείας, ισχύει και για τους ανπληρωτές;

Σας ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 01:02:42 πμ »

Από 27/9 πρέπει να έχεις ατομική ασφάλιση στο ΙΚΑ και από 20/10 πρέπει να πάρεις άδεια τοκετού.
Δεν έχεις βιβλιάριο και Α.Μ.ΙΚΑ?
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος julie21

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 01:10:00 πμ »
Το ΙΚΑ δεν μ αφήνει να έχω ασφάλεια γιατι θέλει κάποια ένσημα τα τελευταία χρόνια. Είχα παλιά ΙΚΑ και το μόνο που μου έδωσαν ήταν ο αριθμός μητρώου, στον οποίο θα μπαίνουν τα ένσημά μου και όταν συμπληρωθούν τότε μόνο θα βγάλω βιβλιάριο. Μένω λοιπόν σφαλισμένη στον άντρα μου μέχρι να συμπληρωθούν τα ένσημα...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 01:36:20 πμ »

Πράγματι, χρειάζεσαι 70 ένσημα στη χρονιά, για να μπορέσεις να βγάλεις βιβλιάριο και μπορείς να το κάνεις πριν την ΠΗΤ. Ωστόσο, αυτό δεν επηρεάζει την άδεια σου και το ότι πρέπει να πάρεις χαρτί από γιατρό του ΙΚΑ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος julie21

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και μητρότητας
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 01:45:48 πμ »
Θα παω δηλαδή σε γιατρό του ικα, αν και δεν είμαι ασφαλισμένη; Μπόρώ να πάρω απλά το χαρτί από τον δικό μου γιατρό (δεν είναι του ικα);

Και μετά με αυτό το χαρτί μου δίνουν την άδεια; ή θέλει και άλλα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 707
Σύνολο: 723

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.