*

Αποστολέας Θέμα: Δάσκαλος και Τατουάζ.  (Αναγνώστηκε 61726 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δάσκαλος και Τατουάζ.
« στις: Αύγουστος 03, 2010, 02:53:51 πμ »
Καλησπερα σε ολους τους εν δυναμει συναδελφους...
Οπως καταλαβαινετε, ανοιγω αυτο το θεμα για ενα θεμα που με προβληματιζει εντονα και εχω ακουσει διαφορα, οποτε θα ηθελα οποιος γνωριζει κατι σιγουρο να μου απαντησει!! Σε μια συζητηση που ειχα με κατι φιλους σημερα, ακουστηκε πως απαγορευεται απο τη νομοθεσια ο δασκαλος και καθηγητης να εχει τατουαζ σε εμφανες μερος του σωματος του... Μου ειπαν μαλιστα πως το αναφερουν και οι προκυρηξεις!! Ισχυει οντως κατι τετοιο?? Αν ειναι αληθεια, πραγματικα θα τρελαθω με το μυαλο που υποτιθεται πως κουβαλανε οι "μεγαλοι παιδαγωγοι"-γνωστες της παιδικης ψυχολογιας!! Εσεις δεν πιστευετε πως κατι τετοιο ειναι τρομερα ρατσιστικο?? Ενταξει, δεν υποστηριζω πως ειναι κατι το συνηθισμενο, αλλα ο δασκαλος ειναι ο πρωτος που θα πρεπει να μαθει στα παιδια να μη νιωθουν αβολα και να κατακρινουν το διαφορετικο!! Εχω αδικο?? Θα ηθελα πραγματικα να ακουσω τις αποψεις σας και τις σχετικες απαντησεις σας...

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:37:00 »

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2010, 09:41:25 πμ »
.... δεν νομίζω ....

( άσε που θα είναι άκρως ψαρωτικό )
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2010, 09:47:30 πμ »
Θεωρώ πως είναι όμορφο ένα μικρό και διακριτικό τατού, σε όχι πολύ εμφανές σημείο – δεν χρειάζεται να το φωνάζεις πως έχεις τατού – το οποίο θα σε εκφράζει,....

Αυτό που θα πρέπει να έχουμε πάντα υπόψην μας πριν αλλάξουμε κάτι πάνω μας μόνιμα είναι πως το σώμα μας είναι ο φορέας της συνείδησής μας και αξίζει του σεβασμού μας κι όχι της όρεξης για πειραματισμό


Δεν κοιτάζουνε τα χάλια που εχει η εκπ/ση και που πανε να την κανουν ακομα χειροτερη, το τατουαζ τους μαρανε!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος stellitsa12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μanners maketh man. Proverb
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 03, 2010, 10:48:52 πμ »
Eγώ δεν θα σε κατέκρινα. Με το tattoo δεν κάνεις κακό σε κανέναν. Το σίγουρο είναι ότι θα σε ερωτεύονται κάποιες μαθήτριές σου, θα σε θαυμάζουν κάποιοι μαθητές σου και θα σε κατακρίνουν κάποιοι γονείς αλλά και κάποιοι συνάδελφοι, για το ότι - κατά την άποψή τους - αποτελείς λάθος πρότυπο. Για τη νομοθεσία δεν γνωρίζω παρά μόνο ότι πρέπει να έχουμε ευπρεπή εμφάνιση στο χώρο εργασίας - αλλά αυτό σηκώνει συζήτηση - μπορεί να ερμηνευτεί υποκειμενικά πολλαπλώς. Αν δουλεύεις σε μικρές κοινωνίες είμαι σίγουρη ότι θα έχεις θέμα, για μεγάλες ίσως όχι. Κι εγώ έχω σκουλαρίκι στη μύτη αλλά δεν το έχω φορέσει ποτέ στο σχολείο γιατί δεν αντέχω τον ψυχολολογικό πόλεμο. Αυτά. Καλημέρα.   ;)
Υ.Γ. Τι δείχνει το tattoo;  ;D  
"Οι άνθρωποι ξεχνούν τι είπες, οι άνθρωποι ξεχνούν τι έκανες αλλά οι άνθρωποι δεν θα ξεχάσουν ποτέ πώς τους έκανες να αισθανθούν" Maya Angelou

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:37:00 »

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 03, 2010, 11:25:25 πμ »
Η ελληνική κοινωνία είναι ακόμα πολύ συντηρητική...

Πάντως δεν είχα ξαναδιαβάβασει τέτοιο προβληματισμό.
Μου έκανε εντύπωση..

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 03, 2010, 11:31:08 πμ »
Για τη νομοθεσια που λες μαλλον απιθανο το βλεπω.Στο σχολειο που ημουν περσι ειχαμε σιγουρα τουλαχιστον μια καθηγ. με τατου που φαινοταν και δεν υπηρχε κανενα προβλημα(αποσο γνωριζω) επισης ειχαμε μαθητριες με σκουλαρικια στη μυτη, στα φρυδια οπως κ μαθητες με μαλλια ως τη μεση. Το πιθανοτερο ειναι θεμα νοοτροπιας του διευθυντη κατα ποσο θα σου μιλησει η οχι αλλα για νομο το βλεπω απιθανο. Προσωπικα δε με ενοχλησε κατι τετοιο ενω υπαρχει θεμα που με ενοχλει αφανταστα και δεν αναφερεται στη νομοθεσια με σαφηνεια ουτε κανεις τολμα να μιλησει, οπως στην περιπτωση της απλυσιας...Διαμαρτυρονται τα παιδια ,ενοχλουνται ολοι αλλα κανεις δε μιλαει. Ειχα μπει στα γραφεια της Β/βαθμιας με 4 γυναικες στο γραφειο οπου κ οι 4 καναν αερα με χαρτια και οταν ρωτησα μια γνωστη μου μου ειπε οτι ο προηγουμενος καθηγητης που ειχε επισκεφθει το γραφειο ειχε να πλυθει μηνες (ειχαν ανοιξει ολα τα παραθυρα και υπεφεραν αλλα κανεις δε μιλησε).Αυτο για μενα ειναι απαραδεκτο, το τατου σου δε με αφορα ειναι προσωπικη επιλογη οπως κ το χτενισμα που θα διαλεξω να κανω (για μενα)αλλα οταν ο αλλος σου κοβει την αναπνοη υπαρχει θεμα. Αχχχ ταπα κ ξαλαφρωσα.

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 03, 2010, 12:04:41 μμ »
είμαστε με τα καλά μας; αν ισχύει κάτι τέτοιο, απαγόρευση δηλαδή με νόμο, έλεος!
έχω δύο τατού που το χειμώνα δεν φαίνονται, το καλοκαίρι δύσκολα όμως κρύβονται, εκτός και αν κυκλοφορώ με αεράτη κελεμπία!!
μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει παρατήρηση κανείς, από διευθυντές και συναδέλφους.
μόνο τα παιδιά μερικές φορές με ρωτάνε "κυριάαααα!!!!!!... έχετε τατουάαααααααζ;;;;;;;;" ανάλογα με τη ψυχολογία και τη νοοτροπία της τάξης απαντάω, μερικές φορές το γυρνάω στο αστείο "τι πουλί είναι το τατουάζ σας;" "μπεκάτσα!!" απαντάω ;D άλλες φορές έχω πει οτι είναι χέννα, δεν είναι αληθινό, μερικές φορές αυτό βοηθάει να αποφευχθούν ερωτήσεις του στυλ, "πόνεσε; είναι καινούργιο; να κάνω και εγώ ένα;; είναι τόσο ωραίο και εγώ θέλω να κάνω!!!" και να σου έρχονται μετά οι γονείς με παράπονα οτι βάζω ιδέες στα μυαλά τους.. (ευτυχώς δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο). έχω δει παρόλα αυτά δασκάλα της τρίτης να έχει μεγάλο σχέδιο στο κάτω μέρος της πλάτης και δεν είχε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
όπως και να το κάνουμε το τατουάζ "χτυπάει" και δημιουργεί εντυπώσεις ανάλογα με τις αντιλήψεις και τις παραστάσεις που έχει λάβει το παιδι από το περιβάλλον του. θέλει μεγάλη προσοχή ο χειρισμός, ειδικότερα αν το σχέδιο του τατουάζ δεν αρμόζει σε σχολικό περιβάλλον. αν έχετε λοιπόν νεκροκεφαλές, ξωτικά, τον marley με το τσιγάρο του ή γυμνά καλύτερα να βρείτε ένα τρόπο να τα καλύψετε πριν μπείτε στην τάξη.. ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 03, 2010, 12:18:54 μμ »
και γω εχω γυρω απο το μπρατσο, δεν συναντησα ποτε προβλημα, ουτε ειδα ρατσιστικες διαθεσεις....

- συμφωνω οτι ειναι θεμα διευθυντη(=υποκειμενικο) η αποδοχη της εξωτερικης εμφανισης με βαση τον τοπο, την κουλτουρα, τη νοοτροπια, την πανευματικη καλλιεργεια.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 03, 2010, 12:44:17 μμ »
 ;D Η αλήθεια είναι πως κι εγώ σκέφτομαι εδώ και καιρό να κανω ενα τατουάζ και προβληματιζόμουν...(όχι μόνο για το σχέδιο  :P ). Πάντως προσωπικά εχω συναντήσει και συναδέλφους με σκουλαρίκι ...όχι μόνο στη μύτη,αλλά και σε πολλά άλλα σημεία του σωματος τους ...χωρίς να ακουστεί το παραμικρό παραπονο απο γονεις,μιας και οι συγκεκριμένοι εκπαιδευτικοί ήταν απίστευτοι στη δουλειά τους.

Χμμ...τώρα που λέω για σχέδιο...λέτε να κάνω τη Διαμαντοπούλου; Ε???    :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 03, 2010, 12:46:21 μμ »
;D Η αλήθεια είναι πως κι εγώ σκέφτομαι εδώ και καιρό να κανω ενα τατουάζ και προβληματιζόμουν...(όχι μόνο για το σχέδιο  :P ). Πάντως προσωπικά εχω συναντήσει και συναδέλφους με σκουλαρίκι ...όχι μόνο στη μύτη,αλλά και σε πολλά άλλα σημεία του σωματος τους ...χωρίς να ακουστεί το παραμικρό παραπονο απο γονεις,μιας και οι συγκεκριμένοι εκπαιδευτικοί ήταν απίστευτοι στη δουλειά τους.

Χμμ...τώρα που λέω για σχέδιο...λέτε να κάνω τη Διαμαντοπούλου; Ε???    :P :P :P

Αυτό, πραγματικά, πρέπει να απαγορευτεί δια νόμου! ;D

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 03, 2010, 12:57:38 μμ »
τι μας λετε καλε...και θα παρω την αδεια του λυκειαρχη για να κανω τατοο;; δεν φτανει που μας κανουν πολεμο νευρων θα μας καθορισουν και το πετσι μας τωρα... κανε παιδι μου μη φοβασαι τιποτα... :o αλλωστε δεν θα πηγαινεις γυμνος στο μαθημα..εγω το εχω στον καρπο και οταν θελω το κρυβω πολυ ωραια με ενα μεγαλο ρολοϊ..αμαν πια... οσο για το ταττο με φατσα της αννουλας...αυτο ειναι ο ορισμος της διαστροφης...χαχα ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 03, 2010, 12:59:11 μμ »
 ;D Είναι όντως διαστροφή...μας έχει μπει μες στο πετσί μας η Αννούλα γι αυτο.... :P :P :P
Το διαμάντι της εκπαίδευσης.. :P

Κι εγώ λεω φιλε μου να προχωρήσεις...κι αν το κάνεις, πες μου και σε εμενα, που δε βρίσκω το κουράγιο να το τολμήσω  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 03, 2010, 01:00:50 μμ »
Αν, δε, το συνδυάσεις και με κοτσίδα, ακόμη καλύτερα! ;)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δάσκαλος και Τατουάζ.
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 03, 2010, 01:02:45 μμ »
;D Είναι όντως διαστροφή...μας έχει μπει μες στο πετσί μας η Αννούλα γι αυτο.... :P :P :P
Το διαμάντι της εκπαίδευσης.. :P

Κι εγώ λεω φιλε μου να προχωρήσεις...κι αν το κάνεις, πες μου και σε εμενα, που δε βρίσκω το κουράγιο να το τολμήσω  ;D ;D ;D
οσο για σχεδιο...κανε ενα σταυρο...πως λεμε αυτος παει με το σταυρο στο χερι...ετσι... ;) ;D ;D

γατοψαρο.. :-* :-*αυχενα ρε θηριο;; δεν ποναει εκει πανω;; :oτο σκεφτομαι για εκει τωρα..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 792
Σύνολο: 800

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.