*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση  (Αναγνώστηκε 325840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #518 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:14:39 μμ »
Καλα ρε παιδιά μήπως παίζονται παιχνίδια?


μόνο 1833 κενά νηπιαγωγών

1200 Αγγλικών και 1200 Γυμναστών!!!!!!!!!!!!!!!!!!! είναι δυνατόν να έχουν τόσα κενά γυμναστών όταν το υπουργείο λέει ότι είναι υπεράριθμοι? το ίδιο και των αγγλικών??

αν όντως τα κενά είναι 1833 τότε όντως οι αναπληρωτές θα είναι γύρω στο 1200-1400...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:50:50 »

Αποσυνδεδεμένος vatraxaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #519 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:16:30 μμ »
Καλα ρε παιδιά μήπως παίζονται παιχνίδια?


μόνο 1833 κενά νηπιαγωγών

1200 Αγγλικών και 1200 Γυμναστών!!!!!!!!!!!!!!!!!!! είναι δυνατόν να έχουν τόσα κενά γυμναστών όταν το υπουργείο λέει ότι είναι υπεράριθμοι? το ίδιο και των αγγλικών??

αν όντως τα κενά είναι 1833 τότε όντως οι αναπληρωτές θα είναι γύρω στο 1200-1400...
πες τα συνάδελφε..καλά οι δάσκαλοι ατελείωτοι είναι;; οι αιρετοί του ΠΥΣΠΕ  που είναι και όλοι δάσκαλοι δεν μας τα λένε καλά..έγιναν τόσες συνταξιοδοτήσεις και μόνο τόσα λίγα τα κενα;; άρα ποιος ο λόγος να πάρει τόσες πιστώσεις;; τι να πω..εγώ απογοητεύτηκα πάντως..

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #520 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:18:28 μμ »
annoula83 γενικα εχεις μια επαρση και πρεπει να το προσεξεις, ο γραπτος λογος ειναι πιο σκληρος απο τον προφορικο που βλεπεις και ψυχολογεις τον αλλον...αλλαξε τροπο...παρεξηγησε! οσο για τις γλωσσες που ξερεις βρε καλο μου...τουρκικα και αλβανικα μιλας και σου φανηκαν τοοοοσο χρησιμες στην ταξη? αν ναι εχεις απολυτο δικιο,θα διευκολυνθεις! καλη τυχη...θα σου χρειαστει σιγουρα!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #521 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:23:05 μμ »


 γνωστεσ τριτεκνεσ αυριο θα παρουσιαστουν και θα δηλωσουν τησ 3μηνη αδεια που δικαιουντε...κατα το σεπτεμβρη βγαινουν και αλλα κενα...

θελω να ειμαι αισιοδοξη και οτι θα παρουν οσουσ και περυσι..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:50:50 »

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #522 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:30:49 μμ »
Βρε παιδιά γιατί το υπουργείο έδωσε τότε 7817 πιστώσεις για την πρωτοβάθμια? θα ναι όλοι δάσκαλοι? Δηλ θα πάρει 6500 δασκάλους? Ε δε νομίζω.. Εξάλλου όλοι τώρα κάνουμε υποθέσεις..

Αποσυνδεδεμένος MENIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #523 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:33:11 μμ »
annoula 83 χωρίς καμία πρόθεση ειρωνείας. Θα σου πρότεινα να πας στην Αλβανία και την Τουρκία να διδάξεις.Βλέπεις εκεί είναι περισσότερα χρόνια μπροστά από εμάς και ίσως μπορέσεις να βοηθήσεις περισσότερο....εμείς είμαστε πολλά χρόνια πίσω... :)

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #524 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:34:07 μμ »
 kalliopi και εγω ετσι πιστευω...και πολλοι αιρετοι δε ν ξερουν και πολλα...

Αποσυνδεδεμένος vatraxaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #525 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:38:01 μμ »
kalliopi και εγω ετσι πιστευω...και πολλοι αιρετοι δε ν ξερουν και πολλα...
les kalliopi? na kanoyn lathos aytoi? pantws ayto htan epishmh dhlwsi toy KYSPE, ti na pw..pantws oi daskaloi kai apo tis 2 kathgories einai 4077..posoi na bgoyn kai to septembri, 500-600 atoma? kai pali, as parei 4700 daskaloys, kai 3000 apo mas..ayto einai swsto kai dikaio..ti na pw..makari to arthro na htan foyska..

Αποσυνδεδεμένος annoula1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #526 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:39:44 μμ »
annoula83 γενικα εχεις μια επαρση και πρεπει να το προσεξεις, ο γραπτος λογος ειναι πιο σκληρος απο τον προφορικο που βλεπεις και ψυχολογεις τον αλλον...αλλαξε τροπο...παρεξηγησε! οσο για τις γλωσσες που ξερεις βρε καλο μου...τουρκικα και αλβανικα μιλας και σου φανηκαν τοοοοσο χρησιμες στην ταξη? αν ναι εχεις απολυτο δικιο,θα διευκολυνθεις! καλη τυχη...θα σου χρειαστει σιγουρα!
Ζητώ συγνώμη για την παρεξήγηση, αλλά πρέπει να σταματήσετε να ζείτε σε συννεφάκι κάποιες από εσάς. Το τονίζω με αγάπη. Καταννοώ τη θέση σας αφού και εγώ μαζί σας είμαι. Όσο για την έπαρση: δεν θέλεις να με δεις με έπαρση.....
Αλβανικά δεν μιλώ. Ούτε τούρκικα, αν και θα έπρεπε να μάθω πλάκα πλάκα. Ποτέ δεν ξέρεις..... Οι μητέρες που είχα ήταν αγγλίδες κυρίως. Ξέρεις, τουρίστρια στην Ελλάδα που ερωτεύεται το greek καμάκι και μετά παντρεύονται.
Το γενικότερο νόημα με τις ξένες γλώσσες σε ότι αφορά το νηπιαγωγείο είναι ένας (από τους πολλούς τρόπους) να δείξεις στα παιδιά ότι ο άνθρωπος που μιλά ξένη γλώσσα δεν είναι διαφορετικός και κακός σε σχέση με εμάς. Άσε που τα περισσότερα νήπια που έχουν μεγαλύτερα αδελφάκια γνωρίζουν λεξούλες και τις "πετάνε" στο σχολείο. Το εκμεταλλεύεσαι καταλλήλως και μιλάς για την πολυπολιτισμικότητα, τις φυλές κλπ..... κάνεις πολύ ωραίο project.
Είδες που όλα χρειάζονται;;;;;

Ααααα και ένα τελευταίο: χρειάζονται και για τα προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης που προσφέρει δωρεάν ταξίδια ανταλλαγής κλπ..... μέσω προγραμμάτων Erasmus (δυστυχώς πρέπει να είσαι μόνιμος για να λάβεις μέρος, αφού μια χρονιά δεν αρκεί)
Σκάσε και κολύμπα!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #527 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:44:28 μμ »
kalliopi και εγω ετσι πιστευω...και πολλοι αιρετοι δε ν ξερουν και πολλα...
les kalliopi? na kanoyn lathos aytoi? pantws ayto htan epishmh dhlwsi toy KYSPE, ti na pw..pantws oi daskaloi kai apo tis 2 kathgories einai 4077..posoi na bgoyn kai to septembri, 500-600 atoma? kai pali, as parei 4700 daskaloys, kai 3000 apo mas..ayto einai swsto kai dikaio..ti na pw..makari to arthro na htan foyska..

Τι να πω βρε παιδιά ..λογικά σκεπτέμενη το λέω..Εξάλλου τα κενά που μπορεί να έδωσε αυτός είναι για αυτή τη στιγμή. Θέλω να πω δεν θα προκύψουν νέα με το άνοιγμα των σχολείων?

Αποσυνδεδεμένος vatraxaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #528 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:54:58 μμ »
kalliopi και εγω ετσι πιστευω...και πολλοι αιρετοι δε ν ξερουν και πολλα...
les kalliopi? na kanoyn lathos aytoi? pantws ayto htan epishmh dhlwsi toy KYSPE, ti na pw..pantws oi daskaloi kai apo tis 2 kathgories einai 4077..posoi na bgoyn kai to septembri, 500-600 atoma? kai pali, as parei 4700 daskaloys, kai 3000 apo mas..ayto einai swsto kai dikaio..ti na pw..makari to arthro na htan foyska..

Τι να πω βρε παιδιά ..λογικά σκεπτέμενη το λέω..Εξάλλου τα κενά που μπορεί να έδωσε αυτός είναι για αυτή τη στιγμή. Θέλω να πω δεν θα προκύψουν νέα με το άνοιγμα των σχολείων?
κοίτα και γω το πιστεύω και το πίστευα μέχρι τώρα και περισσότερο..αυτό που ξέρω είναι οτι από τις 10 Σεπτέμβρη θα φανούν και οι συνταξιοδοτήσεις του Αυγούστου γιατί λόγω γραφειοκρατίας θέλει και ένα μήνα να καταγραφεί στο σύστημα. οπότε με το άνοιγμα ελπίζουμε όλοι για περισσότερες προσλήψεις..άντε να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #529 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:58:31 μμ »
(θα σου απαντησω οπως εκφραζεσαι εις την ελληνικη)....να με συμπαθας μαντμαζελ αλλα εκτος του οτι σχεδον ολες μιλαμε αγγλικα,γνωριζουμε να κανουμε προτζεκτ διαπολιτισμικα και εστιαζουμε στην πολυπολιτισμικοτητα και τις φυλες ....και στο κατω κατω αν αρχισεις να μιλας γαλλικα,γερμανικα ειτε σουαχιλι στην ταξη, για τα παιδια θα ειναι το ιδιο και το αυτο...απλα θα σε κοιτανε με ανοιχτο το στομα!  

αααα και σταματα το δασκαλιστικο υφακι σου της προστακτικης γιατι τα νευρα μας δεν αντεχουν και πολλα δεν μπορω τις μαλ... (οπως θα ελεγες και εσυ που μιλας και ΕΛΛΗΝΙΚΑ πανεπιστημιου,master και δεν συμμαζευεται) ολοι ειμαστε στρεσαρισμενοι δεν θελουμε αλλους βραχναδες, μας μειωνει το κρατος δε θα το κανεις και εσυ!τωρα που το σκεφτομαι...... Μπας και και εισαι η γνωστη ΑΝΝΟΥΛΑ και μας παιδευεις απο εχθες??????????????????????

συγνωμη συναδελφοι που εγινε καταχρηση του χωρου αλλα......μεχρι εδω φτανεις,καπου πρεπει να αντιδρασεις!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #530 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:03:56 μμ »
(θα σου απαντησω οπως εκφραζεσαι εις την ελληνικη)....να με συμπαθας μαντμαζελ αλλα εκτος του οτι σχεδον ολες μιλαμε αγγλικα,γνωριζουμε να κανουμε προτζεκτ διαπολιτισμικα και εστιαζουμε στην πολυπολιτισμικοτητα και τις φυλες ....και στο κατω κατω αν αρχισεις να μιλας γαλλικα,γερμανικα ειτε σουαχιλι στην ταξη, για τα παιδια θα ειναι το ιδιο και το αυτο...απλα θα σε κοιτανε με ανοιχτο το στομα!  

αααα και σταματα το δασκαλιστικο υφακι σου της προστακτικης γιατι τα νευρα μας δεν αντεχουν και πολλα δεν μπορω τις μαλ... (οπως θα ελεγες και εσυ που μιλας και ΕΛΛΗΝΙΚΑ πανεπιστημιου,master και δεν συμμαζευεται) ολοι ειμαστε στρεσαρισμενοι δεν θελουμε αλλους βραχναδες, μας μειωνει το κρατος δε θα το κανεις και εσυ!τωρα που το σκεφτομαι...... Μπας και και εισαι η γνωστη ΑΝΝΟΥΛΑ και μας παιδευεις απο εχθες??????????????????????

συγνωμη συναδελφοι που εγινε καταχρηση του χωρου αλλα......μεχρι εδω φτανεις,καπου πρεπει να αντιδρασεις!

 ;D ;D  ;D λες να είναι Η ΑΝΝΟΥΛΑ ΜΑΣ  ;D  >:( >:( πέστα !!! ελεος.............. 
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος lia*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #531 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:05:44 μμ »
Συγνώμη, έχεις δίκιο. Απλώς ακούω μεγάλες μαλ...... και, σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα και πιστεύω, δεν μπορώ να μην αντιδράσω. Επειδή πολλές από ότι βλέπω δεν έχετε δουλέψει σε δημόσιο σχολείο και δεν ξέρετε τι σας περιμένει θέλω να σας πω ότι πρέπει να κατεβείτε ή καλύτερα να κατεβούμε από το συννεφάκι μας. Γιατί δεν έχετε ιδέα τι θα αντιμετωπίσετε εκεί που θα βρεθείτε.
Οι γνώσεις που αποκτούμε είναι καθαρά προσωπική υπόθεση για τον κάθε άνθρωπο και το λάθος πολλών είναι ότι θεωρούν πως μπαίνοντας στο δημόσιο τελείωσαν όλα σε ότι αφορά τις γνώσεις. Όλα όσα ανέφερα αφορούν εμένα και τον τρόπο δουλειάς μου προσπαθώντας να εφαρμόσω τη θεωρία στην πράξη. Όχι πάντα με επιτυχία, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ και δεν μένω μόνο σε όσα έμαθα στη σχολή. Αν ήμασταν στο εξωτερικό αυτά που σου λέω θα ήταν δεδομένα και θας υποχρέωναν να τα κάνουμε. Στην Ελλάδα το ελληνικό δημόσιο δεν θα το κάνει, εκτός και αν σοβαρευτούνε όπως οι υπόλοιπες χώρες. Η παιδαγωγική επιστήμη εξελίσσεται καθημερινά με γοργούς ρυθμούς και ό,τι κάνω με βοηθά να κρατώ την επαφή με το αντικείμενο. Και φυσικά την επαφή με τον ΑΣΕΠ σε περίπτωση που χρειαστεί να ξαναδώσω, και φαντάσου το πλεον'εκτημά μου έναντι όλων όσων στέκονται στην πράξη!!!!!!!!!!
Όταν βρέθηκα σε κάποιο νησί των Δωδεκαννήσων από τα 24 παιδιά που είχα τα 4 ήταν ελληνικής καταγωγής. Τα υπόλοιπα είχαν (κυρίως από τη μαμά) δύο υπηκοότητες και στις περισσότερες περιπτώσεις η μαμά δεν μιλούσε την ελληνική. Οι γλώσσες που εσείς "κοροϊδεύετε" με βοήθησαν για να μπορώ να συννενούμαι μαζί τους ή για να εξηγώ καμία λέξη στα παιδιά που δεν την καταλάβαιναν. Όταν δούλεψα στην Κομοτηνή, σε πομακοχώρι, βρέθηκα με ανθρώπους που δεν μιλούσαν ελληνικά!!!!!!!!!!Όπως και τα παιδιά τους!!!!!!!!!Εκεί να δείτε γέλιο.
Όταν με το καλό δουλέψετε θα δείτε πως το πανεπιστήμιο δεν μας προετοίμασε για αυτά που θα ζήσουμε στο ελληνικό δημόσιο σχολείο.
Όλα αυτά φιλικά και με αγάπη και φυσικά ζητώ συγνώμα αν προσέβαλα κάποιον
[/quote]

Έλεος πια βρε κοριτσάκι μου. Τώρα θα μας πεις και τι θα αντιμετωπίσουμε μέσα στην τάξη; Οι περισσότερες από εμας εδώ μέσα και σε ιδιωτικό και σε δημόσιο έχουμε δουλέψει και ξέρουμε πολύ καλά τι θα αντιμετωπίσουμε. Δηλαδή όλες μας κοιτάμε να μπούμε μέσα στην τάξη και να καθόμαστε και εσύ είσαι η μόνη που θα δουλέψεις. Τι να πω!!!
Όπως και να έχει το πράγμα, ας σταματήσει εδώ, γιατί δεν οδηγεί κάπου αυτή η συζήτηση και στην τελική δεν είναι και αυτό το θέμα που συζητάμε. Αν θέλεις, άνοιξε καινούργιο θέμα για να μην μπερδεύο
μαστε.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2010, 04:10:52 μμ από lia* »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.