*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 10815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 14, 2010, 11:20:15 πμ »
ο καθενας ειναι ξεχωριστος και εχει δικο του τροπο σκεψης και ερμηνειας των πραγματων, εε.. αυτο το πραγμα δεν ειναι κατακριτεο.
οντως και ο δικηγορος εξεταζει ξεχωριστα την καθε περιπτωση γιατι υπαρχουν διαφορετικα νομικα τεκμηρια για τον καθενα.οποιαδηποτε νομικη κινηση κανει ο καθενας ειναι προς τιμην του εναντια στην κοροιδια του υπουργειου ειτε επιλεξει κατι συλλογικο ειτε κατι ατομικο.
σου ευχομαι τα καλυτερα στον αγωνα σου και ειμαι σιγουρη θα υπαρξει δικαιωση
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:09 »

Αποσυνδεδεμένος tsounga

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 14, 2010, 01:10:39 μμ »
nice, προχώρα το και μην ακούς κανέναν!

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 14, 2010, 01:29:13 μμ »
αγαπητή nice,

συγνώμη που  γεμίζουμε το νήμα σου με άσχετες με τον αρχικό σου στόχο παρατηρήσεις και νουθεσίες. Ανέπτυξες όμως ένα συγκεκριμένο σκεπτικό σε ένα δημόσιο βήμα, οπότε είναι μοιραίο να δεχθείς και την κριτική. Θα μου επιτρέψεις όμως φαντάζομαι μία τελευταία τοποθέτηση.

Δε σου είπα να μην κάνεις προσφυγή σου λέω να μην κάνεις όμως μόνο αυτό γιατί δεν φτάνει. Ένας αγώνας για να πετύχει οφείλει να είναι σύνθετος και να κινείται σε 3 διαφορετικά επίπεδα:

1. Νομικό
2. Κινηματικό-κινητοποιητικό
3. Επικοινωνιακό

Όλα αυτά δεν είναι αποκομμένα μεταξύ τους αλλά το ένα ενισχύει το άλλο. Κάνεις για παράδειγμα μια κινητοποίηση, κερδίζεις δημοσιότητα, δίνεις την ευκαιρία σε κόσμο ο οποίος θα έρθει στην κινητοποίηση να έρθει και σε επαφή μαζί σου και να συμμετέχει στην προσφυγή κ.α. Κυρίως όμως πρέπει να φροντίσουμε να δημιουργήσουμε πολιτικό κόστος γιατί μόνο από αυτό καταλαβαίνουν. Το να μας επιδικαστεί αποζημίωση και αναδρομικά δεν τους καίει τόσο πολύ όσο και αν φαίνεται περίεργο. Η λογική η δική μου και η δική σου λέει ότι από την στιγμή που κινδυνεύεις να πληρώσεις κάποιον χωρίς να εργάζεται καλό είναι να τον διορίσεις. Η λογική η δική τους όμως λέει να το τρενάρουν όσο μπορούν για να σκάσει η βόμβα στα χέρια κάποιου άλλου, πιθανότατα μιας άλλης κυβέρνησης.

Τεσπα, το γεγονός ότι κάθε κατηγορία έχει διαφορετικά νομικά ερείσματα δεν αναιρεί ότι μπορείς να κάνεις μία κοινή προσφυγή και η κάθε κατηγορία να κριθεί με διαφορετικά κριτήρια. Αυτό που εγώ δεν μπορώ να καταλάβω είναι που δεν καλύπτεστε και θέλετε να κάνετε μία κίνηση αποκλειστικά ΑΣΕΠιτών.

Υ.Γ. Το Ρίτσο τον λατρεύω, το ζήτημα είναι όμως να μη βαδίσουμε προς το θάνατο αλλά τη δόξα

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 14, 2010, 01:37:16 μμ »
Παιδιά,
ένα μόνο έχω να πω, ασχέτως με τα περί του αντιθέτου επιχειρήματα που'χω διαβάσει:

"Η ισχύς εν τη ενώσει!"...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:09 »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 14, 2010, 02:18:10 μμ »
Παιδιά,
ένα μόνο έχω να πω, ασχέτως με τα περί του αντιθέτου επιχειρήματα που'χω διαβάσει:

"Η ισχύς εν τη ενώσει!"...

Όχι είναι καλύτερο να γίνουμε σαν το ΚΚΕ-μλ και το ΜΛ-ΚΚΕ.
Μπερδεύεις και τον αντίπαλο έτσι που δεν μπορεί να καταλάβει
τη διαφορά  ???

Αλήθεια όλοι εσείς που ναι μεν δεν στρέφεστε εναντίον καμίας κατηγορίας αλλά διαφωνείτε μόνο στο
να γίνει κοινή προσφυγή γιατί δεν ήρθατε να το πείτε σε κάποια συνάντηση ή να το εκφράσετε στο
forum. Να τονίσω ότι δεν έχω πρόβλημα με όποιον επιλέξει να κινηθεί αυτόνομα αν και το θεωρώ λάθος.
Έτσι και με τα παιδιά από το σωματείο 24μήνου το οποίο είχε στηθεί πριν, παρά το γεγονός ότι δικαστικά
θα κινηθούν μόνοι τους συντονιζόμαστε για να κάνουμε πράγματα μαζί όπου μπορούμε.

nice, προχώρα το και μην ακούς κανέναν!


 Γιατί είμαι λοιπόν
καχύποπτος ότι πίσω από τέτοιες κινήσεις ανά κατηγορία κρύβονται λογικές όπως της tsounga που σε
παροτρύνει να μην ακούς κανένα.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 14, 2010, 02:20:10 μμ »
Παιδιά,
ένα μόνο έχω να πω, ασχέτως με τα περί του αντιθέτου επιχειρήματα που'χω διαβάσει:

"Η ισχύς εν τη ενώσει!"...

Όχι είναι καλύτερο να γίνουμε σαν το ΚΚΕ-μλ και το ΜΛ-ΚΚΕ.
Μπερδεύεις και τον αντίπαλο έτσι που δεν μπορεί να καταλάβει
τη διαφορά  ???

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος markes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 14, 2010, 02:58:45 μμ »
Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ:

 Κόβει προσλήψεις αλλά δίνει το δικαίωμα ανάκλησης απόλυσης εκπαιδευτικών οι οποίοι απολύθηκαν αυτοδίκαια λόγω 35/ετίας και ορίου ηλικίας!

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=7292

??????????????

Αποσυνδεδεμένος nice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 14, 2010, 07:31:54 μμ »
Γειά σου svoura,
Άνοιξα αυτό το θέμα για ν'  ανταλλάξω απόψεις με τους Ασεπίτες και βλέπω συνέχεια την παρουσία σου σ'  αυτό. Αναρωτιέμαι ποιο είναι το πρόβλημά σου; Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, τις πληρώνει και δέχεται κατόπιν και την κριτική. Την άποψη σου τη διάβασα και τη σέβομαι. Ο διαχωρισμός των εκπαιδευτικών σε κατηγορίες δεν έγινε από μένα αλλά από τους ίδιους που έθεσαν τους εαυτούς τους σε κατηγορίες (πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, ειδική κατηγορία, ασεπίτες, 40%, 24μηνο, οαεδίτες, ΟΤΕΚ, εκκλησιαστικά κ.λπ.). Όλοι αυτοί ασχολήθηκαν με την κατηγορία τους και διεκδίκησαν τα "δικαιώματά" τους. Τώρα ζητάς όλοι να ενεργήσουμε μαζί, γιατί τώρα; Λες ότι το 24μηνο έφτιαξε "σωματείο" από πριν. Μου ακούγεται σαν να ίδρυσε κανένα συνδικαλιστικό όργανο και πρέπει να καθίσουμε όλοι προσοχή. Για ποιο λόγο να φτιάξει σωματείο από πριν; Φοβόταν κάτι; Γιατί δεν ενήργησε να μας συμπεριλάβει στο σωματείο του; Μάλλον ο καθένας κοιτάει την πάρτη του, τι λες; Οπότε οι ηθικολογίες σου περί συναδελφικότητας και αλληλεγγύης σε ενήλικες νοήμονες δεν περνούν.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 14, 2010, 08:25:21 μμ »
Υπάρχει μία αντίστοιχη κίνηση στο φόρουμ: http://groups.google.com/group/dioristeoi10/browse_thread/thread/c2a5df39fbd3f3e3
και εκδόθηκε μία αίτηση για διορισμό, αντίστοιχη του kindim που παρέθεσε νωρίτερα. Είναι μία αίτηση πιο απλουστευμένη και νομίζω ότι θα τη διαβάσουν πιο εύκολα.
Την παραθέτω εδώ.

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 16, 2010, 10:32:31 πμ »
να σημειώσω όμως ότι αυτή η αίτηση αφορά τα άτομα που θα κάνουν δικαστική προσφυγή με τον κύριο Παλαιολόγο και συντάχτηκε βάση αυτών που συζητήσαμε..για κοινή προσφυγή...

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 16, 2010, 05:43:32 μμ »
Γεια σας. Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Έχει γίνει κάποια συνάντηση με δικηγόρο; Αν ναι συζητήθηκε το θέμα της τριετίας; Πως μπορούμε να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας ώστε να μην μείνουμε 3 χρόνια στο ίδιο μέρος την στιγμή που όλοι είμαστε στο ίδιο ΦΕΚ?
Σας ευχαριστώ πολύ και μακάρι να βρούμε μια άκρη.

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 16, 2010, 09:17:44 μμ »
Αν μπορεί ας απαντήσει κάποιος, γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ να συμμετέχω και κυρίως στο θέμα της τριετίας.Πρέπει να το αλλάξουμε.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 16, 2010, 09:19:17 μμ »
Αν μπορεί ας απαντήσει κάποιος, γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ να συμμετέχω και κυρίως στο θέμα της τριετίας.Πρέπει να το αλλάξουμε.

Και 'γώ μέσα...

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 16, 2010, 09:22:37 μμ »
Όλοι παιδιά, να μην πάνε οι κόποι μας χαμένοι......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.