*

Αποστολέας Θέμα: Επιλαχόντες ΑΣΕΠ και 40% - 24μηνο = 0-1  (Αναγνώστηκε 13481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 14, 2010, 01:56:17 μμ »


Παρατηρωντας τον πίνακα της ioannas προσεξα πως στους φιλολογους οι εναπομειναντες με υψηλη προυπηρεσια και ως τα 24 μόρια ειμαστε καμια 50αρια ατομα αν βγαλεις και τους διοριστεους του 40%. δεν ειμαστε παρα πολλοι ειμαστε όμως μια αξιολοη μαζα ατομων που ειναι κριμα οι κόποι μας να πανε χαμενοι!!!!\
ΤΙ ΛΕΤΕ να οργανωθουμε και μεις. τι θα γινει με μας???
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:22 »

Αποσυνδεδεμένος Hitnrun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 14, 2010, 02:36:18 μμ »
Συμφωνώ και εγω με το γεγονός οτι έτσι χάνονται θέσεις απο το 60% δηλαδη τους επιλαχόντες. Βρίσκομαι και εγω σε καλή σειρά στον κλάδο των φυσικών. Για οποιαδήποτε κίνηση είμαι μέσα αλλα πρέπει πρώτα να ξεκαθαριστεί απο το υπουργείο και σύντομα πως πρόκειται να συνεχίσει να διορίζει. Πολύ φοβάμαι ότι θα πάρει το 60 - 40 που απέμεινε και θα καλυφθει στη συνέχεια απο το 24μηνο.

Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι θα μπορέσει να κάνει κάτι που είναι παράνομο;
Το θέμα είναι τώρα με ποιον τρόπο μπορούμε να αντιδράσουμε. Δε νομίζω πως μπορούμε να προσφύγουμε κατά του υπουργείου για διορισμούς που υποπτευόμαστε και φοβόμαστε ότι θα κάνει του χρόνου!
Μπορούμε να κάνουμε ένσταση για την πρόσφατη ένταξη των μη εχόντων 24 μήνες στον πίνακα του 24μηνου; Αυτό μου φαίνεται το πιο λογικό. Πρέπει να μάθουμε όμως ποιες συγκεκριμένες κινήσεις πρέπει να κάνουμε. Χτες έπαιρνα όλη μέρα τηλ. στο υπουργείο και δεν το σηκώνανε..  >:(

Συμφωνώ .. Η προσφυγή πρέπει μάλλον να γίνει του χρόνου όταν διοριστούνε . Όμως ένας δικηγόρος ξέρει καλύτερα . Αν κάποιος έχει κανέναν ειδικό σε αυτά τα θέματα ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους ώστε να κινηθούμε ομαδικά . Το θέμα δεν είναι απλό ... ''παίζεται ο διορισμός''.
Το topic καλό είναι να μείνει ανεβασμένο για να το δούνε κι άλλοι επιλαχόντες .
 

Αποσυνδεδεμένος Hitnrun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 14, 2010, 02:38:08 μμ »
Τρόπος υπολογισμού συνολικής  προύπηρεσίας
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=2950

Αυτά είναι μόρια μετάθεσης ... καμία σχέση με τα μόρια των πινάκων διορισμού..

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 18, 2010, 04:36:10 μμ »
Σήμερα μετά από μέρες κατάφερα να επικοινωνήσω με κάποιον στο υπουργείο, ο οποίος όταν ρώτησα αν υπάρχει επίσημη απάντηση για την ένταξη στο 24μηνο ατόμων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις μου απάντησε "εντολή της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου"  >:( >:( >:(
Έκανα ένσταση, την οποία μου είπαν αρχικά να την κάνω με φάξ. Έτσι όμως δε θα έπαιρνε αριθμό πρωτοκόλλου, κι έτσι την έστειλα ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή. Είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν σε 50 ημέρες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:22 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 18, 2010, 05:10:54 μμ »
Σήμερα μετά από μέρες κατάφερα να επικοινωνήσω με κάποιον στο υπουργείο, ο οποίος όταν ρώτησα αν υπάρχει επίσημη απάντηση για την ένταξη στο 24μηνο ατόμων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις μου απάντησε "εντολή της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου"  >:( >:( >:(
Έκανα ένσταση, την οποία μου είπαν αρχικά να την κάνω με φάξ. Έτσι όμως δε θα έπαιρνε αριθμό πρωτοκόλλου, κι έτσι την έστειλα ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή. Είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν σε 50 ημέρες

Eίναι σκόπιμο να γίνει και από άλλους η ίδια ένσταση και, αν ναι, μπορεί να γίνει από Β/μια;

Η περίπτωση και η παραπάνω απάντηση είναι παραπάνω από προκλητικά και αδικαιολόγητα ...!
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος Φινιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 18, 2010, 05:31:56 μμ »
Επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ ΠΕ 02 Φιλολόγων, 25 θέσεις κάτω από τον τελευταίο διοριστέο.
Αν γίνει κάποια κίνηση προσφυγής που αφορά τους επιλαχόντες ώστε να πετύχουμε να πάρουν του χρόνου από εμάς για τους συμπληρωματικούς διορισμούς ενδιαφέρομαι να συμμετέχω.  Έχουμε ελπίδες όμως να καταφέρουμε κάτι;


Εγω είμαι επιλαχούσα ΠΕ 60 νηπιαγωγών κι εγώ ενδιαφέρομαι για ενσταση

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 18, 2010, 05:55:13 μμ »
οι επιλαχόντες ασεπ δεν επηρεάζονται από το 40% ή το 24μηνο πχ το ασεπ προκήρυξε 156 θέσεις για φυσικούς άρα το 40% είναι 104 άτομα, σε 2χρόνια διόρισε τους 104 40% και 140 από ασεπ, τα 16 από ασέπ διορίστικαν από 24μηνο ή 40%. άρα μένουν 16 θέσεις ασεπ που θα πρέπει να πάρει από επιλαχόντες ασεπ. το 40% το έχει διορίσει όλο (104)  με τους 16 επιλαχόντες ασεπ συμπληρώνει το νούμερο 156 που είχε προκηρύξει ο ασεπ και σίγουρα δεν υπάρχει υπόλοιπο 40% στα 16 άτομα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 18, 2010, 07:03:25 μμ »
Σήμερα μετά από μέρες κατάφερα να επικοινωνήσω με κάποιον στο υπουργείο, ο οποίος όταν ρώτησα αν υπάρχει επίσημη απάντηση για την ένταξη στο 24μηνο ατόμων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις μου απάντησε "εντολή της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου"  >:( >:( >:(
Έκανα ένσταση, την οποία μου είπαν αρχικά να την κάνω με φάξ. Έτσι όμως δε θα έπαιρνε αριθμό πρωτοκόλλου, κι έτσι την έστειλα ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή. Είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν σε 50 ημέρες

Eίναι σκόπιμο να γίνει και από άλλους η ίδια ένσταση και, αν ναι, μπορεί να γίνει από Β/μια;

Η περίπτωση και η παραπάνω απάντηση είναι παραπάνω από προκλητικά και αδικαιολόγητα ...!

Εγω είμαι επιλαχούσα ΠΕ 60 νηπιαγωγών κι εγώ ενδιαφέρομαι για ενσταση

Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις ένσταση είτε στη δευτεροβάθμια της περιοχής σου ή να τη στείλεις στο υπουργείο (με συστημένη επιστολή για να μη "χαθεί" στο ταχυδρομείο και να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου). Εγώ τη δική μου την έστειλα στη διεύθυνση : "Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
                     Ανδρέα Παπανδρέου 37 Μαρούσι
                     15180 Διεύθυνση προσωπικού Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
                     τμήμα Α (ΠΕ02)"

Όσοι είναι πρωτοβάθμιας θα πρέπει να τηλεφωνήσουν στο υπουργείο για να μάθουν σε ποιο τμήμα θα το στείλουν.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 18, 2010, 07:12:32 μμ »
οι επιλαχόντες ασεπ δεν επηρεάζονται από το 40% ή το 24μηνο πχ το ασεπ προκήρυξε 156 θέσεις για φυσικούς άρα το 40% είναι 104 άτομα, σε 2χρόνια διόρισε τους 104 40% και 140 από ασεπ, τα 16 από ασέπ διορίστικαν από 24μηνο ή 40%. άρα μένουν 16 θέσεις ασεπ που θα πρέπει να πάρει από επιλαχόντες ασεπ. το 40% το έχει διορίσει όλο (104)  με τους 16 επιλαχόντες ασεπ συμπληρώνει το νούμερο 156 που είχε προκηρύξει ο ασεπ και σίγουρα δεν υπάρχει υπόλοιπο 40% στα 16 άτομα.

Οι επιλαχόντες ΑΣΕΠ επηρεάζονται στην περίπτωση που αποφασιατεί να διοριστούν περισσότερα άτομα από αυτά που έχουν ήδη όριστεί, λόγω των αυξημένων αναγκών που θα υπάρξουν του χρόνου, ενδεχόμενο που έχει αρχίσει να διαφαίνεται. Αν γίνει κάτι τέτοιο για ποιο λόγο οι διορισμοί να μη γίνουν από τους πίνακες ΑΣΕΠ κατά 60% και τον ενιαίο κατά 40%, όπως είναι και το νόμιμο, και να γίνουν από έξτρα 24μηνίτες που δεν πληρούν καν τις νόμιμες προϋποθέσεις;

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 18, 2010, 07:19:01 μμ »
Δεν ντρέπεστε να κάνετε ένσταση για λίγα άτομα που επίσης έχουν ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 18, 2010, 08:00:45 μμ »
Δεν υπάρχουν επιλαχόντες ΑΣΕΠ αλλά επιιτυχόντες και διοριστέοι, άρα μάλλον είστε επιτυχόντες όπως κ αυτοί εναντίιον των οποίων στρέφεστε (σε έναν, δυο, τρεις .... ΑΣΕΠ) με τη διαφορά ότι έχουν και μεγάλες προυπηρεσίες και έχουν χάσει το τυπικο 24μηνο για 1-13 μέρες. Η ρύθμιση αυτή για αυτούς είναι δικαιοσύνη. Αλλά μάλλον το δίκαιο είναι μια σχετική έννοια,ανάλογα απο ποια πλευρά το βλέπει κάποιος. Για άλλη μια φορά "διαίρει και βασίλευε"
Όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια ο θεός γελάει!

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 18, 2010, 08:05:08 μμ »
Δεν ντρέπεστε να κάνετε ένσταση για λίγα άτομα που επίσης έχουν ΑΣΕΠ;

Φυσικά αστειεύεσαι...
Αυτό το "έχουν ΑΣΕΠ" είναι ο λόγος που πέρσι όταν κόπηκαν οι θέσεις των διοριζόμενων ΑΣΕΠ εξαιτίας του εικοσιτετράμηνου κατάπια την πίκρα μου και το υποστήριξα ολόθερμα!
Τα λίγα άτομα, αν τα χρειαστεί κανονικά και βάσει νόμου πρέπει να τα πάρει από 60-40! Και να σου πω γιατί; Γιατί ο πιο αδικημένος απ' όλουςείναι ο μακάκας που έμεινε απ΄έξω για λίγες θέσεις όταν από φόβο για ανεξέλεγκτο αριθμό 24μηνιτών κόπηκαν οι θέσεις και έχασε το διορισμό του!
Κάτι που αποδεικνύεται περίτρανα και από τα νούμερα του κάθε πίνακα αν φέτος οι διορισμοί γίνονταν κανονικά : 240 φιλόλογοι από ΑΣΕΠ, 160 από ενιαίο και 350 από 24μηνο!

Υπάρχουν νόμοι, σε περίπτωση που δεν το ξέρεις ή επιλεκτικά το αγνοείς...
Και εν προκειμένω μας ενδιαφέρουν 2:
1. Οι διοριμοί γίνονται με ποσοστό 60-40
2.Ο πίνακας των έξτρα διορισμών του 24μηνου ΑΠΑΙΤΕΙ 24 ΜΗΝΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ!!!!!

Είσαι τόσο συνηθισμένος στην πρακτική του να κοιτάει ο καθένας την πάρτη του και να ικανοποιείται με ότι είναι βολικό για την κοιλια του, αδιαφορώντας παντελώς για το ηθικό και το νόμιμο ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ;;;

Εσύ δε ντρέπεσαι να υποστηρίζεις το παράνομο μόνο και μόνο επειδή σε βόλεψε;

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 18, 2010, 08:15:43 μμ »
Δεν υπάρχουν επιλαχόντες ΑΣΕΠ αλλά επιιτυχόντες και διοριστέοι, άρα μάλλον είστε επιτυχόντες όπως κ αυτοί εναντίιον των οποίων στρέφεστε (σε έναν, δυο, τρεις .... ΑΣΕΠ) με τη διαφορά ότι έχουν και μεγάλες προυπηρεσίες και έχουν χάσει το τυπικο 24μηνο για 1-13 μέρες. Η ρύθμιση αυτή για αυτούς είναι δικαιοσύνη. Αλλά μάλλον το δίκαιο είναι μια σχετική έννοια,ανάλογα απο ποια πλευρά το βλέπει κάποιος. Για άλλη μια φορά "διαίρει και βασίλευε"


Όταν το 2008 ανακοινώθηκαν ούτως ή άλλως λίγες θέσεις στον ΑΣΕΠ και μετά έγιναν λιγότερες, αυτό αποτέλεσε αδικία για κάποιους άλλους. Αλλά αυτό μάλλον είναι ευκολο να το αγνοείς.
Η δικαιοσύνη επίσης στα ευνομούμενα κράτη ορίζεται από τους νόμους. Κι αυτοί εύκολοι να τους αγνοείς όταν βολεύει.

Α, και όπως δεν υπάρχουν επιλαχόντες, έτσι δεν υπάρχει και "τυπικό" και "άτυπο" 24μηνο. Υπάρχει 24μηνο τελεία.

Γιατί και ο μακάκας που έχει 23 μήνες αξίζει διορισμό κι αυτός με τους 19 τον αξίζει και όλοι όσοι δώσαμε πολλάκις τον αξίζουμε. Αλλά είπαμε, ό,τι είναι βολικό σ' αυτήντην περίπτωση είναι και ηθικό!

Το διαίρει και βασίλευε νομίζω ότι το στηρίζουν με τη στάση τους άτομα που δεν έχουν πρόβλημα με την παράβαση νόμων όταν αυτό είναι προς όφελός τους.

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 18, 2010, 08:17:16 μμ »
Δεν υπάρχουν επιλαχόντες ΑΣΕΠ αλλά επιιτυχόντες και διοριστέοι, άρα μάλλον είστε επιτυχόντες όπως κ αυτοί εναντίιον των οποίων στρέφεστε (σε έναν, δυο, τρεις .... ΑΣΕΠ) με τη διαφορά ότι έχουν και μεγάλες προυπηρεσίες και έχουν χάσει το τυπικο 24μηνο για 1-13 μέρες. Η ρύθμιση αυτή για αυτούς είναι δικαιοσύνη. Αλλά μάλλον το δίκαιο είναι μια σχετική έννοια,ανάλογα απο ποια πλευρά το βλέπει κάποιος. Για άλλη μια φορά "διαίρει και βασίλευε"

Μόνο ότι οι πίνακες κλείδωσαν βίαια φέτος και δεν επέτρεψαν σε πολλούς να συγκεντρώσουν 24μηνο παρόλο που ήταν επιτυχόντες πολλές φορές και ειδικά και με λίγες θέσεις κάτω από τον τελευταίο διοριστέο .Με ποια λογική προηγείται κάποιος που έγραψε 55 αλλά έχει μεγαλύτερη προυπηρεσία από άλλον με πάνω από 70 .Άν έχουν περισσότερα δικαιώματα διορισμού όσοι έχουν 24 μήνες απ΄πο άλλους που έχουν 20 γιατί δε συμψηφίζεται ο συνολικός βαθμός που έγραψε ο καθένας με την προυπηρεσία του ; Με ποια λογική κάποιος ΠΕ 02 με σειρα 600 το 2007 ήταν διοριστέος και τώρα δεν μπορεί να πάει ούτε ωρομίσθιος ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161382
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.