*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για παράταση του 24μήνου μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 4881 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
θεωρώ πως το  να ΠΑΡΑΤΑΘΕΙ ΤΟ 24 ΜΗΝΟ μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ είναι κατι που μπορεί να τεθεί βάσιμα για τους παρακάτω λόγους :

1. Υπάρχουν ανάγκες για εκπαιδευτικό προσωπικό ( τουλαχιστον στους πε02,03,04)

2.Εχουν κλειδώσει βίαια οι πίνακες προυπηρεσίας με αποτέλεσμα να προσμετρηθεί μόνο η προυπηρεσία του πρώτου ετους έπειτα απο τον ΑΣΕΠ του 2008. ( θυμίζω πως με βάση τον προυγούμενο νόμο ανατροπές στους πίνακες προέκυπταν μόνο έπειτα απο ΑΣΕΠ ενω στο ενδιάμεσο διάστημα η προυπηρεσία που αποκτούσε κανείς μπορούσε να τον οδηγήσει στο 40% ή στο 24μηνο...)

Ο νόμος της Διαμαντοπούλου διατάραξε το δεδομένο οτι ανατροπές στους πίνακες προκαλούνται έπειτα απο ΑΣΕΠ δημιουργώντας λόγω της άμεσης και άδικης εφαρμογής του ευνοημένους ( 24μηνο που θα απορροφηθεί ) και αδικημένους ( οσους θα έπιαναν το 24μηνο μέχρι και τον επόμενο ΑΣΕΠ ή τουλάχιστον κατα τη διετία 2009-10. 2010-11

3. Εκατοντάδες εκπαιδευτικοί κινήθηκαν με γνώμονα την προυπηρεσια που θα αποκτούσαν στη διετία για αυτό κι εγκατέλειψαν τα πάντα ( στην κυριολεξια ) για μια θέση ωρομισθίας ή αναπλήρωσης με αποτέλεσμα να έχουν σωρεύσει  -με αίμα  -υψηλές προυπηρεσίες οι οποίες με το νέο νόμο απαξιώνονται


-Αν  αλλάζε ο νόμος για το 24μηνο είναι λογικό αυτό να γινόταν έπειτα απο την παρέλευση διετίας απο τον ΑΣΕΠ του 2008 ( για τους λόγους 2,3 που ανέφερα παραπάνω)
- Όσον αφορά το διορισμό όλων των εκπαιδευτικών του πίνακα διορισμών : Κανεις συναδελφος δε θα πει οχι  όλοι όμως θα συμφωνήσουμε πως υπάρχει σημαντική διαφορά σε κόπο,χρήμα κ.α μεταξύ των 5 και 15πχ μορίων ( η επιτυχία σε ΑΣΕΠ νομίζω πως πρέπει να θεωρείται αυτονόητη προυπόθεση).
 Ίσως ένα ακόμη λογικό αίτημα να είναι η συμπλήρωση δύο έτών προυπηρεσίας ,αλλά αυτό πρέπει να συζητηθεί......
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2010, 07:52:35 μμ από ioanna89 »
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥ 24 ΜΗΝΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΣΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 16, 2010, 06:57:07 μμ »
συμφωνώ μαζί σου....

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥ 24 ΜΗΝΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΣΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:02:51 μμ »
Μεταβατική περίοδο για ποιούς:

- για το 40%, όπου φιγουράρουν δεκάδες ή εκατοντάδες, ανάλογα την ειδικότητα, ακόμη αγνούντες τι εστί ΑΣΕΠ;
- για τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ του 2009, ... και των προηγούμενων, αλήθεια, σε πηγάδι έκαμαν την ανάγκη τους;
- για επιπλέον 24μηνίτες - ποιο δίκαιο από τις προηγηθείσες περιπτώσεις, κατ' εμέ - , αλλά και σε αυτήν την κατηγορία δεν είναι λίγοι εκείνοι με ελάχιστες, βαθμολογικά, επιτυχίες και πληθώρα μορίων ..., ο θεός γνωρίζει από που προερχόμενα ...

Τι μεταβατική, λοιπόν, να στήσεις σ' ένα σύστημα που ζέχνει ..., αν δεν ξεχωρίσεις τα πρόβατα απ'
τους λύκους ..., και είναι, πλεον, δυνατό ...!

Το έγραψα αλλού ..., το παραθέτω κι εδώ: είναι έντονος ο προβληματισμός μου ..., αν κάτι πρέπει να παραταθεί, πάντως, από το περασμένο σύστημα ..., αυτό είναι ένα διαρκώς ανανεούμενο 24μηνο + ΑΣΕΠ ( με την επιφύλαξη, πάντως, που διατυπώνω παραπάνω ).
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥ 24 ΜΗΝΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΣΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:08:25 μμ »
Αν υπάρχουν ανάγκες για επιπλέον διορισμούς μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ, υπάρχει ο πίνακας των επιτυχόντων ΑΣΕΠ με πλήθος επιλαχόντων.-
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥ 24 ΜΗΝΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΣΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:09:54 μμ »
ΤΟ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΤΟΥ 2009 ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ 40%....ME ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΑΣΕΠ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2010, 07:12:15 μμ από arist2 »

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥ 24 ΜΗΝΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΣΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:20:45 μμ »
ΤΟ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΤΟΥ 2009 ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ 40%....ME ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΑΣΕΠ


η πρόταση για παράταση του 24 μηνου μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ στοχεύει στο να αμβλυνθούν οι τεράστιες αδικίες απέναντι σ όσους (συνάδελφοι με υψηλή μοριοδότηση ) δεν μπήκαν σ αυτό λόγω του βίαιου ( ελπίζω να συμφωνείτε) κλειδώματος του πίνακα .
Αν θεωρήσουμε πως δεν οφείλεται τίποτε σ αυτούς τότε πάμε στην πρόταση σου

hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥ 24 ΜΗΝΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΣΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:35:52 μμ »
Και στους κλάδους που δεν υπάρχουν 24μηνοι λόγω του ότι εδώ και χρόνια δεν διόριζαν ούτε έναν αναπληρωτή αλλά μόνο ωρομίσθιους και ο κόσμος δεν συγκέντρωσε 24 μήνες; Τί προτείνουμε για αυτούς;; (ΠΕ05, 07 κά).
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥ 24 ΜΗΝΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΣΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:47:31 μμ »
Και στους κλάδους που δεν υπάρχουν 24μηνοι λόγω του ότι εδώ και χρόνια δεν διόριζαν ούτε έναν αναπληρωτή αλλά μόνο ωρομίσθιους και ο κόσμος δεν συγκέντρωσε 24 μήνες; Τί προτείνουμε για αυτούς;; (ΠΕ05, 07 κά).

Με ποιά μοριοδότηση κατοχύρωναν διορισμό αυτοί ? Αφού γνωρίζεις τα σχετικά μ αυτούς τους κλάδους  πες μας τη γνώμη σου
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για παράταση του 24μήνου μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:59:39 μμ »
Μόνο με ΑΣΕΠ και Ενιαίο 40%. Στον δικό μου κλάδο ΠΕ05 μάλιστα τυχαίνει κάποιοι διοριστέοι του Ενιαίου να είναι ταυτόχρονα και διοριστέοι ΑΣΕΠίτες εφόσον κληθήκαμε ωρομίσθιοι στα δημοτικά βάσει της μοριοδότησής μας από επιτυχίες ΑΣΕΠ (αυτή είναι και η προσωπική μου περίπτωση)
Στους κλάδους ξενόγλωσσων υπάρχει αυτή η ιδιορυθμία καθώς και πάγιες ανάγκες (δημοτικά) που δεν έχουν κάν οργανικές και καλύπτονται από ωρομίσθιους.
Φέτος κάλεσαν μόνο 10 μόνιμους, γράφοντας στα παλιά τους υποδήματα ασεπίτες β'φουρνιάς και 40%, οι μισοί από αυτούς τους 10 ήταν αλεξιπτωτιστές από ΟΑΕΔ και Σιβιτανίδειο (παράθυρα δηλαδή...)
Μπείτε και δείτε στους πίνακες του υπεπθ δεν έχουμε κανέναν 24μηνίτη και με τους ελάχιστους διορισμούς που έκαναν ουσιαστικά η μεταβατική δεν ισχύει καθόλου για εμάς που είμαστε στους πίνακες του 40% (επαναλαμβάνω οι περισσότεροι έχουμε και επιτυχίες ΑΣΕΠ)
Είναι τραγικό, και το χειρότερο αν συνεχίσουμν μόνο με ωρομισθίες δεν πρόκειται ποτέ να συγκεντρώσει 24μηνο ο κόσμος στον κλάδο μου!! Είμαι 4χρόνια ωρομίσθια και έχω συγκεντρώσει μόλις 11,90μόρια με 5 επιτυχίες ΑΣΕΠ και δε δικαιούμαι τίποτα σύμφωνα με τη μεταβατική.
Το 24 μηνο ήταν πρόσχημα για να πετάξουν απ'έξω όλους εμάς. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να ισχύει κριτήριο ετών πχ αν σε έχουν καλέσει για 4 συνεχόμενες χρονιές (αν έχεις και ΑΣΕΠ ακόμη καλύτερα) ή κάτι τέτοιο... ειλικρινά δε μπορώ να σκεφτώ πια τί θα ήταν δίκαιο με το μπάχαλο που έχει δημιουργηθει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2010, 08:03:57 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για παράταση του 24μήνου μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 16, 2010, 08:05:47 μμ »
Μόνο με ΑΣΕΠ και Ενιαίο 40%. Στον δικό μου κλάδο ΠΕ05 μάλιστα τυχαίνει κάποιοι διοριστέοι του Ενιαίου να είναι ταυτόχρονα και διοριστέοι ΑΣΕΠίτες εφόσον κληθήκαμε ωρομίσθιοι στα δημοτικά βάσει της μοριοδότησής μας από επιτυχίες ΑΣΕΠ (αυτή είναι και η προσωπική μου περίπτωση)
Στους κλάδους ξενόγλωσσων υπάρχει αυτή η ιδιορυθμία καθώς και πάγιες ανάγκες (δημοτικά) που δεν έχουν κάν οργανικές και καλύπτονται από ωρομίσθιους.
Φέτος κάλεσαν μόνο 10 μόνιμους, γράφοντας στα παλιά τους υποδήματα ασεπίτες β'φουρνιάς και 40%, οι μισοί από αυτούς τους 10 ήταν αλεξιπτωτιστές από ΟΑΕΔ και Σιβιτανίδειο (παράθυρα δηλαδή...)
Μπείτε και δείτε στους πίνακες του υπεπθ δεν έχουμε κανέναν 24μηνίτη και με τους ελάχιστους διορισμούς που έκαναν ουσιαστικά η μεταβατική δεν ισχύει καθόλου για εμάς που είμαστε στους πίνακες του 40% (επαναλαμβάνω οι περισσότεροι έχουμε και επιτυχίες ΑΣΕΠ)
Είναι τραγικό, και το χειρότερο αν συνεχίσουμν μόνο με ωρομισθίες δεν πρόκειται ποτέ να συγκεντρώσει 24μηνο ο κόσμος στον κλάδο μου!! Είμαι 4χρόνια ωρομίσθια και έχω συγκεντρώσει μόλις 11,90μόρια με 5 επιτυχίες ΑΣΕΠ και δε δικαιούμαι τίποτα σύμφωνα με τη μεταβατική.
Το 24 μηνο ήταν πρόσχημα για να πετάξουν απ'έξω όλους εμάς.

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΩ ΑΠΌΛΥΤΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΊΑ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΉ .

Ολα αυτά ας συζητηθούν στο σωματείο . Ας αγωνιστούμε............http://seae.terapad.com/index.cfm?fa=contentGeneric.home
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για παράταση του 24μήνου μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 16, 2010, 08:09:47 μμ »
1.Νομίζω ότι είναι να λάθος να προσπαθείς να μετρήσεις τα έξοδα που έκανε ο κάθε ένας για τα μόριά του.
 Άλλος μπορεί να πήρε 15 δίπλα στο σπίτι του κι άλλος να πήρε 5 στου διαόλου τη μάνα.

2. Εγώ δεν έχω επιτυχία στον ασεπ. Ήξερα όμως ότι υπήρχε η δυνατότητα διορισμού μου με 24 μήνες προυπηρεσίας και επιτυχία ασεπ.
     Ήξερα επίσης ότι ο επόμενος ασεπ θα γινόταν το 2011,που προφανώς δε θα γίνει.
    Δεν είναι άδικο για εμάς που δεν έχουμε επιτυχία στον ασεπ ακόμη,να οριστεί τόσο μικρή μεταβατικη΄περίοδος?



Θέλω να πω ότι ούτως ή άλλως αυτή η αλλαγή είναι άδικη για όλους όσους έχουμε τρέξει για τα μόρια και το να παλέψουμε για μεταβατική περίοδο που θα βολέψει κάποιους,είναι άδικο για κάποιους άλλους με λιγότερα μόρια. Από τη στιγμή που μπήκαμε στους πίνακες με κάποια δεδομένα,θα πρέπει να παλέψουμε να διατηρηθούν αυτά τα δεδομένα μέχρι να εξαντληθούν οι πίνακες. Ουτοπικό? Ίσως. Είναι όμως και το ποιο δίκαιο.

Στην Ελλάδα βέβαια,όπου το κράτος προτιμάει να γυρίσει πίσω τους συνταξιούχους και να αφήσει άνεργους τόσους καθηγητές,αφού έτσι θα πρέπει να πληρώνει μόνο τους μισθούς των ανακληθέντων συνταξιούχων,ενώ στην αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να πληρώνει και τις συντάξεις και τους μισθούς των εκπαιδευτικών που θα καλύψουν τα κενά,όλα γίνονται!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2010, 08:15:44 μμ από TEM »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για παράταση του 24μήνου μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 16, 2010, 08:26:53 μμ »
Οι αδικίες είναι πολλές αλλά το βασικό είναι ότι μειώθηκαν πολύ οι διορισμοί. Χρειάζεται αύξηση διορισμών μονίμων και πάγωμα κάλυψης των κενών με ΑΜΩ-ΑΚΩ και δέσμευση για συγκεκριμένα νούμερα διορισμών για για να έχουν νόημα τα ποσοστά και οι μεταβατικές. Επίσης ειδικούς όρους ανάλογα με τα δεδομένα κάθε κλάδου.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για παράταση του 24μήνου μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 16, 2010, 09:21:05 μμ »
Εγώ κι εσύ και όλοι οι εκπαιδευτικοί που έχουν μπει σε τάξη δημόσιου σχολείου,αυτά τα γνωρίζουμε,γιατί τα έχουμε ζήσει. Αυτοί όμως που κάνουν κουμάντο?
Ειδικά από του χρόνου θα πρέπει να απαιτήσουμε σθεναρά περισσότερους διορισμούς,αφού τα κενά των φετινών συνταξιοδοτήσεων θα φανούν ως λειτουργικά από την επόμενη χρονιά. Για φέτος θα πρέπει να απαιτήσουμε να μην πάρουν ούτε 1 ωρομίσθιο. Είναι αστείο να σου δίνουν 3 ώρες δουλειά!
Πρέπει να παλέψουμε να γίνουν περισσότερες προσλήψεις ακω κυρίως και λιγότερες αμω.

Πιστεύω η φετινή χρονιά θα βρει τα σχολεία με πολλά προβλήματα. Για άλλη μια φορά τη νύφη θα την πληρώσουν οι μαθητές των δημόσιων σχολείων,αυτοί που περισσότερο από όλους έχουν ανάγκη ένα υγειές σχολείο. :(

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για παράταση του 24μήνου μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 18, 2010, 10:10:57 πμ »
Μακάρι να γίνει, αλλά πολλοί έχουν εθιστεί στην ωρομισθία και τις αναπληρώσει και ακόμη περισσότεροι καμαρώνουν που δεν θα γίνουν απλοί ωρομίσθιοι αλλά ΑΜΩ!!
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 757

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.