*

Αποστολέας Θέμα: Μην πάτε ωρομίσθιοι - σκλάβοι  (Αναγνώστηκε 14600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 21, 2010, 06:50:19 μμ »
Ο ωρομίσθιος παίρνει μέχρι 4 ώρες
Ο ΑΜΩ από 4 ως 16
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:31 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 21, 2010, 06:54:35 μμ »
Τι δουλειά κάνεις;
Είμαι φιλόλογος.

Διορισμένος;
Όχι! Είμαι ωρομίσθιος.

Πόσες ώρες την εβδομάδα;
 1.

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 21, 2010, 07:10:53 μμ »
spasiklaki άλλο εννοεί η Χριστίνα  ;)
να το θέσω διαφορετικά ... μέχρι πέρυσι καλούσαν για 12ωρο ωρομίσθιους σε ολοήμερο. όμως με την στάνταρ σχέση ολοήμερο-ωρομίσθιος, φέτος θα καλέσουν τον ίδιο εκπαιδευτικό για 4ωρο (στην καλύτερη  ;D) ωρομισθίας  σε ολοήμερο και σε καμία περίπτωση για αμω με 12ωρο;
αυτό το έχω κι εγώ απορία καιρό τώρα

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 21, 2010, 07:16:04 μμ »
Τι δουλειά κάνεις;
Είμαι φιλόλογος.

Διορισμένος;
Όχι! Είμαι ωρομίσθιος.

Πόσες ώρες την εβδομάδα;
 1.

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
πολύ καλό!το έχω σκεφτεί κι εγώ...κατάντια!


χαχαχχαχαχχααχαχχα
 δεν ξέρω αν είμαστε για γέλια ή για κλάματα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:31 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 21, 2010, 08:41:19 μμ »
Συγγνώμη συνάδελφοι, κατάλαβα λάθος. Νόμισα ότι όλοι οι ωρομίσθιοι από φέτος θα είναι ΑΜΩ, αλλά απ' ό,τι διαβάζω εδώ, μάλλον κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 21, 2010, 10:29:05 μμ »
Ισχύει όμως ότι όλοι οι αναπληρωτές (ΑΜΩ)θα είναι ουσιαστικά ωρομίσθιοι (αφού θα πληρώνονται με την ώρα και το πιθανότερο όχι στην ώρα τους, τουλάχιστον στους κλάδους με ΕΣΠΑ...)

 Εμείς της β'ξένης γλώσσας πηγαίναμε συνήθως σε 3 σχολεία από 4 ώρες για το εβδομαδιαίο 12ωρο. (2 ώρες Ε'τάξη, 2 ώρες ΣΤ'τάξη σε κάθε σχολείο)
Τώρα υπάρχει το ενδοχόμενο
α. να πηγαίνουμε ως ΑΜΩ σε 4 σχολεία (16 ώρες) και να μας δίνουν και άλλες 4 ωρομισθίας στον καθέναν αν είμαστε φίλοι της Διαμάντως (ΠΔΣ ζεις, εσύ μας οδηγείς) αλλιώς το 16ωρο κι έξω από την πόρτα
β. θα παίρνουν έναν για κάθε σχολείο με 4 ώρες μόνο; μπούχαχαχαχα! 120 ευρώ το μήνα Ψωρομίσθιοι!!

Μιλάμε οι τύποι είναι για πολλά γιαούρτια όπως το μαγείρεψαν το θέμα των Αναπληρωτών! Μας έχουν περάσει για μεγάλα χάπατα και όχι άδικα...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 22, 2010, 12:02:25 πμ »
β. θα παίρνουν έναν για κάθε σχολείο με 4 ώρες μόνο; μπούχαχαχαχα! 120 ευρώ το μήνα Ψωρομίσθιοι!!
ορίστε, μειώνεται και η ανεργία με αυτό τον τρόπο  :P
part-part time θα λέμε χεχεχε

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 22, 2010, 01:13:10 μμ »
spasiklaki άλλο εννοεί η Χριστίνα  ;)
να το θέσω διαφορετικά ... μέχρι πέρυσι καλούσαν για 12ωρο ωρομίσθιους σε ολοήμερο. όμως με την στάνταρ σχέση ολοήμερο-ωρομίσθιος, φέτος θα καλέσουν τον ίδιο εκπαιδευτικό για 4ωρο (στην καλύτερη  ;D) ωρομισθίας  σε ολοήμερο και σε καμία περίπτωση για αμω με 12ωρο;
αυτό το έχω κι εγώ απορία καιρό τώρα

Ναι αυτό εννοούσα ακριβώς.

Ο ωρομίσθιος παίρνει μέχρι 4 ώρες
Ο ΑΜΩ από 4 ως 16

Ποιός θα πάει τότε ρε παιδιά; Γιατι αν το σκεφτούμε για τα ολοήμερα δηλώσαμε ως ωρομίσθιοι άρα δεν νομίζω να γίνεται να πάμε ως ΑΜΩ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2010, 01:15:10 μμ από Χριστίνα »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 22, 2010, 01:26:02 μμ »
spasiklaki άλλο εννοεί η Χριστίνα  ;)
να το θέσω διαφορετικά ... μέχρι πέρυσι καλούσαν για 12ωρο ωρομίσθιους σε ολοήμερο. όμως με την στάνταρ σχέση ολοήμερο-ωρομίσθιος, φέτος θα καλέσουν τον ίδιο εκπαιδευτικό για 4ωρο (στην καλύτερη  ;D) ωρομισθίας  σε ολοήμερο και σε καμία περίπτωση για αμω με 12ωρο;
αυτό το έχω κι εγώ απορία καιρό τώρα

Ναι αυτό εννοούσα ακριβώς.

Ο ωρομίσθιος παίρνει μέχρι 4 ώρες
Ο ΑΜΩ από 4 ως 16

Ποιός θα πάει τότε ρε παιδιά; Γιατι αν το σκεφτούμε για τα ολοήμερα δηλώσαμε ως ωρομίσθιοι άρα δεν νομίζω να γίνεται να πάμε ως ΑΜΩ.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Για να πας ΑΜΩ πρέπει οι 5 εως 15 ωρες να προψύψουν στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης. Επομένως για 2 4ωρα σε δύο διαφορετικά σχολεία μπορεί να προσλάβει ωρομίσθιο με 8 ωρες.

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 22, 2010, 02:46:19 μμ »
ααααααααα μάλιστα  ;D
δλδ δεν αλλάζει τπτ!

Αποσυνδεδεμένος geovel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
    • Προφίλ
Απ: Μην πάτε ωρομίσθιοι - σκλάβοι
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:34:41 πμ »
παιδιά η κρίση αυτή είναι ευκαιρία μεγάλη, για αλλάξουμε την κοινωνια.
Κοιταξτε διπλα σας τους αλλους. Ολοι περιμενουν καποιον να κανει την αρχη.....
Aφήνω πίσω τις αγορές και τα παζάρια
θέλω να τρέξω στις καλαμιές και τα λιβάδια
να ξαναγίνω καβαλάρης και ξαναέλα να με πάρεις ουρανέ.για δεν υπήρξα κατεργάρης και τη χρειάζομαι τη χάρη σου μωρέ
Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Μην πάτε ωρομίσθιοι - σκλάβοι
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 10:21:22 πμ »
geovel έχεις δίκιο αλλά ο κόσμος εδώ μέσα έχει μαύρα μεσάνυχτα. Οι μισοί ούτε που έχουν καταλάβει τι εστί ΑΜΩ, πολλοί εστιάζονται στο δύσκολο σήμερα και δεν βλέπουν σφαιρικά τις εξελίξεις και που θα οδηγήσουν, κάποιοι αισθάνονται ευνοημένοι ότι δήθεν θα διοριστούν στη μεταβατική σε βάθος χρόνων (ενώ ήταν να διοριστούν φέτος!), κάποιοι άλλοι ελπίζουν να τη βολέψουν γιατί γνωρίζουν κάποιον, κάπου κλπ
Οι περισυνοί ωρομίσθιοι παραμένουμε απλήρωτοι και όμως οι περισσότεροι δε νοιάζονται γι αυτό αλλά για το αν θα τους ξαναπάρουν ΑΜΩ (να τους έχουν απλήρωτους πάλι, γιατί μη μου πει κανείς ότι πίστεψε πως οι ΑΜΩ θα πληρώνονται στην ώρα τους ενώ πάλι ώρες θα μετριούνται...)
Δυστυχώς το βαρέλι δεν έχει πάτο αν δεν ξυπνήσει ο κόσμος να βγει να αντισταθεί και να διεκδικήσει.
Οι οδηγοί των λεωφορείων μια μέρα έμειναν απλήρωτοι και έκαναν επίσχεση εργασίας, οι καθηγητές δουλεύουν χρόνια απλήρωτοι ωρομίσθιοι και ούτε απεργία δεν καταδέχονταν να κάνουν...
Οι στρατιωτικοί παίρνουν ένα σκασμό λεφτά εκτός έδρας, μετεγκατάστασης, δωρεάν διακοπές σε θέρετρα της Αττικής, συχνά για να υπογράφουν υπερτιμολογημένες προμήθειες για το στρατό, ενώ οι καθηγητές θα πληρώνουν και από την τσέπη τους για να μετακινούνται εκτός νομού και να πληρώνουν ενοίκια αλλά κανείς δεν λέει τίποτα, και κάποιοι θεωρούν ότι έτσι πρέπει αφού υπάρχουν κενά!
Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι κάνουν διακοπές 12 μήνες το χρόνο στα ήσυχα γραφεία τους διαβάζοντας εφημερίδες, πλέκοντας, πίνοντας καφεδάκι και βάζοντας άλλους να χτυπάνε την κάρτα τους, οι εκπαιδευτικοί κατηγορούνται ότι κάθονται επειδή κλείνει το σχολείο τα Χριστουγεννα και το Πάσχα!.
Άστα φίλε, αν δεν ξυπνήσουν οι εθελόδουλοι να σηκώσουν κεφάλι δε θα γίνει τίποτα!
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΣΚΛΑΒΟΙ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 11:07:00 πμ »
 
[/quote]
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Για να πας ΑΜΩ πρέπει οι 5 εως 15 ωρες να προψύψουν στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης. Επομένως για 2 4ωρα σε δύο διαφορετικά σχολεία μπορεί να προσλάβει ωρομίσθιο με 8 ωρες.
[/quote]

Δηλαδή για 3 4ωρα μπορεί πάλι να πάρει ένα ωρομίσθιο ή θα πάρει 3?

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Μην πάτε ωρομίσθιοι - σκλάβοι
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 11:54:37 πμ »
Η νομοθεσία είναι σαφής: ο ωρομίσθιος θα εργάζεται σε ένα, δύο, τρία ή και τέσσερα σχολεία (δεν υπάρχει περιορισμός) αλλά το μέγιστο των ωρών που θα έχει σε όλα τα σχολεία αθροιστικά θα είναι 4 ώρες! Μισθός λιγότερος από 170 ευρώ, ένσημα για βιβλιάριο ασθενείας και για ταμείο ανεργίας κάτω του απαιτούμενου αριθμού και μόρια της τάξης του 0,15 τη χρονιά.

Τώρα που γυρίζει δηλώστε συμμετοχή, ανάρπαστες θα γίνουν αυτές οι θέσεις εργασίας. Άσε που θα έχετε την τιμή να γνωρίσετε από κοντά και την πολιτική ηγεσία του υπδβμθ που θα οργώσει (κυριολεκτικά ;)) φέτος όλα τα σχολεία.
 :P

υγ Ο αμω θα μπορεί να συμπληρώνει το ωράρίο του και μέχρι τις 15 ώρες και σε άλλες σχολικές μονάδες. Ο 3848 δεν το προβλέπει αυτό αλλά το υπδβμθ νομοθετεί και με εγκυκλίους και έτσι προβλέπεται στη συμπληρωματική εγκύκλιο αναπληρωτών κι ωρομισθίων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161862
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 89
Σύνολο: 89

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.